Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Сливи (Prunus domestica)

Recommended Posts

Александър Ал
преди 11 минути, Антоанета написа:

A как са на вкус?

Много зле.

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Хвалиха много някаква жълта едра и много вкусна и сладка, но пропуснах да запиша сорта. Ако някой се сеща за подобна...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Александър Ал написа:

Много зле.

Е, то тогава не е за хвалба. Какво - добре узряла и не е вкусна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Аз имам TC SUN, Бяла ракийница(Бельовица) и зелена ренклода, която като узрее- пожълтява. Мерак ми е Жълта Златка от Гешев.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 1 час, Славянски написа:

Е, то тогава не е за хвалба. Какво - добре узряла и не е вкусна?

Майтапя се бе. То е хибрид- сливопраскова. Приказна е. За такива, като политик от Възраждане го казах.. Да се вдигне драматизма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 11 часа, Александър Ал написа:

Майтапя се бе. То е хибрид- сливопраскова. Приказна е. За такива, като политик от Възраждане го казах.. Да се вдигне драматизма.

По кое време цъфти - с прасковите или със сливите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Май беше седмица преди Стенлей.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

От детството си спомням, че по нашия край имаше и доста дървета сини сливи. В по-късни години пък си спомням, че повечето от тези сливи доста боледуваха, до степен че от някои дървета изобщо не можехме да опитаме плод. Много от дърветата бяха премахнати през годините. По него време, не съм се интересувал от какво точно боледуваха сливите, но напоследък реших да поразгледам кои са най-сериозните болести по сливите и евентуално дали на днешно време има сортове сливи дето биха дали реколта, без пръскане с химия.

Първо попаднах на информация за болестта шарка (Plum pox virus, PPV) по сливите, дето можела дори да убие напълно податливите дървета, както и на един особен ген свръх-чувствителност у самите сливови растения. Например сортът слива ЙоЙо (Йо-Йо, Йо Йо) притежава този полезен ген, така че заразените клетки умират веднага и това предотвратява разпространението на болестта. Например, в тази интересна научна разработка, се разказва за реални експерименти с хибриди и кръстосване на такива сортове сливи, където единия родител е предимно ЙоЙо и накрая се прави заключение, че проблемът с шарката по сливите има решение. Текста (PDF) на разработката е с отворен достъп, но за всеки случай го прикрепям като файл и тук: Sharka-Resistant_Plum_Hybrids_and_Cultivars_from_t.pdf

Друго интересно нещо, на което попаднах е раздела за сливи на доста известния английски сайт и продавач на дребно  Orange Pippin Fruit Trees, които според мен правят едни от най-свестните, подробни и разбираеми за крайния потребител описания на овошките, които продават. Дори се чудя, защо повечето български разсадници нямат и наполовина толкова добри онлайн обяснения на сортовете си? Например, сорт сливи Опал (Opal plum trees) е описан достатъчно добре от англичаните, така че потребителя да може да вземе информирано решение, а същевременно няколко български разсадника или уебсайтове на търговци, които продават същия този сорт сливи Опал, имат в пъти по-постно обяснение. Интересно ми е, какви са причините за слабото представяне на българските търговци; дали се страхуват че други (недобросъвестни) български конкуренти нагло ще им копират текста, или пък нямат време и възможност да си оставят сливи за дегустация на родителското дърво което използват за калеми, дали само сливите са така слабо представени, или някакви други фактори?

Като заговорих за конкретни сортове, някой от вас има ли преки впечатления от сортовете сливи: Опал, Цар, или ЙоЙо? А  виждали ли сте български разсадник да предлага сорт сливи Цар?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Риторични въпроси задаваш, поне според мен.

За Йо-Йо съм чел доста мнения, че е безвкусна слива, прилича на Стенлей (единия му родител) по форма и големина. Шарката не е толкова страшна, както е била да кажем преди време когато е открита. Всички сортове сливи на пазара са толерантни към болеста. Моите Стенлей си я носят, но проявата е само по листата, плодовете са без забележка. Чачанските сортове са също толерантни. При кайсиите не е съвсем така.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Georgi , благодаря за информацията за Йо-Йо, Стенли, чачанските сортове и особено за маловажността на шарката! А кои са другите болести или друг вид проблеми, които са най-значими при сините сливи по твоя (нашия) край?

преди 3 часа, Georgi написа:

Риторични въпроси задаваш, поне според мен.

По-точно, кои от въпросите в моето мнение са риторични?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 1 час, embedeo написа:

По-точно, кои от въпросите в моето мнение са риторични?

Тези:

Дори се чудя, защо повечето български разсадници нямат и наполовина толкова добри онлайн обяснения на сортовете си?

Интересно ми е, какви са причините за слабото представяне на българските търговци; ...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 1 час, embedeo написа:

@Georgi , благодаря за информацията за Йо-Йо, Стенли, чачанските сортове и особено за маловажността на шарката! А кои са другите болести или друг вид проблеми, които са най-значими при сините сливи по твоя (нашия) край?

При мен сливите страдат най-много от ранно и късно кафяво гниене, от неприятелите семеяда е най-опасен. Без препарати ще има само листа за сянка. 

Шарката не е маловажна болест, може да убие дърво много бързо. Заради нея Кюстендилската слива е история. Исках да кажа че съвремените сортове са толеранти и не им пречи по отношение на качеството на полодовете.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 24.06.2023 г. at 12:57, Georgi написа:

При мен сливите страдат най-много от ранно и късно кафяво гниене, от неприятелите семеяда е най-опасен. Без препарати ще има само листа за сянка. 

Жалко, че не стават без пръскане! Все пак, аз така или иначе няма да пръскам наличните ми сливи, да видя какво ще се получи. А ако са толкова капризни, че да нямат задоволителна реколта, то ще ги премахна и на тяхно място ще сложа други растителни видове, за които в момента не ми достига място.

 

На 24.06.2023 г. at 12:51, Georgi написа:

Тези:

Тези въпроси не са риторични, напълно сериозно съм ги задал.

Ако някой се интересува, ще кажа, че такива въпроси са много полезни, защото помагат да си видим недостатъците и да се подобрим. В определени професионални среди, такъв тип въпроси са поставени на формални основи и са част от работния процес, например методът 5WHY като част от continuous improvement (непрекъснато подобрение). Дори и да не получат отговор, тези въпроси пак могат да са полезни. Например, някой читател, след като не вижда причини сливовите сортове  да са толкова бедно описани, може да си подобри описанията на собствените сайтове, или дори да се навлезе в нова за него или нея пазарна ниша. Разбира се това са хипотези, но в обратния случай, ако не се стремим да се подобряваме, то няма да имаме подобрение. Тук пропускам разни подробности, като например че ако отправиш недипломатична критика към някого който е докачлив, той може не види ползата от критиката, но по-важното тук е, че у всеки човек е заложен естествен стремеж да се усъвършенства.

Отделно от ползите, аз щом задавам тези въпроси, ги задавам защото не знам дали например сливите са някаква култура при която има някакви особени фактори, както и уточних когато ги задавах. Примерно, може сортовете сливи да имат много по-голяма несигурност на резултатите (от други култури) и съответните разсадници да не дават умишлено информация на потребителя за да не го подведат; може пазара на сливи да е по-различен (от другите овощни видове) и съответните разсадници да се страхуват извънредно много че конкуренцията ще им "изкопира" подробните описания. Няма как да знам тези неща предварително. Затова, ако вие имате някакви (особени) въпроси, не се стеснявайте -- винаги е по-добре да ги зададете, отколкото да си премълчите.

Между другото, разсадникът Зелена Пролет, който похвалих в друга тема по друг повод, имат много подробни описания на това което продават, но (за съжаление) не продават сливи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
На 26.06.2023 г. at 10:48, embedeo написа:

Тези въпроси не са риторични, напълно сериозно съм ги задал.

Не го приемай лично. Под риторични имах предвид, че отговорите са ясни, поне на мен. Аргумента ми е, че за разсадниците важи принципа на търсенето и предлагането, както и за всичко останало в съвременната икономика. Ако клиентите търсят информация, все ще се намери някой да я даде, като се предполага че това ще повиши продажбите му. Проблема е, че нашенеца няма нужда от това. У наше село всички череши са ранни или късни, сливите са сини, ябълките и крушите са летни или зимни и т.н. Да не говорим за подложки, системи на резитби и т.н. Често посещавам овощарските гупи във Фейса. Там една снимка на пълна щайга с чесън събира стотици харесвания, но едно видео където някой показва полезна техника се харесва от 5-6 човека. Нашенеца иска пълна софра, не го интересува знанието. Имам по-голям брат, който не е прочел нито една книга през живота си и се чувства прекрасно. Средната оценка на изпита по литература преди седмица или две е 3.93. Та причината си е в хората. Това е лично мнение и не ангажирам никого за това.

Иначе и аз бих искал като теб като вляза в сайта на разсадник Х да намеря каквото търся, но уви не е така. Но пък нямам проблеми с английския език и намирам отговорите по един или друг начин. "Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори, защото всеки, който иска, получава, и който търси, намира, и на този, който хлопа, ще се отвори." Матей 7:7-8

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 26.06.2023 г. at 11:49, Georgi написа:

Не го приемай лично. Под риторични имах предвид, че отговорите са ясни, поне на мен.

Няма проблем от моя страна и аз не съм се засегнал от никое от твоите мнения. На теб аз мога само да ти бъда благодарен за многото съществена информация която споделяш! А и си давам ясна сметка, че ти не си длъжен да виждаш моите въпроси от същия ъгъл от който ги виждам аз, а също така, не е задължително моите въпроси да представляват интерес и за теб. От своя страна, се извинявам, ако с дългата ми и (прекалено) подробна обосновка съм оставил лошо впечатление!

Напълно си прав за примера със снимката на пълната щайга с чесън и затова докъде се простират интересите на масовата аудиенция. Към тази картина, аз мога само да добавя изумлението си от още по-фрапиращи случаи -- например, има видео клипове в Ютюб, които по същество рекламират някаква форма на вечен двигател, и макар че част от коментарите под видеото да развенчават измамата, за съжаление, има твърде много мнения които приемат измамата за "чиста монета" и дори бранят авторите на измамното видео от нападки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Дали да не отворим нова тема-раздел за хибридни сортове? Ето я моята сливопраскова "Flavor fall", засадена в парцела през ноември 2020.

фалл.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 3 часа, Александър Ал написа:

Ето я моята сливопраскова "Flavor fall", засадена в парцела през ноември 2020.

Ти си насъбрал бая колекция сливови, дали да не пуснеш една пратка калеми март месец към София, таман кат за срещата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ако ми напомниш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 8 часа, Александър Ал написа:

Ето я моята сливопраскова "Flavor fall", засадена в парцела през ноември 2020.

Имам един въпрос от чисто любопитство, понеже тези хибриди и особено "Flavor fall" доскоро не бяха никак популярни в България, по мои субективни впечатления. Ти как се сдоби, или от кой разсадник точно купи тази сливопраскова "Flavor fall"? А дали същия разсадник или търговец е предлагал и други хибриди?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ще те разочаровам. Подарък ми е от колега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване