Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Violeta N.

Запуснат/обрасъл двор, какво да правим?

Recommended Posts

Violeta N.

Здравейте, след много години занемаряване, хванах мъжа си да оправим двора на баба ми и дядо ми. Голяма част беше обрасла с къпини, и като пиша обрасла, целият беше абсолютно непроходим заради гъста плантация от къпинови храсти с човешки ръст.  Лятото стригахме, косихме, рязахме, общо взето много усилия вложихме, особено съпругът ми, и накрая поразчистихме двора до 2-3 проходим. Сега лека-полека изкореняваме корените на къпините, същевременно режем ако нещо се е подало. За съжаление, почти нищо не цъфти в двора, почти няма трева. Сега никне основно лапад навсякъде, има 3-4 лаленца, една роза и тук-таме игрика и онези тъмнолилави цветя, които са като килим. Има и  брашлян. Как да разкарам  с лапада, как да предотвратя връщането на къпините, което ми е най-голямата драма, какво да правя на местата, на които нищо не расте и защо там нищо не расте?  Ако където тръгне да никне къпина, я изкореняваме и изкопаваме, това би ли помогнало срещу гадните къпини? Какво да правим този лапад ? Засега го косим....Целта ми засега е да имаме тревичка, лесни цветя (невен, турта, космос) в разчистените 2/3.  В последната  неразчистена 1/3 няма къпини, там е обрасло с други неща. В разчистената част има и бор. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta N.

Ето как беше дворът миналото лято и това продължава да е най-големият ми страх това лято :)) Сега е без къпинажа, но с много плешиви места, с малко трева, малко цветя и с много лапад. 

433986534_928988961999583_6177559801018913121_n.jpg

434062066_959381888879759_4387634148413064575_n.jpg

433796027_822730296356408_8576150524415032006_n.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Здравейте!

Щом има и бръшлян, предполагам е доста засенчен и влажен дворът? Отделно и там, където има къпинак, обикновено няма трева. Тревите ще имат нужда от време да се развият и установят.

Лападът по принцип е ядлив. При вас може да е и от дивия, който е много горчив и не става. Може да пробвате с някаква тревна смеска в участъка, където е оголено. Пролетта има шанс да потръгне ако вали.

С нежеланите видове винаги има борба. Научавате по трудния начин неположената година след година грижа какво създава.

Овощни дръвчета има ли? Някакви храсти? На каква надморска височина и с какво изложение е мястото?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Сещам се за няколко начина

1, бетон с найлон отдолу

2, найлон и декоративен мулч 

3, озеленяване 

Пръскане с отрови няма ефект, поне при мен след две години третиране, пръснеш и след 15-20 дена нов вид трева/инвазивен плевел

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Две овчици някой ако вкарва периодично, ще го поддържат идеално... и къпини, и бръшлян, и лапад. Е, и ще го наторят :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta N.

Здравейте, да, има овощни дървета, които, обаче, също са за орязване с много изсъхнали клони и тн. До тях не сме стигнали все още. Има дюля, круша, има и лози. Дворът е в южната част на София с южно изложение (гледа към Витоша). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta N.
преди 7 минути, Jimmy Stoikov написа:

Сещам се за няколко начина

1, бетон с найлон отдолу

2, найлон и декоративен мулч 

3, озеленяване 

Пръскане с отрови няма ефект, поне при мен след две години третиране, пръснеш и след 15-20 дена нов вид трева/инвазивен плевел

какво имате предвид под точка 3? Има растения, които пречат на къпините да се развиват ли?

Първите две идеи не ми звучат съвсем ок, защото става дума за целия двор. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 2 минути, Violeta N. написа:

защото става дума за целия двор. 

колко е размера на целия двор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 22 минути, Violeta N. написа:

Дворът е в южната част на София с южно изложение (гледа към Витоша). 

Да, в София животни едва ли ще вкарат :) Ами ще трябва да вадите къпините с корен. То дори да не бяха къпини, а треви, и те трябва да се косят. Щом е южно изложение, това е добре. Мястото не е усойно.

Аз лично къпините ги вадя с кирка. Гледам да прекъсна корена по-надолу под земята.

Не знам също какви инструменти имате, но ще ви трябват разни ножици, коса, сърп, ръкавици, мотика - с голи ръце не е работа. Няма как да мислите за озеленяване според мен преди да сте изчистили нежеланите растения.

