Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Славянски

Нямам много сортове сливи - едни местни габровски (вероятно "маджаркини"), дребни и за сушене, не са толкова сочни като примерно Стенлей, вторите са Стенлей, а то остана и само едно дърво реално, и има два семенака според мен, които са доста различни и като време на зреене и като форма (и цвят) на плода. Единият цъфти много по-рано от другите (може би заедно с ранните череши) и всяка година е нулева заради сливовата оса. Просто го предпочита и червеите изяждат завръзите рано-рано. Да е имала по една-две сливи, а някога и никакви. Тая година обаче тръгва силно за сливите и имаше много завръз дръвчето. И пак с черни дупки, капят, но поради многото завръз има и читави. Възможно е да задържи до 30-50 процента като ги гледам, което ще е нещо!

Същевременно оглеждах и другите два вида сливи и при тях не видях и един червив завръз. Очевидно осата не ги предпочита. Което мен ме удовлетворява. Аз пък ги харесвам :)

Това е голям плюс за дърветата. Не съм сигурен дали просто по-късният цъфтеж не ги спасява и тогава осата да не е толкова активна, но определено като сложа нов сливов сорт и натам са насочени мислите ми - дали ще червясат още на малък завръз и дотам (а не съм се засилил да пръскам високи сливови дървета). Дядо имаше една "жетварка" и от същото се оплакваше. Рядко задържаше плод.

Та миналата година @Боби Димитров ми подари калеми от някаква сръбска слива, която задържала и имах притеснения как ще е с осата. Ами засега всичко поне по това направление е добре - червиви завръзи не видях. А има много като за дръвче ашладисано преди година:

IMG_20240423_160030.thumb.jpg.d4feaaf61851cb537d49c2479e44017c.jpg

IMG_20240423_160018.thumb.jpg.aec395f561307594a4731e25cb8d85e8.jpg

А и цъфна късно, заедно или малко по-късно от местните сливи, може би наравно или малко след по-ранните ябълки (трябва да огледам снимките). Та засега надежда има. Нямам търпение да видя плод лятото.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване