Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски
На 26.02.2024 г. at 14:02, Славянски написа:

Вчера си поприказвах по телефона с мъжа, приятел на баща ми, който ме заведе при ето тази кайсия и направи възможно да взема калеми от нея в края на миналата година. Цъфтяла късно. Сортът не се знае. Може и да е някакъв по-стар сорт, може и семенак да е. Не се сетих като бях там да огледам дали е присадена. Не знам по снимката личи ли си. Но очевидно дървото не е някакво болнаво щом е изкарало до такава възраст почти без грижи, оставено на себе си.

Та като говорихме човекът сподели, че ранната му кайсия цъфтяла вече от четири-пет дни. И предната година пак цъфтяла рано. Той има няколко кайсии на двайсетина години и другите цъфтят по-късно, а онази във фабриката още по-късно. Но това, което ми каза от наблюденията си е, че тя цъфтяла много дълго - вика едно двайсет дни. И той я гледа и си вика, че е прецъфтяла, но тя пуска нови и нови цветчета. И си мисля, че може би този проточен цъфтеж е ключът към успеха. Което ще рече предполагам, че прави цветни пъпки на млади едногодишни и как беше терминът... предивременни (странични) клонки.

Сложил съм калеми от въпросното дърво на три джанки. Дано се хванат. Имам и още един калем.

Чух се пак с човека днес. Снимки няма, но е ходил да огледа дървото тези дни и каза, че отваряло първи цветове. Докато другата силистренска наблизо, от която бях взел също калеми, вече е напълно прецъфтяла. На човека вече му цъфтят крушите и вишните, ранната череша странно не му е цъфнала, вика някои праскови отиват към прецъфтяване. Има унгарски и други кайсии, които още не са прецъфтели напълно, а ранната му кайсия беше цъфнала на 25 февруари и за десетина дни прецъфтя. Тези щрихи ги давам за контекст. Очевидно дървото цъфти много късно (към момента след круши и вишни). Колкото и микроклиматът да е фактор, имаме късен цъфтеж. Ще видим ще задържи ли реколта. Други опрашители наоколо мисля няма (индустриална зона на край града), доста занемарено. Та вероятно е самоплодно.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 20 минути, Славянски написа:

Чух се пак с човека днес. Снимки няма, но е ходил да огледа дървото тези дни и каза, че отваряло първи цветове. Докато другата силистренска наблизо, от която бях взел също калеми, вече е напълно прецъфтяла. На човека вече му цъфтят крушите и вишните, ранната череша странно не му е цъфнала, вика някои праскови отиват към прецъфтяване. Има унгарски и други кайсии, които още не са прецъфтели напълно, а ранната му кайсия беше цъфнала на 25 февруари и за десетина дни прецъфтя. Тези щрихи ги давам за контекст. Очевидно дървото цъфти много късно (към момента след круши и вишни). Колкото и микроклиматът да е фактор, имаме късен цъфтеж. Ще видим ще задържи ли реколта. Други опрашители наоколо мисля няма (индустриална зона на край града), доста занемарено. Та вероятно е самоплодно.

Ами, щом е така, ще пращаш калеми :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първи трябва да ми се захванат. Засега не виждам развитие. Но имам надежда. На няколко джанки сложих. Все някъде да има съвместимост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
Just now, Славянски написа:

Първи трябва да ми се захванат. Засега не виждам развитие. Но имам надежда. На няколко джанки сложих. Все някъде да има съвместимост.

Еми успех ти пожелавам :)

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Първи проблем с кайсията, шансовете да се размине са малки. Смола, но не е само на един клон а на всички. Ще изчакам до края на пролетта за да разбера дали е бактериално или други две-три неща за които се съмнявам. Ако успея да открия причината, шанса да я оправя ще е по голям.

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit
преди 33 минути, Jimmy Stoikov написа:

Първи проблем с кайсията, шансовете да се размине са малки. Смола, но не е само на един клон а на всички. Ще изчакам до края на пролетта за да разбера дали е бактериално или други две-три неща за които се съмнявам. Ако успея да открия причината, шанса да я оправя ще е по голям.

Да, и моите така пострадаха. Монилиоза мисля причини смолотечението при мен. Много са малки шансовете дръвче да оцелее в дългосрочен план след стартирало смолотечение. Ще  режа, въпреки че някои са много млади. И вероятно повече няма да опитвам да отглеждам кайсии, просто не е район тук. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
преди 7 минути, ivkit написа:

Да, и моите така пострадаха. Монилиоза мисля причини смолотечението при мен. Много са малки шансовете дръвче да оцелее в дългосрочен план след стартирало смолотечение. Ще  режа, въпреки че някои са много млади. И вероятно повече няма да опитвам да отглеждам кайсии, просто не е район тук. 

Да, аз също няма да повторя когато загине, ще заложа на устойчив плод който се развива добре на моята мини екосистема. Най вероятно ще е втори сорт нар. Поне няма да изтръпвам на прогнозите

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Всъщност сега като се сещам, миналата година след засаждане единия скелетен клон при нарастване имаше смолотечение в основата, но се оправи за около месец. Тогава си помислех, че може по грешка да съм го наранил, явно не съм и е възможно да е дошла при мен с проблем

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Много рано се появяват тия симптоми, дръвчето е съвсем младо. Аз съм имал при праскови и вишни. На вишната клона го премахнах. Прасковата имаше наранявания от животни. Тя още се държи. За тая монилиоза пише, че я имало повече по ябълки, круши и дюли...

Аз пък днес се зарадвах на кайсиевите калеми. Може би на най-ценното дръвче има набъбване на пъпките на повечето калеми:

IMG_20240330_221132.thumb.jpg.6bda9302961d493fde2bea7f83f49735.jpg

Това е онази кайсия с късния цъфтеж . Калемите бяха необичайни, но не е рязана. Може пък да не е виолетова джанка. И вторият калем тръгва:

Photo1255.thumb.jpg.ba64080fa407d816508493c2b91bd832.jpg

Другите повечето са Харгранд. Малки калемчета, но изглеждат свежи и се вижда наедряване на пъпките. Джанката иначе я чистя от пъпки под калемите редовно.

IMG_20240330_221151.thumb.jpg.171974ef6a502346c215019dc8a5c1a6.jpg

Ето го цялото дърво, така и не успях да го заснема добре заради силното слънце: 

Photo1259.thumb.jpg.8cd7df9d84afd2435845c3a5a1a9769f.jpg

Надявам се и майчиното дърво в Червен бряг да задържи реколта, да не се окаже, че болестите са по-проблемни от мразовете.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

Отрязах един клон на кайсиевото дръвче под смолотечението и замазах с овощарска, на следващия ден тръгна смола от сряза. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)

Тези дни разглеждам 4 кайсиеви дръвчета и установявам, че всички имат смолотечение :hushed:

При вас имали кайсия която е влезнала в плододаване и е без смола?

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Hristo Pavlov
преди 15 часа, Jimmy Stoikov написа:

Тези дни разглеждам 4 кайсиеви дръвчета и установявам, че всички имат смолотечение :hushed:

При вас имали кайсия която е влезнала в плододаване и е без смола?

При нашите една почти е заминала, другите две и те според мен ще пострадат сериозно. Но при тях е от бактериален пригор. Даже според мен се е прехвърлил и на един вишнап. По Великден като ходя ще го мисля да пръскам ли или да пръскам и тия болните директно да махам. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

АБ..... гледам, че тази година трябва да опитам кайсиите.

кайсии.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 52 минути, Александър Ал написа:

АБ..... гледам, че тази година трябва да опитам кайсиите.

кайсии.jpg

Не дърпай дявола за опашката че как го дават в петък 0°

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване