Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
Публикувано (Редактирано)

Мисля, че е време в Без Мотика да има и тема посветена на този може би най-популярен овощен вид, още от древността до ден днешен. Не знам човек, който да не обича ябълки, въпреки че е възможно да има и такива - човекът и вкусовете му еволюират (към добро или лошо). Интересно е в тази връзка да се отбележи, че според историческите сведения допреди столетие ябълките били използвани повече за сайдер (ябълково вино) отколкото за ядене пресни.

09-42-54-apples-1873078_1280.thumb.jpg.dc3e08735e9ddd5e66502064a223dd4e.jpg

Днес са известни хиляди сортове, които хората са подбрали или отгледали. И тук вариациите са огромни. Някои са отпреди сто и повече години, други са продукт на съвременни научни селекции. Не бих могъл да си представя живота само с един сорт ябълки. Разбира се, в магазина "има всичко и по всяко време", но предвид фокуса на форума, би било чудно всеки градинар или мераклия да има в градината си поне едно ябълково дърво. Или ако няма градина, да положи усилия да придобие през живота си. Връзката между човека и дървото не е като тази с магазинния щанд откъдето традиционно си купуваме ябълки.

09-45-58-the-apple-gatherers-frederick-morgan.jpg.6f74e75a484b88bb4b7b4afea9dbf6e4.jpg

Темата е пространна и неизчерпаема. Без да искам я пуснах преди да съм завършил текста. Бих поместил тук един материал за произхода на ябълката от днешен Казахстан.

Чувствайте се поканени да добавяте към нея както питания, така и ценни мнения и материали според нуждата и случая.

10-07-37-124700478-beautiful-landscape-with-lush-blooming-apple-trees.thumb.jpg.9de3f64db663b2cb162339de245b4150.jpg

Завършвам с ето тази чудна колекция от над хиляда снимки от ябълкови овощни градини, която си струва да се разгледа за вдъхновение:

https://pixabay.com/images/search/apple orchard/

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Връзка към най-обширната сортова тема (че и четена, над 50 000 гледки!) за ябълки:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Към темата за старите сортове има много какво да се добавя, но трябва да се включат повече ентусиасти и колекционери.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една от причините да стартирам тази тема е, че попаднах на една хубава таблица от университета Purdue за устойчивостта/податливостта на популярните ябълкови сортове към четири основни болести: apple scab (струпясване), fire blight (огнен пригор), powdery mildew (брашнеста мана), juniper rusts (видовете хвойнова ръжда). В таблицата Resistant (R) - устойчив, Susceptible (S) - податлив, Moderately Resistant - умерено устойчив, MS - умерено податлив, VR - много устойчив, VS - много податлив.

За кафяво гниене тук няма информация ще трябва да я добавим от другаде. Наскоро гледах някъде такъв списък и примерно Каселската Ренета беше много податлива, каквито са и моите наблюдения на две дървета. Таблицата:

https://www.extension.purdue.edu/extmedia/bp/bp-132-w.pdf

  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

@Славянски, в тази таблица няма сорта Моди, най- вероятно този сорт ще е в топ класацията на устойчивост, добив и вкусови качества. Втора година от както съм засадил дръвчето и предполагам ще има плод тази за опитване. За устойчивост също ще имам реален тест, защото пръскачка и защити за овошките не ползвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Изглежда ще цъфне младата овошка тази година

434138075_1226271625001341_1560874221396000747_n.jpg

433952925_1138822597554878_1741449737128377011_n.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Това ябълче на M9 подложка ли беше (джудже) та толкова рано цъфти? Всичко бързо влиза в плододаване при теб. На мен ябълка, присадена на семенна подложка (мъничко дръвче) някъде пролетта на 2016 г., ми цъфтя за пръв път миналата година (пада ѝ се осми сезон). Не задържа. Същевременно една друга, която мисля ашладисвах (неуспешно) следващата или по-вероятно същата година, отрязана почти до земята, преди три години даде първи плод необлагородена. И какво говорим за бързото встъпване в плододаване на  ашладисани дръвчета? Размерът на двете ябълки е подобен. Някъде 3,5 метра високи и може би 5-6 см дебели.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 36 минути, Славянски написа:

Това ябълче на M9 подложка ли беше (джудже) та толкова рано цъфти?

Не знам каква е подложката, от Гошев- екзотик преди точно година и половина я купих, висока е 1,20 макс, 2-3см дебелина на ствол, още е на колчета защото ми се вижда не стабилна

 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

M.9 (Malling 9, Malling IX, EM IX, EMLA 9, NAKBT337, NIC29, Pajam 1 & 2, T340)

Наименование: M.9 (Malling 9, Malling IX, EM IX, EMLA 9)

Тип: ябълкова подложка

Произход: селекционирана в Англия 

Размножаване: размножена чрез вертикални отводи

Влияние над присадника: слаборастяща

Съвместимост: добра

Издънкообразувателна способност: слаба до средна

Закрепване в почвата и подпорна конструкция: има слабо закрепване в почвата и плитка коренова система спрямо надземната маса; необходима е конструкция

Адаптация към почвата: представя се добре при различни почвени условия

Устойчивост / Чувствителност добра студоустойчивост; чувствителна на огнен пригор и кръвна въшка

Източник: https://nursery.fruitgrowinginstitute.com/_m1173/Подложки

Гошевите ябълки мисля са на такава (а и ти добре си я усетил, че има нужда от кол). Той обикновено и пише каква е подложката в описанието. Ти си фен на ниските корони, тъй че няма да се налага да я кастриш много. Но мисля подложка ММ 106 с междинник М.9 е по-добрият вариант. Дръвчето пак е със слаб растеж, но има по-силна коренова система.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Ябълка-Моди, втора вегетация, цъфнала на 10%, цъфтежа стартира от върховете на всички клони и клончета. Ще пада яко разреждане :)

434082969_1478600079432544_4963521447380422227_n.jpg

433927370_1124788868833671_1998703252950916744_n.jpg

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Смятай, аз сега оглеждах дръвчетата и имам един Белфльор присаден на саморасла ябълка, една от първите ми две успешни присадки 2016 г. Не може да се каже, че расте много силно, но е към 3 метра и добре разклонено. Присадката беше и долу ниско на сравнително малко дръвче. Та чакам я да роди - то има старо дърво от сорта, което е легнало и зачупено и не му остава много живот, та затова тогава я присадих да запазя сорта а старото си ражда дори в тоя вид. Та в тоя смисъл не съм приритал за плод, но все пак - девета вегетация вече! И пак няма да цъфти... Но днес видях, че имала едно цветче, та ме зарадва. Голямо чакане!

Една друга пак така спасих - нея вече я и няма, 2016 г. пак присадена. Миналата година цъфтя сефте с няколко цвята, но не задържа. Тя даже е и по-голяма. Е, няма да цъфти и тая година :) А разни дребни саморасляци по къра, по два метра високи ябълки - отрупани в цвят! Иди ги разбери! От младите ябълки на тая възраст горе-долу и размер, дори купешката Фуджи ще цъфти малко. Не ги подхранвам достатъчно ли? Имат приличен прираст.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 10 минути, Славянски написа:

Не го подхранвам достатъчно ли?

Клоните наклонени ли са достатъчно в хоризонтала, пререждаш ли ги... Всичко е от 25% до 45%, няма вертикални.

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За едното дърво, Белфльор, са. Макар че аз там добавих и втори сорт, Айвания, преди две години, та съм окастрил част от дървото, защото засега не ми трябва толкова Белфльор (на издънка от старото дърво също в последствие присадих). Другото дърво е малко в сянката на един орех, който кастря, и върви доста вертикално, въпреки рязането да върви настрани. Ще ги снимам. Има много къси клонки, но без цвят. Очевидно не чувства, че ще ги изхрани ли, какво?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Няма да стане сега снимането. При толкова много неразлистени дървета наоколо е много трудно да се види кое кое е. Нека се разлистят и тогава. Просто снимките изглеждат като една камара преплитащи се пръчки. Освен ако не опъна едно платнище за фон. Но нямам време за това. @Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Имаме едно работно помещение в съседното село. Преди стоях повече там, но в скоро време не се ползва много. Там отпред правих малка градинка преди десетина години и никнаха някои дървета, които, поради мое желание или липса на време, така и оставихме да пораснат. Две ябълки, две череши и джанка, а мястото е малко - като за двете ябълки. Но джанката даде добър плод няколко пъти, черешата и тя порасна и почна да ражда и реших да ги кастря да не пречат на ябълките и да ходят в другите посоки. А втората череша така и не премахнах и втора година цъфти. Ще я оставя да ѝ видя плода поне.

Но за ябълките. За съжаление спомените ми малко бледнеят, но мисля, че са никнали 2012 или 2013 г. Тогава имаше леха с домати и земна ябълка. Едната беше на хубаво място и я оставих като я ашладисвах преди около 7 години на жълта петровка, другата преместих след 3-4 години малко настрани на по-добро място и реших да я оставя каквато се окаже. Листата ѝ бяха големи и не беше бодлива, та вероятно питомен сорт. 

Петровката плододава от едно три години и вече е едно пет метра дърво, повече високо отколкото широко, но другата въпреки ежегодните резитби, така и не цъфтеше. Надявах се миналата година да цъфне - тя и върви по-мощно и силно от петровката - но не. И днес най-накрая намерих време да отида да ги подрежа и да оправя един зачупен клон на петровката от снега, вече разлистили се хубаво, и втората ме изненада приятно с немалко цвят, основно от югоизток и по-върха. Ако е никнала 2013 г., значи влиза в дванайсета година, а съм я и местил като беше с човешки ръст. Дървото е достатъчно голямо с дебели скелетни клони и се качих и стигах почти до върха. Доста по-голяма от тукашните ми ашлами, които не са по-млади дръвчета. И които между впрочем почти не са плододавали вече 6-7 години.

Та нямам търпение да видя какъв плод ще излезе след толкова чакане. Нямам идея и кога ще узрее, нито откъде е дошло семето. Надявам се за опитване поне да има. И тук говоря за дърво към пет метра високо и още толкова широко. Има мегдан за добра първа реколта, нали?

Между впрочем, на въпросното място имаме още едно дърво, пак семенак, от някъде 2013 или 2014 г. Оцеляла и на наводнение ми се чини. Подобен размер. Плододава от три години. И ябълките се оказаха едри, вкусни и красиви. Преди две години имаше към две щайги ябълки като за втора реколта. Голяма сила има в семенното ябълково дърво, но предполагам всички бързаме за плод и искаме нещо, което по-лесно да контролираме на клонова подложка. Да, но тези на клоновите подложки освен бързо съзряват, бързо и остаряват.

Наесен ако задържат плодове, ще ги снимам и двете. Аз много ябълки преправих на друг сорт в последните две-три години, но някои бяха или (доказано) диви и кисели, или много бодливи и с малки листенца. За тях не съм толкова съжалявал, но на други съм оставил поне половин корона или поне един основен клон, ако още не са плододавали. Селекция да има. Една такава жълта ябълка като я гледам ще цъфне последна от всички. Интересно, че тя имаше плод преди три или четири години като доста млада, но оттогава почти не цъфти.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Нещо не е наред при мен с ябълката, няма никакъв прираст след цъфтежа, само малко листа които излязоха от букета на плодните пъпки и нищо друго? :hushed:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

Нещо не е наред при мен с ябълката, няма никакъв прираст след цъфтежа, само малко листа които излязоха от букета на плодните пъпки и нищо друго? :hushed:

Ами определено е на нискорастяща подложка, така че да ще расте бавно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Jimmy Stoikov написа:

Нещо не е наред при мен с ябълката, няма никакъв прираст след цъфтежа, само малко листа които излязоха от букета на плодните пъпки и нищо друго? :hushed:

Аз сега огледах ябълката пред къщата, която цъфти сравнително рано и още цъфти в момента. Вече има плодчета, които се вижда, че ще ги бъде. Много на чепките. Ще има нужда от прореждане. А твоята би трябвало е цъфтяла по-рано от тукашните.

Листни пъпки няма ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 39 минути, Славянски написа:

Листни пъпки няма ли?

Уж за листни ги смятах, обаче всички били плодни

 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ако си скъсил клонките и не са останали листни, може в това да е проблемът. Откъде пък толкова плодни!? Очевидно слаборастящата подложка. То дръвчето толкова плод не може да изхрани тъй или иначе.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване