Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Бай Ли Шъсей

Капково - студена или топла вода

Recommended Posts

Александър Ал
преди 2 часа, qn4eto написа:

Защо ежедневно поливаш пипер. Краставиците - да, но мисля, че за пипер 2 пъти седмично е достатъчно и в суша. А с мулч - съвсем спокойно и по-рядко. А за доматите аз май се оливам - ок 750л. - 2 пъти седмично с мулч. И баща ми ме упреква, че не им е достатъчно.

Сещам се, че има значение гъстотата на саденето - за пипера ми е по 2 коренчета през 20 см , между редовете - 40 см., по 3 реда в леха. Гъсто и си пазят сянка. Колебая се тази година дали да не променя схемата, макар, че е много удобна за капковото. Нямам самочувствие, че правя нещата по най-правилният начин, затова приемам съвети. Само, че май оспамвам темата.

За краставиците съм убеден, че трябва ежедневно поливане. Пиперът нещо не ми се получава и тази година възнамерявам да му дам последен шанс в Каравана вилидж. Уча се. Пълен лаик съм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 3 минути, Александър Ал написа:

Уча се. Пълен лаик съм.

Ти пък, ще се учиш. Я карай като дамите със сидерацията - инат is more than science. Биохимията - главен враг на езотеричната селищна система! и т.д. :mrgreen:

А за краставиците в жегата и веднъж дневно е малко. Най-добре е ако можеш да им пуснеш някакво постоянно капково, макар и слабо и да сложиш в почвата където растат нещо, което да задържа водата. Загнила слама, сено - предполагам бала торф за едни краставици не ти се купува. 

Пипер на морето няма причина да не ти се получава, но установеният такъв действително не иса по-честа поливка от доматите. Не знам каква ти е почвата - ако е варовита както предполагам, лошо. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Хич не е варовита. Чернозем е.

IMG_20191104_131847.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Ае, немаш никви грижи тогава и провалът на пипера си остава само на твойта сметка :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М
преди 16 часа, Александър Ал написа:

има наклон, обаче не е голям. денивелацията е метър-два. Що? Какво имате предвид?

Изключае саденето, никога не съм бил с маркуча, или лейката, пред дръвче или лоза. Това имах предвид. Иначе, по темата, за доматите си имам 200л. бидон с топла/хладка вода за поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 4 часа, Ciao Li Min написа:

Ае, немаш никви грижи тогава и провалът на пипера си остава само на твойта сметка :)))

При това две поредни години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivan Dimitrov Yonchovski
На 31.01.2020 г. at 15:06, Ciao Li Min написа:

Ако някой се интересува да пише, бих взел още няколко. 

Ако офертата е още валидна, аз се интересувам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Имам следните питания след като купих ICB 1 кубик и мисля да го сложа на най-високото място в градината:

- трябва ли да е допълнително повдигнат на 1-2м. 

-за около 70 корена домати какви маркучи да купя (лентов или направо кафяв с дупки ) 

-мисля да ползвам програматор от тези дето ЛИДЛ пускат обикновено Април месец, но понеже садих есента и около 100корена ягоди, а и ще има и краставици, не ми е ясно програматора на изхода на съда като се сложи как да поливам разделно 2 или 3 вида растения

Съда ще се пълни от бунар с помпа, а след време може и да се опитам да направя помпата автоматично да се включва когато нивото на водата падне под определена стойност.

Ако някой има опит моля да сподели. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@kokorko Моите бидони са на равна градина върху стари бъчви за вино. Нямам оплаквания, но водата е варовита и маркучите се запушват значително след втория сезон, по-високо налягане би помогнало. Макучи съм купувал черни кръгли (скъпи) и евтини лентови, не съм забелязал особена разлика в периода на експлоатация. Кафяви не съм виждал. Подбирам разстоянието между дупките да пасва на междукореновото, дори първо пускам капковото за малко и после садя "между капките".

Хубавото на бидона е, че се топли през деня, а привечер го отваряш и забравяш. На разклоненията за различните култури слагам кранчета и долу-горе уравновесявам поливането. За автоматика не съм и помислял, освен един преносим датчик за вода който писка като се понапълни бидона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, kokorko написа:

Имам следните питания след като купих ICB 1 кубик и мисля да го сложа на най-високото място в градината:

- трябва ли да е допълнително повдигнат на 1-2м. 

-за около 70 корена домати какви маркучи да купя (лентов или направо кафяв с дупки ) 

-мисля да ползвам програматор от тези дето ЛИДЛ пускат обикновено Април месец, но понеже садих есента и около 100корена ягоди, а и ще има и краставици, не ми е ясно програматора на изхода на съда като се сложи как да поливам разделно 2 или 3 вида растения

Съда ще се пълни от бунар с помпа, а след време може и да се опитам да направя помпата автоматично да се включва когато нивото на водата падне под определена стойност.

Ако някой има опит моля да сподели. 

Два метра ми изглежда плашещо, но един е по- осъществимо. Моите бидони са на един метър, върху тухли. 

Досега бях със сезонни за капково и стават. Но ако се ползват постоянни и да им сложиш капкообразуватели с възможност за регулация, ще е още по- добре. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо

Вариантът с капкообразователи за мен е супер. Можеш да си избереш, на какво разстояние да ги монтираш и да регулираш дебита (не всички могат)
Моите бидони са на около 1.5 метра
Не знам какви точно са програматорите в Лидъл но трябва да имаш предвид, че повечето подобни имат изискване за минимално налягане. Такова изискване нямат само тези, които са със задвижка и сферичен механизъм

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

И за тухлите и за бъчвите не се бях сетил - благодаря за идеите. А боядисали ли сте бидоните с черен цвят като превенция да не зеленясва водата ,а и да се стопля по-бързо?

 

@Лозето ме наби! тези черните маркучи са без дупки , май се сещам, можеш да си слагаш и капкообразуватели . Иначе относно водата  - градинката е в Кюстендил , там е ок водата. Нарочно садиш между капките , а не на капките?

@Димо 33 да наистина с капкообразуватели ще е по-добре, благодаря.

@Димо прави си , те са за налягане което може да се постигне с чешма , т.е. от водопровода и/или помпа. Моля те дай линк към този който имаш в предвид.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моите бидони са от синя пластмаса, отделно че са на сянка и ако не ме мързи допълнително ги покривам с нещо непрозрачно. А на дупката за изход съм скалъпил филтри от тел и тюл (фина пластмасова мрежа) щото се самопочистват при пълнене с вода. Може и други филтри според вкуса и изобретателността. Зелените микробчета са голяма напаст, не трябва да има прозрачно.

Има маркучи със и без дупки, т.е. вградени капкообразуватели. Аз се изприщвам като си представя монтажа на стотици дюзи, камо ли ако искат и регулиране. Такива ползвам само при отдалечени корени, например тикви. И гледам да не капе директно на корена, че не е полезно, влагата се разпространява под повърхността.

Бъчвите: аз ги сложих защото нямах време за конструкции и после така си останаха, иначе не бих ги похабил, нищо че вече не ставаха за бъчви. Сега ги варосвам от време на време за да ги позапазя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Дайте идея за тези програматори който мога да сложа на ICB 1 кубик резервоар, гледах някакви ,но максималното време е 120 мин. не е ли малко това ? Домати, краставици, чушки, боб - това ще са културите, четох че е добре на краставиците да сложа по 2 маркуча и да се поливат всеки ден ама 120 мин ми се трува малко за капково :frown:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димо
преди 3 минути, kokorko написа:

Дайте идея за тези програматори който мога да сложа на ICB 1 кубик резервоар, гледах някакви ,но максималното време е 120 мин. не е ли малко това ? Домати, краставици, чушки, боб - това ще са културите, четох че е добре на краставиците да сложа по 2 маркуча и да се поливат всеки ден ама 120 мин ми се трува малко за капково :frown:

Ти преди да гледаш времето си направи сметка, колко ти пускат капкообразователите Има различни. Най-често срещаните мисля, че са по 2 литра на час. Тоест за 2 часа на всяка капка ще са паднали 4 литра

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

4л са напълно достатъчни нали? Ако е така , моля сподели ти какъв ползваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз решение мога да дам, но не знам защо, все попадам на не особено евтини варианти. Но пък работят добре за доста капризи.

 

https://smartarena.bg/produkt/bluetooth-taiomer-programator-za-polivane-i-napoyavane-s-vodomer/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Благодаря ти все пак , но не искам блутуут :) нещо работещо до към 50лв. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Като цяло размишлявах върху капково напояване, бидон/съд за съхранение и ел. управление на системата. В моя случай приоритет е автономията и опростяване на системата, в този ред на мисли  бидон/съд за съхранение на водата е излишно, поради естетичност, място и усложняване на процеса. Не мисля че,  директно свързана системата към хидрофор ще има някакъв неблагоприятен ефект за растенията, все пак капката не попада директно на корена. Ако ще говорим за стресираща температура то с маркуч или вади е в стотици-хиляди пъти по стресиращо в късния след обед, когато температурите на почвата са все още високи. Там е предимството на ел. управлението което се настройва ранните сутрешни часове 2-6,  разликата на температурата капка към почва е минимална и се изравнява мигновено. Та според мен предимството на бидон/съд за съхранение е в 2 неща, събиране на дъждовна вода и препарати за торене ако използваме. Разбира се ако в един прекрасен ден когато имам възможност да събирам дъждовна вода, съд за съхранение ще ми е ценна придобивка.

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване