Jump to content

Преди да се регистирате и включите активно в нашите форуми, молим ви да се запознаете с темата "Какво е Без Мотика?".

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

7 гласа

1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

• С квачки.
      5
    • С инкубатор.
      1
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      1
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      1
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

Очевидно, че технологията на хранене работи, щото не се разхлопват по фабриките. Но то и кое точно да ги стимулира? Пространство? Местообитание?

Но не съм съгласен, че мътенето се случва в тези по-бедни на хранене и снасяне периоди. То есента и зимата са най-бедни на яйца. Кокошките мътят основно, да не кажа ексклузивно, пролетта.

Нивата на хормоните. При мен, никога кокошка не е лягала да мъти в най- активния яйценосен период - пролетта. Дивите животни снасят тогава определен брой яйца (до 20 при яребицата) и лягат да мътят, защото не нямат заложени повече узрели яйцеклетки. Моите кокошки, обикновено лягат да мътят през лятото, след отминаване на най- активния период. Идеално за мен е през Май и началото на Юни, но, това не е концерт по желание. 

Технологията от 360 яйца на кокошка е реалност от над половин век. Основното е селекция, но за да се прояви оптимално трябва определен фураж и задължително отопление през зимата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен повече тази година легнаха през май и към края на април. Имало е квачки и юни, и юли, една излюпи даже в началото на октомври. Само че от нейните нищо не оцеля до пролетта. Снасянето почва по-силно през февруари.

Аз лично нямам нужда двайсет кокошки да ми снасят по двайсет яйца на ден като ги стимулирам хормонално. Не ги храня кой-знае колко специализирано, и снасят и се въдят предостатъчно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Славянски написа:

Аз лично нямам нужда двайсет кокошки да ми снасят по двайсет яйца на ден като ги стимулирам хормонално. Не ги храня кой-знае колко специализирано, и снасят и се въдят предостатъчно.

Те си отделят сами хормоните, ако се отглеждат при условията за които са селектирани. Продуктивните породи имат нужда от много протеин, който не може да им осигури житото и царевицата. Ако не се пускат на свобода за да си набавя този протеин от животинките, които изравят, пилетата и кокошките хранени с жито и царевица са жалка картинка. Познават се веднага. Растат само на крака и шия и се развиват много бавно. През лятото не могат да формират яйцеклетки и изобщо спират да снасят.  Дефицитът на протеин се коригира със соя и слънчоглед, които се добавят в смеските. Калций и витаминен комплекс също за задължителни. В тези, които аз ползвам има и сорго. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Здравейте, някой има ли патици и какво правите с техните яйца?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имахме няколко години, но март 2019-та лисицата скъса мрежата на къщичката им една нощ и ги отнесе всичките. Бяха уж индийски бегач, порода за яйца, която не мъти. Имали сме и обикновени. Оттогава нямаме, просто щото не сме им направили инфраструктура и затова пострадаха в кокошарника. Да, беше кокошарник на колела с мрежа на пода. Изгубихме към хиляда патешки яйца и месото. Но вината не е само на лисицата.

Яйцата ги ядяхме :) или сме слагали кокошки да ги мътят. 25-26 дни. Една излюпи десет от десет, но бяха твърде много и на първия ден смачка две. Вие имате от немите, които са добри мътачки, но мъжки май нямате...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Няма мъжки. Може ли да попитам как се приготвят яйцата им?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Нищо по-различно от кокошите. 

• Харесвам 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

https://modernfarmer.com/2015/06/everything-you-need-to-know-about-duck-eggs/

Е, пачите яйца са си супер! И патките в общи линии се хранеха основно сами. Е, идват и да си искат и няма как да не ги чуеш, особено женските! Голяма тишина настана като ги изяде лисицата (две уби дивата котка).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 21 часа, Веселата ферма в Родопите написа:

Здравейте, някой има ли патици и какво правите с техните яйца?

Отглеждал съм патици десетина години, но май е било грешка, като направя преценка на стари години. Постоянно цапаха водата на кокошките и не подлежаха на никакво обучение. Патицата си има няколко патешки мисли в главата и от нищо друго не се интересува.  Яйцата ги правим същото, каквото кокошите. Предимно ги ядем и от време на време слагахме на някоя кокошка да ги мъти. Патица не ми е мътила патета никога.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Васил Игнатов

По принцип кокошката е хубаво да мъти сама ако мъти с други кокошки новоснесените яйца трябва да се махат напоследък се уверявам че могат да мътят много яйца на мен миналата година средно голямакокошка ми измъти 18 пилета

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.

• Създай нов...