За резитба на овошки сега е времето. Не е късно. Но примерно дори да нямате никакъв опит за формиране, сухите клони може да орежете. В темата за резитби има и доста видеа. Разбира се, разни резачи имат разни предпочитания и формировки. Според мен при вас ще трябва основно изчистване и просветляване на короните - не вид резитба, която да ви пришпорва да режете повече и повече. Ще ви трябва и стълби. В къща с двор трябват всякакви инструменти :)

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov

Според мен най-добре е ако има възможност да влезе тежка техника. Изкореняване и оран, а след това имате време да мислите, кое, къде и какво ще става. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Догодина ще бъда ветеран - практик в това отношение.  За сега съм начинаещ. От средата на Декември до сега, изчистих един двор от гора до приемливо на външен вид състояние. Но, тепърва ще избиват издънки от отрязаните дървета и храсти. Тройна обработка - голям трактор с плуг, брана и култиватор на малък трактор, обиране/изтегляне на корените. Само подравняването на ръка ми отне два поредни дни, каторжнически труд. В Събота съм горил клони шест часа без прекъсване, като и три пъти съм изкарвал клони с ремарке и трактор преди това. Предстои редовно косене, за да се махнат бурените и да тръгнат устойчиви треви и пръскане с някакъв хербицид на издънките от десетките дървета и още толкова храсти. Не съм сигурен, дори за една година, дали ще успея да го докарам до добро състояния. Може би ще минат два години до тогава. Къпините не са много и ще се справя с тях. Но, на оградата от Север имам бръшлян за който не съм убеден, че ще се преборя с него. Съседа от кой основно идва инвазията, каза, че не се влияе от хербицид. Ще скубя, колкото мога. Тази снимка е преди повече от месец по време на фрезоването с малко тракторче. Оттогава съм чистил корените и съм го подравнил. 

П.П.: Разхвърлих около килограм семена от тревна смеска, но, май залудо си давах парите, защото в пакета имаше основно семена от власатка, която и без това е преобладаващата трева по нашия край. Редовното косене изчиства бурените и остават само устойчивите треви. 

gradina3.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Аз съм против тоталното изкореняване с тежка техника. Предишният собственик би трябвало да е поставял растенията с някаква логика, която включва и реколта. Опитайте се да вникнете в тази логика, колкото и сега да не я виждате, защото е покрита от плевели. Щом са биологичните ви баба и дядо, съхраняването на някои от трайните насаждения е и вид спомен за предците ви - добър спомен, евентуално и вдъхновение и по-голямо удовлетворение. Отделно, за да се развият трайни насаждения и да влязат в плододаване се искат поне 5-15 години - сега ако насадите нещо, ще берете...незнайно кога, ще чакате години. Голямо предимство е да имате дори 1 плодно дръвче или лозичка,  едно-единствено ябълково дърво за един човешки живот при добри грижи дава реколта от десетки хиляди левове. Сега напролет, когато всичко избуява и изглежда че ще ви превземе, това може да изглежда далечно и отвлечено, но наесен когато човек къса плодовете от дървото и ги хапва седнал на шарена сянка, изглежда по съвсем друг начин.
Южното изложение е предимство за лозата - не всеки терен става за лози. Използвайте предимството си.
Онези тъмнолилави цветя, които са като килим - вероятно е мъртва коприва. Няма особена стойност освен че пролетно време е приятна за окото.
За бръшляна гледайте да ликвидирате тези части, които са тръгнали по сгради и дървета. Зимно време когато природата е тъмна и безизразна, той ще е зелен, помислете дали изцяло да го премахнете или просто да го държите ограничен в кътче.
Къпините ги махайте заедно с възела на коренището, иначе си гарантирате същата работа за после. Младите им листа са ядивни на салата. Без централния възел ще тръгнат на отслабване и по-лесен контрол. Открих, че когато махам такива упорити плевели и оставя стърчаща във въздуха оставащата част от корена в дупката - той изсъхва и особено при сушаво време шансовете му да се възстанови са ограничени. По същата причина не заривам дупката няколко седмици. 
На местата, където нищо не расте имате локална екологична катастрофа :) и причината за нея е нещо в почвата. Без значение от причината - мулчирайте с остатъци от това, което ви остава от изкоренената растителност, като листата от лапада, и ако успеете да оформете дебел, плътен мулч, още наесен ще се захванат някакви плевели, а другата пролет вече ще имате и по-голям избор за растителност по ваше желание.

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta N.
Отговорено (Редактирано)

Супер сте, много ви благодаря! Днес ще се опитам да купя кирка за гадните къпини. За нас, засега само механично махане с ръце и инструменти е вариант, тоест трактори, чудесии няма как да организираме на този етап, да не говорим за овчици:))). И аз мисля да купя голям пакет с трева и да се пробвам нещо да засадя по "плешивите" места. 

Трябва и да прочета за този мулч какво е това чудо, явно нещо като тор (?).

То има лози в двора, има стари поиздъхнали лози, има и млади малки лозички, има и лози, които са живи и пораснали, имаха подобие на грозде миналото лято, но не знаем как точно да вържем/(режем?). За лозите трябва да попрочетем, за да знаем какво тячно да ги правим, просто те не са ми чак такъв проблем, честно казано, защото за тази година искам най-вече сравнително чист и хубав двор, в който да няма трънаци, да могат децата да играят, да е зеленичко и хубаво, да има тревичка/непретенциозни цветенца. Иначе сега клони ще поотрежем на овошките, това е добра идея, има и счупени клони, изсъхнали клони, има и едно май изцяло изгнило дърво. 

 

 

Тия къпини със сигурност не са от баба ми и дядо ми, защото по онова време нямаше изобщо такива чудесии и няма никаква логика в тях. Имаше малко малинки, малко френско грозде и прочее, не е имало изобщо къпини, те са саморасли. 

 

Редактирано от Violeta N.
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Хубаво ги редите, само изключвате най-важната част която е периодични поддръжки! Повечето хора си мислят, че веднъж почистено ще си остане такова и след месец-два ще си отидат за барбекю на почивка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Violeta N.

Jimmy Stoikov, хаха, така си е! То заради това се е и стигнало до тази ситуация. Но пък сега сме една крачка напред, защото поне можем да ходим по двора и да го "поддържаме". 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 3 минути, Violeta N. написа:

Jimmy Stoikov, хаха, така си е!

Ми така си е! Не сте писали, че ще живеете там, ако ще ходите веднъж месечно труда ви ще е на вятъра! Затова ви попитах колко м2 е двора, има много решения, но излизат скъпо за по голям двор

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

На първо място си вземете храсторез и ползвайте ножа, кордата само за трева. Като се отвори мястото, ще решавате къде, как и защо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 31 минути, Jimmy Stoikov написа:

Повечето хора си мислят, че веднъж почистено ще си остане такова и след месец-два ще си отидат за барбекю на почивка.

Напомни ми за човека на средна възраст дето купи на комшиите (при родителите ми) къщата преди около седемнайсет години. Хората имаха праскови, асмалъци. Мъжът се погрижи всичко да премахне и плочкоса и с плевелите няма никакъв проблем. Даже на дядо ми старата лятна круша, която беше близо до оградата (малък градски двор), трябваше да падне при изграждането на новия дувар. Някои искат дворът им да се усеща като площад, не като морава. Правиш веднъж и забравяш :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)
преди 21 часа, Славянски написа:

Напомни ми за човека на средна възраст дето купи на комшиите (при родителите ми) къщата преди около седемнайсет години. Хората имаха праскови, асмалъци. Мъжът се погрижи всичко да премахне и плочкоса и с плевелите няма никакъв проблем. Даже на дядо ми старата лятна круша, която беше близо до оградата (малък градски двор), трябваше да падне при изграждането на новия дувар. Някои искат дворът им да се усеща като площад, не като морава. Правиш веднъж и забравяш :)

Брат ми е с това мислене. За него красиво е това място, върху което е отлят бетон или са поставени плочки. За това и взех още един двор, въпреки, че ми струва скъпо, като пари и, особено усилия. Рано или късно щях да се скарам с баща ми и брат ми, ако продължавам да садя в общият двор. Сега, баща ми почва да ми дава насоки, какво да засаждам, но, аз му казвам, че когато реша да засадя нещо, ще го направя. Не искам да се съобразявам с никого. Той вече засади седем стръка къпини, но, те не ми пречат особено и си замълчах. Още повече, че отдавна се чудех дали отново да си завъдя къпини, след, като ги унищожих и замених с малини.

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Харесва ми, че в тази нова тема са описани добре двата (според мен) основни подхода. Истината е, че няма по-добър и както винаги решението зависи от контекста.

На Калам е нещо, което повечето хора, с които работя и общувам, познават и биха предпочели - тнар blank canvas, tabula rasa или зануляване. Често се предпочита и защото има фирми, които го правят доста ефикасно. Тук основният плюс е, че можеш да започнеш бързо нещо изцяло ново и изцяло по свой образ и подобие, без да се нагаждаш. Това изисква визия, например да знаеш авансово какво искаш да постигнеш и кое как да стане, с други думи иска и опит. Това е особено вярно в изцяло платеното решение тип фирма, но дори и човек да е исполин като Калам и да може всичко да свърши сам, пак трябва да се плати за техниката. Често пъти тази техника не е налична - например в случая се говори за София, но дори и при нас в момента няма трактор като за 1 дка двор, трябва да дойде от друго село, защото тукашните са големи.

От моя опит/наблюдения мога да споделя за познат с някой лев в джоба, който се обади на една озеленителна фирма, те изчистиха целия двор до 0, с комбинирана машина изкорениха, насипаха не повече от 50тина кубика наносна почва и заравниха после, затревиха всичко и дори му включиха в цената профи маркуч с разпръсквач, за да си полива. Това стана в ранна есен и отне 2 седмици, като реално работата беше 3 дни. На втората година в края, този двор с поливка и косене беше като голф игрище. Е да, имаше тук-там някоя издънка, лапад или бодил, които обаче нямат особен шанс при косене на 7 дни с височина 3 см. И тогава човекът каза, дай сега да сложим някое дърво и храст, ела да ме посъветваш. Та правиш дупка в чима, садиш и така, доста е лесно. А през тия 2 години си ползваш поляната за каквото искаш - имат малки деца и употребата е сериозна. За сянка си купиха шатра 18 квм с комарници и градинска мебел.

На Котарака е нещо, което е непознато като подход за повечето хора и аз го наричам адаптивен подход.  Наскоро някой беше линкнал към видео на Краси, в което "усвоява" такъв запуснат имот, обрасъл с повет и тн. Там има един процес на наблюдение и поетапно облагородяване, съобразено с наличното. В този подход е напълно възможно разходът да е 0 лв, но и времето за изпълнение да е 10 (или 25+) години. Тук основният плюс (освен потенциално нулев бюджет) е възможността за употреба на съществуващото и работа в човешко (а не машинно) темпо, както и възможността да се учиш докато го правиш, дори да почнеш от нулата.

Ето и пример от живота. Младо семейство с деца купува къща в кюстендилско село уж за вила, но и за траен живот. Дворът е непристъпен. С малко помощ от роднини, за един уикенд отварят просека в масата от бръшлян, повет и дива къпина. През идните есенно-зимни месеци поетапно изскачат 20тина плодни дървета, които още на следващото лято дават щайги с плод. Излиза красива цветна градина с луковични пролетни цветя, която радва окото. Разнообразни подправки билки - от мента до девисил, лавандула до салвия. Около сайванта откриват няколко лозички още тая есен, по които има гроздове (отел). Самата "гора" е място за приключения за децата. Приятна сенчица също има. Семейство от София, което има минимален опит в градинарството, няма друго село и като цяло не разполага със свободни пари за механизация (както и с идея какво да направи с двора или дори кое растение какво е), изведнъж се сдобива с добив с малки усилия и с добра среда, която непрекъснато бива подобряване. Изведнъж почват да четат рецепти, в които се ползва билката, откъсната от личната градинка. Изведнъж децата почват да се катерят по ябълкови дървета и да рупат нещо различно от банан.

Та е добре човек приемайки съвет да мисли преди всичко за своите обстоятелства (тнар контекст). Какво го влече вътрешно да направи и постигне? Какво е готов да използва като средства? Какви пари може да отдели? Колко време и колко чифта ръце? Колко бързо иска да стане? Какво ще прави като е "готово" и кога е "готовия" стадий? Какво иска да извлече от това място и какво да вложи, най-общо казано. Успех в начинанието на @Violeta N. и добре дошла :)

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване