Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Огнен пригор по круши (fire blight)

Recommended Posts

Славянски

Има секреция някаква от болните места предполагам. Виждат ли се такива "раковини" по кората? На мен от снимките ми е трудно да преценя, но ако са били такива върховете, изглежда като огнен пригор.

При мен имаше също черни връхчета на места, но по-скоро от крушовата бълха. Нямаше по-дълги клонки, където да наблюдавам феномена и мисля, че е добре положението.

Ето това е снимката, която бях свалил:

img-1-1717504677686.webp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

@tsankov щом има лепкав сок това са щитоносни въшки. Има ли оси, мухи и мравки по дървото да си похапват сладко. Погледни под листата. Аз така се боря с една круша вече 5-6 години и не мога да ги премахна и плод не виждал но  ми трябва за сянка:smile:. Пръскал съм с какво ли не чак се се стигало до окапване на листата и не мога да ги махна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qrt

Това е странното, няма оси, въшки, мравките съм ги спрял с лепкава лента намазана с лепило за мишки към основата на дървото.

    Пригор съм имал по ябълките - режа до здраво и готово.Но тази круша потъмня преди около месец когато бяха дъждовете всеки ден, и нито можех да режа или пръскам.

   

преди 1 час, svilenotnisovo написа:

Пръскал съм с какво ли не чак се се стигало до окапване на листата и не мога да ги махна.

Ако се окаже положението като при теб, ще играе секирата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov

Има ли медена роса по листата е крушова бълха,миналата година за първи път я бях изтървал и доста листа и круши изпопадаха и направо почерняват.Много малко инсектициди действат,аз използвам Делегат  два пъти през седем дни при поява на първи бълхи през май,друг инсектицид който действа е Синеис.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Та по темата за огнения пригор. Не е на круша, а на ябълка:

Photo1503-1.thumb.jpg.7242a0a93697c5f4c3faa57fda7d5e04.jpg

Имаше няколко клонки такива, тези са може би най-големите. Изрязах до здраво и изхвърлих в кофата за боклук. Според мен се прехвърля от на комшията една келява ябълка, която не е виждала резитба. Той е голям особняк, а и с проблеми с краката (няма да тръгне да се катери да я подрязва). Едва ли ще се навие да му я окастря, но пък знае ли човек?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Появи се и при мен, мори наред: заминаха крушата, прасковата, гледам има на дряна,.на дюлята, отсреща в двора също има по дюлята.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Според мен по прасковата е друго, вероятно кафяво гниене. Има разлика. И при мен дюлите са зле. Крушите са добре. Но не съм ги оглеждал дюлите дали е огнен пригор.

P.S. Гледах едната млада дюля. Има покафенели къси клонки. По-скоро мисля, че е кафяво гниене като при някои от ябълките и при прасковите и едната череша. Изрязах болните клонки. Тя е на сенчесто място. Но има плод все още.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В немски източници четох, че хвойната е чудесен гостоприемник на спори на ръжда, алтернария, кафяво гниене..., но за пригора не помня.
Моите юниперуси ще си заминават.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване