Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Сортове овощни дървета с късен цъфтеж

Recommended Posts

Славянски

Една снимка на цветчетата на бадем "Маринада" при мен, още неотворени:

IMG_20230409_151418.thumb.jpg.b680d84898380d318516167edc6c15ba.jpg

Афишираха го да цъфти две седмици след прасковите и са точно толкова. Прасковите цъфнаха към 25-ти март и нататък. Вече първите прецъфтяват.

За сравнение първите цветове на вишната се отварят (снимка от днес):

IMG_20230409_152005.thumb.jpg.a4a77b1ed6b6dd513b84d22ff7d84c50.jpg

Горе-долу са на едно ниво на развитие. Някои круши вече цъфтят. Ранните череши цъфтят от няколко дена.

За мен е задоволително. Сорт Пента е дори по-назад. Може да се изравни и с първите ябълки. Разбира се, това са малко цветчета за първа година. 

@Georgi при теб как е положението?

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Аз купих три фиданки бадем, една от които е Аспарух, за опрашване на другите. Двете нещо вървят зле, Аспарух доста цъфти, но плодовете падат заради сушата. Поливаме, но явно искат повече. 

И искам да питам за сладък кестен..

нещо плодовете му много дребни и  празни..А купих уж от разсадник с уверение ,че дава много плодове. Трябва повече да поливам или нещо не таман почвата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, алина написа:

И искам да питам за сладък кестен..

нещо плодовете му много дребни и  празни..А купих уж от разсадник с уверение ,че дава много плодове. Трябва повече да поливам или нещо не таман почвата

То това е за в друга тема, но или е от недостатъчно поливане, или от опрашване. Кестените трябва да са поне два.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 13 часа, Славянски написа:

То това е за в друга тема, но или е от недостатъчно поливане, или от опрашване. Кестените трябва да са поне два.

Кестен имам един. В разсадника казаха, че самоопрашва се. Не е така? Кестените заемат много място, но щом трябва, ще ходя пак в разсадника да питам и за ядлив кестен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 16 часа, Славянски написа:

@Georgi при теб как е положението?

При мене бадемите вече прецъфтяват. Тази година вървят с прасковите, предните години 7-10 дни по-късно от тях. То и ябълките започнаха да цъфтят, като обикновно е към 20 Април, шантава година.

На 29 срещу 30 Март у наше село температурите паднаха до -6,1 градуса и има доста поражения, праскови и нектарини на 100%, при сливи и бъдеми може би на 50% благодарение на факта, че голяма част от пъпките бяха на бутон. При крушите на всяко съцветие има по едно или две незасегнати цветчета, но те са още малки и тъкмо естествено ще се разредят. Каквото такова.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Georgi написа:

То и ябълките започнаха да цъфтят, като обикновно е към 20 Април, шантава година.

И при мен вчера петровката цъфна. Миналата година като засичах тя въобще не цъфтя и не можах да кажа точно. Това е с повече от седмица по-рано от преди мисля и преди повечето круши. И други ябълки са близо.

Лошо за прасковите при теб. При мен се надявам да задържат. Имаше прогнози за -4, -4, даже -7. Не се оправдаха. Около нулата беше. Сега десет дни напред няма прогноза за по-големи минуси. Дори на кайсийката не й попари цветчетата.

По темата за късния цъфтеж, Атанас Тодоров от Пловдив е снимал повече от осемдесет сорта круши, които отглежда:

Състояние на цъфтежа на различни сортове круши към 9 април, 2023 г.

Виждам, че Хубава юнска (1) и Електра (4), които присадих на едно дърво, може и да нямат застъпване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, кога ще се разлистват райските ябълки? Или те първо цъфват?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Първо се разлистват и в пазвите на листата има цветчета в основата на клонките. На тазгодишния прираст. При мен късно тръгват - втората половина на април, даже по-скоро края на април. Нямат развитие още. Ако е посадена тая зима, може да се бави и до юни с разлистването.

Та те цъфтят късно, но повратни студове могат да причинят измръзване на цели клонки. Една двегодишна Джиро ми загина, устоявайки на -20 януари, но -5 на 20-ти април я уби. Беше напъпила, с набъбнали пъпки. Същото стана и с кайсия Фаркло, но тя изби над подложката и е жива. Храстче :)

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 часа, Славянски написа:

... цветчетата на бадем "Маринада" при мен, още неотворени

...

За мен е задоволително. Сорт Пента е дори по-назад. Може да се изравни и с първите ябълки. Разбира се, това са малко цветчета за първа година. 

Петровката вече цъфна, а днес гледам, че и други ябълки имат отворени цветове вече. Едно замерваме не може да е меродавно, но да цъфти малко след ябълките не съм очаквал. Държа да уточня, че дървото Маринада е на сенчесто място, на изток от голям зимен дъб и малко в сянката му. Ще кастря някои клони. 

Другото необичайно е, че тази година ябълките май ще преварят вишните, което трябва да видя доколко се е случвало предни години. Сините сливи са назад. Дивите круши цъфтят, но примерно попските тепърва отварят цветове.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Само за протокола, Маринада почна цъфтеж вчера, горе-долу наравно с попските круши. Пента и Вайро не съм ги гледал. Вайро върви зле и най-вероятно не му е до цъфтене.

Но исках на нещо друго да обърна внимание - говорили сме по въпроса с @peterstamov, че джанковите подложки вероятно ускоряват цъфтежа на кайсиите и сливите. Та днес забелязах, че една от джанките над селото цъфти още, докато другите наоколо бяха разлистени:

IMG_20230412_220900.thumb.jpg.997277d84f57a7d84674733be5cc9673.jpg

Не е качествена снимката, но се вижда, че още не е прецъфтяла дясната/джанката на преден план. И се чудя дали това не я прави по-желателна, подходяща за подложки? При мен джанките тук-там имат късни бели цветчета, но изглеждат по-напред от тая джанка; още повече че тя е на по-високо и обикновено джанките горе на баира цъфтят по-рано от тези в ниското. Иначе като плод идея си нямам каква е, но имаше изгнили и съсухрени плодове тук-там по клоните.

Друг въпрос е доколко семенаци от тази джанка ще цъфтят по-късно и дали това би оказало влияние върху присадника? Комшията има една афъзка предполагам. И тя цъфти доста късно, но става ли за семенна подложка? То е важна и устойчивостта на болести.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivkit

Добавяме Морус Нигра към късно развиващите се видове. По-късно от обикновената черница, която също е късна с развитието. И все пак, има години, в които по някаква причина плододаването страда. Миналата беше такава за някои шандудии. Още не мога да си отговоря защо. Както и да е, развива се и залага цъфтежа си далеч след опасните пролетни студове, дълбоко през май.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 9 часа, Славянски написа:

Друг въпрос е доколко семенаци от тази джанка ще цъфтят по-късно и дали това би оказало влияние върху присадника? Комшията има една афъзка предполагам. И тя цъфти доста късно, но става ли за семенна подложка? То е важна и устойчивостта на болести.

Малко е спорен факта дали джанковите подложки ускоряват цъфтежа. Имам един и същ сорт бадем върху джанка и GF677 - цъфтят по едно време, същото е и праскова. Нямам наблюдения върху кайсии. Има хора които споделят това мнение, но лично не съм убеден. 

Семенака от джанка със сигурност ще е различен от майчиното дърво, при тях вариациите са хиляди. Нещо повече, късния цъфтеж може да се дължи на характерни условия като надморска височина или завет например, а на друго място да е съвсем друго. 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 19 минути, Georgi написа:

Малко е спорен факта дали джанковите подложки ускоряват цъфтежа. Имам един и същ сорт бадем върху джанка и GF677 - цъфтят по едно време, същото е и праскова. Нямам наблюдения върху кайсии. Има хора които споделят това мнение, но лично не съм убеден. 

Имам един кайсиев семенак и мисля да го присадя и върху джанка за пробата. То и при един сорт дървета има разлики. Примерно при мен две дървета ябълка Канадска Ренета имат разлика във времето на цъфтене. По-късната е на север от другата, но на 6-7 метра сигурно. Може да е и от подложката. Тези две джанки, които снимах бяха по същия начин.

Цитат

Семенака от джанка със сигурност ще е различен от майчиното дърво, при тях вариациите са хиляди. Нещо повече, късния цъфтеж може да се дължи на характерни условия като надморска височина или завет например, а на друго място да е съвсем друго. 

В случая говоря за примерно десетина джанки в радиус от 30-40 метра. Другите бяха разлистени. Нещо оказва влияние. Завет не е, щото е на доста открито място. Няма гаранция, че, ако взема калем от тази джанка, ще цъфти много късно, но ми е интересно. За проби с подложки ми е интересно. Не мога да правя междувидови хибриди, но джанки и ябълки мога да сея.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Понякога е микроклимат. При мен калем от една и съща кайсия на 4 различни джанки цъфти по различно време - първи изцяло отворен цвят разликата от почти 10 дни. Като на едното място по "неизвестна причина" част от цветовете останаха неотворени и цъфнаха вчера (всичко друго изглежда попарено, но да видим).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен при малката кайсия Ориндж ред минус пет или дори малко повече не ги попари, и си прецъфтяха нормално. Но не се опрашиха и това беше. Подобно на самотна японска дюля, която не задържа плод. Иначе като четох назад в темата, този сорт го водят по-устойчив на мразове. Колко късно цъфти не мога да кажа, щото нямам с какво да сравнявам (други цъфтящи кайсии). Но беше малко след прасковите. Догодина ако трябва ще опрашвам с четчицата.

А тези цветове колко време останаха неотворени? Предните години пак ли имаше такава разлика във времето на цъфтеж? Десет дни са много. Може би достатъчно.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Предната година нямаше цвят, беше сефте година на калема. Защо - божа работа. Интересното е, че съм сложил калем на една джанка директно в сянка и в ниското, дето е по-студено, под дървета, тя забави малко, но тази въпросната дето сега цъфна вчера, тя си е на открито... Другото е, че на нея има освен кайсия и 2 вида сини сливи и други сливи (джанки). Надали това променя нещо, но все пак да кажа, за пълнота.

Ето това е на 27 март - тия цветове дето са пъпка, те се отвориха едва сега!

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipMZCp2xA65paZ6NuscVPdCmIbroDPqalq6KWWAZ?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

AJFCJaUijeWC_FfOzPcn61u-CJGttdzdvzkxLGMq

(а това на фона до дъската са малините с ягоди отдолу :D )

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ябълките по принцип цъфтят късно, но днес ми направи впечатление една комшийска ябълка - до работилницата ни в съседното село - че грам не се е разлистила, при положение, че почти навсякъде ябълките цъфтят, а някои са и зелени. Съжалявам, че не я огледах отблизо. Тя е до оградата и част от клоните са при нас. Короната й също е необичайна. Някак клоните вървят надолу (като покрив на сграда). А е дърво на поне 80 години.

Същевременно сортът е много едър (до половин кило), жълта с руменина, сплесната. И зрее сравнително рано, може би до септември, но са много нетрайни. Изненада ме, че такава ранна ябълка цъфти толкова късно. Все пак ще обърна внимание цъфти ли въобще. Да не й е нулева година. Но по-скоро предната нямаше плод.

Да уточня, че и мястото е на северозапад от голяма сграда и хваща слънце само в следобедните часове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Черешите все съм смятал, че цъфтят рано, но не е съвсем така. Наистина ранните череши при мен почват да цъфтят скоро след прасковите, този април около четвърто-пето число, миналия девето. И това е по-рано от повечето овошки. Същото е с дивите череши наоколо. Но с другите сортове не е така. Суийт Харт и Скеена например отварят цветчета вчера и днес (близо две седмици по-късно), а една друга, чийто сорт не знам, е дори по-назад и тук-там има по някое отворено цветче. А вече повечето ябълки са цъфнали. Слани не се очакват. Какво излиза? Че черешите могат да бъдат по-късни от ябълките дори?

Държа да уточня, че с изключение на Скеена и Сънбърст (тази е върху махалебка), другите са ми на черешова подложка (семенак от късна хрущялка, края на юни). Самата подложка също има цветчета и е може би малко по-назад в цъфтежа от присадената Суийт Харт.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 27.04.2022 г. at 11:04, Славянски написа:

Ще направя едно резюме на цъфтежа на ябълковите сортове при мен, повечето от които съм описал в темата за старите сортове ябълки. Имам и някои съвременни популярни сортове, които не са ми цъфтели още, както и други, които не съм описвал, но подозирам сортовете.

Разбира се, оценката е малко субективна и относителна. Има значение и местоположението, доколко е слънчево мястото, колко е голямо дървото и т.н. ще ги разделя на ранни, средни и късни по цъфтеж, като уточнявам, че уточнявам една дива ябълка цъфтя поне десет дни преди ранните... тази е ултра-ранна. Ранните са напълно разцъфнали от дни, късните не са почнали да цъфтят още. Ще използвам номерацията, която съм използвал в темата:

#1 - ранен

#2 Белфльор - ранен

#3 - среден

#4 - средно ранен

#5 - ранен

#6 - ранен

#7 - среден

#8 Канадска Ренета - късен

#9 - не цъфти

#10 Жълта Петровка - не цъфти, но по-скоро ранен

#11 Лимонка - късен

#12 - средно ранен

#13 Златна Пармена - не цъфти

#14 - средно ранен

#15 - късен

#16 - късен

#17 - не цъфти

Златна превъзходна (предполагам) - средно късен

Молис Делишъс (предполагам) - късен

Ако и вие имате повече сортове ябълки, както и популярни съвременни такива, и можете да ги разделите съобразно времето на цъфтеж, бих се радвал да го направите. 

Прави ми впечатление, че сортове #11 и #16 са толкова назад с цъфтежа, че ако примерно трябва да ги опрашвам с #2 или #5, може и да нямат застъпване. Но те от слана едва ли ще пострадат.

Имам още и Мелроуз, Шарден, Фуджи и може би Флорина, както и Виста Бела. Твърди млади са да цъфтят още.

Ще внеса един ъпдейт за сортовете, които не цъфтяха миналата година. С уточнението, че сорт #9 трябва да го проверя като плод наесен - има две дървета, които считам за еднакви, но може и да има разлика. Т.е. да са два сорта сходни. А едното се пречупи преди две години и няма да цъфти и тая година - има изцяло нова корона. Та така:

#9 - среден

#10 Жълта Петровка - ултраранен (преди крушите даже)

#13 Златна Пармена - късен

#17 - късен (тази изглежда май най-назад в момента заедно с Канадската Ренета)

Очаквам цвят и от два сорта, които не съм описвал. Но то трябва и плод да има.

Онази, която съм писал условно като Моли'с Делишъс, не е такава.

В последните години добавих още няколко сорта ябълки - Камчийска Синапка, Пилот, Фрийдъм, Tydeman's Late Orange, Айвания и още две-три неидентифицирани. Но още не цъфтят.

@Kalam Mekhar @Боби Димитровпри вас ябълките страдат ли от слани понякога? При мен досега не са, откакто обръщам внимание. При все, че една дивачка с много ранен цъфтеж (като ранните череши) задържа добър плод след -3 и -5 миналия април. Тоя април слана след първите дни на месеца не е имало.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сега си дадох сметка, че в близост до Златната Пармена има четири дървета все със значително по-ранен цъфтеж. И въпреки това тя дава добър плод. Най-близките с по-късен цъфтеж са на поне 30-40 метра от нея. Очевидно е достатъчно близо или се застъпва достатъчно с околните.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване