Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

РозмариН

"На прогноза вяра да нямаш!" Какво ще бъде времето - метеорология и прогнози

Recommended Posts

Любо Д

Проблемът не е в прогнозата. Тук беше страшна жега и кучето само търсеше сянка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
На 25.03.2024 г. at 10:18, Любо Д написа:

Проблемът не е в прогнозата. Тук беше страшна жега и кучето само търсеше сянка...

Все се чудя как така днес деца отглеждат деца, и кучета - кучета. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

При мен не изглеждат спокойни идващите дни, с уговорката, че до няколко дни градусите може да се променят. 3-4 нощи с опасност от слана:

IMG_20240411_160846.thumb.jpg.4d5aa40c188aac10a4bb4752d761da91.jpg

 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Screenshot_20240411_192403_bg.sinoptik.thumb.jpg.07deb790890c9203edbee25073cfc5b7.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Какво сте ги наклепали тия измислени "прогнози" (от гр. букв. пред-знание, пред-сказание) ?

Аз да лепна ли месечния календар от детската градина, където всеки ден някое дете рисуваше прогнозата за следващия? А?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Алис, при теб е направо "друга България". Аз като правих скрийншота днес и отварям сайта наново и ми изкара доста високи минимални от 6-7 градуса - викам, "не е възможно". Оказа се, че се отворила прогноза за Пловдив. Там от слани не се притесняват. Но за много райони има вероятност като гледам минимумите. При теб май не е вероятно, а гарантирано и повече от веднъж :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 16 минути, Славянски написа:

Алис, при теб е направо "друга България". Аз като правих скрийншота днес и отварям сайта наново и ми изкара доста високи минимални от 6-7 градуса - викам, "не е възможно". Оказа се, че се отворила прогноза за Пловдив. Там от слани не се притесняват. Но за много райони има вероятност като гледам минимумите. При теб май не е вероятно, а гарантирано и повече от веднъж :)

и аз съм в кюпа :(

а се каних да слагам доматите тогава

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

И аз усещах подтик още от началото на месеца да почвам зеленчука на открито, но това застудяване ми изстуди желанието още в момента в който се появи на хоризонта - преди седмица и само подготвям терен. Тъпото е, че студеното ще идва на няколко вълни, които към края им прогнозите не могат нито да предскажат, нито да покажат добре, и реално всички на разстояние до 50-60 км от Стара Планина и на запад от Велико Търново са застрашени от слани. Първите две вълни са с директен пренос на студен въздух във височина и там който е по-нависоко го отнася заради вятъра, който ще размеси слоевете. После дават по-спокойно и инверсионно време, което някак си е по-поносимо в края на април. Мисля тогава, при подходящо развитие и ако дигнат с още градус-два минималните, директно да буча семки във влажната земя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 43 минути, Hristo Pavlov написа:

и аз съм в кюпа :(

а се каних да слагам доматите тогава

Ами да не би да е нещо ново слани през април? Виж, тия жеги от март насам са доста необичайни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 26 минути, Славянски написа:

Ами да не би да е нещо ново слани през април? Виж, тия жеги от март насам са доста необичайни.

винаги съм слагл на 15-ти май под найлон, сега мислих да дръпна 2-3 седмици по-рано заради по-топлата пролет ама.... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Когато гледате прогнозите по сайтовете и предстои промяна на времето: Между 11-12 часа на обяд и 18 часа привечер прогнозите по сайтовете за след 6-7 дни и нататък са със значително по-ниска достоверност, отколкото прогнозите дадени сутрин/предиобед или вечер по тъмно.
Накратко казано - при предстояща смяна на времето, от обяд до 18 вечерта прогнозата е достатъчно вярна само до петия-шестия ден.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, Котарак без чизми написа:

Между 11-12 часа на обяд и 18 часа привечер прогнозите по сайтовете за след 6-7 дни и нататък са със значително по-ниска достоверност, отколкото прогнозите дадени сутрин/предиобед или вечер по тъмно.

На какво се дължи тази особеност?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)

Според мен сутрешните и вечерни обновления се базират на повече измервания и оттам се повишава точността на прогнозите. Макар някъде да го правят по-често, стандартно за метеорологичните балони например е да се пускат два пъти в денонощието - полунощ и 12 на обяд по Гринуичко време (съответно 3 сутринта и 3 следобед наше лятно време). Необходимо е време за провеждане на измерванията, предаването им към изчислителен център, компютърната симулация, и като резултат измерванията в 3 следобед се отчитат в прогнозата, която излиза в 6 вечерта.

Редактирано от Котарак без чизми

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване