Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Кое е това растение?

Recommended Posts

Боби Димитров

Като разчистихме част от "пода" в горичката, почна да се появява растителност - лани тръгнаха виолетки и лепка, а тая година са избили няколко растения от това, което подозрително ми прилича на змийска хурка. Други идеи/възможности?

32813337944_60d07f4678_z_d.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Мхм  змийска Хурка е

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Някой да ми разпознае тез кръстоцветни? Растат, дето не съм сяла.

33534451721_5285707381_c.jpg

33534449581_d1eef20a5f_c.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Първото ми прилича на рапица. На тел съм и не мога да проверя лесно, но две години ги гледам тия листа и се чудя какво е докато накрая цъфне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Да, първото със сигурност е нещо зелево, вероятно рапица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Рапицата мисля е с по-дебели листа, това е с като на репички, само дето са доста по-големи. Някаква ряпа предполагам, дали дива, дали културна. В тази част от двора традиционно ми се появяват някакви загадъчни кръстоцветни, миналата година месеци наред издирвах един myagrum perfoliatum.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Поживем-увидим! При нас рапицата е плевел, нямам идея как е дошла, вероятно донесена от птици. Но в землището не е имало никога рапица до миналата година, а тая в ливадата ни си я заварихме. И листата й определено не са дебели.

Много ми е интересно от къде се пръкват такива растения, както им викаш "загадъчни". Дали семената са там и при определени условия тръгват или биват донесени...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

За второто не знам, но първото съм 100% сигурен, че не е рапица. За да се увериш и ти, смачкай едно листо и ако не мирише на зеле - не е рапица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Май горчица ще излезе първото, понеже не се забелязва грудка да има. Аз горчица сях миналата година. В зависимост от мястото, на което е изглежда доста различно, тази доста е пораснала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За второто засега най-подходящата кандидатура е някой от видовете боянка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Под горчица - хрян ли имаш предвид?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Не, синап.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Аз сега съм на вълна медоносна растителност и тази сутрин в един парк, както и в близката гора снимах някои цъфнали храсти/дървета. Някой знае ли какви са ?

DSC00011.JPG

DSC00014.JPG

DSC00012.JPG

DSC00016.JPG

DSC00015.JPG

DSC00017.JPG

DSC00023.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Двете снимки на жълтия храст са форзиция.
За пчелите аз съм засадил акации, еводии, пауловнии, бял маргарит, бяла детелина, фацелия (самозасажда се всяка година), липи. Ако имаш много кокичета, е супер за пчелите, както и пролетни и есеннни минзухари. За пчелите е важно да подсигуряваш растения, които цъфтят, когато нищо друго не цъфти. Т.е. нещо, което цъфти най-рано напролет, като леска, върба, дрян.
Нещо, което цъфти най-късно - много обичат да ходят по калдаръмчетата. Гулията цъфти късно, както и разни цветя, които не ги знам как се казват. Специално за пчелите извън двра си съм сложил да се развива и бръшлян. Той цъфти септември месец и го посещават с охота. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ехааа, мед от кокичета, предстаяш ли си. Медоносни имам освен липи и акации, 7 декара салвия, само дето няма пчели :(

Розовото е декоративна ябълка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Василка Дунчева

Първата снимка мисля е махония. Втората и третата форзиция. Другите не ги знам :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Предпоследното е клен, а последното може би някакъв ясен, но не съм сигурна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Uzunov

Да, аз с телефона съм ги правил и фокусът е на цвета и не е ясна снимката. Благодаря много за разпознаването, много сте добри и мисля че вече имам идея с какво да залеся едно сенчесто кътче на градината.

Иначе и аз се опитвам да слагам растения за безпашовите периоди и преди няколко години сложих малко Еводии и Софори, ама още не са цъфтели. Сега съм събрал много семе от Гледичия и понеже тука има няколко и много добре се развиват - та мисля да сложа повече от тях.

Гого, а белият маргарит и калдаръмчетата устойчиви ли са на засушаване ? А да питам отново хаха - това бръшлян ли е ? Миналата година есента като вървях през гората в село и мисля че на един дъб беше пръзнал и целия бръмчеше, ама интересното беше че нямаше нито една пчела, но явно просто в тази част на гората е нямало пчели.

DSC00001.JPG

DSC00002.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Да, бръшлян е. И аз съм забелязала, че винаги бръмчи :) но и доста пчелички съм виждала по него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Калдаръмчетата са устойчиви по всяко време. Самозасяват се от собствените си семена. Виждал съм площта около цял пчелин засят само с това. не знам как ходят до кошерите, като са отрупани с пчели калдаръмчетата. Има и кичести, като вариант. А цветовете са най-различни.

Белият маргарит го поливах само първата година, за да съм сигурен, че ще се хване. След това на самотека. Миналата година даже го изрязвах, че стана много голям. Ползвам го за жив плет.

Снимката на бръшляна е на прецъфтял такъв.

Софората ми върви много бавно. Еводията цъфна на втората година. Имам много семена от нея по земята, но аз дръвчета от семка нямам нерви да отглеждам. Купувам големи поне метър, на поне 2 години.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване