Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

kikk69

Какво е това растение и как да се преборим с него?

Recommended Posts

Лозето ме наби!

Добре, че ме подсетихте да си обера пасифлората - зимата иде! :P Лианата уж издържа до -15 градуса, но аз искам листата за билка.

А прекаленият светец и Богу не е драг! Пък как се работи с химикали знам, по дяволите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 8 часа, Боби Димитров написа:

Поветът се бори най-лесно по следния начин (казвам го от позицията на човек, отвоювал 2 градини по 500 квм и 2 дка гора от непроходим гъсталак).

Почва се по това време на годината. Първо се намират корените чрез проследяване на лианата. Често са много и гъсто. Реже се с клонова ножица лианата на около 50 см от земята и се оставя това нагоре да съхне. Маха се с дърпане след 1-2 години, когато е изцяло сухо и се троши. Чудесна подпалка за огън прочее.

Стърчащото стъбло се дърпа и често излиза с корен, ако е младо вкоренено. Корените са плитки на новите растения.

Ако не излезе, реже се до и във земята даже, след което отгоре му се слага плътна плоскост. Аз ползвам кофражен шпертплат, защото има неограничени количества от него като боклук около всеки строеж. Една тухла или камък.

През май-юни според климата, дига се плоскостта и се изрязва целия нов растеж. На места може да е 1 метър, на други да е 10 см. Но е все свежа зелена маса, която се реже до корена. Връща се плоскостта. На есен - пак.

Този метод има три големи плюса в моята книга. Най-важното е, че не иска копане и става с минимално време и усилие. Второ, не е нужно да си редовно там - ние сме го ползвали супер успешно на места, където ходим веднъж месечно. И последно, дори да не можеш да идеш и да тръгне пак, имаш "маркирани" корените.

Прочее, поветът е полезна билка, както бе казано, а и матрял кошничарски :D

Тъй вярно

Ние дърпаме колкото може корена, изрязваме  също горе-долу 50 см над земята.Ако има време и желание, то сол( или амониева селитра) посипваш среза на  корена и вързва се плътно с найлонова торбичка,  То съхне не само корена, но май и цялата туфа.После лесно се вади, явно умира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 29.11.2021 г. at 9:24, Боби Димитров написа:

Поветът се бори най-лесно по следния начин (казвам го от позицията на човек, отвоювал 2 градини по 500 квм и 2 дка гора от непроходим гъсталак).

Почва се по това време на годината. Първо се намират корените чрез проследяване на лианата. Често са много и гъсто. Реже се с клонова ножица лианата на около 50 см от земята и се оставя това нагоре да съхне. Маха се с дърпане след 1-2 години, когато е изцяло сухо и се троши. Чудесна подпалка за огън прочее.

Стърчащото стъбло се дърпа и често излиза с корен, ако е младо вкоренено. Корените са плитки на новите растения.

Ако не излезе, реже се до и във земята даже, след което отгоре му се слага плътна плоскост. Аз ползвам кофражен шпертплат, защото има неограничени количества от него като боклук около всеки строеж. Една тухла или камък.

През май-юни според климата, дига се плоскостта и се изрязва целия нов растеж. На места може да е 1 метър, на други да е 10 см. Но е все свежа зелена маса, която се реже до корена. Връща се плоскостта. На есен - пак.

Този метод има три големи плюса в моята книга. Най-важното е, че не иска копане и става с минимално време и усилие. Второ, не е нужно да си редовно там - ние сме го ползвали супер успешно на места, където ходим веднъж месечно. И последно, дори да не можеш да идеш и да тръгне пак, имаш "маркирани" корените.

Прочее, поветът е полезна билка, както бе казано, а и матрял кошничарски :D

Още един метод с откопаване, който досега практикувам с успех:
Намираме корена, разравяме почвата и прекъсваме корена възможно по-ниско. Не с трион, а с удари с брадвичка или тесла. Целта е по-рошав срез, за да може корена да изсъхне по-бързо през по-голямата повърхност на рошавия срез. Не зариваме, не насипваме нищо в дупката, оставяме кратера с почвата както си е. Целта е пак да изсъхне по-бързо.
Ключово за успеха на метода е последващ сух период - съобразяваме с прогнозата за времето.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис
Отговорено (Редактирано)

От всичко по много.

Не съм виждала досега такова чудо!

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Един корен.

4.jpg  

Друг корен.

7.jpg

 

И нови попълнения.

 

5.jpg

6.jpg

Редактирано от Крис

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Къде е мястото, ако не е тайна? При липсата на човешка грижа и дворове и къщи стават на нищо. Но пък обрастването е напълно естествено. От един момент нататък става на гора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис

Общ.Вълчи дол.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster
На 11.02.2024 г. at 19:16, Котарак без чизми написа:

Още един метод с откопаване, който досега практикувам с успех:
Намираме корена, разравяме почвата и прекъсваме корена възможно по-ниско. Не с трион, а с удари с брадвичка или тесла. Целта е по-рошав срез, за да може корена да изсъхне по-бързо през по-голямата повърхност на рошавия срез. Не зариваме, не насипваме нищо в дупката, оставяме кратера с почвата както си е. Целта е пак да изсъхне по-бързо.
Ключово за успеха на метода е последващ сух период - съобразяваме с прогнозата за времето.

Моята вариация на този метод (борих извесно време жив плет нападнат от повет) е да позвам клещи с плоски челюсти:

1) с тях захващам стъблото, което ще дърпам от земята; много по-добре се дърпа и по-стабилен захват имам;

2) където се скъса стъблото (или там въжможно най-близо до/я земята), "надъвкам" с клещите останалото стъбло. Колкото повече дължина е надъвкана/разнищена, толкова по-добре.  Това е вместо ударите с брадвичка или тесла. Струва ми се по-малко хамалогия и може да се работи на много по-пресечен терен и по-неудоби места. Моята практика е полулегнал на стръмен склон,  с твърди клонки на жив плет до телена ограда (неволята е добър учител :)). Надъвкването/разнищването пречи на отрязаното място да заздравее. Ако заздравее, се образуват възелчета и нови издънки. За нагледен материал: извадете корен/стебло, който е рязан няколко пъти през годините и огледайте внимателно около срезовете.

3) за разравяне на почвата около корена полвам дръжките на клещите. Имам едни много стари изцяло от метал. Ето на тези приличат:

377212321_---c6d769bcb66c46c2985d661ee35142eb.jpg.980c7c1dc50aae09ff857ff96a9d91b7.jpg

4) острието за рязане на тел, може да се ползва за рязане на стъбла/клонки. Това се отнася за стари клещи, които не мислите да ползвате по предназначение, защото ще се затъпи.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Расте по брега на Марица.Прилича на пелин,но май не е пелин.Стрих листо да помириша,няма ярко изразена миризма.

IMG_20240414_123908.jpg

IMG_20240414_123922.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Някакъв плевел от семейството на щира, примерно Dysphania botrys

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Това зеленото го посях за кресон, ама явно съм объркал семената...! Сега ще чакам да цъфне и върже, за да видя какво е :grin:

IMG_20240417_120914.jpg

Редактирано от Marangoza

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Хава Рамаданова

Здравей! 

Прилича ми на естрагон/тарос. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване