Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

ivkit
преди 8 минути, Славянски написа:

Вчера говорих с един човек от Благоевград, който въди хинапи, и му споделих, че при мен хинапът върви много слабо, почти не е пораснал за три години. Отделно, че цъфти и не задържа. Той ме попита дали почвата е много тежка (глинеста). Казах му, че отгоре не е, но от една лопата надолу почва глина и камънак. Той каза, че е такъв случай нямало да расте добре и ме посъветва да го извадя, да изкопая дупка 70 дълбока на 80 широка, като добавя по-хубава почва, и щял да потръгне.

Аз още не съм сигурен дали бих го направил, да не съсипя корените на дръвчето. 70 см надолу е много сериозно копане. А и време дали ще имам преди пролетта!?

Също се замислих и за райските ябълки и въобще повечето дръвчета, които вървят много слабо при мен в сравнение примерно с при баща ми на 125. Може би тая стегната почва надолу наистина им идва нанагорно?

Да, хинапа обичал просто песъчлива почва. Това споделя Коляшев. Наблюденията са, че иловицата, глината просто го спъвала. Не умира, изключително здраво животно е, но и не се развива и плододава добре. Пясък, може да е много бедна почва, но да е песъчлива. Сетих се след като говорихме онзи ден, Славянски.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ами ще видим как ще процедирам. Ако мога да го извадя заедно с пръстта, да разровя надолу и тогава да го върна. То аз и другите като ги садих не съм копал толкова дълбоко и не съм добавял пясък.

Бадемите на тая хибридна подложка също вървят зле и се чудя дали не е подобен проблемът. Примерно, джанки, сливи, ябълки вървят добре, но при други дръвчета още ми е необяснимо защо е такъв мижав прирастът.  

Ей това намирам за бадема:

Тъй като е издръжлив вид, той може да расте на всички видове почви, дори на плитки и варовити. Оптималното рН е 7,0-8,0, а най-добрите почви са рохкави и песъчливи, въпреки че тези дървета растат и върху глинести почви. Той не предпочита водонаситени и преовлажнени почви, тъй като не понася коренова асфиксия.

Аз единия като го садих после го вадих и добавях пясък. Но загина де. Мъчеше се на това място две-три години.

Не съм мерил и киселинността на почвата та не мога да кажа доколко това е фактор. Но с хинапите определено до момента са почти пълно разочарование. Те трудно понасят и пресаждане мисля. Един познат ми разправяше преди години, някакъв негов комшия имал много хинапчета издънки или семенаци в двора и му рекъл да си извади колкото иска. И той си беше извадил някъде 15-20 фиданки и познайте колко се хванали? Нито една. А човекът имаше много овошки и се занимава, не е някакъв хептен начинаещ.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 2 часа, Славянски написа:

той си беше извадил някъде 15

Пренасял съм хинапчета издънки, ако е приключила вегетацията, което е късно есента, обикновено леко понасят пренасянията. Но... Иначе човек да копае огромни дупки, да внася друга почва ми се струва кофти занимание, бих се концентрирал върху стабилно развиващите се в съответния район.

Гледах в едно предаване, човек в района на Петрич, конкретното място било с много висока подпочвена вода, нищо не ставало. В крайна сметка човека разбира за аронията, засажда и става един от водещите производители на продукти от нея. Тя се чувства идеално там.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 4 часа, ivkit написа:

Иначе човек да копае огромни дупки, да внася друга почва ми се струва кофти занимание, бих се концентрирал върху стабилно развиващите се в съответния район.

Мисля, че си прав. То става донякъде като с американските боровинки. Би могло да се положат усилията, но зависи колко съм склонен да платя цената. Защото при ограничено време реално ще изям време за други дейности и по принцип не съм фен на такива операции. Обаче... при положение,че дръвчетата са посадени и им е отредено място, може би си струва операцията да се извърши максимално рано за дългосрочен резултат. Иначе голямото дръвче има по-добър прираст с всяка следваща година, за разлика от бадемите, но този прираст пак е незадоволителен.

Очевидно не съм чел в началото достатъчно за предпочитанията към почвата на хинапа. Въпреки че и при баща ми сложихме един и загина, дето другите неща вървят. Там може би му е било твърде сенчесто мястото, северно от къщата. В последствие сложих мушмула и върви много добре.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 16.01.2024 г. at 16:29, Славянски написа:

Ами ще видим как ще процедирам. Ако мога да го извадя заедно с пръстта, да разровя надолу и тогава да го върна. То аз и другите като ги садих не съм копал толкова дълбоко и не съм добавял пясък.

Бадемите на тая хибридна подложка също вървят зле и се чудя дали не е подобен проблемът. Примерно, джанки, сливи, ябълки вървят добре, но при други дръвчета още ми е необяснимо защо е такъв мижав прирастът.  

Ей това намирам за бадема:

Тъй като е издръжлив вид, той може да расте на всички видове почви, дори на плитки и варовити. Оптималното рН е 7,0-8,0, а най-добрите почви са рохкави и песъчливи, въпреки че тези дървета растат и върху глинести почви. Той не предпочита водонаситени и преовлажнени почви, тъй като не понася коренова асфиксия.

Аз единия като го садих после го вадих и добавях пясък. Но загина де. Мъчеше се на това място две-три години.

Не съм мерил и киселинността на почвата та не мога да кажа доколко това е фактор. Но с хинапите определено до момента са почти пълно разочарование. Те трудно понасят и пресаждане мисля. Един познат ми разправяше преди години, някакъв негов комшия имал много хинапчета издънки или семенаци в двора и му рекъл да си извади колкото иска. И той си беше извадил някъде 15-20 фиданки и познайте колко се хванали? Нито една. А човекът имаше много овошки и се занимава, не е някакъв хептен начинаещ.

Пробвай бадем да сложиш на джанка, аз също ще правя такава операция и да видим какво ще се получи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

То в случая операцията ще е с хинапа. Иначе на джанка имам три бадема. Засега вървят добре. По-натам ще видим. На хибридната бадемова подложка един загина, един едвам върви, а трети е малко по-добре. Но почти не е пораснал от първоначалния размер на фиданката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване