Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

kokorko

Парафинена лента за присаждане / Групова поръчка

Recommended Posts

ivkit

Хубаво е да се увива калемчето с нея(особено шандудия). Говоря, ако са като тези Бъди тейп на Майер, страшно фини и разтегливи са и се разграждат точно когато трябва. Ако са като тях, едно късче/парченце може и даже е добре с ножа да се разделя на две по дължина, на мен ми идват прекалено широки, а и така човек си пести. От Майер съм ги купувал преди три години, не са трепнали, но са ми страшно полезни при присаждане на пъпка или увиване на някой калем(макар рядко да увивам). Когато вкоренява човек също може и е добре да увие резника, там се изчаква доста време докато тръгнат корени и е много ценно да се съхрани изпаряването на влага от резника. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Отговорено (Редактирано)

Благодарности на Кокорко. Много хубава лента. Днес направих 7-8 ашлами на калем и 4-5 на пъпка. Доста ми хареса.

Редактирано от Hristo Pavlov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, greenn написа:

Някой пробва ли лентата вече? Лесно ли се работи? И увивате ли самия калем против изсъхване?

@Любо Дне беше много доволен, съдейки по споделеното в чата, но може да им е свикнал? Моите са при баща ми, ще си ги взема другата седмица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Преди увиване калема е хубаво да се изтегли за да изтънее и след това лесно се завива. После на сглобката само с изолирбанд стягам, че е по-лесно. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 45 минути, ivkit написа:

Говоря, ако са като тези Бъди тейп на Майер, страшно фини и разтегливи са

Иване, можеш ли с калемите да пратиш и някоя лента от тези на Майер да ги видя как се държат и те?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Да. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз я пробвах събота-неделя, спред мен е супер. Саморазтеглива, самозалепва. Чаках я и след като най-после пристихна баправих 20на присадки ,да видим какво ще се получи, ползвах и ноцицата за ашладисване и всичко ми стори доста по-бързо. От лентата откъсвам едно малко парченце , разтягам го и почвам да увивам. Някой калеми увих целите ,за да направя сравнение дали ще избие пъпката през лентата както се твърди , а и за да не изсъхва калема.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

По-различно се държи от пластмасовата, но с времето свикваш и върши работа. Накрая, за всеки случай, слагам хартиено тиксо, за да не се развие.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 51 минути, kokorko написа:

Аз я пробвах събота-неделя, спред мен е супер. Саморазтеглива, самозалепва. Чаках я и след като най-после пристихна баправих 20на присадки ,да видим какво ще се получи, ползвах и ноцицата за ашладисване и всичко ми стори доста по-бързо. От лентата откъсвам едно малко парченце , разтягам го и почвам да увивам. Някой калеми увих целите ,за да направя сравнение дали ще избие пъпката през лентата както се твърди , а и за да не изсъхва калема.

Аз всички без един ги увих целите. Преди това на ръка я изпъвам да се разтегне хубаво за да изтънее и тогава ги увивам предварително, след това монтирам и доувивам, като на някои върху нея долу на свръзката пристегнах с изолирбанд, а на едно по-дебело с въженце. Та да видим. :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 56 минути, Любо Д написа:

Накрая, за всеки случай, слагам хартиено тиксо, за да не се развие.

Хартиеното тиксо не е добро решение за външни условия. Тук изолиращата лента върши добра работа.

С лентите, които ползвам, едно връзване (клюп) и пристягане е достатъчно. Не изпуска. Утре трябва да взема парафилма и да го пробвам.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Днес най-накрая използвах за първи път Парафилма. Малко бях неуверен, защото беше студено сутринта и ръцете ми поизмръзнали. Затова почнах със старата лента за разгрявка. Тя по-трудно се разтяга в студено време. Поне подложките бяха ниски и нямаше да се работи от стълба, т.е. по-лесни.

Първите ми впечатления са добри. Наистина се скъса някой и друг път малко неочаквано, но и с тая граница на късане се свиква. Изключително е разтеглива. Може би с 15 см лента правя стандартна присадка и ми остават 10 см примерно (не съвсем разтегнати). След няколко опита почна да се усеща доста лесно. Долните пъпки ги покрих да видя ще пробият ли през филма. Залепва си нормално и отива много малко. Пристяга добре, но по-слабо от другата ми лента. Но мисля, че е достатъчно. А и не бяха най-тънките калеми. Омешах присадките с двата вида лента да видя ще има ли разлика.

Та работи се благо и бързо. Благодаря на Кокорко за поръчката! Тепърва ще ги пробвам и на други видове. Материал има много в тези две ролки.

Наистина имаше полза в началото малко да се разтегли предварително лентата, за да не счупя калема при рязко опъване преди да е укрепен. Първо само да навивам и вече като е стабилно разтягам повече.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам първи по-дългосрочни наблюдения как се представя лентата. Наистина пъпките пробиват през нея. Недостатък е, че така пробиват и спящи пъпки от подложката и нарушават целостта ѝ, трябва и да се махат и не се получава лицеприятно. На места също видях, че лентата е сцепена (по дължина на клонката), което малко ме притеснява. Със сигурност калемът не е добре прихванат, а вече лентата е отслабена. Дали съм сложил твърде малко слоеве или пък съм я разтеглил твърде много? На едно-две места, където имаше такова закъсване, добавих още малко лента да покрие. В единия случай калемът въобще не беше тръгнал още (ябълка на ябълка):

IMG_20240414_095420.thumb.jpg.667eedff58bf2096cd14a7a50022a6a6.jpg

Не се вижда много добре как са се отворили пролука в лентата (вляво) Тази присадка е или от 25-ти, или от 29-ти март, че съм правил на два пъти на дръвчето. Минали са 2--3 седмици. За мен лично е проблем лентата да се прокъсне вече преди калемът въобще да е тръгнал.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

В общи линии лентите наистина са саморазхлабващи се, това е на една джанка:

Photo1382-1.thumb.jpg.58aab44a86e43059bd816c509878d2ee.jpg

Присадката е правена някъде към 20-25 март. Сложете го 40 дена. Вече много малко държи и честно казано ме притеснява дали ще удържи на ветрове и дъждове лятото оставена така. Другата лента я махам зимата обикновено и не е мръднала.

Исках да попитам и @ivkit лентите на Майер, те колко бързо се разкъсват и отпускат калема?

Иначе на въпросната джанка нещо ѝ е прегризало или пречупило върха, затова така изглежда. Това е вторичен прираст. Калемът е дебелото.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Я

преди 17 часа, Славянски написа:

Исках да попитам и @ivkit лентите на Майер, те колко бързо се разкъсват и отпускат калема?

Не, определено не. Те се разтягат много, имат фина структура, просто в един момент се разтварят, не чак толкова бързо(имайки предвид горе-долу кога започнахте да ги ползвате). Имат много еластична структура и при разтягане могат да се разтегнат много, без след това да имат склонност да се събират отново. Позволяват на калема да расте без пристягане и без бързо разкъсване в същото време, запазвайки влага и някаква все пак здравина/стабилност. Аз съм много доволен от тях. Ще взема да снимам увивани от мен калеми. Но и аз обикновено с тях по-скоро увивам само стърчащата част на калема, не толкова пристягам самата присадка. Да, мога да увия и присадката, но тъй като функцията им не е стягане (което си е необходимо), пристягам присаденото място с найлон или нещо друго. Мога да ги ползвам след като сваля найлона, за да увия отново и да крепи и държи влага. Напоследък гледам да свалям найлоните навреме, защото патих от впили се миналата година, чупиха се присадки след изтъняване заради впиване. Лентите Майер позволяват само на пъпката от увития калем да пробие на точното място. Могат да изтънеят колкото белеща се от слънцето човешка кожа без да се скъсат. Не е най-евтиното удоволствие, но ги ползвам 4?! години вече без да са променили качествата си и имам още кой знае до кога.

Все пак е въпрос на навик и съобразяване с това, което човек има. Вероятно тези които сте си взели също са прекрасни в някое отношение.

 

Редактирано от ivkit
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, ivkit написа:

Имат много еластична структура и при разтягане могат да се разтегнат много, без след това да имат склонност да се събират отново. Позволяват на калема да расте без пристягане и без бързо разкъсване в същото време, запазвайки влага и някаква все пак здравина/стабилност. Аз съм много доволен от тях. 

Ами тогава да ги разтеглям твърде много!? И вече нямат много мегдан за повече разтегляне и се късат. Може и това да е. Не ми се ще да увивам пак на места, но за здравина може и да трябва. Много е рано още за махане на ленти (или скъсани такива).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ето тук още една присадка, райска ябълка от 22 март, пъпките набъбнали, обаче към върха лентата е скъсана и отваря фуга между калема и (върха на) подложката (не се вижда добре):

Photo1387-1.thumb.jpg.f9d5e94397570e7cf9132bb2b353c56e.jpg

Ще трябва да пристягам допълнително. Друг калем на същото дръвче - и при него има скъсано вече леко на две-три места, а калемът не е покарал още. Мога ли да разчитам, че ще го пристяга достатъчно като сила и време? Не ми се рискува. И понеже ми е близо дръвчето, ще увия наново.

Слагах тук смесено и от другата лента. Там няма да мръднат и две години. Единствено ако се окажат твърде стегнати ще го деформират.

Като чета и тук, очевидно хората не разчитат само на парафилма да им държи присадката. Добавят тиксо, фолио или друго, за да не прегаря бързо и да добави конструктивна здравина, пък парафилмът повече да държи влага!? Казват, че ако пъпките набъбвали много като при прасковите, твърде бързо се къса. Ще чета повече. Но тая райска ще я мина с още лента, че ми е важна.

https://growingfruit.org/t/parafilm-issues/28722/22

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега, още малко развитие по темата при мен, след като нагледах доста от ашламите. Това е синапка на ябълка, присадка от 23-25 март:

IMG_20240516_143441.thumb.jpg.7a3342b468ca6d26f669197ba7522dd2.jpg

Калемът е тръгнал добре, но се вижда, че лентата е скъсана надлъжно почти изцяло (държи само в долния един сантиметър). Махнах я лесно и огледах калуса. От югоизток изглежда добре, от северозапад - още бледозелен. Не исках да рискувам и го увих с парче от другата лента:

IMG_20240516_143506.thumb.jpg.2147970583702da3e3e6e79c9ad489cd.jpg

Засега клонките са къси и може и да не се отчупи, но при една буря скоро знае ли човек - или пък лятото? Сложих по-малко лента от обичайното, все пак вече има срастване, а и не гоня да покрия всеки милиметър да не бяга влагата.

Навсякъде, където съм ползвал парафилм от тези, дето наобиколих, добавих от другата лента за пристягане. Не знам, може би съм разглезен да очаквам, че увиваш веднъж и забравяш. Но за 45-50 дни е много малко време лентата да се скъса изцяло. Ето, при вирджинката дори не са тръгнали още калемите. И там добавих още лента. Та може би това е нормалното - да наглеждаш и да добавяш, разхлабваш, пренавиваш и прочие. Но занапред парафилма ще го ползвам повече да държи влага и за първоначално увиване, което е бързо и удобно, а отгоре му поне в средата ще добавям още нещо за здравина. Както пише и Иван за неговата лента от Майер:

преди 8 часа, ivkit написа:

Но и аз обикновено с тях по-скоро увивам само стърчащата част на калема, не толкова пристягам самата присадка. Да, мога да увия и присадката, но тъй като функцията им не е стягане (което си е необходимо), пристягам присаденото място с найлон или нещо друго

Едната черница на разцеп вече е потръгнала с американската лента, обаче и там е прокъснато в голяма степен. А единият калем сега тръгва, назад е. Също на места има пробили пъпки от подложката и е малко трудно да се види кои са за махане, което досега не съм го имал като проблем, защото другата лента не ги пуска тези пъпки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

 

 

IMG_20240516_075020971.jpg

IMG_20240516_075057751.jpg

IMG_20240516_075105718.jpg

IMG_20240516_075410306.jpg

IMG_20240516_075419624.jpg

IMG_20240516_074858740.jpg

IMG_20240516_074910917.jpg

IMG_20240516_074922600_HDR.jpg

IMG_20240516_074935828.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Хареса ми да увивам калемите с парафилм, за да запазя влагата. Преди това си пристягам с изолирбанд, нямам проблем с кората. Обичам да пристягам добре и не си представям да стегна само с парафилма, особено по-дебелите подложки. Оказа се обаче, че при някои видове е по-добре пъпката да остане непокрита, макар че повечето леко пробиват.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 47 минути, greenn написа:

да пристягам добре и не си представям да стегна само с парафилма

Да, въпреки че аз с него пристягах и прибираше достатъчно плътно и добре. Да, ако го напънеш повече се къса. Тъй че за първоначалното пристягане нямаше проблем. Вече като тръгне да наедрява клонката и се пука и тогава е добре да има и друго.

Аз като цяло с парафилма почнах да присаждам сравнително късно, тъй че повечето не са с него. След това някои ги и редувах. Но примерно черницата илинойската тръгва добре, но е само с парафилм и там добавих късо парче от другия пластир само за доукрепване. На райската ябълка са ми шест калема - три с парафилм и три с другата лента, два сорта, размесени. Повечето тръгват, но сякаш тези с парафилма са малко по-напред. Не са всички тръгнали. Вече като сваля лентите може би към края на лятото ще видя като резултат кое колко е добре. То и единият калем беше тънък, другият дебел. Но аз не ги увивах изцяло. Слагах вакса на върха. И удивително оцеляха, защото вирджинката подложка беше още много твърда и суха и времето много горещо и сухо края на март.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване