Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Cucurbita Maxima

Болести по овошките

Recommended Posts

Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 16 часа, Крис написа:

Ще попитам в агроаптеката,а може и съсед с коза да потърся,щом не пречи на стоката.

Моля, не вкарвайте коза в овощната градина без някой да ѝ виси над главата. Ще ви обели дърветата за нула време и ще ги унищожи, нещо, което тези лишеи не могат да направят. Ако толкова Ви притесняват, консултирайте се. То и в човешкия организъм има болестотворни микроорганизми, но имунната ни система ги държи под контрол. Да, има моменти, когато е наложително човек да се намеси. Просто си изяснете какво правите. В агроаптеката ще Ви продадат препарат за всичко. Това им е работата.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 часа, Славянски написа:

И, то ако е за премахване и искам да послушам и Котарака, направо режа и ги давам на стоката. Те ще изядат и лишеите и кората. Само че не мисля, че дърветата страдат. Виж, с бръшляна рано или късно стига върха и дървото се чупи от сняг или дъжд, а засенчва клоните му и го отслабва. 

Какви са доводите, че лишеите са проблемни?

Добре е само да ги засенчва. Но, той е паразит и корените му се вкопават в кората на "нападнатите" от него дървета. Има да режа едно напълно изсъхнало дърво на което е останал само бръшляна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис
преди 5 часа, Славянски написа:

Моля, не вкарвайте коза в овощната градина без някой да ѝ виси над главата. Ще ви обели дърветата за нула време и ще ги унищожи, нещо, което тези лишеи не могат да направят. Ако толкова Ви притесняват, консултирайте се. То и в човешкия организъм има болестотворни микроорганизми, но имунната ни система ги държи под контрол. Да, има моменти, когато е наложително човек да се намеси. Просто си изяснете какво правите. В агроаптеката ще Ви продадат препарат за всичко. Това им е работата.

Точно това се опитвам да направя.Да си изясня,да режа ли както ме посъветваха,да пръскам ли.Ако посадя нови дръвчета,ще се прехвърли ли на тях?

Видно е,че са издивяли.Има дънери из целия двор,какво е гледал стария собственик,защо и рязал е неизвестно.Листата им бяха,сиви и свити,но едната имаше цели 4 плодчета.

 

423903654_1144681736699345_5738259495105905812_n.jpg

423686711_353381767585244_6993689808681467396_n.jpg

426808587_324255136711799_3008570421730789971_n.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дървета имат нужда от сериозна резитба за оформяне и прореждане. Оставени са на себе си много време. Където има успоредни конкуриращи се клони, изберете най-добрия, другите премахвайте. Сухите се режат до долу. Издънките от земята ги премахвайте. Изгледайте някакви видеоматериали за оформяне на сливи и други овошки да видите основни моменти. За две години ще се оформят.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 9.02.2024 г. at 22:11, Крис написа:

Докато се надприказвате,кой колко и как,ще умрат и трите дървета и храста до тях,който е засегнат.Ще попитам в агроаптеката,а може и съсед с коза да потърся,щом не пречи на стоката.

Благодаря на всички!

Успешен сезон,много плод с малко труд!

Добре сте дошъл във форума!

(1.) Няма смисъл да се засягате или да приемате негативно, ако случайно сте се засегнал или приемате нещо негативно, това че другите съфорумци не се придържат стриктно към темата или към Вашите конкретни въпроси, така както Вие бихте желал. Все пак това е форум, хората са тук точно за да обсъждат неща които са свързани с техните интереси, но без пряк материален интерес (никой не им плаща за да участват в обсъжданията) и всъщност повечето се радват на свободата на изразяване която имат тук (дори и да не осъзнават това).

(2.) Лишеите, сами по себе си, са безвредни за дърветата. Лишеите както знаем от биологията до 7-ми клас, са много интересни същества и по-точно комбинация от гъби, или гъбни хифи и водрасли разположени между хифите. Двата вида живеят заедно в симбиоза и при специални условия могат да съществуват и без своя симбиотичен партньор (симбионт). Лишеите не са паразити, макар понякога да увреждат механически материала върху който растат. В случай като Вашия, когато растат върху кората на дървета, увреждането на кората от лишеите е толкова незначително, че не представлява проблем за дървото.

(3.) Наличието на прекалено много лишеи, обаче, може да бъде индикация за други проблеми (условно казано). Например, ако имате прекалено много лишеи на едно дърво  и никакви лишеи на друго дърво от същия вид, само на няколко метра от първото, то това може да е индикатор, че по клоните на първото дърво се задържа повече влага, или че клоните на първото дърво са много по засенчени. Съответно "засенчени" клони, може да означава че короната на дървото не е просветлена или просто дървото има нужда от (по-добра, по-подходяща) резитба. Доколкото аз мога да преценя от снимките, вашите дървета, вероятно имат нужда от по-подходяща резитба, но в никакъв случай не препоръчвам да режете клони само защото по тях има лишеи. Също така, както казаха и други колеги, ще бъде много рисковано да пуснете кози при овощните си дървета, защото козите могат само да навредят на дърветата, като ядат и унищожават кората на дебелите клони, както и цели тънки клони.

(4.) Друг пример -- няколко от дърветата за които се грижа или наблюдавам редовно през последните години, имат и доста лишеи. Дори едно от тези дървета е точно слива. Тази слива видимо не беше подрязвана адекватно последните години и се нуждаеше от т.нар. подмладяваща резитба. Там където успях да я подрежа (за съжаление, съвсем малка част от нея, по различни други причини), веднага на втория сезон се получи подобрение и си имаше съвсем прилични млади клонки с повече плодове от старите клони. При всички положения  дебелите клони, макар и с много лишеи нямаха никакви проблеми. Наблюдението ми се потвърждава и за другите дървета с "много" лишеи, дори такива дето не мога да подрязвам, примерно защото са твърде големи -- дърветата нямат никакви проблеми.

(5.) Вие, все пак, се опасявате, че две дървета и храст може да загинат заради лишеи. На какво по-точно  се опира Вашата хипотеза? Имате ли други дървета или храсти които са загинали? Можете да разкажете повече за тях, както и да публикувате повече снимки. Можем заедно да се опитаме да разберем истинската първопричина за проблема, ако има такъв.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 14 часа, Крис написа:

Точно това се опитвам да направя.Да си изясня,да режа ли както ме посъветваха,да пръскам ли.Ако посадя нови дръвчета,ще се прехвърли ли на тях?

Видно е,че са издивяли.Има дънери из целия двор,какво е гледал стария собственик,защо и рязал е неизвестно.Листата им бяха,сиви и свити,но едната имаше цели 4 плодчета.

Докато писах предишното си мнение, Вие сте публикувал още снимки и подробности. Това е добра стъпка напред!

(6.) Дръвчетата на снимките имат нужда от резитба.

(7.) Не се притеснявайте, че вече има отрязани дървета в градината Ви, или че на Вас ще се наложи да си засаждате нови дръвчета. Аз например, виждам само хубави новини: едно, че предишния собственик вече е свършил част от работата и на Вас няма да Ви се налага (да решавате) да премахвате дървета и второ, че ще можете да си изберете и засадите нови (видове и сортове) дръвчета изцяло по Ваш вкус. А ако сте търпелив и любопитен, с помощта на дискусии тук във форума, ще можете да разберете и какво богатство от видове, сортове и възможности за гледане на овошки съществуват в Родината ни. Е, признавам, че понякога големият избор, предизвиква и голямо чудене като "какво да предпочета", но пък никога не вреди.

(8.) Няма смисъл да се тревожите за лишеите. Освободената част от вниманието си ще можете да насочите другаде :) .

Успех и на Вас!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Крис
Отговорено (Редактирано)

embedeo,много благодаря за отговора!

Славянски,благодаря!

Дърветата са на сянка и на течение.Ще видим каква съдба ги очаква.

Подариха ми ябълки и бяла череша на гол корен.Скоро ще се преместя в друга тема със също толкова умни въпроси.:smile:

За козата се шегувах.Макар,че при толкова храсти едва ли ще обърнат внимание на крушите.

Редактирано от Крис

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Ябълките ми боледуват сериозно. Не знам какво е, но съхнат и дебели клони.

А-01.jpg

А-02.jpg

А-03.jpg

А-04.jpg

А-05.jpg

А-06.jpg

А-07.jpg

А-08.jpg

А-09.jpg

А-10.jpg

А-11.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Подобно има при мен по крушите. При всички дървета ли е или някои са в по-добра кондиция? Много неприятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
преди 12 часа, greenn написа:

Ябълките ми боледуват сериозно. Не знам какво е, но съхнат и дебели клони.

Тук наоколо съм го виждал този проблем, но е по-малко при ябълките засега. Виждал съм го и при праскова и при джанка, но не съм сигурен дали е същото. При ябълките работната ми хипотеза беше че е огнен пригор, но само защото не съм виждал на практика как действа огнения пригор.

А като гледам конкретно последните ти две снимки, ми се струва че там (все още) няма проблем -- това ми прилича на разцепването на кората от нарастването на дървесината. Виждал съм подобни пукнатини и при мен, като някои от тях дори изглежда че успяват да се запълнят (да обрастнат с тъкан подобна на кората, не знам дали е калус).

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

@greenn : Според мен е гъбичка. При мен така се получи с няколко сливи. 

Редактирано от Kalam Mekhar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

А-11.jpg

Това е снимката на greenn. При мен при крушите изглежда точно така, само е малко по-нацепена кората. Привечер видях една дива круша, която имаше участък с лющеща се кора. Само там изглеждаше така стъблото. Отрязах до долното разклонение. Но определено не ми изглеждаше здраво.

И при крушите, върху които съм присаждал, ги има тези симптоми повече или по-малко. В края на лятото ще се види кои ще ги бъде. Прилича на огнен пригор, но не баш. Поне при мен това почерняване и съхнене на върхове го няма. Сякаш удря по-старата дървесина на стъблото.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

И на мен ми се случи тази година, на някои млади дървета кората се напуква по подобен начин отдавам го на топлата зима, но имаше и студове, липсата на сняг, дъждовете също бяха оскъдни все пак се отразява това.

Обикновено в литературата се описва като Мразовити петна.

Мразобойни петна. Те се получават от резките температурни колебания в края на зимата. При силно нагряване на стъблото през деня се активизира сокодвижението и при рязко застудяване през нощта се получава замръзване и отлепване на кората от дървесината. Отделената кора изсъхва, напуква се и се образуват тези петна. Това много често се наблюдава при черешата, засадена на южни склонове.

https://novolit.su/kakvo-predstavliava-mostovoto-prisajdane.html

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Астрала написа:

Мразобойни петна. Те се получават от резките температурни колебания в края на зимата. При силно нагряване на стъблото през деня се активизира сокодвижението и при рязко застудяване през нощта се получава замръзване и отлепване на кората от дървесината.

Пишат, че се наблюдава по-често при костилковите и то тези с тъмна кора - сливи, череши. При мен това е по крушите и донякъде по ябълките. На черешите и сливите нищо им няма. Тъй че не мисля, че това са петна от измръзване. Аз ги забелязах в края на лятото. И честно казано тъканта под кората, която се отделя, не ми изглежда да е жива. Може би ще направя една-две мостови присадки, но ако проблемът е сериозен наистина и имаме загуба на проводящата тъкан по целия периметър, то такива присадки не адресират първопричината. Не говорим за поражения от гризачи или сръндаци.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това ми напомня на оня виц, интервю със столетник в планината, нашият пиян на кирка, пуши Слънце по два стека седмично и курвалък на камари. Журналистката в потрес. Ама моля ви се, какво правите, защо пиете, защо пушите, не знаете ли за половите болести?! А дядката: Знам аз, булка, знам, ака какво да правя -  виж че нема умирАнье! :D

Представям си ако тоя форум го имаше през 1920те и пика на Cryphonectria parasitica. Всяко пето дърво умира и икономиката се срива. Темата Сладък Кестен щеше да има милиони страници и хостинг таксите щяха да разорят Гого :D

САЩ ги има и днес, както и кестените, но не благодарение на оплакване на загубите, а на непрестанна селекция и адаптация.

С купуване на готово няма да стане, ако ще искаме круши, ябълки и всичко останало за децата и внуците. Само и единствено с множество последователни поколения и адаптиране на генетиката към променящите се условия имаме шанс. Пръскане и отрови не помагат, това е като изолирбанд на спукана гума. Играта е много по-дълга от едно поколение.

Та ако видите какъвто и да е проблем в което и да е дърво, ползвайте това като индикатор. Търсете дървета, в които го няма. Може да са малко,  в САЩ са няколко десетки хиляди само от около 4 МИЛИАРДА кестенови дървета. Но тия, които са живи - те са надеждата за бъдещето. Те се наричат mothertrees и хора като Akiva Silver, Sean Dembrosky, Mark Sheppard и безброй други използват точно тази концепция в разсадниците си.

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Малинов сноп (Самодивска метла) по сливи, джанки, в статията пише и кайсии, но според мен кайсиите са доста по-рядко засегнати от тази болест. Представлява гъста туфа хилави клончета нависоко. Освен че са загубена енергия за дървото, представляват проблем при силен вятър или снеговалеж, тъй като формират трудно преодолимо за стихията препятствие, клонът механично се натоварва твърде много и често се отцепва някъде в основата си.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми
Отговорено (Редактирано)

Бактериен рак по кореновата шийка на ябълка. Непосредствено под почвената повърхност по кореновата шийка на стъблото се виждат тумороподобни образувания, в структурата на които се открояват бледожълти топчета с големината на оризово зрънце:
200x.jpg
Статия на немски със снимката, една статия и друга статия на български за същата болест. Отключващ фактор за развитието изглежда е дългото, може би няколкоседмично или няколкомесечно преовлажняване на почвата.
Благодарности на @Евелина за насоките, които даде, и за двете болести.

Редактирано от Котарак без чизми
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 20 часа, Котарак без чизми написа:

Бактериен рак по кореновата шийка на ябълка. Непосредствено под почвената повърхност по кореновата шийка на стъблото се виждат тумороподобни образувания, в структурата на които се открояват бледожълти топчета с големината на оризово зрънце:
200x.jpg
Статия на немски със снимката, една статия и друга статия на български за същата болест. Отключващ фактор за развитието изглежда е дългото, може би няколкоседмично или няколкомесечно преовлажняване на почвата.
Благодарности на @Евелина за насоките, които даде, и за двете болести.

Ябълката какъв сорт е знае ли се? Подложка каква знае ли се? От къде е купувана знае ли се?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

В моят случай ябълката е петровка, отгледана от семенце. Надземната част на дървото е 10-12 годишна, подземната - около 25-годишна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Астрала

Бактериалният рак е често срещан, много дървета в нашите гори са заразени, а когато лесовъдите отсекат някои заразени дървета за огрев, тези дървета попадат в нашите градини защото повечето хора съхраняват дървата за огрев до овощните дървета в дворовете си в някоя сграда. Така гъбата се разпространява, а също така се разпространява и чрез вятъра. Но да се направи разлика между бактериалния рак по дърветата и този по розите, лозите и т.н., те са коренно различни. 

Няколко снимки на заразени дървета, снимки от интернет.

В началния етап тези тумори се образуват по корените, след това върху скелетните клони, ствола и др.

Canker_on_Populus_alba-58f1ab1c3df78cd3fccccc3b.jpeg

Sick-oak-tree.jpg

file.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване