Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

embedeo

Търся, искам, предлагам, подарявам. Събирателна тема

Recommended Posts

Любо Д
преди 5 часа, Jimmy Stoikov написа:

Здравей, привличат ме понеже са редки, трудно се намират, без семки и нестандартно оформени гроздове. Изграждам мини зеленчуковощна градина в едно на 30м2, повече за хоби от колкото консумация. Точно тези сортове са редки случаи да попаднат в търговци, причината е най-вече в цената, другата предполагам е лиценза и тн. 

За тези сортове избягвай обяви от случайни типчета, а питай в доверен разсадник за материал "под масата", защото иначе ще си изгубиш и парите, и времето. Също така имай предвид, че това са десерти сортове, които искат дълъг и много горещ сезон като в южните части на страната.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
преди 5 часа, Jimmy Stoikov написа:

Здравей, привличат ме понеже са редки, трудно се намират, без семки и нестандартно оформени гроздове. Изграждам мини зеленчуковощна градина в едно на 30м2, повече за хоби от колкото консумация. Точно тези сортове са редки случаи да попаднат в търговци, причината е най-вече в цената, другата предполагам е лиценза и тн. 

Има стотици редки сортове за ценители. Не се ограничавай само до най-популярните, а отдели време за проучване. В момента се опитвам да вкореня резник Индиана, който е подходящ за моя район, защото зрее само за 110-115 дни. Устойчивостта на студ също е важен фактор, особено за котловини, Брезник, Трън и т.н., а има сортове, които държат до -30, даже -32 градуса (тук може да видиш температури за някои сортове).
https://www.vinogradnic.ru/sazhency/rannie/indiana/

 

Редактирано от Любо Д
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 минути, Любо Д написа:

За тези сортове избягвай обяви от случайни типчета, а питай в доверен разсадник за материал "под масата", защото иначе ще си изгубиш и парите, и времето. Също така имай предвид, че това са десерти сортове, които искат дълъг и много горещ сезон като в южните части на страната.

Да, имам го предвид, затова и питах тук, все пак във форум не са толкова често срещани имамите, сравнение със социална мрежа където е редовна практика :) 

 

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Аз от следваща зима ще мога да подарявам калеми от няколко сорта които будят интерес, поне за мен, все още съм на етап формиране и пензиране, така че, няма подходяща дървесина за калеми тази зима.

От следващата зима:

1. кайсия Рубиста- това за мен е топ от топ, цъфти късно и узрява рано351305231_1751724101950743_4111927103593122297_n.jpg.bf5ef38cdd56b2ba19845dbc63e6a865.jpg

 2. ябълка Моди

3. нар Wonderful

Надявам след това на:

1. грозде сорт Аватар

2. японска мушмула

 

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

Да отбележа и тук, че имам известно количество целогодишни ягодки за раздаване. Ако някой иска коренчета, да пише тук или на съобщение. Само лично предаване за София. Мога да донеса и до други места в България, когато имам път натам (сравнително често пътувам по оста София-Стара Загора, София-Велико Търново и София-Враца), тъй че при интерес може да се отбележите.

Имам и сезонни селски - средно големи и сочни. Една местна баба ми даде сорта преди няколко години. От тези имам на практика неограничено количество, ама ще ги разреждам чак март.

Тук съм обяснил историята на ремонтантния сорт:

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз имам калеми от описваните от мен сортове ябълки, както и от някои други, още неописани. Сортовете станаха повече от 20, да не кажа близо 30 с новите. Мога да предложа калеми от хубава дива круша и от ранна круша стар сорт (в габровския Балкан почват първото десетдневие на юли, дребнички). Също имам калеми от круша Абат Фетел и бих могъл да отбера нещо от Хардиевата масловка. Има някои прилични джанки също, които харесвам. Жълти ранни с приятен вкус и донякъде отделяща се костилка, и някои вариации на виолетовите ранни и по-късни. Имам калеми и от райска ябълка Костата, някой ако има на какво да присажда. От студоустойчивата Росиянка също. Имам и някакви грудки земна ябълка, някой ако иска да си завъди. Не знам доколко я има по пазарите и супермаркетите в момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 10 часа, Славянски написа:

Аз имам калеми от описваните от мен сортове ябълки, както и от някои други, още неописани. Сортовете станаха повече от 20, да не кажа близо 30 с новите. Мога да предложа калеми от хубава дива круша и от ранна круша стар сорт (в габровския Балкан почват първото десетдневие на юли, дребнички). Също имам калеми от круша Абат Фетел и бих могъл да отбера нещо от Хардиевата масловка. Има някои прилични джанки също, които харесвам. Жълти ранни с приятен вкус и донякъде отделяща се костилка, и някои вариации на виолетовите ранни и по-късни. Имам калеми и от райска ябълка Костата, някой ако има на какво да присажда. От студоустойчивата Росиянка също. Имам и някакви грудки земна ябълка, някой ако иска да си завъди. Не знам доколко я има по пазарите и супермаркетите в момента.

Метни калеми от Абат Фетел и Хардиева масловка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

@Любо Д Ще ти пратя. Ако пратя утре, в събота ще можеш ли да ги вземеш от Спиди? Помисли и за нещо друго междувременно. Има дребни калемчета и от някои други круши, ако искаш нещо още лятно, есенно или зимно? Август, септември и октомври основно. Може да има нещо и от Хубава юнска. Но трябва да видя дали има и какво е останало.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 23 часа, Bore написа:

Да отбележа и тук, че имам известно количество целогодишни ягодки за раздаване. Ако някой иска коренчета, да пише тук или на съобщение. Само лично предаване за София. Мога да донеса и до други места в България, когато имам път натам (сравнително често пътувам по оста София-Стара Загора, София-Велико Търново и София-Враца), тъй че при интерес може да се отбележите.

Имам и сезонни селски - средно големи и сочни. Една местна баба ми даде сорта преди няколко години. От тези имам на практика неограничено количество, ама ще ги разреждам чак март.

Тук съм обяснил историята на ремонтантния сорт:

 

embedeo казва да го тагваме при такива постове, за да може да редактира в началото кой какво иска и търси. Иначе - поздравления за предложението, кой не обича ягоди :)

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Решил съм да се пробвам отново с боровинките.Преди десетина години купих една канадска обаче не знаех важни неща за отглеждането,и естествено загина. Сега е момента за резниците.Ако някой има годни боровинки за подрязване може да ми прати два -три резника.Ако има повече от един сорт още по добре. Ще се отблагодаря с подарък изработен от мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Bore

@embedeo

Търся лук влашец (шалот).

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Отивам за оглед и евентуално калеми кандиле. Нека който иска от тях да ми напише на съобщение в сайта данни за доставка. Като разбира се не знам колко желания бих могъл да удовлетворя. Ще отида да взема и ще сложа някой калем да подходящи диви, просто за да се запази и раздава след време. Ще копирам това и в темата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Здравейте, дали някой случайно пази семена от тютюн (Nicotiana rustica) и жълта ванилена диня, каквито съм раздавал на срещи в годините 2019-2022 ( не помня точно кога), защото ги загубих? Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване