Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Ябълка Петровка джудже (семенак)

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 6 минути, Славянски написа:

Тези дни съм в Червен бряг и приятел на баща ми ме заведе в едно предприятие със затихващи функции, някогашния "Вапцаров" (мебелна фабрика). В двора има стара кайсия, според човека може би от около 70-та година, която имала много късен цъфтеж - вика с около месец след другите кайсии (тази година съм го помолил да я снима като цъфне). Съответно кайсията редовно задържала реколта, но били по-дребни, защото дървото не е виждало резитба. Та отидохме днес в последния промеждутък, когато можеха да ни осигурят достъп. Снимах дървото:

IMG_20231231_101623.thumb.jpg.296f897334f9dd7beb5ae689cc1c89e9.jpg

Хваща някаква сянка от юг от едни смърчове (може би такива бяха), има и сграда по-натам, пак от юг, но не е повече от два или три етажа. Това може и да оказва влияние. Сега, колко е старо дървото не е съвсем ясно, но той твърди, че преди 17 години е била вече голямо дърво, когато е я видял за пръв път. Но може и да е на 30-40, не на 50 години.

Та отбрах калеми, тънки са, но за неподрязана кайсия, са прилични. Ще ми хартисат някои и може да пратя на Боби или на друг ако проявява интерес.

Имаше и второ дърво, което човекът е садил, семенак от "силистренска", вика зреела края на юни. Калемите са чудни, но нейният цъфтеж е по-ранен. Дървото изглежда много здраво, жизнено и голямо за възрастта си (на към 15 години). Не са идеални снимките:

IMG_20231231_101717.thumb.jpg.7b1d81457bc1fd54549df6463c1d89f1.jpg

 @Боби Димитров проявяваш ли интерес?

И третото нещо, което отбрах, са три калема от ябълка Петровка, жълта. Зреела от началото на юли та чак до септември. Неподдържани и обрасли дървета. Не зная такъв период на зреене нормален ли е?

Не. Петровката зрее, както ти си написал. И не е жълта, а жълто- червена. Имам естествено джудже, което е малко по- едро от петровка и е с жълти плодове. Но, то също зрее за кратко време. От дърво, високо един метър бера по една пълна кофа от десет литра.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Не. Петровката зрее, както ти си написал. И не е жълта, а жълто- червена. Имам естествено джудже, което е малко по- едро от петровка и е с жълти плодове. Но, то също зрее за кратко време. От дърво, високо един метър бера по една пълна кофа от десет литра.

Да. Той човекът затова ми я препоръча - защото има плод от началото на юли чак до септември, което е необичайно. Каза, че е жълта "дюс", сиреч едноцветна.

За кайсията стана дума пред майка ми, която е имала ходене там лятото на 2022 г. и каза, че се е била "счекнала от плод." Тая година обаче май са пропуснали. То дори крушите нямали плод.

Иначе и при мен Петровката има руменина откъм слънцето на много плодове.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Не. Петровката зрее, както ти си написал. И не е жълта, а жълто- червена. Имам естествено джудже, което е малко по- едро от петровка и е с жълти плодове. Но, то също зрее за кратко време. От дърво, високо един метър бера по една пълна кофа от десет литра.

Казваш, че тази твоя ябълка е естествено джудже? А дали малкия размер не се дължи на подложка? Аз съм чувал и чел и за двата варианта: ябълка-джудже заради подложката (например Bud.9, M.9) и семеначе ябълка джудже. Аз се интересувам и от двата варианта, но предимно от семенни подложки за вджуджаване на ябълка. А ти калеми (и семки) от твоята ранна ябълка-джудже склонен ли си да ми пратиш? Може и на лични да се доразберем.

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 6 часа, embedeo написа:

Казваш, че тази твоя ябълка е естествено джудже? А дали малкия размер не се дължи на подложка? Аз съм чувал и чел и за двата варианта: ябълка-джудже заради подложката (например Bud.9, M.9) и семеначе ябълка джудже. Аз се интересувам и от двата варианта, но предимно от семенни подложки за вджуджаване на ябълка. А ти калеми (и семки) от твоята ранна ябълка-джудже склонен ли си да ми пратиш? Може и на лични да се доразберем.

Не. Естествено джудже е. Расте, като храстче от 3-4 стъбла, високи около метър. Периодично някое от стъблата засъхва/запада, режем го и оставяме друго от издънките. Сегашните джуджета са основно сортове с нормален растеж, имплантирани върху бавно- растяща подложка. Заровиш ли мястото на присаждане да си пусне собствени корени, джуджето става по 4 метра високо. 

Джуджетата са ми две, засадени едно до друго. За съжаление не помня, кое от двете беше с по- вкусни плодове. Лятото ще привържа нещо на едното, защото смятам да си засадя резервно копие на друго място. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Kalam Mekhar написа:

Не. Естествено джудже е. Расте, като храстче от 3-4 стъбла, високи около метър. Периодично някое от стъблата засъхва/запада, режем го оставяме друго от издънките

Интересно. Ти от семка ли си ги сял? Как са се получили? Сега се сетих, че преди време бях говорил с една жена, която имаше някаква странна тип храстовидна ябълка, но беше мисля саморасляк. Но малко ми е мътно описанието и качеството на плода.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Славянски написа:

Интересно. Ти от семка ли си ги сял? Как са се получили? Сега се сетих, че преди време бях говорил с една жена, която имаше някаква странна тип храстовидна ябълка, но беше мисля саморасляк. Но малко ми е мътно описанието и качеството на плода.

Не. Или баща ми, или дядо ми ги садили. Два сорта са. Единият е подобен на Петровка (жълто-зелена с червеникаво обагряне), а другата е с малко по- едри и ярко жълти плодове, но нямат качествата на късните сортове, като Златна превъзходна. Жълта и привлекателна на визия, като нея, но с вкус, като на Петровка. Все пак, това са ранни сортове и не трупат захари до края на Септември. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Значи това джудже ако го вкорениш със зариване, би трябвало да си запази слабия растеж? Пробвал ли си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 25 минути, Славянски написа:

Значи това джудже ако го вкорениш със зариване, би трябвало да си запази слабия растеж? Пробвал ли си?

Периодично, някое от стъблата залинява и го режем, като оставяме ново от издънки. Ако не стане някакъв катаклизъм, лятото ще ти ги снимам с плодовете. Сега, мога да снимам само храстчетата. Трябва да си засадя една издънка в саксия за да засадя догодина дръвче на друго място, но не помня, коя беше жълтата. Лятото ще завържа нещо да я отбележа, че пак ще забравя. От поне 20 години ги гледам, но ги бъркам, защото не са нещо уникално на което да обръщам внимание. Приел съм ги за даденост.

П.П.: Като почнахме да пишем за това се сетих, че не е зле да си засадя второ дръвче. Иначе, щях да ги подминавам още десет години. Сещам се за тези дръчета веднъж в годината, когато им обирам плодовете, за да не се счупят клончетата. Пълня по една кофа от дръвче и интересът ми приключва до следващата година. Сега говорих с майка ми и тя ми каза, че някакъв човек е идвал да си откопава издънки, но не се сеща кой е. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип не съм фен на такава дребна ябълка, но си има ползите и приложенията и предполагам може да се отглежда успешно и в саксия (на балкон или патио, и т.н.), т.е. ако човек няма много място - та хич не е за изхвърляне. А и една кофа ябълки са си супер. И децата много ще им се радват.

Интересно е също, ако върху нея се сложи друг сорт, той как ще се държи. Също и от семена дали би запазила това си основно качество - силата на растеж. @Kalam Mekhar На лято е добре да качиш някоя снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Славянски написа:

По принцип не съм фен на такава дребна ябълка, но си има ползите и приложенията и предполагам може да се отглежда успешно и в саксия (на балкон или патио, и т.н.), т.е. ако човек няма много място - та хич не е за изхвърляне. А и една кофа ябълки са си супер. И децата много ще им се радват.

Интересно е също, ако върху нея се сложи друг сорт, той как ще се държи. Също и от семена дали би запазила това си основно качество - силата на растеж. @Kalam Mekhar На лято е добре да качиш някоя снимка.

Нямам намерение да я отглеждам в саксия. Ще засадя някоя издънка в саксия за да възстанови кореновата си система. Впоследствие ще я засадя някъде в земята. Не мисля да правя експерименти с облагородяване. Нямам време и желание. Вероятно ще е провал в дългосрочен план, защото ще се получи голям дисбаланс между подложката джудже и присаденото върху нея, което е с по- силен растеж. 

П.П.: Жълтата не е толкова дребна, защото се е случвало да бера някой доста едър (за джудже) плод от нея. Но, почти винаги прераждат и са в повече на слабите клончета. Вкусът също не е на нивото на есенните ябълки.

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Не мисля да правя експерименти с облагородяване. Нямам време и желание. Вероятно ще е провал в дългосрочен план, защото ще се получи голям дисбаланс между джуджето и подложка с по- силен растеж. 

Не, аз имах предвид върху джуджето (като подложка) ако се сложи друг, нормален сорт, дали и той ще расте по същия начин. Пък една присадка се прави за броени минути, да не кажа секунди.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 минути, Славянски написа:

Не, аз имах предвид върху джуджето (като подложка) ако се сложи друг, нормален сорт, дали и той ще расте по същия начин. Пък една присадка се прави за броени минути, да не кажа секунди.

Имах предвид присаденото. Разбрах те точно, какво имаш предвид. Почти съм сигурен, че след няколко години, присаденото ще стане няколко пъти по- дебело от подложката. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Добре, господа. M9, M26 са ябълки джуджета как на тях пресаждат големи сортове ябълки?

Големината на дърветата и едрината на плодовете зависят от вида подложка. 

Кратка информация.

Really need to know what you are working off – what the tree wants to be!

Where once all trees were large, research and development have created dwarfing and semi-dwarfing rootstocks. Smaller trees are better for the commercial grower and amateur as they can be managed more easily, sprayed, pruned and harvested from the ground. These smaller rootstocks enable the tree to fruit earlier and you may have room for more varieties in your garden but there are checks and balances. These smaller trees are fussier, requiring more nurturing. Feeding and keeping away competition of weeds and grass – and of course the crops are smaller. They may not be the feature you are looking for in your garden, might overly shade the ground below and of course you can’t sit under them

 

Semi-dwarfing rootstocks are an excellent compromise between the smallest and largest tree. Reasonably quick to start fruiting, are compact enough and still manageable from the ground. MM106 for apples, Quince A or C for pears and St. Julien A for plums.

 

There is no logic to the system of classification. East Malling (M), Merton and East Malling (MM) research. Planted out 250 trees in a row 1-250 and catalogued how each one grew. M27 tiny, M25 huge… didn’t reclassify them so that’s one reason why they are so jumbled.

Also consider the vigour of the variety itself – weaker cultivars may need a stronger rootstock to compensate.

The following descriptions come from The Fruit Tree Book by Ben Pike

Apple Rootstocks –

M25  A vigorous rootstock. Needs staking in its early life on windy sites. Susceptible to woolly aphids. Suitable for training as a half standard or standard. Suitable only for orchards and large gardens. Height 6-10m and spread 7-10m

 

MM111 A semi-vigorous rootstock, better in wet conditions but less common in nurseries as slower to establish. Prone to burr knots but resistant to woolly aphids. Suitable for training as a half standard or standard. Orchards and large gardens. 5-8m x 7m spread

 

MM106 A semi-dwarfing rootstock, requiring staking in its early life.Suitable for most soil conditions. Resistant to woolly aphid and to fireblight. Suitable for training as a bush, spindlebush or large wall-trained tree. Height 4-5m x 4m spread

 

M26 A dwarfing rootstock which needs permanent staking. Will not tolerate wet and heavy soils. Fruits early in its life. Liable to produce burr knots which can be colonised by pests such as woolly aphids. Susceptible to crown rot and fireblight. Suitable for most forms of training including cordon and espalier, as well as pot grown tree. Height 2.5-3m by spread 3.5m

 

M9 A very dwarfing rootstock. Needs permanent staking. Requires a fertile soil and lack of competition from from weeds or grass. Fruits early in its life. Will tolerate wet soils but not drought. Can be prone to canker in wet soils. Suitable for training as a bush or spindlebush, also small trained trees such as stepovers and cordons and pot grown trees. Height to 2.5m by 2.5m spread.

 

M27 An extremely dwarfing rootstock needing permanent staking. Requires fertile soil and lack of competition from weeds and grass. Fruits early in its life. Will not tolerate wet soils. Suitable for dwarf-trained fruit trees. Mature height 1..2-1.7m by 1.5m spread. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

AMERICAN POMOLOGY.
APPLES.
~
NEW YORK:
ORANGE JUDD AND COMPANY.

Страниците се зареждат малко бавно трябва да се изчака иначе много работа - 756 ст.

public-gdcmassbookdig-americanpomology00ward-americanpomology00ward.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Астрала добре е като цитираш текстове на английски, понеже имаш тази възможност - да представиш и поне машинен превод. На deepl.com е приличен. Не всички читатели са длъжни да разбират английски. Виж, ако беше цитирал на македонски или руски, против нямам. Не ми се нрави форумът да се пълни с копи-пейст на чужд език. Мое мнение.

Знам, че е по-трудоемко, но все пак форумът е български.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Иначе информацията за подложките определено е полезна. Нямам наблюдения как се развиват в областта на присаждането дръвчета на най-слаборастящи подложки, понеже нямам такива (има ли несъразмерност и прочие, да кажем като при мушмула на глог).

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 29 минути, Славянски написа:

Иначе информацията за подложките определено е полезна. Нямам наблюдения как се развиват в областта на присаждането дръвчета на най-слаборастящи подложки, понеже нямам такива (има ли несъразмерност и прочие, да кажем като при мушмула на глог).

Съжелявам, но не всеки иска превод с гугъл. 

Иначе да има несъвместимост с някои сортове, но киселицата също има несъвместимост с определени сортове и присаждането на нея трябва да се избягва.

Не мога да ги кажа точно сортове, пише го в помологията и в някои чужди сайтове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 26 минути, Астрала написа:

Съжелявам, но не всеки иска превод с гугъл. 

Не говоря за превод с Гугъл. Той хич не ме радва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване