Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Дива Теменуга

Завръщане в България

Recommended Posts

Дива Теменуга

Здравейте. Казвам се Виолета и ми е супер готино, че намерих този форум пълен с хубави и позитивни хора, които ценят почвата и какво слагат в нея. Аз съм от Варна, а съпруга ми е от Париж. 

На кратко за мен: дълги години живея и работя в чужбина и все ми беше мъчно за България (не за България като страна, манталитет и управление, а като природа, земя и чист въздух). Преди заспиване с мъжа ми все правехме планове, един ден ще си купим къща на село и ще си гледаме домати…Е този ден дойде, поне така си мислим де :sweat_smile:

Намислили сме да огледаме района около селата в Странджа (Индже Войвода, Голямо Буково, Факия и др.) за стара къща с голям двор. Аз съм пчелар по хоби и искам да си гледам пчели. Не желаем да сме в центъра на село или да сме близо до голям град, тъй като нямаме деца и не работим в България. Зимата не е проблем. Знаем, че къщата ще иска ремонт и бавно бавно по етапно и това ще стане. Важното да е китно село, да има планинска зелена гледка и чист въздух.

Ще се радвам, ако някой ни даде съвети с какво да внимаваме и какво да гледаме/питаме/избягваме. Младо семейство сме и дълго време сме били извън Европа и всичко ни се вижда страхотно и лесно, но знам че това е лъжата на розовите ми очила. 

Както се казва, питай патило а не старило. Ще ми е драго скоро и аз да споделям снимки от no dig градина. Аз съм голям фен на permaculturе, билки и домашни балсами. Мечта ни е да си отглеждаме всичко, което ядем в оптимално екологичен вид и да сме минимално зависими от масови производители и политически партии :ph34r:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
РозмариН

Добре си/сте дошли! Успех с намирането на нов дом и градина! 

Мисля, че ако се поразровиш, ще намериш поне една полезна тема.

За бързо начало - на @Боби Димитров от блога: http://bobydimitrov.com/mind/145353/dom

За още подробности - през търсачката на Без Мотика по ключови думи:smile:

Иначе има много, много хора минали по този път, които би било прекрасно да се включат.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга
преди 23 минути, РозмариН написа:

Добре си/сте дошли! Успех с намирането на нов дом и градина! 

Мисля, че ако се поразровиш, ще намериш поне една полезна тема.

За бързо начало - на @Боби Димитров от блога: http://bobydimitrov.com/mind/145353

Много благодаря, страхотен блог, изчетох го на един дъх. След две седмици ще сме на път за Балкана и ще приложим всички съвети…и бонбони са предвидени :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Виолетка написа:

Здравейте. Казвам се Виолета и ми е супер готино, че намерих този форум пълен с хубави и позитивни хора, които ценят почвата и какво слагат в нея. Аз съм от Варна, а съпруга ми е от Париж. 

Привет и от мен. И благодаря за комплиментите. Форума го правят участващите, та да се надяваме повече хора да го вземат присърце и да споделят, защото има нужда. Разбира се, никой не е съвършен и нямаме мащабите на западни форуми, но и трябва ли?

Цитат

На кратко за мен: дълги години живея и работя в чужбина и все ми беше мъчно за България (не за България като страна, манталитет и управление, а като природа, земя и чист въздух). Преди заспиване с мъжа ми все правехме планове, един ден ще си купим къща на село и ще си гледаме домати…Е този ден дойде, поне така си мислим де :sweat_smile:

Ех, тези домати! Пожелавам ви и повече. Не знам доколко си обичате професията, но на село има място и възможности за всичко.

В тази връзка освен местоположението е важно и какви ще са и дали ще има комшии и въобще хората наоколо. В някои случаи семейства с общи интереси се заселват в дадено село или район примерно. Едно е мястото да е просто за отмора, друго за постоянно пребиваване. Тогава местните ресурси са безценни. Включително хората.

Цитат

Намислили сме да огледаме района около селата в Странджа (Индже Войвода, Голямо Буково, Факия и др.) за стара къща с голям двор.

Този район не ми е познат. Аз съм в габровския Балкан вече от години. Боби Димитров оттам е родом.

Цитат

Аз съм пчелар по хоби и искам да си гледам пчели. Не желаем да сме в центъра на село или да сме близо до голям град, тъй като нямаме деца и не работим в България. Зимата не е проблем. Знаем, че къщата ще иска ремонт и бавно бавно по етапно и това ще стане. Важното да е китно село, да има планинска зелена гледка и чист въздух.

Много такива места има. Поопразни се България и човек има избор и простор. Е, не в София, или Варна :) Под простор нямам предвид високи кооперации и бързи асансьори.

Цитат

Ще се радвам, ако някой ни даде съвети с какво да внимаваме и какво да гледаме/питаме/избягваме. Младо семейство сме и дълго време сме били извън Европа и всичко ни се вижда страхотно и лесно, но знам че това е лъжата на розовите ми очила. 

Къде сте били, ако не е тайна? Канада?

Също не разбрах за постоянно пребиваване ли я мислите къщата с двора или тип ваканционен имот? Оглеждането на райони е добър вариант. Може би зимата, в цялата им хубост, но и лятото става :) Ако познавате някой да ви разведе, също е плюс. Такъв като Боби. Само че той е в богаташки район в софийско, не по чукарите. Но щом гледате Странджа, значи не гледате да сте на пъпа на цивилизацията.

Цитат

Мечта ни е да си отглеждаме всичко, което ядем в оптимално екологичен вид и да сме минимално зависими от масови производители и политически партии :ph34r:

Това е голяма мечта, но и доста нереалистична за едно семейство - малко да ви върна на земята. Цели общности работили и градили някакъв поминък много години не успяват всичко да си произвеждат, камо ли едно семейство. Освен ако не гоните минималистичен живот.

Но наистина човек трябва да си намери мястото и да почне да го урежда. Аз не съм фен на номадския начин на живот. Успех Ви пожелавам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга

Здравейте и благодаря за съветите. 

преди 9 часа, Славянски написа:

Къде сте били, ако не е тайна? Канада?

Също не разбрах за постоянно пребиваване ли я мислите къщата с двора или тип ваканционен имот? Оглеждането на райони е добър вариант. Може би зимата, в цялата им хубост, но и лятото става :) Ако познавате някой да ви разведе, също е плюс. Такъв като Боби. Само че той е в богаташки район в софийско, не по чукарите. Но щом гледате Странджа, значи не гледате да сте на пъпа на цивилизацията.

До сега работим и живеем в Арабския свят и ни е писнало да гледаме пясък, изкуствени оазиси, шум и мръсен въздух. Бизнеса ни все още е там, но вече не изисква постоянно внимание и можем да си позволим 6 месеца да сме в България и 6 месеца да сме там, та това е идеята за в момента. През периода Април-Октомври ще сме тук. Затова и зимата не ни претиснява ако е много студено или пък пътя е затрупан със сняг. Стига да има надежден начин на охрана, като например СОТ, защото може и да няма за какво да се върнем след 6 месеца отсъствие :scream:

 

преди 9 часа, Славянски написа:

Това е голяма мечта, но и доста нереалистична за едно семейство - малко да ви върна на земята. Цели общности работили и градили някакъв поминък много години не успяват всичко да си произвеждат, камо ли едно семейство. Освен ако не гоните минималистичен живот.

Да разбира се, съгласна съм. Няма да можем съвсем да сме самостоятелни, но пък колкото можем. Става въпрос за ядене на зеленчуци от градината (ние не ядем месо), риба от реката, месене на домашен хляб и соларни панели на покрива. Сиренце и кашкавал ако има някоя месна баба да ни прави, ще е супер. 
 

За развеждането по селата мислим да се обърнем към кметовете, ако имат врме и желание, ако не ще се разходим самостоятелно и ще питаме хората по седянките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Виолетка написа:

До сега работим и живеем в Арабския свят и ни е писнало да гледаме пясък, изкуствени оазиси, шум и мръсен въздух.

Да, разбираемо. България е чудно място. Нито зимата ни е твърде студена, нито лятото твърде горещо. А и е земята на дедите ни, към която имаме връзка... макар и все по-отдалечаваща се за мнозина.

По принцип очаквам сериозни сътресения в международния бизнес, тъй че подобно установяване и диверсификация са добро. Но всеки дом и стопанство да се поддържа си иска време и постоянство.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Привет и добре дошла. Според мен си търсете село по Чирпанско,Хасковско,Старозагорско,Елховско ако искате да е в близост до Странжата. Но пък от друга гледна точка и по Благоевграско,Кюстендилско има предполагам подходящи села

Предимствата на Южна България са че земята се затопля по-бързо,по-рано могат да се сядат ,засяват, обират и т.н. за продукция имам в предвид, а и като кацнете на Софийското летище по магистралите стигате за прилично време.

Аз бих гледал и за цигани...но това си е мое мнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга
преди 24 минути, kokorko написа:

 Чирпанско,Хасковско,Старозагорско,Елховско ако искате да е в близост до Странжата. Но пък от друга гледна точка и по Благоевграско,Кюстендилско има предполагам подходящи села.

Здравейте. Насочили сме се по към Югоизточната част поради две причини:

първата е, застаряващите вече родители са във Варна и гледаме да не сме на повече от 2-2:30ч път от тях (което според тях е далече) 

а втората: искаме да сме и на близо до морето (поради сферата на бизнеса ни в Арабския свят. Имаме идеи да го разрастнем и до България, и морето в близост е голям плюс). 
 

Съвета за близост до летището също е много добър. Но както искаме ние, хем да сме на планина, хем на море, хем близо до Варна, и хем до София няма как да стане :joy: Ние сме свикнали на големи разстояния. Там където живеем от единия край на града до другия са 2ч. От вкъщи до Супермаркета са 40 мин без трафик (в 3 сутринта примерно). Ежедневно прекарваме в колата и на пътя повече време, отколкото вкъщи…

А за циганите…не знам, тука всеки ме плаши, че то по селата не останали хора (и българи), а само цигани. Плашат ме, че докато се върнем на лято и циглите щели да ми вземат. Общо взето доста обезкуражаващи съвети от семейсто и приятели, 60% са на мнение, че не си струва и че сме луди, а на нас така да ни се иска…

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 24 минути, Виолетка написа:

Съвета за близост до летището също е много добър. Но както искаме ние, хем да сме на планина, хем на море, хем близо до Варна, и хем до София няма как да стане 

Странджа принципно не е голяма планина (1000 м над морското равнище), но аз съм я виждал само на екрана... Друг вариант е някъде в източна Стара планина и ще е по-близо до Варна.

Относно кражбите - има райони, особено на северозапад, където и кабелите от стените ще ви изкъртят, ако не сте там. Цивилизационен избор...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Здравей. :)

Може да се каже и кратко - път, вода от собствен водоизточник, без цигани по възможност и сот. Ако няма сот в селото, добри комшии да наглеждат имота. 

Когато тези неща са налице, може да се мислят останалите подробности. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз бих препоръчал варненско, @Кукумир ще даде една ръка :) Летище близо, плажове близо, сравнително грамотно поселение...

В дебрите на Странджата е прекрасно, по меандрите на Велека е рай, на баща ми родата е от там, но трябва да си намерите изключително точно място и хора, защото регионът е беден, през него минава целият бежански поток (тук няма да отварям дума за всички щети по ферми, пчелини и градини на мои познати там, защото е тъжна тема), а и покрай нестинари и плажове селата са с бая завишени цени предвид какво се предлага. Нужно е да познавате хора в някое село, в някоя махала сплотена и тн. Ако парите не са проблем, търсете някъде в Силкосия - Бродилово за по-близо до плажа, иначе Граматиково, Кости, Българи и тн. По-далече от Младежко не бих отивал западно, но ако Факия ви е опция, вижте Пънчево, там има интересна зараждаща се общност, при Дидо.

От другата страна, към Сакар, там е по-евтино но още по-тегаво като хора, сушата е страшна, може би не като в Емирствата, но имаме пчелин в южния Елховски край и имам директни наблюдения. Това със собствен водоизточник е чудесно за някой ред зеленчук, но ви призовавам да мислите отвъд дувара. Когато всичко около теб е изпепелено през юли още, положението не е свежо.

Като цяло си иска ходене и гледане. Бих отделил поне няколко седмици, особено ако нямате директни впечатления от местата. Голям двор не ви трябва, за 6 месеца престой че и без деца, и декар ще ви е много. Има ли диво наоколо, ще има къде да се вихрите и с алшама за плод, и с паша за пчела, и гъба, и билка, и див плод и прочее.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга

Здравейте и благодаря за насоките. Всички споменати села са запаметени на картата и ще се опитаме да ги поситим. За съжаление не познаваме никой в този район, така че на късмет. 

преди 1 час, Боби Димитров написа:

По-далече от Младежко не бих отивал западно, но ако Факия ви е опция, вижте Пънчево, там има интересна зараждаща се общност, при Дидо.

Може ли повече инфо, това ми стана интересно. 

преди 2 часа, Боби Димитров написа:

Има ли диво наоколо, ще има къде да се вихрите и с алшама за плод, и с паша за пчела, и гъба, и билка, и див плод и прочее.

Точно това си търсим, а после живот и здраве и селски туризъм с гости от Пустините ^_^ Много искат да идват да ги берат тея вкусни домати. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Виолетка написа:

Много искат да идват да ги берат тея вкусни домати. 

Горките :) А ние пък внасяхме дини от Йордания... понеже "при нас не стават". Купувал съм преди...

Човек като е бил по такива места и почва да оценява какво е имал дадено.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Здравейте и от мен. Както Боби спомена, ние имаме имот на 25км южно от Варна. Ето тук selo.kukov.net  пиша от време на време и имам тема как избрахме селото, както и по няколко думи за селата, които разгледахме около Варна. 

Щом сте го решили, значи е тръгнал процеса, остава да си намерите вашето място. Съветите на хората, които ви казват че сте луди, но не са били на вашето място няма как да са релевантни.

Ако имаш въпроси относно варненския регион с удоволствие ще отговоря. Тя жена ми и без това на всички разправя, че съм станал половин брокер и мине ли някой по улицата да пита за къща и ме вика :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 23 часа, Виолетка написа:

... Бизнеса ни все още е там, но вече не изисква постоянно внимание и можем да си позволим 6 месеца да сме в България и 6 месеца да сме там, та това е идеята за в момента. През периода Април-Октомври ще сме тук. Затова и зимата не ни претиснява ако е много студено или пък пътя е затрупан със сняг. Стига да има надежден начин на охрана, като например СОТ, защото може и да няма за какво да се върнем след 6 месеца отсъствие :scream:

 

Да разбира се, съгласна съм. Няма да можем съвсем да сме самостоятелни, но пък колкото можем. Става въпрос за ядене на зеленчуци от градината (ние не ядем месо), риба от реката, месене на домашен хляб и соларни панели на покрива. Сиренце и кашкавал ако има някоя месна баба да ни прави, ще е супер. 
 

С такава пълна кошничка с  романтика тръгнахме и ние - българка с чужденец, на който много му харесва тук. От няколко години работим онлайн и си позволяваме по няколко месеца в България. Не е невъзможно и все пак, усещаме колко много работа ни се изплъзва през месеците, в които не сме тук, а е нужно да се свърши, за да сложим следващото камъче отгоре. Понякога ми се струва безсмислено да правим дребни неща "на парче" за сезона, но виждам порастващите трайни насаждения - надграждането е твърде бавно, но хм, инвестирането на труд в място, което те прави цял, е много удовлетворяващо. 
Успех ви пожелавам и дано си намерите това местенце!
 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга
преди 12 часа, Кукумир написа:

Здравейте и от мен. Както Боби спомена, ние имаме имот на 25км южно от Варна. Ето тук selo.kukov.net  пиша от време на време и имам тема как избрахме селото, както и по няколко думи за селата, които разгледахме около Варна. 

Щом сте го решили, значи е тръгнал процеса, остава да си намерите вашето място. Съветите на хората, които ви казват че сте луди, но не са били на вашето място няма как да са релевантни.

Ако имаш въпроси относно варненския регион с удоволствие ще отговоря. Тя жена ми и без това на всички разправя, че съм станал половин брокер и мине ли някой по улицата да пита за къща и ме вика :)

Здравейте! Изчетох блога ви почти от до, страхотни истории и доста труд сте хвърлили. Браво! Не съм зачеркнала от списъка и Варненска област. Даже споменатото село Прилеп ми е много любимо. Но едната от причините да не искам в този район е многото посеви с агри култури, които се пръскат. Нашият бизнес е свързан с гледането на пчели и бих искала да се позиционирам в по-чист район, примерно защитен от Натура 2000. 
 

Ако имате наблюдения на къщи в Прилеп и съседните села, моля пишете ми на лични. Ще съм супер благодарна. Хубав уикенд

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Дива Теменуга
преди 1 час, Антоанета написа:

С такава пълна кошничка с  романтика тръгнахме и ние - българка с чужденец, на който много му харесва тук. От няколко години работим онлайн и си позволяваме по няколко месеца в България. Не е невъзможно и все пак, усещаме колко много работа ни се изплъзва през месеците, в които не сме тук, а е нужно да се свърши, за да сложим следващото камъче отгоре. Понякога ми се струва безсмислено да правим дребни неща "на парче" за сезона, но виждам порастващите трайни насаждения - надграждането е твърде бавно, но хм, инвестирането на труд в място, което те прави цял, е много удовлетворяващо. 
Успех ви пожелавам и дано си намерите това местенце!
 

Здравейте! Романтиката ще спаси света :rolleyes:

Благодаря за хубавите думи. А вие кое село си избрахте?
При мен е малко сложно, докато съм в чужбина много се надъхвам и всичко изглежда розово. Но като се прибера тук , и всеки ме почва с негативните съвети и как “това няма да стане” и как “ама то знаеш ли каква работа иска” и “ама не може да те няма за половин година”…и този розов хъс малко се поизпарява (с всеки изминал ден).

Пожелавам хубав уикенд!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Намерете си нормални съседи, да ви наглеждат имота да не се краде от него и гледайте да е на транспортно удобно място, ако може да е без прекосяване на планини, да стигнете до него, тъй като всяко влошаване на времето ще прави пристигането и заминаването през планините опасно, включително и за снабдяването и за фирмите по подръжката на ток, вода, интернет. Да не е в мочурливо място, където всичко лесно подгизва след дъжд или до река, където някое наводнение ще ви върне в първи клас, но и да не е в сушаво място, където трябва да пестите всяка капка. Гледайте и да имате хубава гледка, тя най-вероятно ще е завинаги не иска поддръжка. Всичко друго да се скапе, тя остава. Другите работи можете да си ги направите.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 3 часа, Виолетка написа:

Здравейте! Романтиката ще спаси света :rolleyes:

Благодаря за хубавите думи. А вие кое село си избрахте?
При мен е малко сложно, докато съм в чужбина много се надъхвам и всичко изглежда розово. Но като се прибера тук , и всеки ме почва с негативните съвети и как “това няма да стане” и как “ама то знаеш ли каква работа иска” и “ама не може да те няма за половин година”…и този розов хъс малко се поизпарява (с всеки изминал ден).

Пожелавам хубав уикенд!

И нас все още често ни замерят с “и за какво ви беше тази отрепия”, но керванът си пъпли.

Колкото до местенцето, то е в близост до Старозагорски бани. Не е имало кражби до сега, а сме оставяли неща, включително 2 кошера. Изборът беше първичен и необмислен (що се касае до тромавата система за строителство извън населено място), но не съжаляваме! Въпреки това, не ви съветвам, освен ако мястото не е специално, за вас по някакъв начин.
За мен е важно да има вода - достатъчно вода. Каквато и да е гледката и всичко останало, без вода не може. До река сме, но коритото е достатъчно дълбоко, та когато същата река отнЕсе къщи на друго място, при нас не запълни до край коритото. Останалите съвети звучат разумно.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир
преди 11 часа, Виолетка написа:

Здравейте! Изчетох блога ви почти от до, страхотни истории и доста труд сте хвърлили. Браво! Не съм зачеркнала от списъка и Варненска област. Даже споменатото село Прилеп ми е много любимо. Но едната от причините да не искам в този район е многото посеви с агри култури, които се пръскат. Нашият бизнес е свързан с гледането на пчели и бих искала да се позиционирам в по-чист район, примерно защитен от Натура 2000. 
 

Ако имате наблюдения на къщи в Прилеп и съседните села, моля пишете ми на лични. Ще съм супер благодарна. Хубав уикенд

Нашето село е в Натура 2000. Има обработваеми земи наоколо, но не мога да съм сигурен как се обработват. Единственият по-голям зеленчукопроизводител(10-тина декара) е част от фермерските пазари и знам, че гледа чиста храна. Така че и в тази област се намират чисти села :) Иначе в селото има не малко пчелари.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване