Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Violeta N.

Запуснат/обрасъл двор, какво да правим?

Recommended Posts

Kalam Mekhar

@Боби Димитров : Почистеният парцел е само този, който предишните собственици са ползвали за градина със зеленчуци. Всъщност съм оставил две ябълки, една круша и лозите на асмата, които са почти изсъхнали без подрязване. Ябълките и крушата ще имат тестов период, а, лозите оцеляха, основно, защото нямам вкоренени. Писна ми да ме лъжат и предпочитам сам да си вкоренявам.  Има и една стара кайсия, но, тя ще последва съдбата на моите три. Няма бъдеще по този край. Все пак, поради изобилие от други дървета за рязане (акация, сливи- дивячки, див орех) ще я забавя малко. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
На 1.04.2024 г. at 14:44, Violeta N. написа:

искам най-вече сравнително чист и хубав двор, в който да няма трънаци, да могат децата да играят, да е зеленичко и хубаво, да има тревичка/непретенциозни цветенца.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
На 1.04.2024 г. at 14:44, Violeta N. написа:

Супер сте, много ви благодаря! Днес ще се опитам да купя кирка за гадните къпини. За нас, засега само механично махане с ръце и инструменти е вариант, тоест трактори, чудесии няма как да организираме на този етап, да не говорим за овчици:))). И аз мисля да купя голям пакет с трева и да се пробвам нещо да засадя по "плешивите" места. 

Трябва и да прочета за този мулч какво е това чудо, явно нещо като тор (?).

То има лози в двора, има стари поиздъхнали лози, има и млади малки лозички, има и лози, които са живи и пораснали, имаха подобие на грозде миналото лято, но не знаем как точно да вържем/(режем?). За лозите трябва да попрочетем, за да знаем какво тячно да ги правим, просто те не са ми чак такъв проблем, честно казано, защото за тази година искам най-вече сравнително чист и хубав двор, в който да няма трънаци, да могат децата да играят, да е зеленичко и хубаво, да има тревичка/непретенциозни цветенца. Иначе сега клони ще поотрежем на овошките, това е добра идея, има и счупени клони, изсъхнали клони, има и едно май изцяло изгнило дърво. 

 

 

Тия къпини със сигурност не са от баба ми и дядо ми, защото по онова време нямаше изобщо такива чудесии и няма никаква логика в тях. Имаше малко малинки, малко френско грозде и прочее, не е имало изобщо къпини, те са саморасли. 

 

Здравейте,

понеже никой не ви написа какво е мулч - аз ше се опитам да дам най-краткият отговор. Това е смляната дъвесина (в повече случай смляна) , продават се машинки, дробилка се нарича (в момента в някой от ЛИДЛ-те има останали ,около 350лв е (аз имам такава и съм много доволен) ...та тази машина дроби на малки парчета клони, които вместо да се изгарят ( ако се изгорят става пепел, която също става за торене и какво ли не...) се смилат на машинката. С надробените парчета може да :

  1. правите пътеки ,за да не растат плевели ( ако отдолу първо се сложи почвопокривно фолио, продава се на метър, има най-различни дължини и ширини , става супер, аз ползвам такова, УВ стабилизирано е , не прогаря лесно от слънцето) 
  2. насипва се около храсти ,дървета за да задържа влагата през лятото, което от изключително важност, особено с осезаемите промени в климата през последните 10на години
  3. може да произвеждате почва , когато мулчът се остави да гние, но там вече не съм пробвал

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Търсачката на форума дава нелоши насоки за "мулчиране".
Мулчът е "килим" от материал, чиято главна цел в този случай е да тласне почвените процеси в желана посока - задържане на влагата на засегнатото място с цел създаване на по-благоприятни условия и привличане на повече живот.  По-често под мулчиране се има предвид покриване на почвата с естествени материали:
- надробена на малки парчета дървесина (виждали сме такава в градовете в някои фирмени градинки);
- дървесна кора;
- слама;
- листа;
- растителни остатъци от плевене, изкореняване, скубане, желателно на по-малки парчета;
- камъчета и подобни елементи на неживата природа.
Има и изкуствени материали за мулчиране и тогава най-често се има предвид пластмасово фолио за мулчиране, все едно си опаковаме почвата ала Кристо или еконт. Само че Кристо имаше други цели, не да подобри почвата. Еконт също имат друга идея, когато опаковат с безкрайното си фолио. Голямо предимство на този начин мулчиране е, че изглежда подредено, прегледно и трайно намалява времето за борба с плевелите. Бих го нарекъл асфалтирането на бедняка.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване