Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Славянски

Люпене на пиленца и други пернати с мътачка

Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?  

14 гласа

  1. 1. Как бихте предпочели да размножавате кокошките във вашето стопанство?

    • С квачки.
      9
    • С инкубатор.
      3
    • Да купувам вече излюпени пилета или по-големи птици, без значение дали от квачка или инкубатор.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени от квачка.
      2
    • Да купувам пилета по възможност люпени с инкубатор.
      0
    • Не бих отглеждал/-а кокошки.
      0


Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 10 минути, Venetka написа:

И мен ме интересува нещо изпитано като модел/марка инкубатор. @Kalam Mekhar

Моят е от Алиекспрес, автоматичен за 48 яйца. Поне 30 пилета от 48 се излюпват, като се има предвид, че, преди държах по- малко петли от нужното.  Каквато и марка да вземете, всички са еднакви, включително жълтата пластмаса за кутиите. Един и същи датчик и дисплей. Въпросът е да е автоматичен, защото малко хора си стоят вкъщи да  въртя ключа и да бъркат яйцата на два часа. А, с ръка, колкото по- малко се пипат, толкова е по- добре. Оставям си ги на фабричната температура от 37,8 градуса. Намалял съм я при започване на люпенето и го отчитам, като грешка. По- добре е да не се променя. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Онзи ден открих сезона на люпенето на пилета, този път по-рано от обичайното. Обикновено първите са лягали в края на април, но тая година пролетта подрани.

Кокошката е на четири или три години и ляга да мъти за пръв път, та не зная какво да очаквам. Лежа няколко нощи в полога, после се залежаваше и през деня, докато не я отделих в нейна си къщичка и не й сложих две пробни яйца, върху които остана 24 часа.

И така онази вечер й взех двете и сложих други четиринайсет от отбираните за люпене последните дни. Две хартисаха. Повече от четиринайсет не бих сложил, защото рискът е да не ги топли добре и да се провали люпилото. И без това времето е хладно тези дни. Това е тя на ден първи:

IMG_20230417_134131.thumb.jpg.54b844d72a4d04641efa2b41d26c42ac.jpg

Тежичка е кокошката и имах някои притеснения като я гледах как се намества на яйцата. Та на следващия ден като я пуснах за храна, вода и тоалетна, очаквах да видя някое пострадало яйце. И не ме разочарова - наистина едно беше зачупено и смачкано, но не се беше разляло. Оказа се едно, което имаше малко странна двуцветна черупка, сякаш от различен материал е направена едната половина. Бяха минали седемнайсет часа та реших, че е достатъчно рано да го подменя, вземайки едно от двете пробни яйца, които предполагам имаха някакъв напредък в сравнение с други съвсем нови. Тъй или иначе няма какво да губя.

Днес тепърва ще видя положението на яйцата, но в защита на кокошката взех смачканото яйце да го изпържа и черупката се оказа много тънка и чуплива. Било е обречено. Очевидно такива необичайни черупки са сигнал за нередности. Иначе беше едро яйце, но е трябвало да избера такива с хомогенна черупка.

Добре, че ястребите спряха да нападат, че дълго време затворени и яйца почти нямаше.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 минути, Славянски написа:

Очевидно такива необичайни черупки са сигнал за нередности. Иначе беше едро яйце, но е трябвало да избера такива с хомогенна черупка.

За люпене се избират стандартни яйца, без аномалии (вдлъбнатини, изпъкналости/удебеления и ръбове). По възможност с приблизително еднакъв размер. Държането на яйце под квачката за един ден не му дава никакво предимство в сравнение с останалите. Или не е почнал процес на формиране на зародиш (1-3 ден) и яйцето е, като всяко друго, или е почнал (формирали са се кръвоносни съдове) и охлаждането за един ден напълно ще умъртви зародиша. В крайна сметка, петела си остава ключов фактор. С всяка кокошка над десетата, люпимостта пада. До 12 кокошки на един петел е приемливо и се броят за разплодни яйца. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 29 минути, Kalam Mekhar написа:

За люпене се избират стандартни яйца, без аномалии (вдлъбнатини, изпъкналости/удебеления и ръбове). По възможност с приблизително еднакъв размер.

Май имаше и още едно малко ръбесто/неравно. Ще видя какво ще излезе. Гледах и по породи да отбирам. Иначе редовно са мътили кокошки само свои яйца (по десет-петнайсет) и гледката е много красива. Всичките еднакви. Миналата година обаче късните люпила (септември/октомври) не бяха успешни. Повечето пиленца измряха преди зимата.

Цитат

Държането на яйце под квачката за един ден не му дава никакво предимство в сравнение с останалите. Или не е почнал процес на формиране на зародиш (1-3 ден) и яйцето е, като всяко друго, или е почнал (формирали са се кръвоносни съдове) и охлаждането за един ден напълно ще умъртви зародиша.

Предстои да се види. Възможно е зародишът да е заминал заради прекъсването. Но мисля, че първият ден не е толкова ключов. Интересно ми е ако зародишът не е умъртвен с какво закъснение ще се изплюпи (ако има закъснение). Всички други са надписани с изключение на въпросното. Още на седми ден ще ги прегледам с фенерче.

Цитат

В крайна сметка, петела си остава ключов фактор. С всяка кокошка над десетата, люпимостта пада. До 12 кокошки на един петел е приемливо и се броят за разплодни яйца. 

Тук петлите са повече, много повече. Съотношението е някъде 1:4 петли към кокошки. Има и три млади, които още не скачат по женските. Уж от различни породи, но примерно легхорните са два, а мараните са три, макар и само един да е чист, но са с горе-долу еднаква шарка. Брамите останаха без петли брама. Има два мелеза с подобна шарка, може би петдесет процента колумбийска брама. На тоя етап чистите породи идват малко утопия в тези условия. Няма кой да се занимава да ги държи отделени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, Славянски написа:

Интересно ми е ако зародишът не е умъртвен с какво закъснение ще се изплюпи (ако има закъснение). Всички други са надписани с изключение на въпросното. Още на седми ден ще ги прегледам с фенерче.

 Има два мелеза с подобна шарка, може би петдесет процента колумбийска брама.

Може да не е умъртвен, само, ако изобщо не се е формирал. За тези часове, никакво закъснение може да няма. Особено, ако яйцето не е по- едро от останалите.

Чисти брами не ми останаха, а и не ми трябват особено. Много бавно се развиват. От няколко години оставям хибриди от яйца, които купих от една жена и са много успешни. Петлетата пропяват на два месеца и половина, а ярките, пронасят, максимум на четири месеца и половина. Приличат на Брами, но имат различна структура. Набити и скорозрели. 

Petel1.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 48 минути, Kalam Mekhar написа:

Може да не е умъртвен, само, ако изобщо не се е формирал. За тези часове, никакво закъснение може да няма. Особено, ако яйцето не е по- едро от останалите.

Т.е. според теб е било по-сигурно да сложа друго яйце отначало?

Преди години една кокошка се пробва да мъти, но малко зорлем и не лежеше добре на яйцата. След като от десет останаха шест читави (то имаше и джинкови, които тя счупи), дадохме ги на друга. То тогава бяха първите кокошки и нямаше избор на мътачки. Онази ги излюпи, но пак на 23-24-25-ти ден и не всички. Та зародишът не беше умрял в първата седмица, но всичко се забави с дни. Но все пак донякъде ги е топлила, не са били оставени навън. А и тогава беше сигурно август.

Интересно, че впоследствие лошата квачка се поправи и люпи и отгледа успешно пиленца поне два пъти. Очевидно беше насила първият път и правеше напук.

Но, пак на въпроса, няма вариант развитието да е почнало, да го спреш за седемнайсет часа, и после да продължиш и да не е умрял? Стояло е на около 15 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А при по-едро или по-дребно яйце каква е работата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 15 минути, Славянски написа:

А при по-едро или по-дребно яйце каква е работата?

Обикновено е един ден разлика. При една порода се люпеха с два дни по- късно, но забравих коя. При инкубатора, това е важно, защото пада влажността от честото отваряне при ваденето на пилетата и най- успешни са най- ранните или тези в средата на периода на люпене. Закъснелите, често не успяват да излязат от засъхналата ципа. И при квачката, нещата не са добре при лош подбор на яйцата, защото тя пък почва да стои полуизправена, когато почнат да щъкат пиленцата под нея. Така, че закъснелите се люпят  винаги рисково.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 43 минути, Kalam Mekhar написа:

И при квачката, нещата не са добре при лош подбор на яйцата, защото тя пък почва да стои полуизправена, когато почнат да щъкат пиленцата под нея. Така, че закъснелите се люпят  винаги рисково.

Да, и това не е добре. Може да остави яйцата и да тръгне с първите. Но ако човек има желаещи да мътят кокошки повече от нужното, не е проблем тези едно-две или колкото са последни яйца да ги сложим на друга да ги доизлюпи и вечерта или на следващата вечер да ги върнем при останалите. Обикновено има кокошки, които лежат тъй или иначе за смяна.

преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Чисти брами не ми останаха, а и не ми трябват особено. Много бавно се развиват. От няколко години оставям хибриди от яйца, които купих от една жена и са много успешни. Петлетата пропяват на два месеца и половина, а ярките, пронасят, максимум на четири месеца и половина. Приличат на Брами, но имат различна структура. Набити и скорозрели. 

При теб и тези смески очевидно много допринасят за тая скорозрелост. Тук никога не съм имал ярка на 4,5 месеца да снася. Имало е купешки петлета легхорн и брама кръстоска, които много бързо се развиха. Брамите са бавни наистина. Въобще и повечето гащати. И на девет месеца може да не снасят. То в последните две години не мога и да отгледам женска. Все кекави се оказаха колкото бяха чисти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 3 часа, Славянски написа:

 

При теб и тези смески очевидно много допринасят за тая скорозрелост. Тук никога не съм имал ярка на 4,5 месеца да снася. Имало е купешки петлета легхорн и брама кръстоска, които много бързо се развиха. Брамите са бавни наистина. Въобще и повечето гащати. И на девет месеца може да не снасят. То в последните две години не мога и да отгледам женска. Все кекави се оказаха колкото бяха чисти.

Последната чиста Брама я хвана лисица. Много обичаше да забягва из храсталаците, но, перата на краката ѝ се заплитаха във високата трева и дори от човек не можеше да избяга.

Тази година не съм засичал, но, предишните две години, по две ярки пронесоха на четвъртият месец, което е постижение дори за промишлено отглеждани кокошки. Но, повечето пронасяха на около четири месеца и половина. Чиста Брама с каквото и да я храниш, не може да се развие толкова бързо. Пронася повече от месец след останалите в най- добрият случай.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Кокошката днес ме зарадва. Първо, че нямаше проблем с яйцата. Второ, пуснах я в оранжерията да хапне жито и да пие вода за малко, и рекох да пренеса едни дъски междувременно - да не кибича - защото знам, че докато не обере всичкото зърно няма да мръдне. И бичих няколко летви, при което се забавих и я забравих. А то има марули, спанак и зеле разсад... Сетих се в един момент, може би след петнадесет минути - викам си: "Отидоха зеленчуците!" Отивам, тичайки по хлъзгавия и неравен терен. А тя, милата, се прибрала сама в къщичката на яйцата и лежи! Дисциплинирана кокошка. Не беше погледнала зелениите. Свършила си работата и бързо се прибрала. Ден втори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

На седми ден се канех да прегледам яйцата с фенерче. Днес я пускам квачката да яде и да се облекчи. Гледам яйцата - омазани яко. Счупила яйце и ги осрала невъобразимо. За капак е било отдавна и всичко засъхнало перфектно. Хванах се да ги стържа с пръсти и нокти, защото такива омазани яйца нямат добър шанс да прокопсат поне на книга. Сигурно двайсет минути чистене, а и не исках да ги навлажнявам.

Всъщност се оказа, че не са осрани - просто сеното, което използвах за полога, беше от последното останало и малко фалшиво сено - с доста натрошени листенца в него, които на практика бяха полепнали като подправки по пастърма върху черупките на яйцата. Използвах едни листа от някакъв бодил в сеното, които са грубички, като естествена шкурка да изчистя наслояванията. Ще видим какво ще излезе. Иначе кокошката много прилежна - опита се да щурмува къщичката покрай мен да си иде на яйцата!

Гледах ги и на фенерче по-късно като се стъмни. Едно от брама със сигурност е спряло развитие в първите дни и е почти "лампа". Другите изглеждат малко странно. Маранските ми идват твърде тъмни да ги видя добре. Развитие има при останалите, но не ми изглежда еднакво. Възможно е да е заради по-тъмните черупки на някои от яйцата наистина. Няма да ги бъчкам повече. Останаха дванайсет. Онова, дето го беше мътила едно денонощие и после го махнах за седемнайсет часа и го върнах обратно, е сред дванайсетте.

Същевременно тая вечер сложих и втора с единайсет яйца. Тя има две успешни люпила и не я тествах. По-дребна е от брамата, бяла, на вид орпингтънка, със сивкав пух. Сложих я до яйцата, очаквайки да се намести. Тя остана да лежи все едно с отрязани крака там, където я сложих. Няма опасност да тръгне да се връща в кокошарника :)Като млада беше люпила осем от осем, ако не греша. Времето е хладно още. Дано успее да топли хубаво яйцата.

Ето тази е кокошката (сега гледах старите снимки):

https://bezmotika.com/uploads/monthly_2020_05/Photo0026-1.jpg.b78c92ba88324b457a969613da5097b3.jpg

Тогава беше на около година. Значи сега е на около четири. Една година не я садихме. Миналата. Много кротка и мудна кокошчица. Живо чудо, че ястребът не я отнесе каквато е и бяла.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При брамата се забави люпенето. Чаках пиленца в петък, на двайсетия ден - нищо. В събота нищо. Снощи почна 22-ри ден, а винаги люпят на 20-ти. Чак вечерта първо зачупено яйце, тази сутрин две пиленца са се излюпили. От маранското (black copper Maran) яйце е бяло :) Очевидно легхорнският петел е свършил работа. Какво е по-различно обаче?

Времето беше хладно за сезона едно на ръка; обаче липсата на качествено сено май се оказа по-решаваща отколко бях мислил. Пологът е в малка къщичка с дъсчен под. И кокошката като върти яйцата беше изкопала в сеното и на практика са почти върху дъските легнали. А тези дъски са студени. Трябваше да е по-дебело и по-едро сеното, за да не може така лесно да се вкопава. Или да беше в щайга или сандък . Това е обяснението ми. А това, което й сложих беше остатъчно, дребно натрошено сено от едни бали, сякаш повече от храсти отколкото от треви. На другата бях взел поука и сложих овесена слама от овцете. В топлото време не е проблем очевидно, но при хладния април оказа влияние. Ще видим какво и кога ще се излюпи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Засега са три броя. Снощното, на което май не трябваше да помагам да счупи черупката, е добре. Малко преждевременно се оказа. Очевидно кокошката е била смачкала яйцето. Имаше непогълната кръв и беше кървава работа. То е червеникавото.

Photo0957.thumb.jpg.7b6e8dd90e6dcf10867d080636e5700b.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много са хубави и пиленцата, и квачката. :wub:

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Квачката е хубава, и по нрав много ми допада. Извадих я да видя пилетата, тя бързаше да се връща и като легна почна да намества яйцата с човка. И е много внимателна. Засега се справя добре, макар да й е първо люпило. Тежичка е обаче, и тук вече е важно колко ще е внимателна да не настъпи някое докато са малки. Очаквам да се справи. От брамите, които останаха пет, май само една не е мътила.

А вече има и четвърто пак беличко и едно пето, което е пробило яйцето. Яйцата бяха 14, едно се счупи след първата седмица, и едно махнах, та са 12. От които едно беше съмнително и не очаквам повече от 11 пиленца. Но честно казано, при това забавяне, колкото дойдат! Досега много рядко са се излюпвали след 20-ти ден. Хубавото е, че са забавени, но не и умъртвени.

А петлите са повечето черни, но двата бели легхорна са по-агресивни и май ще оставят доста потомство.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 2 часа, Славянски написа:

Квачката е хубава, и по нрав много ми допада. Извадих я да видя пилетата, тя бързаше да се връща и като легна почна да намества яйцата с човка. И е много внимателна. Засега се справя добре, макар да й е първо люпило. Тежичка е обаче, и тук вече е важно колко ще е внимателна да не настъпи някое докато са малки. Очаквам да се справи. От брамите, които останаха пет, май само една не е мътила.

А вече има и четвърто пак беличко и едно пето, което е пробило яйцето. Яйцата бяха 14, едно се счупи след първата седмица, и едно махнах, та са 12. От които едно беше съмнително и не очаквам повече от 11 пиленца. Но честно казано, при това забавяне, колкото дойдат! Досега много рядко са се излюпвали след 20-ти ден. Хубавото е, че са забавени, но не и умъртвени.

А петлите са повечето черни, но двата бели легхорна са по-агресивни и май ще оставят доста потомство.

Понеже, преди години бях завъдил преобладаващо черни кокошки и ми беше почернял двора, последните 2-3 години се радвах на всяко бяло пиленце. Сега се прошариха и черните оредяха. 

Относно брамите, имах 5-6 кокошки чисти брами през последните няколко години и нито една не е лягала да мъти. Нито веднъж. Не знам на какво се дължи. Снасяха сравнително малки яйца, започваха късно, но след това снасяха всеки ден, както зимата, така и лятото. Ето петле и ярка Брама от старите поколения. Сега и оградата зад тях е сменена с бетонна и вече я няма. Старата Ломан Браун на снимката я закупих втора употреба и после живя и снася още 7-8 години. Издръжлива гад, което може да се дължи и на добрите ваксини в големите птицецентрове. Даже не помня, дали, това не е поколение на тези бракувани носачки, защото гените на този хибрид са удивително силни и доминират в потомството.

SS853220.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 28 минути, Kalam Mekhar написа:

Относно брамите, имах 5-6 кокошки чисти брами през последните няколко години и нито една не е лягала да мъти. Нито веднъж. Не знам на какво се дължи. Снасяха сравнително малки яйца, започваха късно, но след това снасяха всеки ден, както зимата, така и лятото.

Нашите брами са мътени от кокошка. Може би затова развиха тоя инстинкт. Миналата година три (други) люпиха. То и легхорнки почнаха да мътят, което не е добре за снасянето. Но те са по-агресивни от брамите, та е добре за пилетата - повече ги пазят.

А яйцата на белите брами са дребни, наистина, и по-бавно се развиват до снасяне. Доста кротка порода. Петелът обаче умря и сега петелът им е кръстоска на маран и орпингтън. При теб определено снасят много повече с тези смески.

За тукашните брами е характерно да си правят полози на скришни места по двора. Една така беше легнала и замръкнала в такъв външен полог и нещо й изяде главата още на първата нощ. Това преди може би две или три години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Славянски написа:

Нашите брами са мътени от кокошка. Може би затова развиха тоя инстинкт.

Всички Брами ми бяха мътени от кокошка. А, тази кокошка, която ми ляга всяка година е от инкубатор и е от поколението, което купих от една жена за по 20 стотинки на яйца. Тези, за които съм ти писал, че имат прилика с Брама, но са набити и скорозрели. Само петлетата са с троен гребен. Ярките, без изключение са с прост листовиден. 

Kvachka-12.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване