Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Стари сортове ябълки

Recommended Posts

greenn

Непознатата за мен крайпътна ябълка, отрязана от енергото (писах в седянката). Червена, едра, но има и дребни. Формата също варира - някои са неправилни. Има неравности, особено отдолу. Месото е бяло, по-скоро меко, но не жилаво, а сочно и вкусно. Тези, които са леко презрели, имат много интересна консистенция - зърниста и се разпадат като печен картоф или като някои видове круши.

 

apple-05.jpg

apple-04.jpg

apple-03.jpg

apple-02.jpg

apple-01.jpg

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Това беше мястото 2021. От снимките на Гугъл стрийт вю я открих снимана и с плодове. Сега вече я няма :cry:. Ако някой разпознава сорта ще бъде много полезно.

 

2021-1.jpg

2021-2.jpg

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

И още един ракурс. Вижда се, че е била родовита. Вероятно и ранна, защото през август е червена. Моите снимки на плодовете през 2022 са от 24.09. Имаше доста опадали, имаше и на дървото, някои презрели. И за съжаление наистина са били стигнали жиците.

2021-8.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ти калеми успя ли да отбереш от клоните?

При мен толкова ранни ябълки са рядкост.

Тая зима една много стара ябълка край пътя се счупи от мокрия сняг края на ноември. Може да е 50 см диаметър. Беше прогнило стъблото, но голямо дърво. Отбрал съм калеми, но само една присадка направих. Имахме този сорт, пак голямо дърво, но изсъхна някъде 2015 г. И не искам да се губи. Червено-бели на ивици и от по-ранните. Сок много съм правил от тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Червена превъзходна, някаква разновидност или семеначе. Не гледай лъскавите снимки по нета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

В двора имахме червена превъзходна, но беше леко издължена (муцунка). И месото беше леко зеленикаво, а на тази беше бяло. По-скоро е семеначе. Като разгледах тя е била на не-повече от половин метър до стълба. Не вярвам някой да я сложи там или да си играе да я ашладисва. Взел съм калеми от отрязаните клони и съм сложил при мене. Изглеждаха добре. Не знам преди колко време е било отрязано дървото.

 

 

2021-zoom.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Останаха ли ти ли калеми да пратиш да пробвам да я завъдя и тук, @greenn? Ако мислиш, че са читави. Интересна ми е такава по-ранна ябълка. Освен Петровката и Златната Пармена, и една която все се съсипва на дървото, другите са октомври и натам. Сега се сетих и за един семенак, който зрее в началото на септември. Подобни са на петровките като вкус.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, greenn написа:

Като разгледах тя е била на не-повече от половин метър до стълба.

На такова разстояние си е за махане за съжаление. Не е висок стълб. Но имай предвид, че ако е семенак (а едва ли някой би облагородявал фиданка на петдесет сантиметра от стълб), тя ще покара и и догодина ще могат да се вземат калеми от издънките. Понеже от енергото не поддържат чисто и често под жиците, тя е имала шанс да се развие, че да й опиташ плода и да ти привлече вниманието.

Прочее, аз отбрах калем от един такъв семенак под жиците наблизо с нелош плод, даже едър. Обаче бях забравил за него. Не съм и сигурен кой беше калемът...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Калемите съм ги сложил. За сега нямат развитие. Ще наблюдавам и пъна за издънки когато ходя.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Иха, как чудесно се връзва последната статия с мъничка любопитна информация, на която попаднах:

Ябълката Бухавица е включена в този списък: https://www.fondazioneslowfood.com/en/nazioni-arca/bulgaria-en/?fwp_arca_settore=fruit-nuts-and-fruit-preserves-en

В описанието ѝ споменават, че Институтът по земеделие в Кюстендил имат дръвчета от нея. Не съм ровил из сайта на самия институт, но тук: https://archive.ph/NkdSK#selection-559.0-571.118  също се споменава, че с предварителна заявка може да осигурят дръвчета.

Ябълка Куртовка също е включена в списъка:

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една снимка на останали т.нар. "лимонки" (#11) преди малко:

IMG_20230510_223447.thumb.jpg.ef930ac07389ef0ffc1bc73b283e0a44.jpg

Съхранението е в щайга в неотопляван коридор, непрофесионално. Има леко набръчкване. Вкусът е приличен. От други сортове оцелели нямам, но то и нямаше много поначало.

В интерес на истината ги бях забравил и се изненадах, че има запазени. Има и гнили в щайгата, но имаше и други сортове. По-дребни са от обичайното, но дървото беше преродило.

Някой има ли запазени ябълки от миналата година?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Реших да направя една присадка от въпросния сорт. Ето го калемът:

Photo0961.thumb.jpg.5d87cdb2d53a13e98cef5a50c8866947.jpg

Ето я присадката десет минути по-късно (че и ми звъняха по телефона междувременно), височина 120 см:

Photo0962.thumb.jpg.1ca9af72da900ff8ac71c1ecaebab996.jpg

Взех един лакомец от миналата година, вече разлистен. Ползвах началото на клонката, където пъпките са в покой. 11-ти май. Ще видим какво ще излезе. Като не съм довършил резитбите и имам материал за калеми :)

Не ми трябват още дървета от сорта, но на някого може да му потрябва. Майчини дървета - както ги нарича Ашламинатора - бол, а оттам и подложки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Присадката от разлистена клонка подкара. Снимка отпреди три дни:

Photo1011.thumb.jpg.29db2b0da365e4bcd9ac5b0c4551b3b6.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тази година ябълки има и ще има. Въпреки трите дъждовни месеца пролетта и началото на лятото, ябълките успяха да задържат плод, за разлика от круши, сливи, вишни и череши. Дърветата не са третирани с нищо. Всички сортове, които съм описвал, цъфтяха тая пролет, но далеч не при всички реколтата е добра. Та да почна по списъка:

#1 - добро количество завръз и на трите дървета. За съжаление съселите ги гризат и съсипват много точно този сорт, и не успях да ги възпра.

#2 Белфльор - почти без завръз.

#3 - малко плод тая година.

#4 - средно количество плод, но повечето окапаха неузрели.

#5 - отрупани. Счекнаха се клони от плод.

#6 - едната почти не задържа, другата има, но не останаха много. От дъждовете окапаха.

#7 - добра реколта

#8 Канадска Ренета - средна реколта 

#9 - средна реколта 

#10 Жълта Петровка - отрупана беше и си отядохме през август въпреки съселите.

#11 Лимонка - добра реколта

#12 - слаба реколта 

#13 Златна Пармена - отрупана, отлична реколта (зреят септември)

#14 - почти нищо

#15 - отрупана (още са зелени)

#16 - няма завръз

#17 - няма или почти няма (трябва да я огледам пак)

- Златна Превъзходна - не задържа

- Едра августовска - нищо не задържа за поредна година.

- Една дива, която преправям на друг сорт, задържа добре. Интересно, че зреят много рано, като петровките, и на вид са почти същите, но имат силна кисела жилка .

За съжаление "петровки" бях отбрал за снимка, но така и не се доредих да ги снимам и заминаха. Бяха дребни, преродили.

От новите сортове Фуджи не задържа плод. Другите няколко не са цъфтели. Два сорта, които има опасност да се изгубят (стари дървета), успях да присадя успешно пролетта. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Предни години бях облагородявал млади ябълки тук по ливадите наоколо, но повечето бяха на място, където нямат бъдеще. И понеже не исках да стават твърде големи за местене, се хванах миналата зима и някои ги изкопах и сложих в контейнери пет литра, евентуално да дам на тоя и оня, не само зимата. Бяха ми под око близо до чешмата и тръгнаха добре, но да ги опазя от овцете пролетта ги преместих на по-защитено, но и по-забутано място. Което се оказа добре в дъждовната пролет, но лятото в тревите им изгубих спатиите и почти всички изсъхнаха. Та ме е яд. Да не ги бях вадил. Не съм очаквал ябълките да се окажат толкова уязвими, но очевидно ги надцених, а имаха хубави корени. За сравнение имам едни маклури в пликове, които мотая от години и са с много малко поливка, обаче се държат. Две малки хинапчета в литър и половина контейнери ги бях забравил цяло лято без поливка и са живи, на два метра от ябълките, на полусянка също.

Та ако някой има мерак за някое дръвче, евентуално ще вадя тая зима като опадат листата. Мисля, че имам от сортове #14, #5, #11, #3, #1, #9, Tydeman's Late Orange и някои други още неописани, включително някои дву- и даже три-сортови. Петровки имах няколко, ама май само една "бере душа" още.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 26.10.2023 г. at 10:43, Славянски написа:

Та ако някой има мерак за някое дръвче, евентуално ще вадя тая зима като опадат листата. Мисля, че имам от сортове #14, #5, #11, #3, #1, #9, Tydeman's Late Orange и някои други още неописани, включително някои дву- и даже три-сортови. Петровки имах няколко, ама май само една "бере душа" още.

Tydeman's Late Orange на вкус как е?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Georgi написа:

Tydeman's Late Orange на вкус как е?

Още не ми е плододвала. Тази година ги присаждах и вървят добре. Едната е на голямо дърво. Даже имаше един плод на един от калемите, но падна лятото неузрял.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Темата е за старите сортове ябълки и очевидно ще трябва да направим такава за по-нови сортове и за ябълките въобще. Аз миналата година присадих ябълка сорт Фрийдъм, която е получена в края на петдесетте и влязла официално като сорт през 1983 г. Устойчива на много ключови болести. За съжаление си дадох сметка, че като съм направил присадките високо, в по-голяма степен разчитам на устойчивостта на подложката, която е някаква кисела дребна жълта ябълка с ранен цъфтеж. На вид като жълта Петровка, и ранна, но киселее.

Както и да е, отбрал съм малко калеми и мисля да пратя на @Боби Димитров да разпределя по веригата. Очевидно сортът е подходящ за биологично отглеждане. @embedeo Мога и на теб да пратя едно клонче, ако проявяваш интерес. Ето описание взето от тук:

Ябълка сорт "Фрийдъм" (Freedom)

unnamed-1.jpg

Това дърво с широка корона е силно устойчиво на струпясване и средно устойчиво на огнен пригор, кедрова ябълкова ръжда, всички видове рак и мана. То рано влиза в плододаване и е продуктивно, жизнено и издръжливо. Чудесен избор за домашните овощари или за производителите на биологични продукти, Freedom е много лесен за отглеждане сорт.

Ябълка зрее в средата и края на сезона,  красива, средно голяма и почти изцяло оцветена в червено на жълт фон. Плодовото месо е твърдо, хрупкаво и сочно, със сладък, пикантен вкус. Многофункционална - подходяща е за прясна консумация, печене и приготвяне на сосове, като може да се съхранява добре до три месеца.

Freedom е създадена в селекционната станция в Женева, Ню Йорк, и е пусната на пазара през 1983 г. Тя е рожба на две селекции, едната от които има в състава си Macoun, Antonovka и McIntosh, а другата - Golden Delicious, Rome и Malus floribunda. Комбинацията от Antonovka и Malus floribunda дава на Freedom двойна доза генетична устойчивост на струпясване и селекционерите действително са нарекли ябълката "свободна" от това заболяване.

Да се обърна и към @greenn: какво стана с твоите присадки от онова отрязано дърво под жиците? Бяха ли успешни?

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Другата ябълка, от която мога да отделя калеми, е ето тази:

https://www.saltspringapplecompany.com/pilot

Сорт "Пилот". Стар сорт от около 1830 г. от щата Вирджиния, дълго време считан за изгубен. Завъдих и двата сорта от Атанас Тодоров от Пловдив, за което благодарности.

P.S. Всъщност има втори сорт ябълка с това име, получена в бившата ГДР. И е по-вероятно сортът, който имам, да е този. 

Malus Domestica Pilot or Apple Pilot

A late-season dessert apple tree, Malus Domestica Pilot was created in Germany at the Institute of Fruit Resistance of Dresden Pillnitz. Developed to have low susceptibility to common diseases that affect apple trees, this cultivar is a result of crossing Clivia and Undine varieties. Exceptionally robust and resilient, this variety of apple fruit tree produces a good crop of sweet red and green apples.

Ето и на български:

Пилот

Нов немски сорт, получен от кръстоска на Клавия и Ундине. Плодовете са ширококонусовидни, с леки неравности предимно към върха. Кожицата е дебела, здрава, с жълто-зелен цвят като основен и оранжево-червен покровен цвят.

Цъфтежът е средноранен. Сортът е добър опрашител. Подходящи опрашители за него са Пинова, Ремо, Ревена, Грени Смит, Златна превъзходна. Плодовете са в беритбена зрелост през втората половина на септември. Консумативна зрелост добиват през януари. Подходящ за отглеждане в интензивни насаждения върху слаби подложки. Практически устойчив е на икономически важните болести.

Източник: https://www.bgfermer.bg/Article/4082401

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • LyubS
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване