Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Котарак без чизми

Смокиня - въпроси и проблеми 2

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 5 часа, vanila_varna написа:

А това е първото плодче на моята. Много дребнички за сега, но все пак са в саксия и са първи плодове. Съвпада ли със сорта?

Съвпада. Няма причини за съмнение. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 22 часа, Ру® написа:

Какъв може да е този сорт?

 

 

20240903_091810.jpg

20240903_170955.jpg

20240903_171237.jpg

Никакви ли предположения няма за моята смокиня. Дребни, зелени, на сравнително дълги дръжчици, сладки, но не прекалено (то това е дръвче в саксия и за първи път ражда...)

Може ли да е Кадота? Или Вердино? Или...?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 22 минути, Ру® написа:

Никакви ли предположения няма за моята смокиня. Дребни, зелени, на сравнително дълги дръжчици, сладки, но не прекалено (то това е дръвче в саксия и за първи път ражда...)

Може ли да е Кадота? Или Вердино? Или...?

 

Може да ви обидя, но в това им състояние не приличат на нищо. Дребни и деформирани плодчета. Има потенциал да е някаква  адриатика, но, бъдещето ще покаже, Не е Вердино, нито Кадота. Може да е Бяла Иския, но за момента, не мога да преценя. Нека да покаже поне един нормален плод. 

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Изненадата: Започвам с предистория. От 6-7 години експериментирам с едно декарче на високото плато северозападно от Варна. Още когато купих мястото... местните се майтапеха с моето желание да садя смокини.. Казваха, че на този ветрилник не вирее смокиново дръвче. Засадих първо Брънсуик. Окуражиха ме, че най-вероятно плодовете ми са опрашени. Не съм виждал осични но реших да пробвам с разни гръцки и други различни сортове... "от варненски уличници" Пълен провал. Две години си изхвърляха всичките смокини, Това до днес. Днес едно от тези отписани дръвчета ме изненада... Направо ме взриви. Не съм се грижил за него. Не съм го поливал дори... Цялото е изядено от молец.... На клонът му обаче има..изумруд... Сега това същото дръвче ще се превърне в най-обгрижваната смокиня в моя двор. Определям вкуса като карамел+ горски плодове. Прилича ли ви на познат сорт?

изненада2.jpg

изненада4.jpg

изненада3.jpg

изненада5.jpg

Изненада6.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov

Здравейте, имам двор изцяло засят с декоративни дървета и трева. Сега искам за засадя една смокиня. Бихте ли ме посъветвали за сорт. Искам да подлежи да подрязване, желанието ми е да я оформя като дърво, ако има такава да има потенциал да стане средно или голямо дърво. В двора ми работи поливна система вечер и трябва да е устойчива на влага. От вашия сайт разбрах, че има сортови при които влагата съсипва плодовете. Районът на засаждане е Бургас, минимални температури зимата -4-5 градуса за десет дена в годината. Ще съм ви много благодарен ако ми помогнете със съвети.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Alexander Iorgov написа:

Здравейте, имам двор изцяло засят с декоративни дървета и трева. Сега искам за засадя една смокиня. Бихте ли ме посъветвали за сорт. Искам да подлежи да подрязване, желанието ми е да я оформя като дърво, ако има такава да има потенциал да стане средно или голямо дърво. В двора ми работи поливна система вечер и трябва да е устойчива на влага. От вашия сайт разбрах, че има сортови при които влагата съсипва плодовете. Районът на засаждане е Бургас, минимални температури зимата -4-5 градуса за десет дена в годината. Ще съм ви много благодарен ако ми помогнете със съвети.

Kadota от белите или сорт от семейство Мисия - Albacor/Colar, Noir de Caromb, Turca, Siyah Orak от тъмните. Който намерите. Kadota не само, че понася поливане, но и то е нужно, защото редовно преражда и си трябва вода, за да може дървото да поддържа толкова плодове. Каквото и да изберете, осигурете около пет метра разстояние от други дървета. Поморийска 6 също ще ви свърши работа, но, няма откъде да я купите, а, аз нямам растения за раздаване. Иначе, поне десетина души я размножаваме. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov

Благодаря ви за изчерпателния отговор! Ще си намеря Кадота.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 13 часа, Kalam Mekhar написа:

Поморийска 6 също ще ви свърши работа, но, няма откъде да я купите, а, аз нямам растения за раздаване. Иначе, поне десетина души я размножаваме. 

https://www.razsadnik-dyankov.eu/kivi-1.html

Тук е обявено, че предлагат Поморийска 6. Миналата година, към края на лятото им звънях, но нямаха. Казаха ми да се обадя по-късно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Emil написа:

https://www.razsadnik-dyankov.eu/kivi-1.html

Тук е обявено, че предлагат Поморийска 6. Миналата година, към края на лятото им звънях, но нямаха. Казаха ми да се обадя по-късно...

Можете да ги помолите да ви покажат майчиното дърво. За съжаление, тези продавачи, дори не знаят, как изглежда, за да си подберат снимка от Интернет. Преписали са нещо от книгата на Серафимова. Ако вземете, дръжте я саксия, докато даде узрели плодове и я идентифицирате. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

Търся си, малки по размер, вкоренени растения смокини:

  1. Мъжка смокиня. Ще се радвам ако познавате родителското растение, или сте ползвали цветовете (примерно за приготвяне на сладко), или имате снимки и т.н. Ако се налага ще го отглеждам в саксия, но не държа да има бластофага, дори мисля че предпочитам да няма бластофага.
  2. Кадота (Kadota, Dottato)
  3. Кръгла от Бордо (Ronde de Bordeaux)

Може чрез размяна на растения които аз имам, може и чрез покупка. Ако някой има  от това което търся, моля да не се притеснява да ми пише лично съобщение за да споделим и уточним подробности. Не бързам за никъде и не са ми спешни.

@Kalam Mekhar , ако продаваш нещо от това което търся, бих се радвал да си ги купя от теб, като малка компенсация за споделените от теб знания и опит със смокините.

Ако не от тук, то се знае, мога да си ги купя по обичайния начин, от разсадник, като например Палм Център, но първо предпочитам да попитам тук. А дори и в Палм Центъра, вероятно, ще се наложи да ги "дебна" в продължение на доста време, докато се появят точно каквото търся. (Няма да стане с една поръчка. Не че ми е проблем, но нали ... дискутирам.)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 11 минути, embedeo написа:

@Kalam Mekhar , ако продаваш нещо от това което търся, бих се радвал да си ги купя от теб, като малка компенсация за споделените от теб знания и опит със смокините.

Ако не от тук, то се знае, мога да си ги купя по обичайния начин, от разсадник, като например Палм Център, но първо предпочитам да попитам тук. А дори и в Палм Центъра, вероятно, ще се наложи да ги "дебна" в продължение на доста време, докато се появят точно каквото търся. (Няма да стане с една поръчка. Не че ми е проблем, но нали ... дискутирам.)

Единственото, което ми е излишно е смокиня от сорт Черна/тъмна Вердоне за която имам съмнение, че е тип Смирна. Ще я дам само на човек, който има бластофага в региона. 

Има две RdB, който ми бяха поръчани от познати за вкореняване. Нямам повече, защото нямам интерес да вкоренявам нещо, което го имам. Догодина няма да имам сортове за вкореняване и ще заложа няколко RdB за раздаване и една за мен за втората градина. Ако искаш ми пиши пролетта за резници. Ще ти покажа снимка да видиш, защо не мога да си позволя да вкоренявам излишни дръвчета. Аз нямам особен успех с вкореняването и избивам с количество. По минимум 4-5 саксии залагам от сорт, за да съм сигурен, че ще имам поне една за засаждане. 

New-figs.jpg

Това е една RdB за подаряване.

RdB-YT.jpg

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз мисля, че резниците от разнородните сортове могат да бъдат чудесна инвестиция :) Даже се чудя дали не можем да направим една групова поръчка и да ги поделим в софийската група :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Аз искам да добавя, че при закупуване на смокиня от Палм центъра, изобщо не може да сте сигурни, че имате това, което е на етикета. На мен ми се случиха доста несъотвествия. По-бързо ще стане да си вкорените резници отколкото след 3 години примерно Кадота да се окаже мъжка, а РдБ - Брънскуик.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 18.09.2024 г. at 0:03, Пламен написа:

Аз искам да добавя, че при закупуване на смокиня от Палм центъра, изобщо не може да сте сигурни, че имате това, което е на етикета. На мен ми се случиха доста несъотвествия. По-бързо ще стане да си вкорените резници отколкото след 3 години примерно Кадота да се окаже мъжка, а РдБ - Брънскуик.

И, напълно коректен производител може да обърка сорта, особено, когато наема неграмотни работници, каквито основно са останали в България. За това, трябва да провериш сорта предварително и да имаш поне някаква обща култура, когато преглеждаш растенията (ако покупката не е онлайн). От производител, който няма собствена снимка на плодове от сорта, който продава, аз не бих вземал, ако сортът не е с някаква специфика, която го прави лесен за разпознаване при преглед. Примерно - за Виолетова от Бордо, не ми трябва снимка. Познавам растенията само по листата. Но, да различиш млада Далматинска от млада Брънсуик е почти невъзможно. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен

Моето мнение е, че когато са ти продали сгрешен сорт виновен е разсадникът, а не клиентът. Причини може да има най-различни - работници, немърливост, незнание, измама, но потребителя няма вина за тях. Ако се случи в 1 от 10 случая е нищо, но примерно 3 от 8 е проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Пламен написа:

Моето мнение е, че когато са ти продали сгрешен сорт виновен е разсадникът, а не клиентът. Причини може да има най-различни - работници, немърливост, незнание, измама, но потребителя няма вина за тях. Ако се случи в 1 от 10 случая е нищо, но примерно 3 от 8 е проблем.

По принцип е така. Фактически, в България да измамиш клиент и да си разкараш непродадените дръвчета се счита за добра търговска практика. Специално за смокините, напиши Блек Мишън и виж, колко разсадници я продават, когато няма внос за България, а, само 2-3 човека са си внесли оригиналната Блек Мишън, като частни лица. Разсадниците, просто няма откъде да я имат, за да я продават. Не, че си заслужава, защото един човек, който изгонихте от форума и има над 150 сорта ми каза, че от всички Мисии, оригиналната Блек Мишък се представя най- слабо. Вероятно, заради прочутата си уязвимост на мозаечен вирус. Всички дървета от този сорт в САЩ са произведени от едно единствено дърво и носят неговите характеристики.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov
На 15.09.2024 г. at 17:11, Kalam Mekhar написа:

Kadota от белите или сорт от семейство Мисия - Albacor/Colar, Noir de Caromb, Turca, Siyah Orak от тъмните. Който намерите. Kadota не само, че понася поливане, но и то е нужно, защото редовно преражда и си трябва вода, за да може дървото да поддържа толкова плодове. Каквото и да изберете, осигурете около пет метра разстояние от други дървета. Поморийска 6 също ще ви свърши работа, но, няма откъде да я купите, а, аз нямам растения за раздаване. Иначе, поне десетина души я размножаваме. 

Здравейте,

купих една Кадота и я засадих във вторник преди пет дена. Уж направих всичко както трябва, подложих и торф от долу, съвсем малко от страни, после добавих пръст, отъпках добре да изкарам въздуха, сложих няколко зрънца есенен тор без азот полях я обилно, след това започнах да я поливам всеки ден. Въпреки това листата и провиснаха по този начин и се чудя дали има все още начин да се оправи и изобщо ако може да ме посъветваш от тука нататък какво да направя за да се оправи ще бъда много благодарен. Почвата е чернозем, има много смокини около мене и зимата тука е мека, една седмица на зима -4-5 градуса. Пропуснах да добавя, мястото е ветровито но вятъра е топъл.

0-02-05-3f2212e2e7142b4e811a68aa13672d065b1deb4227a7f397bc571fa02aff09a9_2c2482cb46bbf8db.jpg

0-02-05-fbd81ea3e8425d13a17ff7a292af858357f69acaf28b493a0c3c9323f30db28b_97dee46e33296bc7.jpg

0-02-05-715c99edbcee53ff629d722bb1fe829faa64a7f3903207ce22f1f0b5c08c4563_2f9fb9086a091ab5.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov
преди 1 час, Alexander Iorgov написа:

Здравейте,

купих една Кадота и я засадих във вторник преди пет дена. Уж направих всичко както трябва, подложих и торф от долу, съвсем малко от страни, после добавих пръст, отъпках добре да изкарам въздуха, сложих няколко зрънца есенен тор без азот полях я обилно, след това започнах да я поливам всеки ден. Въпреки това листата и провиснаха по този начин и се чудя дали има все още начин да се оправи и изобщо ако може да ме посъветваш от тука нататък какво да направя за да се оправи ще бъда много благодарен. Почвата е чернозем, има много смокини около мене и зимата тука е мека, една седмица на зима -4-5 градуса. Пропуснах да добавя, мястото е ветровито но вятъра е топъл.

0-02-05-3f2212e2e7142b4e811a68aa13672d065b1deb4227a7f397bc571fa02aff09a9_2c2482cb46bbf8db.jpg

0-02-05-fbd81ea3e8425d13a17ff7a292af858357f69acaf28b493a0c3c9323f30db28b_97dee46e33296bc7.jpg

0-02-05-715c99edbcee53ff629d722bb1fe829faa64a7f3903207ce22f1f0b5c08c4563_2f9fb9086a091ab5.jpg

На гол корен ли я сади? Намали листата, короната, и спри да поливаш!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Alexander Iorgov
преди 1 минута, peterstamov написа:

На гол корен ли я сади? Намали листата, короната, и спри да поливаш!

Не, от контейнер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване