Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

embedeo

Търся, искам, предлагам, подарявам. Събирателна тема

Recommended Posts

embedeo

Това е специална събирателна тема [1], в която да публикуваме информация за това кой какво търси или иска или желае, както и какво предлага или подарява. Различното при тази тема е, че това първо мнение в нея ще се редактира постоянно с течение на времето, за да имаме винаги под ръка актуален списък с хората и предлаганите от тях неща, примерно резници, калеми, семена и всякакви други неща. Идеята  на този конкретен списък е да може да се използва за по-добра координация преди срещи на живо, за комбиниране на пратки и за по-ефективно разпределение на нещата помежду ни. Ако искате Вашия ник (Вашето име) да бъде добавено или премахнато от списъка (и ако не можете сами да редактирате списъка), то просто отговорете в тази тема, като обясните какво търсите или предлагате, или какво се е променило в търсените или предлаганите от Вас  неща и се обърнете към мен, т.е. "тагнете" моето потребителско име ето така @embedeo ,  а аз от своя страна, при първа удобна възможност, ще редактирам списъка (списъците), които започват след това двуеточие:

 

Предлага, подарява:

  • @embedeo : едногодишни семеначета от ябълка и дюля 2023, малко семена от луфа 2022.
  • @Боби Димитров : малко семеначета от хеномелес (японска дюля) и паупау (Асимина трилоба).
  • @Любо Д : дребни италиански елши, лично взети от гората.
  • @kokorko : калеми круша Пас Красан и друг сорт; евентуално: калеми от бяла (жълта) череша и шандудия.
  • @Bore :  малко целогодишни ягоди, но само лично предаване за София.

 

Търси, иска:

  • @embedeo : семена тъмно синя (лилава) царевица сорт Montana Morado или подобна, семена не-бял памук (кафяв, зеленикав и т.н.).
  • @Боби Димитров : калеми бадем НЕ(Аспарух, Приморски);  калеми от десертни сливи, джанки, сини сливи; Elaeagnus umbellata / multiflora; семена / ядки от зарзала за семенаци; резници от  Actinidia Arguta (мини киви, студоустойчиво киви) НЕ(Issai).
  • @Любо Д : калеми вкусни круша и слива, калеми вишнап / сладковишна, за 2024-03; Elaeagnus multiflora;
  • @kokorko : калеми от хубави сортове хинап.
  • @Georgi : бадемови подложки (4х).
  • @Kasis : семена пъпеш сорт Барабитюн.
  • @Bore : семена лима боб (Phaseolus lunatus) сорт Christmas, лук влашец (шалот).

 

Разбира се, извън този списък всеки може да продължи да си ползва или създава теми в раздел "Търся/Предлагам" както и преди, както и винаги ще има неща, примерно тежки и обемисти, които не подлежат на оптимизация или не могат да се раздават централизирано на общи срещи на форума.

[1] Цялата идея засега е малко експериментална и вероятно не всичко ще работи гладко, но с малко търпение и с подробна обратна връзка от всички вас (всички нас) може да се донастрои и донагласи. Така че не се колебайте, да споделяте своите мнения, опасения, въпроси или препоръки.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Търся калеми от бадем, сорт различен от Аспарух и Приморски, от които имам захванат калем.

Търся калеми от всякакви видове десертни сливи/джанки/сини сливи, тъй като около мен най-разпространеното дърво е дивата джанка и дива синя слива. Не ми трябват за ракия, а и сладко не правим особено.

Търся и Elaeagnus umbellata / multiflora - от първото може би ми е пратила резник Венетка, но не е ясно докато не даде плод, в момента е микроскопична вкоренена резничка. Храстите се режат ежегодно и ако е с нормален размер, падат стотици резници, та ако някой има излишни, плащам транспорта.

Търся семена от зарзала за семенаци.

Търся резници от A. Arguta (мини киви, студоустойчиво киви) от доказано женски растения и да не са Issai.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 12 часа, Боби Димитров написа:

Търся калеми от бадем, сорт различен от Аспарух и Приморски, от които имам захванат калем.

Мога да ти пратя Маринада, Вайро и Солета. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Аз също търся Elaeagnus multiflora. Зарибен съм за групова поръчка.

Предлагам дребни италиански елши, които лично съм брал от гората. Ще донеса на мартенското събиране.

Търся калеми от вкусни круша и слива, сладка вишна или вишнап, които ще ми трябват през март.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Любо, планирам да купя един вишнап и мога да ти отбера калеми. Крушови също ще имам още като свърша с резитбите. Elaeagnus multiflora мога да пробвам да вкореня лятото. Казват зелени резници ставали по-добре. Другото е air layering.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Славянски , ако те устройва повече от покупката на нова фиданка вишнап, то мога да предложа на теб и @Любо Д калеми от вишнап (неизвестен сорт) от дърветата на мой приятел, чиито вкус на плодовете беше похвален от неговото семейство, но аз лично още не съм ги опитвал. Калемите са относително тънки, защото дърветата не се подрязват, но при мен все пак се прихванаха през 2023, върху череша.

@Любо Д , предполагам че попска круша не те вълнува, но ако си промениш мнението -- мога да отрежа калеми от дървото на роднини. И в този случай калемите ще са тънки и къси, защото дърветата не се подрязват.

@Славянски, за вкореняването на резници в сравнение с отводки, аз прилагам следното просто правило: Ако имам само възможност за резници (примерно след подрязване ми ги подаряват, щото така или иначе не им трябват), И ако нямам достъп до майчино растение, то тогава бих опитал да вкоренявам. Във всички останали случаи бих предпочел отводки. Та според мен, ако не правиш някакъв експеримент за вкореняване, или не ти се налага да произведеш много нови растения с минимален материал, или нямаш достатъчно време (от грижи покрай овцете) да "глезиш" резници докато пуснат корени, по-добре да заложиш направо на отводки.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

@embedeo, зимна круша си имам, благодаря. Нямам къде да я складирам докато стане ядлива.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, embedeo написа:

ако те устройва повече от покупката на нова фиданка вишнап, то мога да предложа на теб и @Любо Д калеми от вишнап (неизвестен сорт) от дърветата на мой приятел, чиито вкус на плодовете беше похвален от неговото семейство, но аз лично още не съм ги опитвал. Калемите са относително тънки, защото дърветата не се подрязват, но при мен все пак се прихванаха през 2023, върху череша.

Честно нямам вишневи или черешови подложки. Та за това бих предпочел дръвче. Той Боби ми дава калеми от местен саморасъл вишнап. Имам две захванати клонки на една вишна, но там не бих добавил. За съжаление при мен две вишни заминаха тая година (едната трябваше да падне, не беше добро мястото, другата я пречупи снегът). И на практика остана една млада вишна на няколко години и една дето е около метър. Малката уж била хубава и няма да я ашладисвам.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 1 час, Славянски написа:

Честно нямам вишневи или черешови подложки. Та за това бих предпочел дръвче. Той Боби ми дава калеми от местен саморасъл вишнап. Имам две захванати клонки на една вишна, но там не бих добавил. За съжаление при мен две вишни заминаха тая година (едната трябваше да падне, не беше добро мястото, другата я пречупи снегът). И на практика остана една млада вишна на няколко години и една дето е около метър. Малката уж била хубава и няма да я ашладисвам.

Мога да се опитам да ти извадя 10-тина вишни, но май почти всичко при мен са коренови издънки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Няма нужда. Една ще побера. Повече не ми трябва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дни съм в Червен бряг и приятел на баща ми ме заведе в едно предприятие със затихващи функции, някогашния "Вапцаров" (мебелна фабрика). В двора има стара кайсия, според човека може би от около 70-та година, която имала много късен цъфтеж - вика с около месец след другите кайсии (тази година съм го помолил да я снима като цъфне). Съответно кайсията редовно задържала реколта, но били по-дребни, защото дървото не е виждало резитба. Та отидохме днес в последния промеждутък, когато можеха да ни осигурят достъп. Снимах дървото:

IMG_20231231_101623.thumb.jpg.296f897334f9dd7beb5ae689cc1c89e9.jpg

Хваща някаква сянка от юг от едни смърчове (може би такива бяха), има и сграда по-натам, пак от юг, но не е повече от два или три етажа. Това може и да оказва влияние. Сега, колко е старо дървото не е съвсем ясно, но той твърди, че преди 17 години е била вече голямо дърво, когато е я видял за пръв път. Но може и да е на 30-40, не на 50 години.

Та отбрах калеми, тънки са, но за неподрязана кайсия, са прилични. Ще ми хартисат някои и може да пратя на Боби или на друг ако проявява интерес.

Имаше и второ дърво, което човекът е садил, семенак от "силистренска", вика зреела края на юни. Калемите са чудни, но нейният цъфтеж е по-ранен. Дървото изглежда много здраво, жизнено и голямо за възрастта си (на към 15 години). Не са идеални снимките:

IMG_20231231_101717.thumb.jpg.7b1d81457bc1fd54549df6463c1d89f1.jpg

 @Боби Димитров проявяваш ли интерес?

И третото нещо, което отбрах, са три калема от ябълка Петровка, жълта. Зреела от началото на юли та чак до септември. Неподдържани и обрасли дървета. Не зная такъв период на зреене нормален ли е? При мен на Балкана Петровката зрее може би три седмици и преминава. Максимум месец, от примерно 25 юли нататък.

Мога да отделя нещо и от тази. Най-лесно ми е да пратя на Боби и той да разпределя.

Последно, мога да нарежа пръчки от лоза Молдовка, черно и вкусно грозде, става без пръскане. И в момента има грозде на асмите от нея.

Имам отбрани и семена от кавказка хурма. @ivkit ти успя ли да си набавиш?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 5 часа, Славянски написа:

Имам отбрани и семена от кавказка хурма. @ivkit ти успя ли да си набавиш?

А, много хубаво! Ами, не, не си намерих, много не бях и настоятелен. Но.... не бих отказал някоя семка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Здравейте,

ЧНГ 2024, нека всички калеми да ви се хванат и да пребъдем !

 

Имам поникнали от костилки 2-3бр. хинапчета по 2-3 педи и ми се иска да пробвам да ги хашладисам с един хинап,(гледал съм някъв много голям) ако някой има ще съм благодарен. Какво мога да предложа:

  1. ами имам круша Пас Красан + друга (не знам сорта, зрее Септември и не става за лагеруване,жълта)
  2. бяла череша , не е моя, но мога да взема някое друго калемче
  3. резник от шамдудия (черница) не е моя ,но мога да взема някое резниче

След някоя друга година надявам се да мога да предложа повече калемчета. Наследствена нива стана поле за изява: около 10 сорта ябълки, 2-3 сорта круши, 2-3 сорта праскови, 2-3 сорта кайсии, 2-3 сорта сливи, 2-3 сорта череши

viber_image_2023-11-25_18-37-53-904.jpg

viber_image_2023-11-25_18-37-56-327.jpg

viber_image_2023-12-04_09-57-30-250.jpg

viber_image_2023-12-04_09-57-30-909.jpg

viber_image_2023-12-04_09-57-31-573.jpg

  • Харесвам 5
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Търся бадемови подложки, 3-4 ще стигнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kasis
Отговорено (Редактирано)

Търся семена за пъпеш Барабитюн. По детски спомени на майка ми (39ти набор, Нови Пазар) е бил много сладък, семките вътре били на топка.

Редактирано от Kasis

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Продължавам да търся този вид плосък салатен боб (Christmas Lima Bean):

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 9.01.2024 г. at 7:43, Kasis написа:

Търся семена за пъпеш Барабитюн. По детски спомени на майка ми (39ти набор, Нови Пазар) е бил много сладък, семките вътре били на топка.

Намерих ти, поръчах ги и са вече при мен семената от Байръбютюн, ако искаш драсни как да получиш част от тях :) А още по темата - тук.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Здравейте на всички! Някой отглежда ли тези 4 сорта бутиково грозде Ламборджини, Хеллоуин, Азия и Май Хат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 14 часа, Jimmy Stoikov написа:

Здравейте на всички! Някой отглежда ли тези 4 сорта бутиково грозде Ламборджини, Хеллоуин, Азия и Май Хат?

https://www.olx.bg/d/ad/prodavam-vkoreneni-lozi-novi-sortove-posadachen-material-CID262-ID6pvqc.html

В тази обява съм виждал много богат сортов материал , обаче мисля няма твойте. Защо точно питаш за Ламборджини, Хеллоуин, Азия и Май Хат ? Какво те привлича?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 7 минути, kokorko написа:

 Защо точно питаш за Ламборджини, Хеллоуин, Азия и Май Хат ? Какво те привлича?

Здравей, привличат ме понеже са редки, трудно се намират, без семки и нестандартно оформени гроздове. Изграждам мини зеленчуковощна градина в едно на 30м2, повече за хоби от колкото консумация. Точно тези сортове са редки случаи да попаднат в търговци, причината е най-вече в цената, другата предполагам е лиценза и тн. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване