Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 13 часа, Славянски написа:

Ножицата ми на Топмастър е с най-твърдо острие по скалата на Рокуел (някъде 61) и по-бавно се захабява. 

SK5 е стоманата. Колко е твърда не знам, но се съмнявам, това широко острие да се счупи. Първо ще се счупи някое от раменете. Вече писах, че са от алуминиева сплав, а не стомана. С върха не режа, а за сухите клони си имам триони и големи ножици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

С върха не режа, а за сухите клони си имам триони и големи ножици.

Има места, където израстват близки клонки и можеш да бръкнеш да ги срежеш единствено с върха. Ако са зелени и меки, няма проблем. В моя случай аз не забелязах, че клонката е суха, и мисля ми беше далече та едвам я достигнах с върха. Със счупения връх за някои места ножицата обаче не може да бръкне и не става, та не я ползвам много. SK5 стомана точно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 часа, Kalam Mekhar написа:

SK5 е стоманата. Колко е твърда не знам, но се съмнявам, това широко острие да се счупи. Първо ще се счупи някое от раменете. Вече писах, че са от алуминиева сплав, а не стомана. С върха не режа, а за сухите клони си имам триони и големи ножици.

Никой не казва че острието ще се счупи. Е...връхчето може. Проблема е че може да се нащърби. Казва се "chipping" (https://roselli.fi/blogs/blog/soft-vs-hard-steel-what-is-chipping) и изглежда ето така Untitled_design_6_480x480.jpg?v=16244490

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 минути, Panik написа:

Никой не казва че острието ще се счупи. Е...връхчето може. Проблема е че може да се нащърби. Казва се "chipping" (https://roselli.fi/blogs/blog/soft-vs-hard-steel-what-is-chipping) и изглежда ето така Untitled_design_6_480x480.jpg?v=16244490

Няма проблем. Ако се счупи ще купя друга. Имам достатъчно инструменти. Купих цяла серия професионални ножове от Терна, докато работеше завода, така, че имам представа, какво е ножарска стомана и баланс между твърдост и гъвкавост. Тяхната професионална серия е от стомана на Bonpertuis. Иначе, прехвалени ножове от неножарска стомана има, колкото искаш. Имам един такъв нож, правен в Костенец, който струваше колкото една руска кола по време на хиперинфлацията (купих го за 20 марки), но, става само за украса на механа и за снимка. Както и такъв от прехвалена шведска стомана Sandvik, която също не ми вдъхва никакво доверие. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Днес получих нова играчка. Понеже наскоро си купих ножица тип наковалня- японската ARS Anvil VA-8Z реших да не си купувам оригиналния байпас модел от японската марка, а да си намеря качествен генерик на оригиналния ARS VS-8Z. След доста задълбочена сравнение на производители, качества на използваните материали и производни на японската класика, се спрях на един модел от тайванския производител LAOA. Купих го, и днес е в ръцете ми. NICE, A?

LAOA.jpg

LAOA2.jpg

LAOA3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какви пари? Трябва да се види и как реже. Бързо ли се захабява острието и т.н.? В крайна сметка не ги вземане за красота тези ножици, а за функционалност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Руските сайтове много ги хвалят. стоманата била с висока твърдост.... Над 60.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Ars са хубави. А и като принцип механика ножиците тип анвил. Волф гартен имат една малка прекрасна за добри пари с наковалня. Разбира се, зависи какво ще се реже с нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Има една марка, която е на почит в цял свят, но в България дистрибуцията и е никаква и затова не се спряга за лидерска. Това са германските инструменти LÖWE. Повечето модели на тази марка са тип гилотина(анвил). Има страшно много генерици на техните модели, както и на моделите на Фелко. В руските и украински форуми, както и в клиповете в YouTube определено сочат LÖWE за фаворит, а Felco за класика. Непосредствено до тях нареждат ARS. Наличието на прилични пазарни оферти ме насочи към ARS. Felco общо взето има навсякъде,  LÖWE- никъде, а ARS в Бг са абсолютно непознати и сравнително евтини.

Ето за шаренийка да покажа едно китайче- копие на Felco2

фелко.jpg

H09fe41835d93497085dfd8dbdc36ee67r.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 8 часа, Александър Ал написа:

Има една марка, която е на почит в цял свят, но в България дистрибуцията и е никаква и затова не се спряга за лидерска. Това са германските инструменти LÖWE. Повечето модели на тази марка са тип гилотина(анвил). Има страшно много генерици на техните модели, както и на моделите на Фелко. В руските и украински форуми, както и в клиповете в YouTube определено сочат LÖWE за фаворит, а Felco за класика. Непосредствено до тях нареждат ARS. Наличието на прилични пазарни оферти ме насочи към ARS. Felco общо взето има навсякъде,  LÖWE- никъде, а ARS в Бг са абсолютно непознати и сравнително евтини.

Ето за шаренийка да покажа едно китайче- копие на Felco2

фелко.jpg

H09fe41835d93497085dfd8dbdc36ee67r.jpg

А, льовето са си достатъчно тачени и тук, просто като ценови клас са малко по-скъпи. Okatsune си взех зимата, ами изключителна класа е. Просто не им се хвърлят на хората 120-тина лева за ножица.

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 51 минути, ivkit написа:

А, льовето са си достатъчно тачени и тук, просто като ценови клас са малко по-скъпи. Okatsune си взех зимата, ами изключителна класа е. Просто не им се хвърлят на хората 120-тина лева за ножица.

 

Бях тръгнал да търся льове- не намерих свестен дистрибутор...да не кажа, че не намерих кьорава ножица.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 8 часа, ivkit написа:

А, льовето са си достатъчно тачени и тук, просто като ценови клас са малко по-скъпи. Okatsune си взех зимата, ами изключителна класа е. Просто не им се хвърлят на хората 120-тина лева за ножица.

Интересна марка, Okatsune. Също ми е интересно при тази твърдост на стоманата дали са по-чупливи или може би е по-дебело острието? Моята евтина на "Топмастър" (китайска) я замерих около 61 по Рокуел. Но върхът се счупи след сравнително малко употреба. Ползвам си я от време на време и се държи и острието трае, но нали...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 12 часа, Александър Ал написа:

Бях тръгнал да търся льове- не намерих свестен дистрибутор...да не кажа, че не намерих кьорава ножица.

Майер могат да внесат всичко, а и поддържат обикновено на склад. От тях съм си купувал любилеен модел льове. И едни русенци, които са им официален дистрибутор също имат - Флориан. Трябва телефонен контакт с фирмите и запитване.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 4 часа, Славянски написа:

Интересна марка, Okatsune. Също ми е интересно при тази твърдост на стоманата дали са по-чупливи или може би е по-дебело острието? Моята евтина на "Топмастър" (китайска) я замерих около 61 по Рокуел. Но върхът се счупи след сравнително малко употреба. Ползвам си я от време на време и се държи и острието трае, но нали...

Не знам, не съм змервал. Иначе се вижда, че са въглеродна, ръждаема стомана, опростени като механика. Трябва грижа за стоманата при такива случаи, но пишат че доста държи ряз. Аз я намирам за много режеща. Чисти, разкошни отрези, но... В един момент се превръща в идея фикс инструмента. Топмастера я подарих на тъста, две години крои лозя, много е доволен, помня, че беше доста удобна.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Да, Окатсуне.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

По принцип мен не ме кефят ножиците за една ръка със сменяеми ножове. Това е знак, че може да се наложи подмяна. Тези, при които ножът не е сменяем, би трябвало да залагат на здравина и качествена стомана. Не съм тествал Гардена-та, но ми се чини, че острието по-бързо се затъпява от другите ми по-евтини ножици, та понеже не съм я точил, не съм я и ползвал тези дни. Определено HRC 60 звучи добре.

Преди малко ползвах Топмастър-а за една ябълка със сравнително дебели клони, които трябваше да прореждам (режа до основата, дебели около 2 см) и нямах трион под ръка. Справи се добре.

Инструментите никога не са излишни. Особено ако можеш да разчиташ на тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

  Изненадващо пристигна и една ножица, която я бях отписал:

received_633972001885289.jpeg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Александър Ал да попитам ако позволиш: откъде у тебе афинитета към ножици тип наковалня? Не мачкат ли много при сряза? Аз такива ползвам само са разфасовка на клони за мулчиране или горене. Не ме радва какъв сряз правят. Вярно, че ножицата беше евтина, но...

Тази каква марка е? Ти стана колекционер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

това не е наковалня. Аз не съм я виждал още. Жена ми я е снимала. Това е сравнително скъпа китайска- 30 кинта от Алиекспрес. Марка  Delixi. Лошо впечатление ми направи липсата на опаковка.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Няма как да не си помисля, че китайския търговец ме е ощетил. Гледах отзиви на други купувачи на страницата му. Там ножиците имат опаковка и фирмено лого на острието. Моята е в найлоново пликче, без емблеми, без опаковки, без нито един надпис. Нищо общо.. Пратил ми е едно 3-то качество.... ама аз му написах мноо кофти фиитбек. Първите две снимки са от поръчките на други клиенти, отворената ножица на третата снимка без един надпис и сертификация е моята.

A5ad7e9712fb7464f927bd1f141674e3bx.jpg

A71fd468a7b30426a86fb36375ff846d4N.jpg

gold.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване