2015.04
В началото на месеца заложихме в тарелки доста билки и 2-3 сорта безколови домати, всичко изникна добре, но жегата по Великден ги изби до крак.
Взехме 20тина пръчки от глог (едър и вкусен) и пробваме да ги вкореним в саксия. Други 20 пръчки от бъз набочкахме по свличащия се бряг на Барата.
4/4
- Засадихме и малко лук, към 700 гр. Надявам се да не стане едър
- Грахът и чесъна от преди 10 дни не са се показали.
- Сложихме в земята и останалите аспержи, както и по една саксия с корени от салвия, маточина, мента и джоджен. След Великден ще е основното количество.
- Първите пресенени диви ягоди не са умрели, интересно защо... та пренесохме и още 20тина корена. Ще продължаваме така през тоя месец, целта е ground cover в горичката. Съмнява ме да им е добре в Софийско поле, но ще ги видим.
4/10
- Грах и спанак не са се показали още, чесънчето тук-таме е избило, има някое листо от лалетата показано. Копривата е около 5 см висока, достатъчно за супа и кюфтенца. Мням!
- Посадихме 3 ореха (Шейново), 3 кестена и 9 лешника (3 х 3 сорта). Както и още диви ягоди.
- Заложихме в калта към 100 броя малки пръчици от плачеща върба - за разсад. Ако се хванат - догодина ще ги разсаждаме по места.
- От другото село извадихме маточина, мента, джоджен, аспержи, диви иглики, мащерка дива и градинска... всичко за пренасяне на новата градина.
- Разсада от тиквички, пъпеши, домати, една камара подправки, кратунки, луфа и разни други неща - измря. Жегата го уби по Великден. Просто Велико!
Дивите ягоди
Лешниците
https://lh3.googleusercontent.com/Aq2ob8uS1i0oshpRXykeKUFOPo2vW8StAhP2Dph9Btc=h800
Разсад плачеща върба
4/19
- Заложихме в тарелки босилек от нашия сорт и аспержи.
4/18
Успяхме да засадим:
- 4 линейни метра коренища мента
- 3 лм джоджен
- 12 литра туфи полска мащерка
- 30тина момини сълзи
- диви иглики
- жълт кантарион коренища
- още диви ягоди
- гигантската тръстика 2 корена, от Георги Беорги
А, и последните 20тина корена аспержи - до тук са към 45, дано поне половината оживеят!
Новите разсади невен и тагетес вървят добре, имаме и 5 броя покълнали папска пара от семе, което е на минимум 4 години, вероятно 6 или повече.
Първи симптоми на живот при фиданките и малините.
4/25
- 3 нови фиданки - юнска хубава (на мястото на май умрялата), петровка круша и бадемовидна кайсия
- картофената епопея, ще я опиша по-долу, около 2.5 кг семе насяхме, покрито със слама
- девисил, здравец и едни бели цветенца, които бяха от другото село, но не остана ред за тях предната седмица
- останалите корени тръстика от Георги
- пръчки плачеща върба от Бушката; предните опити са около 50% успешни - оказва се, че по-тънки от шишче пръчки изсъхват, а по-дебелите като молив оживяват
- началото на пътечките
Аспержите от семе са покълнали А тези в земята - избиха тук-там през буците и мулча. Новите неща, които заложихме след Великден - още не. Луфа и кратунки са покълнали в тарелките, на луфата семената са на 5+ години. Пикирахме 5те коренчета оживял от жегата сибирски грах.
Чесънът е 25 см, но лукът едвам се е подал - явно чесънът е доста по-пробивен! От всичкия грах, намерихме 5-6 растения, които са успели да пробият буците, пак добре, не очаквах и едно да се покаже...
За картофите бяхме решили да пробваме схемата директно на земята + много слама отгоре. Обаче комшията не беше успял да докара сламата, имахме само две малки бали сено. В същото време почнахме да правим пътечките около бъдещите лехи. Комбинацията от тия две събития породи интересна епопея.
Тъй като мястото беше изорано и фрезовано чак през март, в момента площта за зеленчуци представлява един слой едри и твърди буци, които не се разбиват и с мотика, а под тях има един слой около 25 см с обърнат чим, който тепърва почва да се компостира. Желанието ни беше да отмахнем горния слой почва от бъдещите пътечки и да го натрупаме където ще са бъдещите лехи.
В такива условия с права лопата е почти невъзможно да се копае - все едно да искаш да прекопаеш килим под чакъл. Затова действахме с вила за копане, чрез която разкъсваме чима на парчета и на ръка ги трупаме по бъдещите лехи.
В този самобитен египетски пейзаж на мини пирамиди от буци засадихме картофите. Просто ги натъпкахме в нещо като траншея от буци. И после ги покрихме със сено. Разбира се, не ги поляхме. Ако от тук извадим повече от 2.5 кг картофи, колкото насадихме, ще бъде могъщо респектиран от картофа като растение.
Резултатът:
Демо на малкия размер буци, в които ще растат картофите (и грах, лук, чесън и спанак, до момента, а жената иска моркови )
Две аспержи с дебелина на молив се подават изпод буци и мулч:
Импров-самородна-"гилдия" до мушмула - луковични цветя и лапад (алтернативата на омана!)
- 1
0 Коментара
Recommended Comments
Все още няма коментари.
Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш
За да коментираш, трябва да имаш регистрация
Създаване на акаунт
Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!
РегистрацияВход
Имаш акаунт? Влез оттук.
Вход