Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Огнен пригор по круши (fire blight)

Recommended Posts

Славянски

Има секреция някаква от болните места предполагам. Виждат ли се такива "раковини" по кората? На мен от снимките ми е трудно да преценя, но ако са били такива върховете, изглежда като огнен пригор.

При мен имаше също черни връхчета на места, но по-скоро от крушовата бълха. Нямаше по-дълги клонки, където да наблюдавам феномена и мисля, че е добре положението.

Ето това е снимката, която бях свалил:

img-1-1717504677686.webp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

@tsankov щом има лепкав сок това са щитоносни въшки. Има ли оси, мухи и мравки по дървото да си похапват сладко. Погледни под листата. Аз така се боря с една круша вече 5-6 години и не мога да ги премахна и плод не виждал но  ми трябва за сянка:smile:. Пръскал съм с какво ли не чак се се стигало до окапване на листата и не мога да ги махна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qrt

Това е странното, няма оси, въшки, мравките съм ги спрял с лепкава лента намазана с лепило за мишки към основата на дървото.

    Пригор съм имал по ябълките - режа до здраво и готово.Но тази круша потъмня преди около месец когато бяха дъждовете всеки ден, и нито можех да режа или пръскам.

   

преди 1 час, svilenotnisovo написа:

Пръскал съм с какво ли не чак се се стигало до окапване на листата и не мога да ги махна.

Ако се окаже положението като при теб, ще играе секирата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Plamen Dimitrov

Има ли медена роса по листата е крушова бълха,миналата година за първи път я бях изтървал и доста листа и круши изпопадаха и направо почерняват.Много малко инсектициди действат,аз използвам Делегат  два пъти през седем дни при поява на първи бълхи през май,друг инсектицид който действа е Синеис.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Та по темата за огнения пригор. Не е на круша, а на ябълка:

Photo1503-1.thumb.jpg.7242a0a93697c5f4c3faa57fda7d5e04.jpg

Имаше няколко клонки такива, тези са може би най-големите. Изрязах до здраво и изхвърлих в кофата за боклук. Според мен се прехвърля от на комшията една келява ябълка, която не е виждала резитба. Той е голям особняк, а и с проблеми с краката (няма да тръгне да се катери да я подрязва). Едва ли ще се навие да му я окастря, но пък знае ли човек?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Появи се и при мен, мори наред: заминаха крушата, прасковата, гледам има на дряна,.на дюлята, отсреща в двора също има по дюлята.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Според мен по прасковата е друго, вероятно кафяво гниене. Има разлика. И при мен дюлите са зле. Крушите са добре. Но не съм ги оглеждал дюлите дали е огнен пригор.

P.S. Гледах едната млада дюля. Има покафенели къси клонки. По-скоро мисля, че е кафяво гниене като при някои от ябълките и при прасковите и едната череша. Изрязах болните клонки. Тя е на сенчесто място. Но има плод все още.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

В немски източници четох, че хвойната е чудесен гостоприемник на спори на ръжда, алтернария, кафяво гниене..., но за пригора не помня.
Моите юниперуси ще си заминават.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 1.02.2024 г. at 2:54, Славянски написа:

Но тогава си дадох сметка, че ако кафявото показва болестно състояние, това освен при крушите го имаше и при глоговете, при това храсти в много добро видимо състояние. Възможно ли бе и те да са болни и обречени - като онази ми круша, която имаше подобни симптоми по кората и изсъхна миналото лято?

Ами хайде крушите - иди-дойди, но глоговете - те не се водеха толкова податливи на огнен пригор, а всичките долу близо до земята бяха в това състояние - кафяво отдолу без зелено. Нещо някъде бърках. Нямаше как всички тези глогове да загинат! И тогава се замислих да не би пък при дивата круша, за разлика от ябълката и другите овошки, които съм рязал и кастрил, под кората да е кафяво, а не зелено или може би кафявото да е част от кората, а типичният зелен слой, по който подравнявам ашламите, да липсва? Това се наблюдаваше в по-дебелата, близка до земята част на стъблото. Дори при онова тънко издялано от мен дръвче на първата снимка.

Тогава се чух с една позната, която е по-напред с ботаниката от мен и я питах за кората - нормално ли е да няма зелено отдолу. Показах ѝ снимки. Според нея кората си е нормална. Брей!

И какво излезе? Не че няма пригор на места - мисля, че има. И онова загиналото дърво имаше като обгорен връх. Но очевидно това кафяво подкорие си е характерно за дивата круша (освен ако, разбира се, не счетем всичката дървесина за болна). И може да се окаже, че единствената реална заплаха за тези дървета беше моят опит да ги спасявам. Ама че ирония. За капак отрязах по-голямата част от една дива круша, която счетох за приключила, а тя беше най-хубавата дива круша, която съм опитвал. Между другото, имам много отбрани калеми от върха, ако някой се интересува.

В последствие проверих как е под кората една стара дива круша, необлагородена, която като голямо дърво не беше под риск колкото младите круши. Ами груба, дебела кора без зелен слой отдолу. Тук-там по някоя зелена точица. Мисля, че случаят поне за кафявото под кората се изясни.

Сега ще чакам лятото и есента с интерес. Това дръвче на първата снимка ще има нужда вече от мостови присадки заради дялането на "мъртвата кора" от моя милост. Но поне съм му оставил 10-15 мм ивица кора. Очевидно обелването на останалата ме убеди, че е еднородна. Обмислям да посадя и второ дръвче до него и да ползвам и неговия корен, евентуално за да се възстанови кората.

Да рапортувам, че крушите са съвсем добре, някои имаха и първа реколта. Никакви изсъхнали клонки и прочие. Кората си е такава. Обеленото от мен почва да зараства. Мостовата присадка с второ дръвче на одяланата круша на снимката е успешна. Дръвчето направи добър прираст. Имам и още няколко успешни мостови присадки с живи клонки. То от тях не е имало нужда. За опита само.

Ще видим тези рани от ножчето за колко години ще се скрият, живот и здраве. 

Доста от дърветата залагат плодни пъпки. Чакаме по-добра реколта догодина.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване