Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Jimmy Stoikov

Какви дръвчета да избера

Recommended Posts

Jimmy Stoikov

Здравейте, направил съм 10 дупки по 3м разстояние пред оградата. Сега въпроса ми е какви дръвчета да избера? Трябва ми нещо което расте на високо, но да нямам проблеми с корените които повдигат бетон или огради.

Като по поръчка има събитие в Стара Загора и раздават безплатни дръвчета

Ще подаряваме плодни - кайсии, сливи (жълта афъзка), дюли, ябълки (подложка), смокини, махалебки (дива череша), орехи, както и медоносни липи, червен дъб, явор, люляци, медоносна акация, малини и др

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Без контекст е сложно да се даде отговор. Каква нужда трябва да задоволят тези дръвчета? Жив плет? Ветрозащитен пояс? Плододаване за пазар? Екосистемни услуги? С други думи, каква е мотивацията ти да посадиш тези дървета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 11 минути, Боби Димитров написа:

Без контекст е сложно да се даде отговор. Каква нужда трябва да задоволят тези дръвчета? Жив плет? Ветрозащитен пояс? Плододаване за пазар? Екосистемни услуги? С други думи, каква е мотивацията ти да посадиш тези дървета?

Да спра паркирането пред оградата на тревата и любопитните комшии по етажите(поне някаква част) от блока до мен, декорация също е важно. Плодовете не ме интересуват и ниско до 2.20 не ми е нужно да закрива видимостта.

Първо имах идея за Пауловния, но ме притесняват корените, защото май няма налична информация много, дали ще ми направи проблеми с повдигане

 

 

Редактирано от Jimmy Stoikov
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Смокини, орех и медоносни липи, кайсии и череши отпадат на първо четене. Предполагам не искаш да ти засенчват двора?
Люляк по става, прави голям гъсталак.
Най-много ще ти отиват вечнозелени, тъй като ще те скриват през цялата година.
И добре искаш високи дървета, но помисли ще можеш ли/колко струва да ги режеш и дали си готов да плащаш щетите, като почнат да падат отвисоко клони и стволове.
Също бих те посъветвал да се поразходиш до Виена - в парка Шонбрун - или поне да разгледаш как там са решили подобен проблем - развиват дръвчетата в плоска равнина, режат всичко което излиза настрани от равнината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Като се замисля смокиня май става, когато има листа е непробиваема за чужди очи, непретенциозна, понася резитби всякакви, само че ще събира навлеци да я берат - това може да се коригира чрез сорт. 
Смокини и джанки/сливи обаче почват да джвакат под тях от плодовете ако не се берат и есенно време събират оси, в града сигурно по-малко. От ябълките има едни, които стоят на дървото жълти и червени чак до късна зима. Като коледна украса, много ефектно през зимата.
Брезата е хубаво, красиво дърво през всички сезони, но не особено трайно и е рехаво, вижда се през него. 
Дървета с кълбовидна корона
За Южна България сигурно има и нещо субтропично подходящо, ама като не ги знам...някой ландшафтен архитект освен да се пита.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Изглежда интересен червен дъб?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Червеният дъб, не знам до колко толерира градска среда.
Стара Загора е градът на липите - не разбрах котаракът защо ги отписа с лека ръка.
Пауловнията, е агресивна и с твърда дървесина.
Смокините привличат оси, ако не се берат, но има мъжки сортове едри дървета.
Ако се спреш на иглолистни, дано не са Туя, че точно пораснат и започват постепенно да съхнат. Има хубави сортове Кипариси, но живеят мисля някъде до към 60 г.
Има и високи храсти за тази цел, вкл. плододаващи. 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 23 минути, Антоанета написа:


Стара Загора е градът на липите - не разбрах котаракът защо ги отписа с лека ръка.

Растат много добре лепите тук, но ме плашат корените им, много са мощни
 
 

Растат много добре лепите тук, но ме плашат корените им, много са мощни

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

В такъв случай, огледай храстите - зелени плетове има и над 2 метра, ако се оставят. Лавровишни Новита, Ирга и т.н.
...но нямаше ли някакъв закон за плътно озеленяване и отстоянието му от улица?!

Редактирано от Антоанета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 22 минути, Антоанета написа:

В такъв случай, огледай храстите - зелени плетове има и над 2 метра, ако се оставят. Лавровишни Новита, Ирга и т.н.
...но нямаше ли някакъв закон за плътно озеленяване и отстоянието му от улица?!

с храсти ще затварям между дървета във времето... Сега ще бучна дървета за да се вижда, че не е за паркиране и минаване с автомобил. Обаче не ги познавам изобщо дърветата, знам само за липа, орех и бор повдигат и рушат всичко наоколо

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Липата иска петно 30-40 метра диаметър, затова ги отписах. Иначе има и Тополовград, но и тополи не бих препоръчал.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
преди 22 минути, Jimmy Stoikov написа:

Обаче не ги познавам изобщо дърветата, знам само за липа, орех и бор повдигат и рушат всичко наоколо

И аз мислех за ореха така, но после като разгледах много орехи - не повдига, ако не е съвсем до оградата. Проблем е обаче, че става огромно + че се води ценен дървесен вид и ако влезе в някой регистър, дори не може да се махне без страшни главоболия.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Антоанета написа:

Червеният дъб, не знам до колко толерира градска среда.

Аз доколкото го познавам се използва на много места като улично и парково дърво. Но стават огромни и повдигат плочки и прочие.

Джими, в коя посока е оградата? Ще ти засенчват ли двора тези дървета? Колко най-високи е приемливо да станат?

По принцип не е лошо да има плод. Или примерно ядка - бадеми, лешници, примерно турска леска (дървовидна), или някакви цъфтящи - каталпа, лириодендрон... Не, последното го забрави. Те стават по 60 метра.

От плодните ще са ти материал за ашладисване. Не знам също доколко ще правят поразии съгражданите. Брекината също е много хубаво дърво, и мога да ти намеря фиданка:

IMG_20211018_155528.thumb.jpg.8990eba7290faa8255ba9143b9217423.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Славянски написа:

Аз доколкото го познавам се използва на много места като улично и парково дърво. Но стават огромни и повдигат плочки и прочие.

 

 

Май ще се окаже най-удачно за моя случай и везните клонят към червен дъб, другото още утре ще си натоваря безплатно фиданките, цитат от интернет: "В България това дърво присъства като декоративен вид, интродуциран още в началото на 20 век - заради забележителната си есенна окраска, в съчетание с добра поносимост към градски условия; от него са формирани и горски насаждения, изпълняващи лесотехнически, ландшафтноустройствени и рехабилитационни функции."

С плодни не искам да се занимавам извън двора по ред причини. Иначе оградата е южна, евентуално високи дървета ще хвърлят сянка само на кайсия и джанка, които са на успоредно разстояние 5-6 метра от вътре в двора

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В София червен дъб е много често използвано дърво, а в Западен парк има няколко декара само червен дъб, там сме събирали с кофи жълъди по инициативата на Калин от Зеления отбор. Расте бързо и има ценна дървесина, права. Което е важно за мен, защото утре като се наложи да махнеш няколко, добре е да имаш насреща добив. Не е дълговечен в градската среда, особено ако го вземеш изкоренен от някъде за подарък... Но бял кахър.

3 м обаче не е много, стават бая дървета... Ще ги прореждаш след 15 години или ще искат резитба.

Бих уплътнил между тях с цъфтящи плодни от типа на иргата, защото тя има ценна екосисмни услуги.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 15 минути, Боби Димитров написа:

3 м обаче не е много, стават бая дървета... Ще ги прореждаш след 15 години или ще искат резитба.

 

 

Ще прореждам и режа. Оставих 3м защото наглостта на някои хора е безгранична, току виж решил за "малко" да се паркира на сянка :) След време ще проредя и ще сложа храсти разни... Сега лятото е най-страшно, идват всички "туристи" с автомобилите от чужбина, които цяла година са имали ограничения за спиране и паркиране.

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 11 часа, Котарак без чизми написа:

И аз мислех за ореха така, но после като разгледах много орехи - не повдига, ако не е съвсем до оградата. Проблем е обаче, че става огромно + че се води ценен дървесен вид и ако влезе в някой регистър, дори не може да се махне без страшни главоболия.

О, никак не е така. Ела да ти покажа орехът на дядото на една приятелка, в с. Сулица - къщата разцепва. Търсих някой, на когото да пратя резници да го захване, че аз нямах успех, а орехът си го бива.
Не си правете беля сами!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 часа, Котарак без чизми написа:

Смокини и джанки/сливи обаче почват да джвакат под тях от плодовете ако не се берат и есенно време събират оси, в града сигурно по-малко. 

Късен сорт с големи и декоративни листа, като Виолетова от Солие ти решава проблема с падащите плодове, но не е за три метра разстояние едно от друго. За такова разстояние е подходяща Виолетова от Бордо, която е тип джудже, но, някак не върви да засаждаш такъв сорт на улицата. Трудно се намира и има малък прираст, което означава, че резниците все са в дефицит.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

Виолетова от Солие не беше ли тази разпукващата, няма ли да извика оси - особено ако са няколко дръвчета... 
Виолетова от Бордо при мен рестартира все още и нямам наблюдения, но в Стара Загора, ще й е много добре.

 

Редактирано от Антоанета

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване