Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

ivkit

IMG_20240316_214757759.jpg

IMG_20240316_214913786.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен има едни, които съм описал под номер #1. Много падат на бетоновата пътека и стават на нищо, особено ако не го изядеш веднага. Съслите ги гризат и бутат всяка нощ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
Отговорено (Редактирано)
преди 25 минути, Славянски написа:

При мен има едни, които съм описал под номер #1. Много падат на бетоновата пътека и стават на нищо, особено ако не го изядеш веднага. Съслите ги гризат и бутат всяка нощ.

Все пак бетона си е бетон :) иначе не изглеждат зле. При мен в Дупница, до един трафопост до блоковете ни има една ябълка, която я определям като невероятна. Семенак, зелени плодове, всяка година много, с много сочност и тънка кожица. Страшно вкусна, но чак тази година го установих, някак не й обръщах внимание, а тя като узрее хубаво, тогава става разкошна. Присадил съм си я, предстои хубаво да понаблюдавам дървото. Семенни растения много готини.

Но тупне ли на бетона.... :)

Има и една в София, пак семеначе,  тя обаче ражда винаги през година. Тази й се пада да роди. 

 

Редактирано от ivkit
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
viktoriay

Здравейте! Спешно търся 1-2 резника от сорт Фуджи. Ако при някого още са на "спяща пъпка" и има възможност да ми прати ще съм му много благодарна!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам калеми от Фуджи. За такава съм я купувал, но плод още не е задържала. Евентуално тая година ще я проверя.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще пиша нещо за резитбите - има си съответната обща тема, но това касае в голяма степен старите сортове и старите дървета. Обикновено ако не се поддържат, короната се сгъстява и почва да задържа повече сняг или е уязвима на бурен вятър, с или без дъжд. Счупват се клони, почва гниене, отварят се хралупи, и лека-полека дърветата се приближават към естествения си край. Та с това предисловие нека маркирам следната снимка:

Photo1251.thumb.jpg.4fd90c106c81b844099b9466858178ff.jpg

Не, това не са рога, а върхът на една ябълка. Имало е счупен клон и се е вдълбала хралупа. Пробвах да зачистя сряза надолу до здраво, но има вдлъбнатина пълна с компост поне 5-6 см в диаметър. Според мен дървото има шанс да я затвори. Но и аз ще трябва да помагам.

Въпросът е, че тук има грешка при резитбата преди години. Може би 5 или 6 или 7. Имаше счупване на върха и аз го бях орязал, но не съм имал смелост да режа по-надолу до здраво и съм оставил основата на счупения връх. Съответно е последвало гниене и отваряне на хралупа. Дървото не може да затвори мястото. Имам такива грешки и на други дървета, където съм оставил "чеп" вместо да режа изцяло сухия или премахнат клон.

Просто не съм мислил няколко стъпки напред, а трябва. Бил съм там да почистя счупените клони, но не съвсем, не докрай. Съответно залагам проблеми за в бъдеще.

А много често дървета и сортове се губят поради липса на навременна и адекватна грижа. Моята е била навременна, но и неопитна. Сега гледам на дърветата по друг начин и не ме е да е страх да режа там, където ще се се възстанови. Дървото ще изгуби време да пусне нови клони, където е отрязан клонът, но в перспектива животът му е потенциално удължен.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Добавям и две снимки, да се види мястото на отрязания клон (той продължаваше, този вляво на горната снимка):

Photo1252.thumb.jpg.b4136e5c6a278036d9fb0419f3ce93df.jpg

Photo1253.thumb.jpg.8826518090ca393baf8d9cfaa69bfb17.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 3 часа, Славянски написа:

Добавям и две снимки, да се види мястото на отрязания клон

С цимент и пясък(бетон) гледам вече няколко години в София едно сцепено дърво е замазано(вишна). В чудесно състояние си е. Преди малко гледах и в тубата един румънец замазва по-големи наранявания. Евтин вариант, естествени материали, изолиране на бактериите. Защо не. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 2 часа, ivkit написа:

С цимент и пясък(бетон) гледам вече няколко години в София едно сцепено дърво е замазано(вишна). В чудесно състояние си е. Преди малко гледах и в тубата един румънец замазва по-големи наранявания. Евтин вариант, естествени материали, изолиране на бактериите. Защо не. 

Те и американците казват, че методът с цимент и пясък работи; дървото затваря кухината. Проблемът е после при рязане на дървото - резачката среща неочаквано бетон. Или гатерът...

Иначе термини като "мистрия" и "канчок" звучат особено по ромейски.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година с ранната пролет има някои странности в ябълковия цъфтеж. Някои сортове имат много проточен цъфтеж, който отива вече към 3-4 седмици. Повечето ябълки са прецъфтели,но няколко сорта продължават да цъфтят и има даже някои неотворени цветове тук-там. Това са #11 Лимонка и #8 Канадска Ренета, които по принцип са от късноцъфтящите тук, но другите са Златна Превъзходна (не съм я описвал, но за мен е едно към едно), както и #4 и една условно "едра августовска", които са по-скоро средно-късни. #3 и #6 също пускат още цветове, а #6, Каселска Ренета предполагам, беше сред първите цъфнали. Има и един семенак червена ябълка, който също сякаш оня ден е цъфнал, а всъщност цъфти от много време.

Интересно ми е наесен кои ще имат добра реколта. Някои като #8, #6 и августовската са податливи на гниене и миналата година им беше много слаба. Даже едрата августовска от няколко години изгниват преди да са узрели, та е голямо разочарование. Но пък летни ябълки по 500 грама.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Иначе от доста време се каня да свалям помологията от линковете на Астрала, обаче са огромни файлове и не мога да се доредя. А там е голямо богатство.

Тая година изглежда ябълките ще имат много зввръз, с изключение на #9, #10 и #17. Вероятно ще трябва и да се прореждат, където мога да достигна.

Успях да завъдя камчийска синапка преди две години и тая година има първи цвят. Също и ivkit прати калеми от кандиль синап, която може и да е същата камчийска синапка - ще видим. Сорт нашенски на повече от 200 години. Сложих също калеми и от Мантет, която е стар канадски сорт (от руски произход) и една жълта Петровка, която зреела от юли до септември. Има и някои други сортове, които тепърва трябва да проучвам и идентифицирам, но някои със сигурност са по-скоро нови.

Една от тях е Молис делишъс (Mollie's Delicious), от средата на миналия век, селекция от Ню Джърси, САЩ. Но била доста податлива на болести...

https://www.cumminsnursery.com/buy-trees/product-detail.php?type=tree&id=4660

Пишат, че имала продължителен цъфтеж и била добър опрашител.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване