bushkata

Растителност в езерото

40 мнения в тази тема

Аз търся съвети за растителността в езерото.
Каква, защо, каква роля има, как се сади?
На два пъти скубах покрай Околовръстното растения (май не беше папур, друго някакво беше, но сега не помня), както и от Южния парк, успявах да извадя с корените, но не се прихващаше. Може да не съм уцелила времето за вадене, може а съм объркала какво ли не. За това търся повече инфо.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен сега ми предстои точно това. Ще следя с интерес.

Моят замисъл е, да си набавя първо водни растения от някоя река, язовир, канал... Нужно ми е да презимуват.

Отделно ще взема водни лилии. Има изисквания на каква дълбочина да се сложи саксията с корена. Има някакъв воден зюмбюл, водна леща. Един вид "палма", не е палма, нещо като чадърчета на ресни. Стайно растение, но посадено във водата, расте и излиза над нея.

Практичната роля за мен е, че се възползват от мръсотиите, които изпускат обитателите на езерото и обогатява водата с кислород. Специално за лилиите, крия тайни надежди, да ползвам листата й, като места за кацане на пчелите, откъдето лесно и безопасно да носят вода в кошера.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лилии - да! Живо ме интересуват. До сега съм намирала само на подуенският пазар, преди години - май беше 10 лв бройката. Така и не си взех.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лилии - да! Живо ме интересуват. До сега съм намирала само на подуенският пазар, преди години - май беше 10 лв бройката. Така и не

Имам лилии мога да пратя по еконт или да дойдеш да си вземеш при мен. Имам и приятел от разсадника Зелена пролет, който също има лилии. Разсадника му е до село Негован

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:P  В Зелена пролет съм се заканила да ида - но с доста пари - там има толкова прекрасни неща!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Косьо, във вашето езеро какви видове живеят, освен лилии? Аз нямам опит с водни култури, освен ако не се броят няколко аквариума преди 20 години :D Но там любимото ми беше водната леща...

Отглеждате ли нещо от типа на водния кресон или друга ядлива култура в езерото?

пп: Съвсем случайно попаднах и на това: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B5%D1%85

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В нашето езерце, бях завъдил какички, Трапа натанс, водна леща, папур, дзука, ориз и други. Служеше ни основно за да дадем възможност на водни и крастави жаби да се размножават. Беше голям кеф да ги гледаш после нощем из градината, как почистват от голи охлюви и колорадски бръмбари. Също помагаше и за размножаването и привличане към градината на невероятните хищници - водните кончета. За предпазване от комари имаше гамбузии, които се множаха и се чувстваха добре. Но ... после завъдих патици и вече в езерцето няма нищо освен вода :-(. Измъкнаха и корените на папура и ги излапаха.

Михаил Караянчев, Таня Тошева, alys и 1 друг харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трапа натанс, джулюнът е рядък и защитен вид в България. Затова си го донесохме от Гърция.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен сега ми предстои точно това. Ще следя с интерес.

Моят замисъл е, да си набавя първо водни растения от някоя река, язовир, канал... Нужно ми е да презимуват.

Отделно ще взема водни лилии. Има изисквания на каква дълбочина да се сложи саксията с корена. Има някакъв воден зюмбюл, водна леща. Един вид "палма", не е палма, нещо като чадърчета на ресни. Стайно растение, но посадено във водата, расте и излиза над нея.

Практичната роля за мен е, че се възползват от мръсотиите, които изпускат обитателите на езерото и обогатява водата с кислород. Специално за лилиите, крия тайни надежди, да ползвам листата й, като места за кацане на пчелите, откъдето лесно и безопасно да носят вода в кошера.

Палмата е японско чадърче или циперус,аз дълго търсих циперус-папирус или египетски папирус,но в БГ няма,също освен воден зюмбюл,папур може на по горно ниво на водата и трилистник и бяла кала,ако е засенчено и папрат и бамбук на брега.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли от какво трябва да са съставени "почвените смески" за водните растения?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях чела в някакви форуми за аквариуми, че може да е смес от пясък и ЧКЧ, обаче и двете трябва да се преваряват, сигурно заради рибите.

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте градинари,

Последните няколко години трупам знания и опит по темата, както и доста растения. Нищо, че още си нямам блато, но се надявам да ми се получи от раз един ден :) 

Започнах първо с лилии, но експериментите не спиряха до тук. Ето малко снимки от различни фази и постановки. 

Успешен сезон! :) 

IMG_4311.JPG

IMG_4586.JPG

IMG_4591.JPG

IMG_3412.JPG

IMG_3366.JPG

IMG_4226.JPG

IMG_4849.JPG

IMG_4851.JPG

Саня, Нуша Калчева, Теди и 5 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих любимия водолюб да ви покажа :) IMG_4327.thumb.JPG.08944db358a3929fb21adc5032440615.JPG

Лозан, Гого, Cucurbita Maxima и 4 други харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотна растителност! А езерце нещо дали е в плановете? Такава красота, пък в кофа - не е редно ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре дошъл, бат Весане - страхотни снимки и растения! Много ще ме зарадваш, ако пуснеш описания - кое какъв вид е! Благодаря!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Cucurbita Maxima: Езерцето е планирано, разбира се. :) Но както казах, различни опитни постановки... Кофата е достъпен начин "без мотика" (в моя случай без кирка) да добиеш метър дълбочина в миг. А красотата никой не може да им я отнеме.

@Боби Димитров: Повечето растения ги имам от този разсадник: http://zelena-prolet.com/Vodni_i_kraybrezhni_rasteniya. Освен това, това е едно от малкото места, от които можеш да си купиш тор за водни растения. ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелеее, красота! Това ще е най-якото блато, когато стане. Аз, ако съм земноводно няма да мръдна от там. А, ако не съм - ще стана ;)

Теди и Саня харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ЛозанХахаха :) Ако беше рибка, пак при мен щеше да искаш. Това са тропически лилии, зимуващи в аквариума. 

IMG_5841.JPG

Лозан и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би ще цъфне някой ден. Трета година чакам. Но в планината съм. Много ниски нощни температури. През юли, август 2016 няколко пъти температурите слизаха до13 градуса нощем... 

IMG_5502.JPG

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехааа, на тези рибки им е като в Амазонка :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мале, луда работа.... Ако имаш нещо в повече за продаване, се нареждам на опашката. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ми дойде водната леща. Дано този път оживее.

От водоплаващите, утре очаквам Salvinia natans. А тези, които съм засадил, вече не им помня имената.. :Д

Иначе за сезонна употреба си търся Пистия. Зимата ще ги прибирам в съд.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Водната леща е доста инвазивна и непредпочитана. На знам защо не ти оживява и защо я искаш? Аз едвам се отървах от нея и много внимавам да не се засели пак.

Салвиния имам колкото щеш. Писция имах, дори цъфна... Случва се да предлагат на животинския пазар на Подуене. 

Нищо не продавам, но бих ти чупнал малко от туй онуй.

IMG_3383.JPG

IMG_3385.JPG

Лозан и Нуша Калчева харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се да е супер инванзивна тази  година водната ми леща. Като покрие всичко със зелено, загребвам и в градината. А докато си расте инванзивно, с кореновата си система във водата, ще спомага за извличане на веществата отделящи се от гнилостни процеси и "замърсяването" от риби, жаби и мъртви насекоми.

Днес пратих запитване за цени на "Цветна пролет" на почти всичко, което им е налично от водните растения - към 15 вида.

От "Замъкът" очаквам утре 4 растения.

Това растение как се казва?

IMG_4849.JPG

Много ми харесва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е Azolla filiculoides. Вид папрат е, фиксира азота от въздуха. Не презимува при мен, но в по-умерен климат би трябвало да може.

Ще пробвам да си възстановя популацията, стига да имат в разсадника. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се нареждам на опашката за отчупване :yum: Този уикенд ще копам усилено и мисля да завърша езерото. Оказа се, че като премахнеш най-горния слой с чимовете и корените става лесно по-нататък. Проблем се явява само изнасянето на пръстта, защото никой не би искал да намята чимовете с плодородният слой почва и да ги затрупа с излизащата отдолу глина. При мен се оказа, че на 50см. излиза не глина а каолин. Бяла стана дупката. Чудя се за какво може да го използвам и съм напълнил едно корито. Ако се измаже езерото с нея, как може да се изпече или втвърди за постоянно, така че да не пропуска много вода и да служи за корито вместо найлон или винил?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помисли си за мушама за езерото. Аз сложих двоен 200 микрона с ув защита найлон. Като го дърпам и натискам с пръст, не се пробива. Но я кучето е влезнало, а с някой остър камък, в горната част някъде е пробито и като го напълня до горе, за 24 часа слиза с 10-15 см, което е дразнещо. А вземе да ти се пробие някак в по-долна част, отиде. Място за риби и растения, изнасяне, източване, почистване, разкопаване и махне на найлон и нова инвестиция, наравно с двойната работа.

Аз го правих експериментално и не мислих да гледам риби,  а просто жаби, затова не се задълбочих. Но ако имаш по-дългосрочни планове, недей да слагаш винил или найлон. Даже да нямаш планове сега, после ще имаш. :) 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тази мушама каква е, дайте линкче? Звучи, все едно е непробиваема от камък, куче или остър предмет, да не от кевлар?! Мушама като видя и си представям покривка от найлон!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те са едни гумени по 2-3мм. и много тежки. Мисля, че Румбата си беше взел такава. Проблемът е, че са и скъпи. Нз колко точно, но не са евтини. Ще се разровя да потърся. Лошото е, че и камъни нямам за да покрия било то мушама или найлон, а без камъни ще е грозно...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, Ру! 6.50 не ми се вижда скъпо за квм, особено за мащаба на обсъжданите тук езерца, под 20 квм. Може би щото е 1 мм дебело, ако е 2 мм освен да е двойна цената? Чудно ми е и дали този 1мм PVC ще спре наистина кучешки нокът...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма 2 мм има по-тънки, най-често се ползват 0.5 мм за тоя тип езерца. 

Има и доста по-скъпи (15-20 лева) - това е най-евтиното, което намерих, което все пак е сравнително дебело 1мм.

Аз си взех 30 кв.м, (5x6), защото езерцето ми е приблизително 2 x 3 и в най-дълбоката част към 1. Та това 5x6 се надявам макар и с малко зор да ми свърши работа. 

Добре е да се вземе и подложка, която е също по 3-4-5 лв кв.м., но аз за сега не съм взел - разчитам на килимите, които съм постлал някога, ако се окаже, че са изгнили съвсем - ще му мисля...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако езерото е с по-нестандартна форма, би трябвало да има снаждащи ленти, които да лепят/вулканизират едно за друго отделните парчета. Иначе за мен става безпредметно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гого, то е ясно, че трябва да са слепени, ако ще има отделни парчета. При мен парчето е едно 5x6м.. Аз езерцето си го имам и до сега беше с найлон - точно с тия размери. Просто найлонът се скъса вече (кучета, деца, камъни... и сега ще го сменя с това фолио, което във всички случаи ще е по-здраво от найлона. 

(Найлонът (най-обикновен) издържа 5 години!)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля поне пробно да трамбовам глината и да го напълня с цел експеримент. Да видя за колко време ще се просмуче водата. После, ако резултатът не е задоволителен ще го застеля с един найлон който така или иначе имам от строежа на бунгалото. Мисля на 2 ката да издържи поне 5 години в отсъствие на кучета и камъни :) След това вече мога да помисля и за мембрана, че 200+лв. не ми се инвестират сега за първа година, пък и при мен е по-голямо езерото и по-дълбоко...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, на мен ми се наложи да изкопая гьол, в който да презимуват водните растения. Тъй като не вярвм в дълговечността на найлона и не ми се иска да събирам вкопали се в земята разпаднали се парчета от него в продължение на години, реших да си взема от онова, скъпото фолио. За него имам лични наблюдения, че не мърда поне 10 години. 4х4 е размерът, цената не я помня, но ми се видя висока... над 100 кинта беше. Както и да е, здраво е, а трябва да се мисли в перспектива. Блатото си е важно нещо. Ако вземе да ми изтече в скалата отдолу всичко живо от зелените ще измре за ден, а рибите веднага.

Това от Баухаус ми изглежда на по-сносна цена, а гледам, имат и лепила, та може да си ги снажда човек, пък и ремонтира.

По въпроса с постелките. Привърженик съм на златния стандарт - застлан слой пясък. Но тъй като това често значи мнооого пясък, аз го замених в моя случай с пресята мазилка от ремонта, който се случи да направя наскоро. Бих пробвал и с постелка от гниещи материали, които не биха пробили: трици, слама, смляна трева от косачката. Представям си как се превръщат в точната тапицерия след като изгният. 

Това е моят гьол... дори не е завършен. Не е езерото, което съм планирал, но временно ще върши и тази работа. Имах броени дни да пригодя съществуващ трап в зимно хранилище за всички водни.

Има 4 различни дълбочини: 120, 60, 30 и 10 см. Всяка си има функция.

Снимките са правени в почти поредни дни. Това включи доста собственоръчен труд с кирка. Завиждам на всеки, който няма скали отдолу. При мен са навсякъде. 

IMG_4872.JPG

IMG_4881.JPG

IMG_4885.JPG

IMG_4894.JPG

Лозан и Гого харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Плд. намерих някакво място, продават 10на вида цветове водни лилии.
Тази седмица ще мина да видя какви са тези цветове.. Коренчетата разсад са по 3,50 лв. Не бях намирал други цветове, различни от бяла, червена/розова и жълта. Интересно ми е да видя какво ще излезе и дали ще презимуват нормално, както останалите.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са тропически, може и да не презимуват много нормално. Различават се от останалите по вида на грудката, формата на листата и разположението на цвета. Листата на тропическите са назъбени по ръба и цветът е на дръжка над водата, докато нашите лилии са на нивото на водата. Разпитай ги :) Биват дневно и нощно цъфтящи. Ароматни са. 

Гого хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой се интересува:

Още не съм ходил. Изглеждат някак по-декоративни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.