Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Никола Еламеритни

Как да подлютим лютите чушлета?

Recommended Posts

Славянски

Малцина отглеждат пипера достатъчно дълго, че да се видят годините, но принципно при подходяща температура и светлина би трябвало да оцелее зимата в продължение на много. И някаква резитба за скъсяване евентуално. Но такива големи растения са си лукс (трябва им и място, и светлина и отопление през зимата). Ето тук една дискусия по темата за многогодишните пипери:

https://www.houzz.com/discussions/2107516/are-pepper-plants-perennials-which-ones

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Аз съм гледал растение чушка в продължение на 3 сезона, като есен го вадех в саксия и вкъщи, а пролет го закопавах в градината. Умря защото го оставих да замръзне на третата година

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз също съм вкарвал, но си иска условия. Тая година едвам успях да вкарам цитрусите. Прибрах и разсадите от физалис и трябва да ги опазя до края на април.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Не знам за чушки, но овошките се подрязват макс на 20% ако искаш да плододават следващата година.. ако говорим за подмладяваща "сеч" може и над 50%, но тогава губят драстично коренова система и пак трябват 2-3 години за дооформяне с куцо или никакво плододаване..

Но това е чиста логика и разсъждения на база: 

люти чушки=многогодишно плодно

овошки=многогодишно плодно 

Инак рекорда ми е 3 години, в саксия, Birdseye чили, само смяна на почва, без увеличаване на саксията. Остана си все около 30 см.. отчупвах само последните 2-3 междувъзлия на всяка клонка за да оформя короната.

А тази година лютите в двора така ги сбръчкоти още на разсад въшката, която валеше от кайсиите, че останаха буквално без листа.. няколко бяха и без върхове заради плужек.. после така избухнаха от основата на всяко осакатено листо.. някои тръгваха с по 3 клона направо все едно от нивото на земята.. сложих ги между камчатските боровинки след картофите, пак в гнезда от по 4-5 корена на 5 см един от друг в гнездото, 60-70 см. между гнездата и станаха на по 1 и 1,2 м.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Монов

Благодаря за отговорите,

При мен "чушлето" е в  службата, а тавана  е около 4 + метра.  Стаята ми е  много голяма (около 20 кв.м.) и въпреки, че постоянно има някакви компютри и техника вътре, място има много.  Засега съм го "разпнал" пипера на алуминиеви профилчета като горе има напречна (като стигна тавана тръгна настрани). Когато е слънчево го грее почти до около 16:00 ч. Зимата има парно в сградата и държи около 20-22 градуса, но сега сме "работа от вкъщи" и са го намалили до около 15 гр. Това са условията.

Започнах да го гледам "от жал" и защото ми беше подарък (да не съм сам ;) ) . Мисля да го  гледам  докато издържи - хареса ми отговора, че може да оцелее дълго. Определено саксията (около 8 литра) е малка и следва 40 литра керамична "кашпа" - пролетта в нея. При прехвърляне не смея да махам старата пръст, просто около нея добавям новата.

Лятото  в жегите пие доста вода и много "му личи" след почивните дни, затова вече в петък "захлупвам" в саксията 3 л. пластмасова бутилка с вода.

Понеже вече го "изпуснах" нагоре, явно ще му вържа още един хоризонтал на 90 град. спрямо стария и ще стане ... 3D пипер ;) 

Ще се пробвам (предполагам напролет ?)  със съвета на ..."Варела" относно  "подрязването". 

Хората какви красоти гледат, а аз ... чушка, ега ти "фън шуя" ;)  Обаче всеки, който влезе в стаята "ахва", защото като се зашуми и се натрупат чушките е много впечатляващо.

БЛАГОДАРЯ ОЩЕ ВЕДНЪЖ НА ВСИЧКИ !

БЪДЕТЕ ЗДРАВИ !

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

С малко закъснение, но да кажа, че аз в момента имам дръвче с люти чушлета, което е на 5 години. А и на @Димо 33 дадох едно такова - минимум на 4 години (не знам дали го е запазил).  Моето е под метър високо - подрязвам го доста сериозно всяка година. Гледам го в саксия с диаметър около 30 сантиметра и висока приблизително също толкова. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

В добро здраве е за сега. Около метър. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Имам 5 саксии чушлета, едно на 5 години, 2 на 3 години и 2 на 2 години. Нищо специфично не правя, в саксии са, преди сланите ги прибирам в остъклена тераса и ги подрязвам почти до стъблото, като оставял по 2-3см. разклонение. Когато тръгнат в края на зимата почвам поливките и при затопляне ги изкарвам с цитрусите в двора. 

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване