Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Антоанета

Каламон на Мегарон. Малко е рано да се радвам, но - едно от едно, за първи път правя маслинка...
Взето директно от плододаваща (семенак), в Старозагорско, през март. Много късно се разви калемчето. 
Не смея да й махна "дрешката", да не изсъхне. Друг път няма да завивам с черно.

IMG_6490.png.87149f8ee73155fab36800db2f723d14.png

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Антоанета написа:

Взето директно от плододаваща (семенак), в Старозагорско, през март.

Имате плододаващи семенаци в старозагорско!? Праскови не стават, пък маслини...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

О, в старозагорско стават чудесни праскови, но не и в нашия точно микроклимат - северен склон с късни слани, глина и висока влажност. Може и при мен да се получи нещичко, но резултатът никак не би си заслужавал времето, усилията и средствата. 

Плододаващите маслинки сорт Каламон, са в Богомилово - вече квартал, на запад от Стара Загора, със същата надморска височина. Костилките са донесени от Каламата и са пробивани със стоматологична машинка. Засадени са директно на място в земята. Човечецът бе възрастен и не си спомни по кое време ги е посадил, нито годината.
Между другото, са в близост до голям орех. Изглежда юглонът не им пречи. Ще видим по-натам как се развиват.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 9.05.2024 г. at 21:44, Славянски написа:

Към днешна дата и четирите калема покарват, но още са малки пъпките. Не ги броя още за успешни, но дотук добре с тези междинници. Вероятно ако бях сложил междинник и на калемите от Харгранд, щяха да хванат. Но пък да остане нещо и за догодина. Единствено, че е двойна работа с тези междинници.

Към днешна дата две от присадките са успешни (с междинник от два вида жълта джанка) и две неуспешни/изсъхнали (с междинник синя слива и без междинник). Прирастът вече е 40-45 см, което предвид двойната присадка е доста добре. Не виждам причина това да не се практикува, когато нямаш или не знаеш дали има добра съвместимост с подложката. 

Същевременно нали подмених два от калемите от кайсия Харгранд върху неизвестна джанка - бяха неуспешни всичките пет - с жълта джанка за междинник за догодина (не съм записал коя точно жълта джанка беше измежду два сорта/семенака, освен назад в темата...). Не само, че се хванаха въпросните полуразвити калеми, ами вече прирастът на джанката надминава този на кайсиите, които тръгнаха доста по-рано. Тъй че догодина ще пробвам вече да добавя желания сорт отново върху тая джанка, да видим ще се получат ли нещата и дали междинникът решава този проблем.

На другото дърво с четири калема Харгранд и четири от червенобрежката кайсия с късен цъфтеж, от Харгранд в крайна сметка хвана един, от другата -  три. Джанката има и плод да я видя, но са още съвсем дребни и зелени - очевидно много късна джанка. Предположението ми е, че с жълта и червена джанка има по-голям шанс за дълготрайност на присадените сортове отколкото с виолетова. Засега клонките са тънки, но и мястото беше доста сенчесто. В процес съм на разчистване на клони от разни диви дървета наоколо, които са много високи.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
На 26.06.2024 г. at 11:04, Славянски написа:

На другото дърво с четири калема Харгранд и четири от червенобрежката кайсия с късен цъфтеж, от Харгранд в крайна сметка хвана един, от другата -  три. Джанката има и плод да я видя, но са още съвсем дребни и зелени - очевидно много късна джанка. Предположението ми е, че с жълта и червена джанка има по-голям шанс за дълготрайност на присадените сортове отколкото с виолетова.

Джанката я видях каква е и съм хем радостен, хем озадачен. Имаше един нагризан или накълван плод, който изпревари другите, които са съвсем зелени. Жълта е джанката. Което ми дава надежда за дългосрочна съвместимост. От друга страна, тая Харгранд и върху жълтата джанка не хвана добре... Ще пробвам догодина да добавя още един или два калема, ако въобще успея да отбера нещо достатъчно дебело.

Да се надяваме да заложат кайсиите цветни пъпки за догодина да видим какво ще излезе върху тая келява изкорубена джанка. Аз запълних хралупата всъщност... може пък да заякне.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
Цитат

Боби Димитров 9 July 4:32 PM

А за сливата забравих да ти кажа, че не била сръбска, а кюстендилска - преди време говорих с дядката, от института там е вземана, ест не знае сорт. Разговорът беше в контекст, че след градушката и сланата, пак само тая слива задържа плод - малко, но все пак има нещо, другите са нула.

Боби Димитров 9 July 4:33 PM

Излязло й име сръбска, защото същата година бил взел от Димитровград от пазара фиданки, обаче те на друго място садени

Боби Димитров 9 July 4:36 PM

Друго в тая връзка - от нея калем на 5-6 години с хубава коронка с бая завръз, на улицата, при последния вятър се откърши и цялостно короната падна. Като разгледахме по-внимателно, оказва се, че на това място е имало пристягане явно в началото и самата тъкан е като надиплена, като пръстен покафенял, отгоре/отвън залято и не мож го види ако не знаеш какво гледаш.

Боби Димитров 9 July 4:37 PM

Като на това място беше около 4 см стъблото, демек не е особено тънка вейка... Но теглото на короната с целия плод явно дойде в повече при вятъра и замина

Боби Димитров 9 July 4:38 PM

Та това ме накара да преосмисля няколко череши на вишна от 2019, които са с подобен проблем и 1) орязах ги яко да седят малки и 2) догодина ще ги зануля сигурно и ще ги почвам от нулата, за да са с по-добро качество

Този пример, който Боби е дал вчера в Седянката, е още едно доказателство, че ако тъканите на дадена  присадка не са "подредени" по подходящ начин, то присадката може да расте с невидим механически "дефект", който има вероятност да стане причина за счупването на присадката, дори след 5 или 6 години, дори при дебелина на стъблото от 4 сантиметра!

И една идея за противодействие, пак от Боби:

Цитат

Боби Димитров 9 July 5:48 PM

А за това пристягане си мислех, че тия вертикалните нарези дето се правят, те може би е можело да разбият структурата вътре и да се формира нов по-здрав слой с калуса, може и да го пробвам някъде, просто тъй, за кефа

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Едно наблюдение да споделя. На една саморасла джанка дебела 12-15 см слагах три сорта кайсия февруари на тънки клонки (тя беше рязана на предната година). Два от сортовете хванаха, другият - не. И май месец на клона, където калемите не хванаха, присадих нови калеми жълта джанка за междинник. Не само че хванаха два от три, но вече имат по 80-100 см прираст, докато кайсиевите калеми от февруари към 50 см. Джанка върху джанка е друга категория очевидно.

Също мостовата присадка - или по-точно сложеното второ дръвче дива круша да премости обелена кора на една от крушите - тази е успешна. Още не махам превръзката. Все пак е дръвче, не клонка.

Снимки правих, но качеството е незадоволително и няма да ги качвам.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 10.07.2024 г. at 8:55, embedeo написа:

Боби Димитров 9 July 5:48 PM

А за това пристягане си мислех, че тия вертикалните нарези дето се правят, те може би е можело да разбият структурата вътре и да се формира нов по-здрав слой с калуса, може и да го пробвам някъде, просто тъй, за кефа

@Боби Димитров имах впиване в една присадка джанка на джанка, доста навътре. Махнах лентата и направих няколко надлъжни зареза с ножицата, след което привързах клончето към основното стъбло. В противен случай не го виждам. Засега е укрепено, но ще наблюдавам дали ще се нормализира деформираната част. Уж ги гледах неотдавна, очевидно бързо е надебеляла клонката от втория прираст.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Грешка направих вчера с това развиване на калемите. Излязъл е вятър и ги е счупил и двата, които останаха без лента. Язък. Трябваше да сложа нова лента. Дори привързването не е свършило работа заради посоката на вятъра навътре към стъблото. Прегънати са навътре. Връзката държеше навън. На третия му върнах лентата не много стегната и е добре - издържал е.

Сега ще се пробвам да увия наново, но шансовете са минимални.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Привързах ги наново с ленти и със сезал към стъблото. Но се изкривиха и ще трябва някакви шини да им правя. Забелязах и още една присадка на същото дърво, която беше на тънко клонче и се беше прегънала преди. Аз тогава ѝ махнах лентата и привързах по същия начин със сезал към ствола, да не провисва. Тази клонка е станала 3-4 пъти по-дебела в сравнение с другите и е зараснала добре. Удивително. Те и онези бяха удебелени, но имаха и тънък участък. И имаше дъжд вчера, но не сериозна буря и пак се счупиха. Не може да се разчита все на хубаво време. Ако бях пренавил или шинирал, нямаше да има проблем.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

За съжаление четири калема с много хубав прираст изсъхнаха. Въпреки шинирането, зачупването се оказа фатално. Трябваше по-рано да ги привържа и да разхлабя тези ленти. Миналата и по-миналата година не бях имал подобен проблем с изключение на една ябълка при буря, но мисля, че проблемът също е в подложката и калемите. Подложката е голямо дърво, дебело, със силни корени, а калемите бяха много тънки. И оттам това прекалено рязко и буйно удебеляване и невъзможността на лентата да се разпъне достатъчно.  Ако ги бях привързал към колове и бях махнал лентата по-рано, щяха да са живи. Останаха само два живи калема от единия сорт джанка и нула от другия. Дори няма да имам калем за догодина. А така хубаво се бяха зашумили... 

И с кайсиите е възможно да имам подобен проблем, но там засега растежът не е твърде буен и няма деформация като при джанката върху джанка.

Чудя се ако отрежа пъпки от тези клонки преди да са съвсем изсъхнали (вехнат от два дена) дали има шанс да хване на същите клонки отдолу?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Щом няма да имаш калеми за догодина вземи от сегашните клонки пъпки и ги ашладисай сега на пъпка. Сега е момента за лятно ашладисване на пъпка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

То бяха тънки клонки - не се виждаха някакви пъпки оформени. Няма да се занимавам. След дъжд качулка е това. Трябваше да махна лентите по-рано и да привържа към колове. Язък за хубавия растеж. С ябълки и круши не бях имал този проблем. Мисля, че и калемите бяха твърде тънки, съответно нарастват твърде бързо и се получи това. Но поне е някакъв опит. Два от калемите оцеляха. 

И до пъпките от паупау не стигнах. Не са ми толкова важни. Въобще за присадените пъпки досега за нищо не съм обнадежден. Голяма жега беше вероятно.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Преди 4-5г. присадих круша на дива круша. Правил съм през годините резитби макар и минимални защото от 1 калем беше станало като джунгла. Вчера като отидох преядох от круши, летен сорт се оказа. Приятно ми беше да видя какво се получава след години :grin:

viber_image_2024-07-29_20-20-44-342.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване