Боби Димитров

Камчатки (Lonicera caerulea var. kamtschatica)

9 мнения в тази тема

Известна по широкия свят като honeyberry, haskap, blue honeysuckle, тази Lonicera caerulea е чудесен плоден храст за домашната градина. Първото "berry", което зрее при нас, края на май в горещи години, началото на юни в години като тази :)

Нашите 2 храстчета (сортове Duet & Wojtek) са от поръчката от Ведровски преди няколко години. Първата не мръднаха на размер, втората мръднаха малко и цъфнаха но хвърлиха плода, после ги преместих и дадоха малко плод, а тази година вече имаше 2-3 шепи, макар като размер храстчетата да не са повече от 50 см високи. Два пъти съм ги рязал за резници за вкореняване, та...

След като се опитах 2 години поред да вкоренявам резници по различен начин (различни субстрати, хормони, зряло/прясно) и все без успех, пробвах с отводка. Нисък клон го забивам с чатал в земята и го засипвам. На есен го издърпвам и го отрязвам от стъблото под пуснатите корени. Така успях да получа миналата есен 2 мъъъънички растения, 10 см всяко. Тази година съм заложил още 3-4 клона, да видим. Но този метод не може да ми даде примерно 20, 50 или 100 растения бързо. Имам амбициите да правя жив плет от него...

Тази пролет @Ivaylo Bogomilov ми донесе 30тина резника от неговия храст, който е огромен :) За жалост входната котка опасе листата на повечето резници, заложени да се вкореняват на стълбищната маса. А се бяха раззеленили супер. От останалите няколко спасих точно 0, листата увяхнаха и до там.

През април, въоражен с много кафе и една безсънна нощ, изчетох де що намерих по темата, вкл. две научни обемни статии по темата. Та ето какво излезе в крайна сметка.

До сега всички мои опити са били грешни. Правилното време за вземане на резници е някъде през юни, до края на месеца, след като растенията са плододали и обрани преди 2-3-4 седмици. Режат се само върховете на клонките, които са от тази година, новия прираст. Вземат се само връхните 3-4 пъпки, като 2 трябва да влязат в почвата, на върха да останат 2 листа, всички други листа се махат. Държат се на сенчесто и влажно място, но не и да мухлясат, демек не с буркан отгоре. В края на октомври се вадят от саксията и влизат в земята. Ако са вкоренени де :D

Та съм говорил с Иво, който е надарен с безгранична щедрост, да ми донесе към края на месеца колко връхчета прецени, че може да отдели, за да тествам за пореден път. Поощрявам и вас, които си накупихте растения тази година ( @Ру® и @Бай Ли Шъсей а и @Лозан който има от по-преди) да пробвате по този метод и да обменим резултати и опит! Да видим дали орегонския институт по горски култури е прав!

По-общата цел е да можем да обменяме сортове, така че си пазете записките :) Повече сортове, по-добро опрашване и по-добър добив!

6 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава информация.

На 10.06.2019 г. at 15:05, Боби Димитров написа:

През април, въоражен с много кафе и една безсънна нощ, изчетох де що намерих по темата, вкл. две научни обемни статии по темата. Та ето какво излезе в крайна сметка.

До сега всички мои опити са били грешни. Правилното време за вземане на резници е някъде през юни, до края на месеца, след като растенията са плододали и обрани преди 2-3-4 седмици. Режат се само върховете на клонките, които са от тази година, новия прираст. Вземат се само връхните 3-4 пъпки, като 2 трябва да влязат в почвата, на върха да останат 2 листа, всички други листа се махат. Държат се на сенчесто и влажно място, но не и да мухлясат, демек не с буркан отгоре. В края на октомври се вадят от саксията и влизат в земята. Ако са вкоренени де :D

Аз също имам две растения от миналата година (от "Зелена Пролет"), а тази година взех още няколко сорта от чужбина. Пробвах през май да вкоренявам резници, бях чел горе-долу, че се препоръчва от тазгодишни невдървени клонки, горе-долу подобно описание, само че не знаех в кой сезон точно да пробвам. И направих три серии сложени през седмица през май. Опитът ми съвпадна и с дъждовното време, а саксийките си бяха навън, и някои изглеждаха свежи по-дълго от други, но в крайна сметка всичко изгни. А бях гледал едно видео, в което човекът казваше, че след третата седмица в субстрата се вижда дали ще го бъде растението или не. Определено тези пó на сянка се държаха по-добре и изкараха повече. Аз като цяло ги бях сложил на шарена сянка, а някои и под найлон. Та беше голямо разочарование за мене, защото очаквах да е по-лесно вкореняването.

Сега виждам, че може би съм подранил с опита. Все още мога да опитам, защото имаше някакви плодчета преди може би 3 седмици. Но дали ще имам клонки?

Някои хора засипват храста с почва и така се образуват корени върху ниските стъбла. После режат и разсаждат. Само че аз нямам чак такива големи растения, че да го направя, без да ги забавя ненужно. Даже тези двата храста, по-големите (Синьоглазка и Челябинка) нищо не родиха тая година, понеже единият не цъфтя. Имах едно-две плодчета от новите растения.

Въпреки неуспешните ми опити с вкореняването на резници, не мога да се оплача от липса на растения. Миналата година един познат ми прати плодчета от измежду няколко сорта да опитам. Тогава отбрах семе и посях веднага. Никнаха след 3 седмици почти всички семки. Бяха доста дребни първата година и някои загинаха от твърде много почвена влага в саксийките, но в крайна сметка преди зимата бяха между 5 и 12 см високи. Презимуваха успешно и тази година някои имат вече и 30-50 см височина и са добре разклонени и мощни. Успях да си разсадя няколко. Сега не се знае какви ще излязат на вкус, може и някои да имат нагарчане, но нищо не ми пречеше да пробвам, а и тогава не ми се даваха много пари за растения. Хубавото е, че прясното семе никва още на същата година без стратификация. Пробвах и тази пролет да посея още семки от миналогодишните, но ги сложих късно, и нищо не поникна (не се събудиха). Чак сега през юни са ми никнали две растенийца. Те семките им са много малки, като на физалис.

Иначе взех растения от един друг полски разсадник и съм много доволен. Цената беше добра, въпреки че транспортът наистина реже глави и за да си струва, човек трябва да поръча повече работи или да комбинира поръчката с друг. Дори успяхме да прескочим нечовешкия банков превод, за който ни искаха 20 евро.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-сетне се доредих да пробвам с още няколко клонки от камчатската лоницера. Само че като отидох при храстите и гледам, че вече на повечето клонките се вдървенили. Бързо се развиха! Изтървах времето очевидно. То юни в Русия/Сибир, не е същото като юни в България. Въпреки че си мисля, че при предните ми опити като сложих клонки за вкореняване, май плодчетата още не бяха узрели.

Та така, в крайна сметка отбрах пет клонки от три сорта, които бяха по-зелени и още не вдървенели. Клонките са по-твърди от при предните опити:

Photo1435.thumb.jpg.fb379c494f4ef23f77f34f737edc5526.jpg

Имам и едно растение орлови нокти, понеже ми хареса как мирише и взех тук от една ограда. Та махнах долните листа, сложих ги в приготвената почва, полях и сложих на сянка.

Това, което направих по-различно, е че този път имах мед и канела и намазах долната част на клонките с тая смес (по препоръка на един мъж в тубата, но той добавяше и трета съставка, която не си спомних и май беше по-трудна за намиране). Това е уж да предотвратява загниването. Ще видим какво ще излезе.

Но мисля да пробвам и със слагане на малки саксийки с пръст привързани около някои клонки, да видя дали ще си пуснат коренчета (би трябвало). Дядо ми така си вкореняваше лимони. Може да пробвам и с метода на Боби Димитров с отводките. Имам някое и друго ниско клонче. Иначе трябва да чакам до догодина очевидно. Не че ми трябват повече растения кой-знае колко, но мога да дам на тоя оня, пък и бих предпочел да е и сортово растение все пак. Още не знам от семенаците какво ще излезе. Иначе при тях млади клонки бол!

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш ли да дадеш повече детайли - какви сортове имаш в момента, кой от къде е купуван, кой полски разсадник ползвахте, семената от кой сорт ги събра?

Това прочее е супер информация за семената, догодина ще намачкам 1 шепа плод и ще изкарам няколко стотин семена и гледай какво става :) Щом за 1 година могат да направят 30 см височина, това е супер!

Моите лански отводки много слабо нарастнаха тази година, не зная дали и 10 см има, може би 5. Новозаложените отводки ще ги видя на есен дали и как са се вкоренили, но хванах по-едри клончета, не само върхове на клонки като лани. Та и там очаквам подобрение.

Но има и нещо друго, което все още се чудя какво е, в растежните условия, защото при Ивайло камчатката е храст над човешки бой, докато при мен прираста е по 10-20 см годишно макс и ще отнеме 10 години да стане голям храст. Отделно, че не пуска и от основата нови клони, а си растат наличните. Чудя се дали защото при Иво е по-студено, или пък при нас не й понася смолницата... Първоначално, подведен от писания в нета, че иска сянка и хлад, сложих растението на такова място при нас, но то изобщо не се развиваше. Така че на слънце му е по-добре, но пак е далече от това, което може да се види по нета и при Иво.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Можеш ли да дадеш повече детайли - какви сортове имаш в момента, кой от къде е купуван, кой полски разсадник ползвахте, семената от кой сорт ги събра?

Да. Освен Челябинка и Синеглазка, взех и Гордость Бакчара, Морена, Войтек, Дочь Великана, както и канадските сортове Aurora и Honeybee. Войтек е полска селекция, другите са руски. Хората имаха много сортове (руски, канадски и полски), но някои бяха изчерпани, понеже поръчах сравнително късно. Тъй че се събраха осем сорта с първите, ама са дребни още. Те дори тези от миналата година, с тия резитби за вкореняване, и те не са по-големи.

Всичките освен първите два съм ги взел от ето този разсадник: https://www.szkolka-rudniccy.pl/

Комуникацията с хората беше добра, но транспортът беше към 58 лв. Струва си ако се поръчат повече неща. Имат и много сортове боровинки, както и амеланхиери/саскатун, къпини, и някои други, вкл. декоративни. Нещата пътуваха към 4-5 дена и нямаше проблем, но се случи по празници и реално ги взех след 8 дена. Нещо такова. Забави ме доста плащането, защото не приемаха PayPal или с банкова карта, a само банков превод, за който в банката ми искаха 20 евро (38 лв или нещо такова). В крайна сметка се регистрирахме в Paysera и преводът до полската банка бе безплатен.

Относно семената - не знам от кой сорт, защото ми ги подари един познат плодчетата, а той има няколко сорта (може би 6), като единият му беше Бакчарский Великан, но според мен тези плодчета едва ли бяха от него, щото бяха по-дребни. Тъй че не знам сортовете, но са от сладки плодове, защото каза, че имал един храст, чиито плодове нагарчали, и го бил махнал/подарил на друг човек. Не му знам сортовете, а и човекът е доста зает обичайно, и не ми е било удобно да го разпитвам. А и мисля, че и той не ги помнеше... по-скоро ги е записал някъде и толкова. Нямало голяма разлика между тях честно казано. А и от това, което съм чел, основните разлики са в това дали зреят дружно плодовете, дали опадват от храста, дали са по-сладки или/и кисели/нагарчащи. Някои растения са и по-мощни и едри от други. Иначе ги събрах като семена от домати и директно ги посях в пясък. Покълнаха за три седмици през юни. Виждам също разлики в листата между различни растения.

Това прочее е супер информация за семената, догодина ще намачкам 1 шепа плод и ще изкарам няколко стотин семена и гледай какво става :) Щом за 1 година могат да направят 30 см височина, това е супер!

Ами 30 см за година - може би, но астрономическа. Реално за първата година най-големите станаха 15-20 см, но повечето 7-10 см, а някои и под 5 см. Чак тази пролет, след успешното презимуване на всички, тръгнаха по-мощно и се разклониха. Ето една снимка:

Photo1438.thumb.jpg.d95a1d9c3343b0616cade03f979f227d.jpg

Едно от по-големите и едно от по-малките. А и аз най-големите ги разсадих. Голямото на снимката е към две педи (45-50 см).

Но има и нещо друго, което все още се чудя какво е, в растежните условия, защото при Ивайло камчатката е храст над човешки бой, докато при мен прираста е по 10-20 см годишно макс и ще отнеме 10 години да стане голям храст. Отделно, че не пуска и от основата нови клони, а си растат наличните. Чудя се дали защото при Иво е по-студено, или пък при нас не й понася смолницата... Първоначално, подведен от писания в нета, че иска сянка и хлад, сложих растението на такова място при нас, но то изобщо не се развиваше. Така че на слънце му е по-добре, но пак е далече от това, което може да се види по нета и при Иво.

Препоръчват да е на слънце за Русия. Но при нас ако е по-жега и сушаво, може и на прошарена сянка. Храстът обича влага, но не и преовлажнена почва. И хубавото е, че засега не ми ги нападат сърните. А и ги сеят легнали като доматите,  с цел по заровените стебла да се образуват нови корени. Аз не го направих, защото бяха твърди клонките, но пак ги зарових по-надълбоко. Мисля, че опитах плодчета от "Гордостта на Бакчар", но бяха доста дребни. Но като за пресаждано растение от малка саксийка - толкова.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехаааааа, това на снимката голямото от семка ли е! При мен отводките са по-малки от това малкото на снимката! И изобщо самите храстчета майчинските нямат такива едри листа. Много интересно! Със сигурност ще пробвам от семка догодина юни месец, от двата сорта, които имам - Дует и Войтек, купувани са пак от Полша, от Ведровски  , като плащането го направихме с Transferwise и беше много евтино. На пролет ако успееш да дойдеш на срещата на форума, носи да разменим коренчета камчатки :)

Като гледам тоя разсадник, боровинки по 2 евро, почвам да се изкушавам за 10тина растения...

Serviceberry (Amelanchier alnifolia) се опитах 3 години поред от семка да завъдя, но не покълнаха :( Стратифицирах, пясъци, а-у, не и не. У нас се продава и Ирга, което е Amelanchier ovalis.

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Боби Димитров написа:

Ехаааааа, това на снимката голямото от семка ли е! При мен отводките са по-малки от това малкото на снимката! И изобщо самите храстчета майчинските нямат такива едри листа. Много интересно!

От семка. Семчица. Но първата година бяха по едно стъбълце с по-малки листа. Чак тая пролет като тръгнаха (още рано) и станаха такива мощни. При семенаците нямаш гаранция какво ще излезе като качество, но не ти пречи да пробваш, пък ако майчините растения са селектирани - имаш повече надежда за успех, а и получаваш свой собствен сорт.

На пролет ако успееш да дойдеш на срещата на форума, носи да разменим коренчета камчатки :)

Кога ще е тая среща и къде? Като цяло пролетно време не ходя по София, но не се знае. Майка ми и сестра ми живеят там. Може да пратя нещо по тях, не е невъзможно.

Като гледам тоя разсадник, боровинки по 2 евро, почвам да се изкушавам за 10тина растения...

Аз за боровинки не съм се изкушавал, понеже като чета какви грижи искат и какво копане и мъкнене на почва от борова гора, и накрая пак гинат -  ами не, мерси. Но съм си мислил за вариант да ги посея в подножието на боровата гора откъм юг. Тука имаме няколко наблизо, и да ги видим тогава!

Serviceberry (Amelanchier alnifolia) се опитах 3 години поред от семка да завъдя, но не покълнаха :( Стратифицирах, пясъци, а-у, не и не. У нас се продава и Ирга, което е Amelanchier ovalis.

И аз съм така със семената от алнифолия, само че две години. Единствено бях отбрал лично семки от amelanchier canadensis миналата година и ми никнаха три, обаче ги сложих в кофти почвена смес, която държи влага и още като съвсем малки ми изгниха. Яд ме е. Но аз с тая почва си съсипах и сума ти хеномелеси, та тия ирги по-лесно ги преглътнах. Срамота! Но казват, че никвали на втората година. Може да ги чакаш. Не ги отписвай. Аз така бях отписал едни степни вишни и ми никнаха на следващата пролет, но не ги бях проверил и си загинаха в кутийката с компоста.

Между другото, аз се озъртам за "ирга на Ламарк". Купих си уж такава от чужбина, но съм почти сигурен, че е ovalis. Има един център в София, които ги продават, обаче са по 80 лв. и нагоре за растение. Не ми се дават. В Англия ги има евтини на гол корен, обаче не знам дали ще оцелеят тоя транспорт. Доста четох за иргата докато ги идентифицирам по-добре. И опитах от ovalis - ами блудкави са ми, но може и да е от дъждовното време. A amelanchier lamarckii се води много вкусна и е дърво.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но хайде и малко по-отначало за растението. Ей тука е информативно видео от Беларус:

Аз какво го рекламирам толкова това растение като още нищо не бера, но мисълта за плодове рано напролет е приятна. Руснаците нямат кой-знае какви плодове толкова на север.

Стават си големи растения. И по 2 метра високи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можете да пробвате тоя номер. Аз мисля да пробвам... Само че с обикновена кофичка или саксийка.

А това е друг начин:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.