Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

На мен се пада честта да почна тема за този овощен вид, който в последните години набира популярност у любителите градинари и овощари у нас. Аз лично не бях опитвал хинап до двадесет и петата си година, но се сетих, че съм виждал характерната му осанка в градината на приятел на баща ми в Балкана години преди това. Тогава обаче нямаше плод, а за децата плодът е особено интересен. Бил съм сигурно на около дванайсет.

Просто в моя край в северозападна България такива дървета не се срещаха по вилите и дворовете. Може да е имало тук-там единични бройки, но аз поне не бях виждал израствайки. В последните десетилетия обаче, с по-лесната търговия и условното намаляване на дистанциите, все повече доскорошни екзотики почнаха да намират място в нашите овощни градини. И такова едно дръвче е хинапът.

Ще си позволя да копирам кратко описание от статията в Уикипедия:

Хинапът (Zizyphus jujuba), известен в България и като финап, янап, барбарошка, дзиндзифка или китайска фурма, е ниско дърво или храст от семейство Зърникови. ...

Естественият ареал на обикновения хинап е Източна Азия. Вследствие на продължителното му отглеждане в Средиземноморието и Черноморието, на много места се е натурализирал. На някои места в България са създадени изкуствени плантации от обикновен хинап, главно заради вкусните плодове. Достига 4 – 10 m височина. Живее около 100 години. Открити са екземпляри на възраст до 300 години. Започва да плододава на третата година. Стволът, клоните и короната имат специфично изкривяване, което прави хинапа подходящ за декорация на паркове и градини.

Очевидно на югоизток и по Черноморието хората има традиция в отглеждането на този вид. Аз поне като съм виждал обяви за плод от хинап са били основно от югоизточна България. Короната на хинапа е много характерна - клоните вървят леко на зиг-заг от пъпка до пъпка и особено при дивия/дребноплодния хинап са много бодливи.

Вкусът малко ми се губи, защото последно съм опитвал преди няколко години. Не бих казал, че са супер вкусни, но са трайни. Изсушени могат да се съхраняват години и поне за мен дребният, бодлив, див хинап беше най-вкусен.

Правих опити да го завъдя през годините. Повечето дръвчета не успяха да се установят и загинаха. Имам все още едно, което няма почти никакъв прираст вече две-три години. Цъфти и не завързва. Но поне е живо. Също имам и няколко семенака, които доотглеждам. И са с прилична студоустойчивост. Изкараха зими с -18 до -20 без повреди. Хинапът като цяло цъфти много късно и сланите не го засягат. Знам една плантацията в съседното село, на около 450 м надморска височина и се захванаха. Сега колко плододават не съм ходил да видя в сезона им.

Ще се радвам да споделяте снимков материал, опит, наблюдения. По-късно евентуално ще копирам тук част от комуникацията в седянката, която бе повод да започнем и тази тема.

За финал, една снимка:

14-04-24-jujube-tree-17014328.thumb.jpg.36d457126ab8c35539cd9c0e7788baa0.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Личен опит: Пернишко, 800м нм.в., три опита имам...все облагородени от разсадници в саксии са били. Първото умря след първата зима. Второто - след втората. Третото....не...не умря след третата ;), ами си е живо и досега (поне 7-8 години). Ширина метър, височина три. Последните 2-3 години ражда по 5-10 плодчета. Все си мисля че му трябва и друго дръвче че да ражда както си трябва. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Съседи на брат ми в Силистра си отглеждат хинапи без много да му мислят. Дали им дръвче като много хубаво нещо, засадили го и готово. Имат си плодове.

Другата им съседка си купила от някъде дръвче, засажда и още на първата година отрупани клони с плодове. Брат ми и правеше подпирачки за клоните, за да не се  строшат, а после му пращах схема за рязане. 

Понякога си мисля, че е по-добре много да не знаеш за даден вид растение. По ти се получават нещата..

viber_image_2021-08-19_18-01-26-844.thumb.jpg.67cff3250216e6ba0492e86088e57c8c.jpg

Първата година от засаждането..

Инструкция за рязане от интернет.

Хинапът не се нуждае от рязане за да плододава, но може да се подрязва, за да се контролира размера и да се подобри здравето на дървото.
Премахвайте клоните, които се отклоняват от формата на дървото, за да се отвори центъра и да се осигури по-добра циркулация на въздуха.
Отстранявайте сухите или ранени клони, издънките, както и пресичащите се клони, които при триене биха наранили дървото.
Тъй като, хинапът става високо дърво, можете да премахнете върха, когато дървото е придобило желаната от Вас височина, което обикновенно става след 5 - 6 година.
Или, най-общо казано, режете дървото само ако е необходимо.

viber_image_2021-08-20_10-59-34-590.thumb.jpg.eedb28afbe84f6abd643bc427c8e6c7f.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кр.Николов

И едно допълнение-не понася засенчване,иска колкото се може повече слънце.Имам два,първият го бях засял до една огромна смокиня и 4 години цъфти но не ражда,преместих го на слънчево място и роди още същата година,вторият го садих пролетта и на есен имаше плодове. Не са мръзнали на 550м. н.в. са.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Имам хинап който е на може би 10 години. Около 3 метра висок с добре оформена корона. Страшно бодлив. Всяка година цъфти но не върже. На човека който ми го даде всяка година има плод. Близо до моя не знам да има друго дърво, така че си мисля че му трябва опрашител. Тази година купих облагородена овошка сорт Ланг. Дано този да тръгне и да има опрашване за в бъдеще. Извадих и една издънка която засадих в съседното запустяло място.

  • Харесвам 2
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Хинап, сорт Ли, присаден от мен на дивия хинап от издънка на тъста миналата пролет. Метод под кора. Роди плодове в годината на присаждането. Дивия не беше раждал досега, цвят виждахме през годините, не успяваше да завърже. Говори се много за вкуса на дивия, вероятно и там са много вариации. Хапвал съм див, една колежка всяка есен носи, наистина е много приятен, но ако ви попадне специално сорт Ли и не ви излъжат, това е нещо прекрасно!

IMG_20221015_171559207.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето го моят. От 5 години е тук. Миналата година имаше бая плод. Когато беше малък имаше доста повече бодли. От дребния е.

hin2.jpg

hin.jpg

hin3.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 3 минути, Александър Ал написа:

Ето го моят. От 5 години е тук. Миналата година имаше бая плод. Когато беше малък имаше доста повече бодли. От дребния е.

hin2.jpg

hin.jpg

hin3.jpg

Прекрасен! Поливка? Пишат, че по време на цъфтеж категорично имал нужда от вода, за да завърже.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 7 минути, ivkit написа:

Прекрасен! Поливка? Пишат, че по време на цъфтеж категорично имал нужда от вода, за да завърже.

Наистина иска вода. Без вода не става.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да, хинапите искат поливане. Плодовете от поливано дърво са крехки и хрупкави, а от неполивано са сухи и безвкусни. 

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Обаче и птичките много го харесват... е...не чак колкото черешите... Черешата ми плододава от 3 години и още не съм и опитал вкуса.... Кълват я на зелено.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Panik написа:

Все си мисля че му трябва и друго дръвче че да ражда както си трябва. 

Бях зает днес та не успях да копирам по-рано написаното в чата. А и @greenn току-що се съгласи да го цитирам. Надявам се @Venetkaда няма против споделянето на чувствителна лична информация за хинапи пред света за вечността? :)

От казаното в чата и дотук в темата, както и моя ограничен опит, да имаш две дръвчета (различни) определено помага за реколтата. Ето я дискусията от днес (познайте кой я започна?!):

Ру®: Хинапът самофертилен ли е - достатъчно ли е едно растение, за да ражда?

Venetka: Ру, би трябвало да е. Никъде не съм чела да иска опрашител хинапа. На вилата едно единствено дърво ражда вече 2 години без проблем. Засадихме и второ като сортово разнообразие, а не защото трябва.

Славянски: @Ру® Някои сортове са. При мен е едно дръвче. Цъфти и не завързва. Уж е самоплодно... А той цъфти сигурно юни. Много късно. Не го удря слана.

Вече три години цъфти мисля. Та имам няколко семенака за добавяне (поне един), обаче те са дребни и кога ще цъфнат?!

@Venetka знаеш ли сорт?

Venetka:

https://rasadnik-kundev.alle.bg/плодни-дръвчета/

От тук е хинапа ни, от Кундев

Вторият е от palmi.bg, но трябва да видя в тефтера Ланг ли беше или Ли сорта. Вторият се пробва да цъфти миналата година, но е дребосък още и не задържа плод.

greenn: Хинап Ланг (с крушовидните плодове) е частично самоплоден. Нуждае се от опрашител. Ли се води самоплоден, но ражда повече ако се опрашва от друг сорт.

Моят е неизвестен сорт и няколко години се скъсваше да цъфти и не връзваше. Преди години му присадих друг неизвестен и ражда.

От друга страна този присаденият ражда единични плодове, а дървото, от което взех калема всяка година е отрупано.

Много важно условие за да ражда: трябва да е на пълно слънце. Колкото повече, толкова по-добре. За щастие издържа на суша, както и на студ.

embedeo: @greenn , благодаря за инфото за хинапа! А колко големи стават дърветата, нагоре и настрани?

greenn: Моят беше стигнал 5-6 м. и ширина примерно 3 м. при стъбло 10-12 см. диаметър. Но това е защото не го режех докато чаках няколко години да започне да връзва. Лесно се поддържа на 2,5-3м. Като се пререже над хоризонтално клонче и обикновено спира растежа нагоре поне за една година.

Освен това беше засенчен от едни стари дървета и се източи нагоре. Сега отрязах дърветата и го намалих.

А аз съм впечатлен колко човека отглеждат хинап. Вкуса на какво бихте оприличили? @Боби Димитров споменаваше пиперки нещо?

@ivkit как беше присаждането? Чета, че е много твърда дървесината на хинапа.

А тези на снимката може да са прекрасни, но са неузрели, нали? 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А моят хинап е вземан от разсадник Фантазия и мисля, че е Ланг (с оглед на написаното от @greenn  за самоплодността, нищо чудно, че не задържа). Преди това имах и два диви. Единият не се хвана и загина на първата зима или малко след това. Вторият загина след втората. Това беше някъде 2017 г. После известно време не взех друг хинап. Плодове от едрите опитах 2019 г. редом с дребните и едни заострени като чушки. Едрите имат повече месо, но като вкус за мен дребните бяха най-хубави и от тях насадих семки. Имам няколко растения от тях, както и едно може би от плод от сорт Ли. Не помня вече точно формата. Човек трябва да си записва.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Един от хинапите в Ботаническата при паметника Левски (поглед откъм медицинския факултет) Есента на 2019г.

 

Hinap-Sofia.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

На мен вкусът много ми прилича на ябълка... Някаква гурме ябълка мю-мю,,

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 1 час, Славянски написа:

Бях зает днес та не успях да копирам по-рано написаното в чата. А и @greenn току-що се съгласи да го цитирам. Надявам се @Venetkaда няма против споделянето на чувствителна лична информация за хинапи пред света за вечността? :)

От казаното в чата и дотук в темата, както и моя ограничен опит, да имаш две дръвчета (различни) определено помага за реколтата. Ето я дискусията от днес (познайте кой я започна?!):

Ру®: Хинапът самофертилен ли е - достатъчно ли е едно растение, за да ражда?

Venetka: Ру, би трябвало да е. Никъде не съм чела да иска опрашител хинапа. На вилата едно единствено дърво ражда вече 2 години без проблем. Засадихме и второ като сортово разнообразие, а не защото трябва.

Славянски: @Ру® Някои сортове са. При мен е едно дръвче. Цъфти и не завързва. Уж е самоплодно... А той цъфти сигурно юни. Много късно. Не го удря слана.

Вече три години цъфти мисля. Та имам няколко семенака за добавяне (поне един), обаче те са дребни и кога ще цъфнат?!

@Venetka знаеш ли сорт?

Venetka:

https://rasadnik-kundev.alle.bg/плодни-дръвчета/

От тук е хинапа ни, от Кундев

Вторият е от palmi.bg, но трябва да видя в тефтера Ланг ли беше или Ли сорта. Вторият се пробва да цъфти миналата година, но е дребосък още и не задържа плод.

greenn: Хинап Ланг (с крушовидните плодове) е частично самоплоден. Нуждае се от опрашител. Ли се води самоплоден, но ражда повече ако се опрашва от друг сорт.

Моят е неизвестен сорт и няколко години се скъсваше да цъфти и не връзваше. Преди години му присадих друг неизвестен и ражда.

От друга страна този присаденият ражда единични плодове, а дървото, от което взех калема всяка година е отрупано.

Много важно условие за да ражда: трябва да е на пълно слънце. Колкото повече, толкова по-добре. За щастие издържа на суша, както и на студ.

embedeo: @greenn , благодаря за инфото за хинапа! А колко големи стават дърветата, нагоре и настрани?

greenn: Моят беше стигнал 5-6 м. и ширина примерно 3 м. при стъбло 10-12 см. диаметър. Но това е защото не го режех докато чаках няколко години да започне да връзва. Лесно се поддържа на 2,5-3м. Като се пререже над хоризонтално клонче и обикновено спира растежа нагоре поне за една година.

Освен това беше засенчен от едни стари дървета и се източи нагоре. Сега отрязах дърветата и го намалих.

А аз съм впечатлен колко човека отглеждат хинап. Вкуса на какво бихте оприличили? @Боби Димитров споменаваше пиперки нещо?

@ivkit как беше присаждането? Чета, че е много твърда дървесината на хинапа.

А тези на снимката може да са прекрасни, но са неузрели, нали? 

Много е твърда. Повече от дрян, това е най-твърдата дървесина, която съм виждал. Трябва да се присажда по-късно, защото преди сокодвижение не може да се отлепи кората на подложката. Май месец да го правих...? И пак със зор отлепянето на кората. За мен беше прекрасен да се яде точно в тази зрялост, прошарен, не кафяв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Може и на подобрена копулация да се присажда. Много добре сраства.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Някой играл ли си е да произведе семеначе? Ако да, какво ще иска, за да поникне с тази стоманена черупка. Гледал съм, че ги чупят внимателно и засяват. И дали въобще си заслужава упражнението при положение, че масово скубят издънки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз посадих 20тина семки стратифицирани миналата пролет, нищо не покара. А матряла е доста приятен.

20220921_140715.jpg

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Да, чупи се костилката внимателно с чукче или с клещи. Не е нужна стратификация. Някои са празни, в други семето е само като люспа - не става. Някои имат по 2 пълни семена. Аз имам няколко семеначета. Просто от интерес ги засях. Винаги може да изникне нещо интересно, ако са от хубав сорт. Ако не - ще станат за подложки. В началото дори бях събирал семена от драка за подложки, но така и не ги засях - почнаха да излизат издънки от моя си хинап. Най-едрите (Ланг) нямат семена. Костилката е тясна и празна.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване