Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Georgi
преди 13 часа, Славянски написа:

Значи лятната резитба можела да забави цъфтежа и на сливите на следващата година. Статия от Иран:

Summer pruning can postpone return bloom to avoid frost damage of plums

Newly-grown shoots from trees pruned in the June, July or August, started flowering 20, 35 and 50 days later respectively. - по-голяма глупост не бях чувал. Нормално при мен Стенлей цъфти първата седмица на Април, правя резитба Август и на следващата година цъфтежа е края на Май.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами не зная... Не съм пробвал. Викаш да е иранска пропаганда целяща да срине сливопроизводството в западните държави!?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Това с летните резитби и по-късния цъфтеж го коментирах вече в тази или друга тема, при мен определено не работи и не смятам, че има смисъл. Летните резитби имат съвсем друга цел. Това разбира се е лично мнение.

Също и посочените срокове не са валидни за нашите ширини. Преди 6 или 7 години на 30 Юли градушка удари наше село с големина на едър орех, картината след това беше една от най-тъжните която съм виждал. Скоропостижно направих резитба (тогава имах предимно сливи), за да поправя щетите върху начупените клони. Очаквано това предизвика растеж на нови леторсли през Август. На следващата пролет над 50% от тях бяха измръзнали. Така че трябва много да се внимава кога се прави. За нашите ширини до края на Юни, след това само належащи от обстоятелствата корекции. 

Когато човек иска нещо да се случи е склонен да вярва на какви ли не неща, но в природата нещата не стават така.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Поръчах ябълка Ред Чиф.. Нещо зя нея? Увериха ме, че цъфти късно и не е страшно за късните студове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Важно е да имаш и друга ябълка за опрашител, която да цъфти по сходно време. Или комшията да има.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тук искам да сложа едно уточнение: влиянието на подложката. Имаме две дървета ябълка (Бяла) Канадска Ренета едно до друго, в посока север-юг и всяка година се разлистват по различно време. Да, на юг от южното (лявото) има разни дървета, но не мисля, че едното е по-засенчено от другото, че да дава сериозно отражение. Говорим за разлика от няколко дни до седмица или дори повече във времето на цъфтежа. Което си е сериозна разлика колкото от ранен до късен цъфтеж! В момента северното дърво цъфти обилно, южното мислех, че почти няма да цъфти, но не е така - развиват се плодни пъпки просто по-късно: 

IMG_20240410_123936.thumb.jpg.6c37c45acd358beac26db367a790c3eb.jpg

Не мога да кажа какви са подложките, но възрастта и големината на дърветата е еднаква. За някаква мутация да говорим или наистина това е влияние на подложката за времето на цъфтежа и разлистването?

При други дървета, които са по две или три от сорт, такава очевидна разлика във времето на цъфтеж не забелязвам. Такива са сорт #1, #3, #5, #7, #11, #14. Само при Канадската Ренета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване