Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 6 часа, Славянски написа:

Ще внеса един ъпдейт за сортовете, които не цъфтяха миналата година. С уточнението, че сорт #9 трябва да го проверя като плод наесен - има две дървета, които считам за еднакви, но може и да има разлика. Т.е. да са два сорта сходни. А едното се пречупи преди две години и няма да цъфти и тая година - има изцяло нова корона. Та така:

#9 - среден

#10 Жълта Петровка - ултраранен (преди крушите даже)

#13 Златна Пармена - късен

#17 - късен (тази изглежда май най-назад в момента заедно с Канадската Ренета)

Очаквам цвят и от два сорта, които не съм описвал. Но то трябва и плод да има.

Онази, която съм писал условно като Моли'с Делишъс, не е такава.

В последните години добавих още няколко сорта ябълки - Камчийска Синапка, Пилот, Фрийдъм, Tydeman's Late Orange, Айвания и още две-три неидентифицирани. Но още не цъфтят.

@Kalam Mekhar @Боби Димитровпри вас ябълките страдат ли от слани понякога? При мен досега не са, откакто обръщам внимание. При все, че една дивачка с много ранен цъфтеж (като ранните череши) задържа добър плод след -3 и -5 миналия април. Тоя април слана след първите дни на месеца не е имало.

Ябълките, по- скоро не. Все още цъфтят, а е края на Април. Но, не всяка година имам добра реколта. Миналата година ми беше доста слаба. И сливите ми бяха малко, въпреки, че тези цъфтят късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Една от старите круши в имота е Хардиева масловка. Голямо дърво, обаче рядко се отрупва. Предполагам една от причините е, че е само - най-близката круша да е на 40 метра. Но и самият късен цъфтеж според мен създава проблем. Просто другите круши цъфват доста по-рано. Към момента попските и летните са прецъфтели, дивите също, а хардиевата масловка още има немалко цвят, който е възможно да остане неопрашен. Миналата година търсих цветчета по други дървета и ги носих боднати в пръст с цел да има опрашване и пчелите да свършат работа. Имаше по-добра реколта, но и правих и резитба, която може да е дала ефект. Та сега се чудя къде да диря късно-цъфтяща круша наоколо. Дивите масово са ранни.

Та и късният цъфтеж си има недостатъци.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Имам 2 млади хардиеви овошки, които засадих на мястото 2020 година. Миналата есен опитах вкуса им (4-5 плода със средно тегло 180 грама) и останах доволен. Според мен са доста подценен сорт, заради ръждавините по обвивката, които ги правят по-неугледни. Тази пролет цъфнаха след априлските студове и се надявам този сезон да  направя сладко от круши.

харди.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Намерих една не изцяло преминала дива круша в близкото дере на около двеста метра надолу минавайки по шосето. Спуснах се и взех няколко цветчета. Утре ще повторя упражнението. Хубавото е, че има ниски клони с нови цветове. Голям гъсталак.

Боднах ги в саксия с пръст и ги закачих на крушата. По-дълго клонче ми се щеше (скъсени клонки са), но не исках да кърша големи клони от дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, Александър Ал написа:

Имам 2 млади хардиеви овошки, които засадих на мястото 2020 година. Миналата есен опитах вкуса им (4-5 плода със средно тегло 180 грама) и останах доволен. Според мен са доста подценен сорт, заради ръждавините по обвивката, които ги правят по-неугледни. Тази пролет цъфнаха след априлските студове и се надявам този сезон да  направя сладко от круши.

Да, и аз много ги харесвам. Много вкусни и сочни круши. Друга такава масловка нямам. Въпреки че слагах калеми от някои подобни. Честно казано и раноцъфтящите си задържат плод в последните години. Но то основно са попски и едни летни, средата на август, които разбрах че наричат Сулужи/Солуджи. А Хардиевата има плод много дълго време през септември и узряват постепенно.

А при теб има ли други крушови дървета наоколо със застъпване на цъфтежа?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Не. Само те са ми. Но през пътя има овощна градина, където сигурно има. 40-50 метра. Вече и да се напъна, нямам къде да поместя круша-опрашител. Всеки момент чакам lemon aivasi да нацъфти. Вече показа розовите пъпки. Отрупана е.

аиваси.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 23.04.2023 г. at 18:14, Славянски написа:

Намерих една не изцяло преминала дива круша в близкото дере на около двеста метра надолу минавайки по шосето. Спуснах се и взех няколко цветчета. Утре ще повторя упражнението.

Успях да отделя пет минути да се спусна до крушата с колелото. Преди да почнат дъждовете привечер. Но пусти диви круши - резилът ми се оказа голям! Сумрачно ли беше вчера, но дървото се оказа чиста дива ябълка! Напразно упражнение. Не знам как съм го объркал с круша - листенцата са очевидни. Кората беше като на круша и май това ме заблуди. Дивите круши отдавна прецъфтяха и тази не бе изключение... Защото на два-три метра встрани от ябълката имаше и круша, и аз я бях забелязал, но времевата разлика надцаква всякаква пространствена близост. Като при царевицата.

Ще проучвам кои сортове се водят късни. Имам Пас Красан малко дръвче наблизо. Но като чета колко ги поразява огненият пригор, вече почти съм го отписал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

Бащата му казваше вишна-череша, за мен си е вишна. Та това нещо цъфти при мен след кайсиите, прасковите и черешите.

Започна от средата на Април и продължава.

IMG-20230417-135018.jpg

 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би е вишнап? Като бях малък дядо ми по майчина линия имаше една череша до щерната - беше младо дърво и неголямо. Качвал съм се да бера. Не беше дребна, по-скоро едра, но беше мека с консистенция подобна на вишна (съвсем различна от хрущялките) и беше по-светла на цвят по бегъл мой спомен. Мисля имаше киселинка. Никога не сме я наричали вишна (вишни също имахме и бяха доста червиви). А "вишнап" като име не помня да съм го чувал. Но споменът ми е, че бяха по-едри от вишни и вишнапа, който съм ял по-късно.

Така и се изгуби тоя сорт. Дядо махна дървото понеже беше твърде близо до резервоара за дъждовната вода.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Някой лингвист трябва да ме обори ако може, но според мен вишна-череша е името на вишнапа в източната част на родината (и обратно).

Едно време по родните места никой не продумваше вишнап. До ден днешен в градината на майка има дърво, което тя и околните настояват да наричат вишна-череша. По хабитус е повече като вишна, но плодът е видимо смесен, има по-къси дръжки от вишните, по-едри плодове и повече захарност, но все пак с лек вишнев аромат. Типичен вишнап.

Като доходих преди 20+ години по земите на Сердите, тук вишнап (както и вишнЯп) е редовно срещано дърво, но пък никой не е чувал за вишна-череша. Сега интересната развръзка.

В двора на комшията преди строежа му имаше едно дърво, за което вече починала антична бабка отсреща се кълнеше, че е вишнап и то много хубав. Правеше яко издънки досущ като вишна (дива) и при строежа това дърво замина.

Да, обаче! (дано има фенове на Черно Фережде)

Издънки от това дърво се появиха на 4 метра от оргиналдъ корена, изпод бетоновия фундамент за ограда и реално в канавката пред оградата. Преди 3 години почнах да култивирам една от тях, цъфна, върза, дава чудесен плод, типичен вишнап. От него съм дал калеми на @stef.an и може би Славян, а и съм натурал на сума места по дивите вишни наоколо, вкл. и на една моя объркана череша.

В крайна сметка стигнах до там, че сравних плода от вишна-черешата при майка ми и този тук на оградата и органолептично със затворени очи нещата са неразличими, много много сходни. Така че за мен и двете наименования са за един и същи плод.

С важната уговорка, че подобно хибридизиране се получава свободно в природата и не мисля, че е странно да има вишнЯпи с различни качества според това кой с кого се е оправил, ъм, опрашил.

Послепис. На този вишнап преди 2 години за шарено сложих 2 калема бели череши без да кажа на никого и цялата махала се извървя да се диви какво е това чудо невиждано. А тази година добавих и 3 калема от ранна череша, от друг комшия, та ще има плод над месец по дръвчето, което ще държа ниско докато го има, защото е точно до ел стълб :)

https://photos.google.com/u/1/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipOmZs6GVHZjic2uPpRVt1IWcdMiSfc0CG7l85tT?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

AJFCJaX2vjr5LCRy0aZAhy6HoJ9jbEuMy0wtQo3a

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 6 часа, Боби Димитров написа:

Някой лингвист трябва да ме обори ако може, но според мен вишна-череша е името на вишнапа в източната част на родината (и обратно).

Аз наименование "вишна-череша" не бях чувал. Говорим в софийско, плевенско, врачанско и ловешко донякъде като съм израствал. В габровско също като възрастен. Интересно, че и вишнап не помня кога съм чул сефте. Но имахме в двора преди години и така го наричахме, около 2009 г. Баба ми пък, която още е жива, тая дума не я знае и не помни въпросното дърво, което сигурно е отсечено към средата на деветдесетте.

Цитат

Едно време по родните места никой не продумваше вишнап. До ден днешен в градината на майка има дърво, което тя и околните настояват да наричат вишна-череша. По хабитус е повече като вишна, но плодът е видимо смесен, има по-къси дръжки от вишните, по-едри плодове и повече захарност, но все пак с лек вишнев аромат. Типичен вишнап.

Всъщност вишнапът, за който аз говоря, за мен си беше с листа на вишна, не на череша. Просто бяха по-едри и с дребна костилка и не толкова кисели. Имаше и истински вишни, храсталак, и разликата беше очевидна и като размер, и като киселина. Като се замисля другаде не съм ял, освен може би купешки, което предполагам е било вид вишнап. Миналата година опитах едни почти черни, като вишни, и доста сладки. Но сякаш не толкова едри. Както и да е. Толкова ли няма характеристики този вид?

Но за въпросното дърво в двора на дядо ми питах майка и тя го помни. И според нея може да е вишнап, но и нейният спомен е, че плодовете бяха по-скоро розови. И моят спомен е за едри, светлочервени череши с консистенция на вишна. И защо сме го наричали череша, ако листата са били на вишна като вишнапа?! Другият ми дядо имаше вишна много голяма и си отяждахме лятото. Тъй че не съм бъркал вишни и череши. И череши имахме две също. Възможно е да е някакъв сорт череша. За съжаление дядо почина 2010 г. Той щеше да знае откъде го е завъдил, ако беше жив. Върнахте ме в спомени. Иначе аз ги харесвах въпросните череши, но ги считах за по-нисък клас от тъмните хрущялки.

Цитат

 ... една от тях, цъфна, върза, дава чудесен плод, типичен вишнап. От него съм дал калеми на @stef.an и може би Славян, а и съм натурал на сума места по дивите вишни наоколо, вкл. и на една моя объркана череша.

Направил съм четири присадки на един клон на вишна. Тръгват всичките мисля, даже една имаше цвят, който бих оставил да видя какво ще излезе. Вишната още цъфти.

Цитат

В крайна сметка стигнах до там, че сравних плода от вишна-черешата при майка ми и този тук на оградата и органолептично със затворени очи нещата са неразличими, много много сходни. Така че за мен и двете наименования са за един и същи плод.

С важната уговорка, че подобно хибридизиране се получава свободно в природата и не мисля, че е странно да има вишнЯпи с различни качества според това кой с кого се е оправил, ъм, опрашил.

Да, това е интересно и напълно възможно, но ми се струва рядкост. Пък и сега имам и опит със семенаци черешови - конкретно все още растат осем дръвчета - и повечето вече цъфтят. Само от едно съм опитал плод и си е череша. А майчиното дърво беше близо до вишна. И листата са черешови. Но излязохме от темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам сорта, но цъфти наистина много късно. Дано тоя път задържи да ги опитам. Калемите ми бяха подарени за много хубава череша. И комшията има две черешови фиданки, които цъфтяха по сходно време недалеч през пътя, надявам се да се получи опрашване. Миналата година не успя да задържи.

IMG-20230501-182511.jpg

Бях направил грешката да оставя необлагороден върха на дървото. Премахнах го и сега силата трябва да отиде в присадените сортове. Освен тези, има по един клон Суит Харт и Скеена, които почват да цъфтят малко по-рано. Нямаха цвят тая година, едногодишни присадки.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

И аз съм набелязал по една череша в две овощни градини, на които цъфтежа в момента започва да преминава. Може да се окажат един сорт. Ще ги следя за времето на зреене, ако зърна собствениците може и сорта да науча. Август на пъпчица ще направя. За протокола моята Скина, която е на две години и имаше едно съцветие, премина преди няколко дена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Georgi написа:

За протокола моята Скина, която е на две години и имаше едно съцветие, премина преди няколко дена.

Аз бях гледал някаква таблица за цъфтежа и така съм ги вземал. Скина/Skeena. Тя се води и самоплодна. За съжаление и тая година не успях да я опазя, понеже е нисичка и беше опасана барабар с цвета та няма да мога да я опитам. Повреди се електропастирът и стана кофти работата без постоянни огради. Още не можем да разбере в какво се състои повредата, щото и друг апарат не работи на това място, а на друго работи. Ще й слагам допълнителна ограда. Сънбърст също ми бе върната в първи клас и е 40 см. Сякаш цъфтяха малко по-рано от другата неизвестна.

Интересно, че бадемът Пента още не е цъфнал. Но това не е нормално. Имаше ядени пъпки и това го забави според мен.

Като стана дума за бадеми, по спомен при теб, @Georgi, бадемите цъфнаха преди разлистване, а при мен след. Бъркам ли и защо е това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ще трябва да наблюдавам по-подробно цъфтежа на черешите идната година. Късният цъфтеж е добре, обаче ако част от цветовете се отворят когато на другите сортове вече са преминали, каква полза? То затова има съвместими групи черешови сортове. Аз сложих и бяла/жълта Дроганова. Тя се води с много късен цъфтеж също, може би съизмерим. Но мястото е доста отдалечено. Ако нямам добро опрашване и сега на късната, ще трябва да добавям калем за опрашител. Предни години като цъфтя сама не задържа нищо. Малко разчитам и на комшията, чиито млади фиданки почнаха да цъфтят. Ако нямаш много място, трябва или да правиш многосортови дървета, или да подбираш много правилно сортовете (има и самофертилни), или да разчиташ на съседа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Един нагледен пример при ябълките. На първата снимка на преден план мисля е сорт #15, писал съм го късен, разцъфнал на 90-95 процента. (Вляво има един габър, който ще махам тая пролет.) На заден е Канадската Ренета (#8). Тя е с на око 70 процента отворени цветове.

IMG_20230502_110543.thumb.jpg.a5d1c8abed6455a06a566f4bbb2c6b54.jpg

Същевременно на втората снимка, сорт #1. Тук-там, по върховете, има по някое непрецъфтяло цветче:

IMG_20230502_110601.thumb.jpg.5aeffe93bddbbcad358e9f751a90c556.jpg

Ако имах само #1 и #8, ми се чини, че щяха да задържат доста по-малко плод. За щастие в близост са посадени пет ябълкови дървета. Тези с късен цъфтеж обичайно избягват изцяло сланите по време на цъфтежа. Погледнах и сорт #6, също рано цъфти - в момента има единични цветчета все още отворени. Златната Пармена, също късна, е цъфнала на около 80 процента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 12 часа, Славянски написа:

Като стана дума за бадеми, по спомен при теб, @Georgi, бадемите цъфнаха преди разлистване, а при мен след. Бъркам ли и защо е това?

Тази година така. За съжаление тази красота отиде в историята.

https://drive.google.com/file/d/1bBcoExOJka_784gXCzv5bvv0gGGqzXNB/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1LgXPIl_Hvd-ZDvk_q889QMYOe7syhK34/view?usp=sharing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Georgi написа:

Тази година така. За съжаление тази красота отиде в историята.

Нищо не задържаха?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, Славянски написа:

Нищо не задържаха?

Десетина бадема на дърво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Значи лятната резитба можела да забави цъфтежа и на сливите на следващата година. Статия от Иран:

Summer pruning can postpone return bloom to avoid frost damage of plums

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване