Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Селски пристрастия

Recommended Posts

Venetka

Супер са. Ще пробваш плодчета. Ние миналата година пробвахме, тая година цъфтяха и нищо не се е задържало. Не сме на вилата постоянно и единственото, което ми идва на акъла като обяснение е, че беше доста студено и не са летяли разни бръмбъзъци и не са се опрашили цветовете.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не е лошо да направят шума, да се развият и пораснат. Да има повече потенциал за плод в следващите години. И при мен не цъфтяха много и има много малко плод, но ги плевих и торих и храстите растат добре. Миналата опитах туй-онуй. Boreal Beauty се представя добре и имаше много цвят и тая година, мисля че овца успя да го опасе/окастри. Възстанови се, но плодът е по-малко. А Стрежевчанка точно имах размножена, но тръгна рано да се развива, премръзна и може и да са загинали. Тя имаше най-много поражения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И перуниките от @Евелина са нацъфтели.

IMG_20210529_105807.thumb.jpg.55c7b9173a05b3a3716cf80e7feb49bb.jpg

IMG_20210529_105824.thumb.jpg.1c7c63813e6a79a6d35fbd8ebabfd8ba.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Моите прецъфтяха, станали са на туфи и имам коренчета за раздаване. От синята има и някаква супер едра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На мен пък ми цъфна една виолетово-шарена, подарък от Оризаки. Чак я бях забравил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Оказа се, че с теб сме в едно и също село. Моят съсед ми каза че е минала градушка. При теб как е? Гледам че синята перуника леко е полегнала. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Благодаря много за поканата, но разни майски мероприятия ми попречиха да ходя тази седмица на село.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Тази година чаят ще мирише на роза :) Дамасцената вече цъфти, жалко, че ще пропусна през седмицата част от цветовете. Сутрин откъсвам отворените цветове и ги суша в уреда за сушене.

IMG_20210606_094915.thumb.jpg.e2c988726606deb015d29adf841ceff1.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Тази сутрин си обрах оранжевия трендафил, много е миризлив. Бяха го нападнали златките, умрях си от яд, щях да ги напръскам ако не ми беше жал за пчелите.

Почти напълних една 5л кофичка и сега се чудя: сушене или сладко?

Цветът на орловия нокът ядлив ли е? По-скоро него за сушене., прилича на жасмин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 40 минути, Лозето ме наби! написа:

Цветът на орловия нокът ядлив ли е?

Изглежда, че е. (Друг е въпросът, че аз не бих го ял, защото толкова хубаво мирише... - целият квартал му се радва... :))

https://www.gardenguides.com/13426369-how-to-eat-a-honeysuckle.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Орловият нокът: Ааа, цвят много, аромат още повече - обвил е външната селска тоалетна :D (бъзик). Моят е вечнозелен и не съм виждал съществени поражения дори след по-тежка зима, дано да е Lonicera japonica. Мдам, китайците го ценели много, ама те какво ли не ценят, вкл. сурови прилепи :) На външен вид е: http://galatacentrum.blogspot.com/2009/02/blog-post_20.html

Нямам много време за търсене, затова питам (да ме извини Миленка!).

А за розовия цвят: сушен или сладко? То ясно, но билките за чай са много и си знам гевезетата, затова питам. Дори трънбъз не набрах. Аз предпочитам греяна ракия с мед :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз реших: сладко от рози. Изрових няколко рецепти, ама много захар, бе! Дали да не сложа малко нишесте?

Става дума за "цели" 213гр цвят! :) Адски "красиво" мирише!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Направих сладкото: 1кг захар, 800мл вода, поне 10гр лимонена к-на и малко нишесте, а цветът трендафил е 213гр. В магазина нямаше нишесте "с аромат на роза" и сложих "с аромат на малини" (заради боята) - да речем четвърт пакетче от предназначеното за литър вода. Като се размириса на "малини" - ужасть! 

Препоръчваните 5мин за варене на розата просто нямаше начин да стигнат, варих над 10мин. По принцип препоръчват прецеждане на розовите листенца, ама това не е за мен. 

Сега, според рецептите, трябва да го слагам горещо в бурканчета , ама едва ли. Малко по-късно и ще го напъхам и стерилизирам - и без това не чакам витамини от тази измишльотина.

PS И защо в рецептите нямаше "сок от два лимона" да речем, чак сега се усетих...

Но стана вкусно!

@Миленка® , съжалявам, че сагата се случи в твоята тема, но е за ползу роду! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В съботната вечер в двора имаше заря от светулки. Изгасих светлините на къщата, седнах на каменните стълби и потънах в танца им... 

Небето завива ни като топло одеало

и сгрява ни в студената юнска нощ,

светулки танцуват наоколо в бяло,

щурецът изсвирва последния акорд.

Не искам танцът им да свършва в мрака

стоя на стълбите и гледам във захлас,

лозницата с ластун ми обгръща косата

и ми напомня за детската страст -

как с батко ходим нощем в житата

светулките каним в нашата игра,

в шепите крием ги

и тайно ги отвличаме у дома.

А маля разтревожена чака на прага -

Прибирайте се, късно е вече,

по нощите не бродете, деца.

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

От снощната буря доматите и картофите бяха съборени на земята, но не са наранени, единствено на един домат има отчупен връх.

Вчера попаднах на тази тема 

и реших да приложа този метод при мен. Натрупах около корените дебел слой слама. 

IMG_20210627_200935.thumb.jpg.3894b7776eacf1166c54478f8931c581.jpg

IMG_20210627_193539.thumb.jpg.3dc0fad6178690c95cd7996d6e4cf5e6.jpg

Една от лехите покрих с кашони, натрупах слама, наредих покълнали картофи от родопското ми семе и покрих също със слама. 

IMG_20210627_192725.thumb.jpg.e8089d64aafb79c993fb0f18653ee8f2.jpg

Напръсках с два вида триходерма новата леха с картофи, старите картофи и сламата, с която ги мулчирах и доматите. Пък каквото сабя покаже... 

В новата картофена леха преди 3 години бях сяла чесън - така и не извадих всичкия и всяка пролет пониква, всяка есен изсъхва - това лято ме изненада със семе на върха. 

IMG_20210627_202934.thumb.jpg.e3641995b63a184fc63420a13ad8647d.jpg

IMG_20210627_202942.thumb.jpg.40748ea17ece9a19d25faf236e0a7a8c.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

IMG_20210629_151359.thumb.jpg.d8cde29427c6e6a3043b1106721a82fa.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Имам да боядисвам два кошера тоя месец след като ММ ги постегне. Хареса ми идеята с цветето на тях, ама като имам две леви ръце... едва ли ще излезе цвете от моето рисуване. Браво Миленка. Да питам нещо.. Как пренесе рояка на дълго разстояние?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Venetka, позволих си да преместя отводката в тези жеги, защото 1-во разстоянието беше само 200 км по магистрала и 2-ро само на 4 рамки, които дори не са изпълнени, пчелното семейство е слабо. Бяха в кошер за 5 рамки, т.е. в самия кошер има достатъчно въздух и вместо с капак го затворихме с мрежа. Целият кошер беше здраво овързан с въже, за да не се размести нещо по пътя и да се разлетят в купето пчелите. В колата поддържах ниска температура. Признавам си, в един момент се запитах с какъв акъл съм тръгнала да ги вземам сама и да са в купето, беше ми притеснено да не се разлетят и да ме мумифицират, но пътуването мина без проблеми. 

Ако кошерите, за които говориш са ти в Силистренско и ще ги местиш към Пловдив, бих те посъветвала да го направиш през есента, когато нощните температури паднат трайно под 15 - 18 градуса, но и не много ниски, т.е. преди пчелите да са образували кълбото. А ако все пак решите да ги местите сега, заменяте по време на транспорта плътните капаци с капаци с мрежа или с такер слагате мрежа върху кошера и транспортирате така. 

Имам да вземам от татко още 3 кошера, но за тях ще чакам есента и тях ще ми ги докарат с ремарке.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За съжаление кошерите са празни Миленка. Последните години татко не успяваше да ги обгрижва и умряха/изселиха се. Брат ми изпитва ужас от хвърчащи, жилещи и не може да му помага. Затова ние един по един ще прехвърлим/стегнем в Пловдив тутраканските кошери и трябва да ги заселваме с пчелни семейства. Ама никога нито аз, нито ММ сме пренасяли семейство. Ще видим дали не можем някъде от близко да намерим като начало 2 семейства. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Сефте на доматите, краставици берем от две седмици. Обаче тефтерят у Софето, не знам от кой сорт е доматът. 

IMG_20210714_215330.jpg

Картофите в лехата със сламата са поникнали частично и натрупах нова слама около тях. 

Натрупах слама и около картофите, които сях през април, засега се развиват много добре. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване