Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
преди 48 минути, ivkit написа:

Някой играл ли си е да произведе семеначе? Ако да, какво ще иска, за да поникне с тази стоманена черупка. Гледал съм, че ги чупят внимателно и засяват. И дали въобще си заслужава упражнението при положение, че масово скубят издънки.

Аз бях стратифицирал и си покълнаха нормално (без чупене). Но това от дивите/дребните. От другите никнаха много слабо. Не мисля, че след като никнаха имам изгубено хинапче. Но са тънички още.

А праскови стратифицирах също, но от тях почти нищо не е покълнално и се чудя дали е редно да ги зацепя костилките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 13 минути, Славянски написа:

Аз бях стратифицирал и си покълнаха нормално (без чупене). Но това от дивите/дребните. От другите никнаха много слабо. Не мисля, че след като никнаха имам изгубено хинапче. Но са тънички още.

А праскови стратифицирах също, но от тях почти нищо не е покълнално и се чудя дали е редно да ги зацепя костилките?

Не, не, не ги цепи на прасковите. Поникват си екстра. Слагат ги в съдове, горния слой пясък, където е костилката. Само ако са събирани от ранни праскови и трябва да чакат цялото горещо лято до края на есента било кофти, просто изсъхвали/губели кълняемост. В такива случаи веднага след изваждане на костилката слагат във влажен пясък, хладно и чака началото на зимата там. Имаше видео, ще го издиря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

И от мен, няколко думи за необлагороденият див хинап, който  преди време ми подариха.

Не го препоръчвам! 

Израсна красиво  и здраво растение при мен, със слаба плодовитост, плодчета с размер от дребна до средно едра маслинка , но пък сладки  на вкус.

Където срещах  в нета изказвания свързани с вкуса на облагородените сортове , болшинството бяха в полза на необлагородения див хинап като вкус, като сладост. Не съм опитвала облагородени сортове на вкус, казвам го като чужда информация.

Негативите ми към необлагороденият хинап идват от страшната му бодливост. Огромно бодливо кълбо, с бодли като на акация. Както и да посегнеш с ръка към плодче, ще си съдереш ризата или пък кожата. Дори и само минавайки край него, ще те дръпне за дрехата...

Мъжът ми стрижейки  тревата край него с косачката, след нараняване взе да недоволства и да изказва желание за премахването му. Съгласих се, проблемът дойде след като го отряза до земята и от разположеното му на широко коренище започнаха да никнат нови фиданки с яки бодли. Вадихме ги с  права лопата , но след тях никнеха нови и се страхувам това да не продължи до безкрай.

:mellow:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Това с пръскането на издънки навред съм чул че може да се случи и без да е отрязан. Проблем е, наистина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Сетих се нещо интересно за хинапа което някой може и да не знае :) Вземате 4-5 листенца и хубаво ги сдъвквате и разнасяте кашичката из устата. След това хапвате една лъжица захар. Захар казах! Защо ядете пясък! :D

P.S. Aко не сте ме разбрали....губите усещането си за сладко. Напълно! Може да експериментирате с кока кола, мед, тортички.... Не се притеснявайте...след няколко минути или след като хапнете нещо друго ще се оправите. 

  • Харесвам 1
  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Ще пробвам, ако не забравя като изкарат листата.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Бодлите - чупят се с ръка или с клещи. Нищо му няма на дървото че ще остане без бодли.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Колко голямо дърво става хинапът след години, ако някой има представа? Какви приблизителни размери трябва да очаквам да достигне хинапа когато израстне? По-голям ли става от неподрязвано черничево или от неподрязвано орехово дърво, например?

Задавам тези въпроси, защото в една част на градината си вече имам засадени две облагородени фиданки хинап (една сорт Li и една сорт Honey Date), и малко свободно място, на което се чудя дали ще мога да сместя една фиданка черница (Alba) след презасаждане / преместване на единия хинап. Според моя опит, свободно растяща черница (Alba) може да стане огромно дърво, по-високо и с по-дебел ствол (дънер) отколкото на старо орехово дърво, макар че короната на стар орех е по-широка настрани отколкото черничевата корона. Затова си мисля евентуално, че черничевата фиданка трябва да се пада от северната страна на хинапите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз имам хинап висок около 3-4м и все пак го подрязвам иначе .. ехеее ше литне в небесата сигурно

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Правите ли лятна резитба на хинапа?

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Нищо не съм правил досега. Той тепърва ще цъфти. Не бих го рязал към момента. Може би по-късно. Но честно казано с тези тънки и мръзнещи зимата клонки - по-скоро няма да го пипам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 минути, Славянски написа:

Той тепърва ще цъфти.

А ражда ли и кога узряват плодчетата? (При мен до сега не е раждал, а цъфти)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Досега не е раждал и мисля, че проблемът е с опрашването. Трябва ми и второ дръвче друг сорт, имам няколко семенака, но са малки. Специално този се води сорт Ланг.

Относно зреенето мисля е септември-октомври. Бях опитвал плодове от Южна България в началото на октомври. При мен би било по-късно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Миналата есен брах две шепи, а сега е нацъфтял много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)

 

Интересно какво толкова избачкват на хинапите тези жълти хора?! Нещо стимулират ли в развитието?! Масово го правят, не умират ли тези растения? А не е като да не разбират, родината на хинапа там, чак специализирани приспособления имат. В много техни клипове съм гледал да го правят. Странно. Допълнителна реколта ли, запазване/задържане на соковете към плодовете ли....

Редактирано от ivkit

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

"girdling" - изрязване на кората. Така се стимулира плододаването и по-ранното узряване. Хранителните вещаства не отиват към корена. Прави се на отделни клони доколкото знам. Зараства след това и се прави пак на разстояние от него. Но понякога при бури или претоварване с плод може да се пречупи такъв по-тънък клон. Според мен не си заслужава за личните градини. Подобен ефект дава и прерязването на върха по време на цъфтежа.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Прилича на колцуването при десертните сортове лози

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

 

преди 5 часа, kokorko написа:

Прилича на колцуването при десертните сортове лози

Точно така.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Вчера говорих с един човек от Благоевград, който въди хинапи, и му споделих, че при мен хинапът върви много слабо, почти не е пораснал за три години. Отделно, че цъфти и не задържа. Той ме попита дали почвата е много тежка (глинеста). Казах му, че отгоре не е, но от една лопата надолу почва глина и камънак. Той каза, че е такъв случай нямало да расте добре и ме посъветва да го извадя, да изкопая дупка 70 дълбока на 80 широка, като добавя по-хубава почва, и щял да потръгне.

Аз още не съм сигурен дали бих го направил, да не съсипя корените на дръвчето. 70 см надолу е много сериозно копане. А и време дали ще имам преди пролетта!?

Също се замислих и за райските ябълки и въобще повечето дръвчета, които вървят много слабо при мен в сравнение примерно с при баща ми на 125. Може би тая стегната почва надолу наистина им идва нанагорно?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване