Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Сидерация (зелено торене)

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 9 часа, Гого написа:

Като стана въпрос за детелина. Някой има ли допир с ниската бяла детелина. И изобщо нормалната бяла колко пък да е по-висока?

https://totex.net/produkt/byala-detelina-trifolium-repens/

Тук ми изглежда, като нормалната. Хем и пчелите ще довадат да се мотаят из зеленчуците.

Всеки е имал допир. Бялата е стелеща. Изправени са само дръжките на листата. Една педя да е най- много височината. Червената е с изправени стъбла. Може да стане доста висока. Косиш и храниш животните с нея. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Имах предвид, че тази е представена, като "декоративна, ниска". Т.е. би трябвало да е различна от обикновената бяла детелина. Ако всичката бяла е еднаква, тогава ясно...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас има някаква естествена, не съм я сяла, много ниска, дребна и гъста. Явно има разновидности.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 39 минути, Гого написа:

Имах предвид, че тази е представена, като "декоративна, ниска". Т.е. би трябвало да е различна от обикновената бяла детелина. Ако всичката бяла е еднаква, тогава ясно...

Това на снимката със светлите (сивкави) петна по листата е стандартната бяла детелина със стелещи стъбла. Има и една друга със стелещи стъбла, която е с кафяви петна по листата, но не знам, как се казва. Със стелещи стъбла е и червената, която вирее на участъци с кисела почва. Бялата е тази, която продават. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Нашата полянка (грубо към 150-200кв.м.) я направих смес с бяла детелина и сухоустойчива трева. Пакетчето беше от 300 гр. Детелината надделя и след третата година  трева вече почти нямаше. Единствено на сянката около ореха се запази тревата и там детелина не расте.

Моята детелина не помня дали беше repens или alba, но остана ниска - около една педя. Понася засушаване и много ниско косене, но е най-красива и свежа като се полива. При косене не ползваме кош, защото обемът окосено е значителен и става бавно и трудоемко изхвърлянето. Понякога, когато се намножат охлювите, започваме да правим купчина с окосена детелина, която е магнит за тях и така ги изтегляме пермакултурно :)) от другите ни насаждения. 

Редакция: Клоня моята да е repens. Фирма производител- Florian.

Редактирано от Теди
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 51 минути, Kalam Mekhar написа:

Със стелещи стъбла е и червената, която вирее на участъци с кисела почва.

Това значи ли, че където има червена детелина мига да предполагам, че почвата е кисела? И колко кисела?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 9 минути, Славянски написа:

Това значи ли, че където има червена детелина мига да предполагам, че почвата е кисела? И колко кисела?

За колко, не знам. Но, тази детелина предпочита кисела почва и обикновено вирее на места с такава. Имам предвид, детелината с червени листа, а не фуражната детелина с розови цветове, която се нарича "червена". 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Теди написа:

 

Моята детелина не помня дали беше repens или alba, но остана ниска - около една педя.

Trifolium repens е бела детелина и Alba е бяла детелина. Някакви търговски трикове с името на втората.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
На 3.05.2023 г. at 21:41, Гого написа:

Като стана въпрос за детелина. Някой има ли допир с ниската бяла детелина. И изобщо нормалната бяла колко пък да е по-висока?

https://totex.net/produkt/byala-detelina-trifolium-repens/

Тук ми изглежда, като нормалната. Хем и пчелите ще довадат да се мотаят из зеленчуците.

При нас земните пчели много харесват цветчетата на краставиците. Идея за допълнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Аз сях бяла детелина.Постепенно тя изчезна от полянката ми, остана само на сенчисти места. Иначе полянката с нея беше изумително зелена и свежа.

Сега по интернет изписах червена декоративна детелина. Напролет ще сея. Уж трябва да порасне такава:

05_redclover-4-300x200.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Реших през пролетта да сея на мястото на доматите фасула. Доматите ще местя на преди необработваното място. И в оранжерията  ще сея до доматите  пълзяща фасула.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Вече имам около 1декар общо с бяла детелина, дори и в големи саксии, вместо мулч.

.417508040_387841988_10230811056843925_5462994195559094782_n(1).jpg.a44441cafc5b31db3a09a16c13c26eda.jpg

От скромния си опит с нея мога да кажа, това е задължително растение за всяка градина. Няма да описвам всички ползи, защото ме мързи и сигурно ще изпусна или забравя нещо. Изчетох цялата тема и ми е малко странно какви усилия хвърляте, след като повече от въпросите на проблемите ви се изчерпват с бяла детелина.

 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване