Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

kokorko

Парафинена лента за присаждане / Групова поръчка

Recommended Posts

ivkit

Хубаво е да се увива калемчето с нея(особено шандудия). Говоря, ако са като тези Бъди тейп на Майер, страшно фини и разтегливи са и се разграждат точно когато трябва. Ако са като тях, едно късче/парченце може и даже е добре с ножа да се разделя на две по дължина, на мен ми идват прекалено широки, а и така човек си пести. От Майер съм ги купувал преди три години, не са трепнали, но са ми страшно полезни при присаждане на пъпка или увиване на някой калем(макар рядко да увивам). Когато вкоренява човек също може и е добре да увие резника, там се изчаква доста време докато тръгнат корени и е много ценно да се съхрани изпаряването на влага от резника. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Отговорено (Редактирано)

Благодарности на Кокорко. Много хубава лента. Днес направих 7-8 ашлами на калем и 4-5 на пъпка. Доста ми хареса.

Редактирано от Hristo Pavlov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 57 минути, greenn написа:

Някой пробва ли лентата вече? Лесно ли се работи? И увивате ли самия калем против изсъхване?

@Любо Дне беше много доволен, съдейки по споделеното в чата, но може да им е свикнал? Моите са при баща ми, ще си ги взема другата седмица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Преди увиване калема е хубаво да се изтегли за да изтънее и след това лесно се завива. После на сглобката само с изолирбанд стягам, че е по-лесно. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 45 минути, ivkit написа:

Говоря, ако са като тези Бъди тейп на Майер, страшно фини и разтегливи са

Иване, можеш ли с калемите да пратиш и някоя лента от тези на Майер да ги видя как се държат и те?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Да. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Аз я пробвах събота-неделя, спред мен е супер. Саморазтеглива, самозалепва. Чаках я и след като най-после пристихна баправих 20на присадки ,да видим какво ще се получи, ползвах и ноцицата за ашладисване и всичко ми стори доста по-бързо. От лентата откъсвам едно малко парченце , разтягам го и почвам да увивам. Някой калеми увих целите ,за да направя сравнение дали ще избие пъпката през лентата както се твърди , а и за да не изсъхва калема.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

По-различно се държи от пластмасовата, но с времето свикваш и върши работа. Накрая, за всеки случай, слагам хартиено тиксо, за да не се развие.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 51 минути, kokorko написа:

Аз я пробвах събота-неделя, спред мен е супер. Саморазтеглива, самозалепва. Чаках я и след като най-после пристихна баправих 20на присадки ,да видим какво ще се получи, ползвах и ноцицата за ашладисване и всичко ми стори доста по-бързо. От лентата откъсвам едно малко парченце , разтягам го и почвам да увивам. Някой калеми увих целите ,за да направя сравнение дали ще избие пъпката през лентата както се твърди , а и за да не изсъхва калема.

Аз всички без един ги увих целите. Преди това на ръка я изпъвам да се разтегне хубаво за да изтънее и тогава ги увивам предварително, след това монтирам и доувивам, като на някои върху нея долу на свръзката пристегнах с изолирбанд, а на едно по-дебело с въженце. Та да видим. :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 56 минути, Любо Д написа:

Накрая, за всеки случай, слагам хартиено тиксо, за да не се развие.

Хартиеното тиксо не е добро решение за външни условия. Тук изолиращата лента върши добра работа.

С лентите, които ползвам, едно връзване (клюп) и пристягане е достатъчно. Не изпуска. Утре трябва да взема парафилма и да го пробвам.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Днес най-накрая използвах за първи път Парафилма. Малко бях неуверен, защото беше студено сутринта и ръцете ми поизмръзнали. Затова почнах със старата лента за разгрявка. Тя по-трудно се разтяга в студено време. Поне подложките бяха ниски и нямаше да се работи от стълба, т.е. по-лесни.

Първите ми впечатления са добри. Наистина се скъса някой и друг път малко неочаквано, но и с тая граница на късане се свиква. Изключително е разтеглива. Може би с 15 см лента правя стандартна присадка и ми остават 10 см примерно (не съвсем разтегнати). След няколко опита почна да се усеща доста лесно. Долните пъпки ги покрих да видя ще пробият ли през филма. Залепва си нормално и отива много малко. Пристяга добре, но по-слабо от другата ми лента. Но мисля, че е достатъчно. А и не бяха най-тънките калеми. Омешах присадките с двата вида лента да видя ще има ли разлика.

Та работи се благо и бързо. Благодаря на Кокорко за поръчката! Тепърва ще ги пробвам и на други видове. Материал има много в тези две ролки.

Наистина имаше полза в началото малко да се разтегли предварително лентата, за да не счупя калема при рязко опъване преди да е укрепен. Първо само да навивам и вече като е стабилно разтягам повече.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам първи по-дългосрочни наблюдения как се представя лентата. Наистина пъпките пробиват през нея. Недостатък е, че така пробиват и спящи пъпки от подложката и нарушават целостта ѝ, трябва и да се махат и не се получава лицеприятно. На места също видях, че лентата е сцепена (по дължина на клонката), което малко ме притеснява. Със сигурност калемът не е добре прихванат, а вече лентата е отслабена. Дали съм сложил твърде малко слоеве или пък съм я разтеглил твърде много? На едно-две места, където имаше такова закъсване, добавих още малко лента да покрие. В единия случай калемът въобще не беше тръгнал още (ябълка на ябълка):

IMG_20240414_095420.thumb.jpg.667eedff58bf2096cd14a7a50022a6a6.jpg

Не се вижда много добре как са се отворили пролука в лентата (вляво) Тази присадка е или от 25-ти, или от 29-ти март, че съм правил на два пъти на дръвчето. Минали са 2--3 седмици. За мен лично е проблем лентата да се прокъсне вече преди калемът въобще да е тръгнал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване