Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Jimmy Stoikov

Какви дръвчета да избера

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 10 минути, Антоанета написа:

Виолетова от Солие не беше ли тази разпукващата, няма ли да извика оси - особено ако са няколко дръвчета... 
Виолетова от Бордо при мен рестартира все още и нямам наблюдения, но в Стара Загора, ще й е много добре.

Разпуква се доста атрактивно, ако има голямо натрупване на вода в почвата и е допуснато засушаване на дървета през лятото. Но, тя зрее в много кратък интервал. Всички плодове узряват в период от около три седмици.

Виолетова от Бордо е с доста плътна дървесина и добра устойчивост на студ. Причината да измръзне е, ако е засадена много млада или е засегната от мозаечен вирус. При този сорт, резници от заразени растения изобщо не трябва да се вземат, но, лакомията е голяма и това не се спазва. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

При мен е засадена много млада. :)

Отново подсещам за Ирга. Има тук тема за нея, можеш да "хвърлиш едно око".
Мисля, че там писах - гледах такъв плет в Германия, много естествено стои, леко дива визия - висок и широк, плодчетата са вкусни и ако не хората, птиците ще ги "почистват". В началото е доста рехаво растение, но постепенно се сгъстява.

Друго - щом си от Стара Загора, обърни внимание пред сградата на социалното... има Лавровишня, но не тип плет, а дръвче. Не са го оформяли и много интересна визия е придобило. Ниско, вечнозелено дръвче, с кожести лъскави листа и цъфти с бели цветове. Не зная какъв сорт е, но явно не е Новита, която е компактна и доста подходяща за плет.
Друго интересно хрст-дръвче е вечно зелената магнолия. При мен много бавно нараства, но пък гледам в панаирната палата в Пловдив, са големички дървета.

Редактирано от Антоанета
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

От иргите има и дървовидни като ламарки и много красиво цъфтят, и есенно време им стават червени листата. Имам познат от Троян, който отглежда ламарки дървовидна, възможно е да има и разсад.

Пак обръщам внимание и на брекината. Сложихме една на улицата при баща ми и върви хубаво. Те са и цъфтящи и плодни.

IMG_20231019_081430.thumb.jpg.3c7b921a0e8a7a70a379965bfa3c5ccd.jpg

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 6 часа, Антоанета написа:

пред сградата на социалното... има Лавровишня, но не тип плет, а дръвче. Не са го оформяли и много интересна визия е придобило. Ниско, вечнозелено дръвче, с кожести лъскави листа и цъфти с бели цветове.

Здравей Антоанета, какво значи  "сградата на социалното",  това лесно ли се пресажда ако нарежа филизи и ги топна във вода, сега ли да пробвам?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
Отговорено (Редактирано)

Регионална дирекция за социално подпомагане. 
Със сигурност, нищо не губиш ако опиташ. :) 
Нямам опит точно с лавровишня, но дали няма да е по-добре да се заложат в мокър пясък или направо в торфопочвена смес и някъде на хладно...?!
Дано пише някой, който е разсаждал лавровишня.
Или, виж я и ако ти хареса, я снимай за разпознаване на сорта из съответните групи. 
Аз самата, все се каня да си взема едно резниче и да опитам да си захвана такова дръвче, но не е приоритет.
Може да се съчетае добре с абсолютно непретенциозната градинска юка - също вечно зелена и по-нисичка. Няма да спира погледи, но поне не вярвам да паркират връз нея.

Редактирано от Антоанета
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
На 18.02.2024 г. at 21:27, Антоанета написа:


Със сигурност, нищо не губиш ако опиташ. :) 
Нямам опит точно с лавровишня, но дали няма да е по-добре да се заложат в мокър пясък или направо в торфопочвена смес и някъде на хладно...?!
Дано пише някой, който е разсаждал лавровишня.

Нарязах клонки от там и боцнах в една кофа пясък и почва на сянка, та да видим дали освен червен дъб ще имаме лавровишня :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти взе ли вече от червения дъб фиданки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 6 часа, Славянски написа:

Ти взе ли вече от червения дъб фиданки?

О да, още в неделя като ги вземах ги насадих, дупките бяха готови и чакаха, 10 на брой

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване