Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски

Някой има ли опит с ашладисване на цитруси? По кое време е най-добре да се направи? Кога се взема калем/пъпка? Имам две-три растения, върху които бих могъл да експериментирам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov

При мен е несполучлив опит  при ашладисване на цитрус. Опитите ми на въздушния отвод обаче са 100% успеваемост при цитрус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това е на една ливада наблизо. Има няколко ябълки там, не особено обгрижвани, но ми направи впечатление, че при повечето присадената ябълка е по-дебела от подложката:

Photo1119.thumb.jpg.bd210a140499162153970d2517f43d6a.jpg

Това в старите ябълки при мен не се наблюдава при нито едно дърво. И, наистина, въпросните дървета не са много високи, но не са и малки. Очевидно са използвали някаква по-слаборастяща подложка, още навремето?! Но пак гледката е необичайна. Или понеже се присаждат ниско по разсадниците и затова не си личи?

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Миналата пролет облагородявах няколко саморасли ябълки, една млада и две-три по-големи дървета. Един ден като прибирах стоката видях, че комшията агроном няколко парцела нагоре беше изхвърлил край пасището цяла камара ябълкови клони от резитбите. Хубави клонки всякакви и рекох за експеримента да взема едно клонче на сляпо и да го присадя без да знам сорт или нещо, така за изненада. Пък може и да има хубави сортове човекът, знам ли? Това беше отпадък.

Photo1145.thumb.jpg.a82e0a95861bcc2c4f4a60c99650d2b4.jpg

Та даже избрах дебело клонче с плодни пъпки и направих две присадки.. хванаха се, но плод не задържаха. Те късно и цъфтят на калемите. Макар и на единия калем на друго дърво да имаше ябълчица, която оставих за проба, но лятото окапа.

А от другата страна на дръвчето присадих калем от една стара ябълка, която се счупи брутално от снега миналата зима (нашето дърво същия сорт загина преди 7-8 години, и то старо). Канех се да я режа с резачката, щото се строши стъблото много лошо по диагонал. Не успях да зачистя сряза, а тя лятото и загина. Голямо дърво беше, но на края на дерето и с небалансирана корона, надвиснала над шосето, без резитби и снегът ѝ дойде твърде много.. Калемите от нея обаче се хванаха всичките. А това е един, на тип "странична" подобрена копулация, тънък към по-дебел клон, както казах, на същото дърво:

Photo1144.thumb.jpg.26dcee4448015ed615d561f4644e0df4.jpg

Между другото, тази ябълка е малко специална, подложката. Аз съм ѝ оставил един клон да я видя, но тя изглеждаше определено дива и край нея на два пъти садих купешки пекани за по десетина лева (преди 2-4 години), които не се хванаха. Имах и трети, но тоя път реших да оставя ябълката. Провалът на едни е шанс за други.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Тези дни подкарах резитбите и ми направи впечатление, че някои присадки изглеждат съвсем гладки и ненатрапчиви, докато други стоят по-груби и издути:

Photo1146.thumb.jpg.9aeb59d55d0ee0ad9758388b4e822ec6.jpg

Къде мислите се корени причината?

Photo1147.thumb.jpg.f493df87b1e87041e8e39397ea3a2ced.jpg

Дадох си сметка, че при японската круша (върху дива круша) повечето са такива изтумбени, някак лошо подравнени. Но вървят. На снимките по-горе е конкретно сорт круша Абат Фетел. Присаждана преди две години.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Някой ползвал ли е този китайски б....к ? :) Сега е намален доста в темакс:

image.thumb.png.a4fe08539e7167246104984cf18fbc04.png

 

Има ли на веско , но там цена-качество е различна:

 

image.thumb.png.55b8314f146f8d63ba76a12da30425a4.png

 

Има и на ферви(не съм ги даже чувал) :

image.thumb.png.7f3cf1cc0ae29f9bbcacd6393e709ee6.png

image.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
Отговорено (Редактирано)

Имам ги но не ги ползвам. Тренирах на отрязани клонки и после ги захвърлих в един шкаф. Пластинките са доста остри и би трябвало да вършат работа. Отстъпката е реална, защото аз ги купувах на 18 лева. Добре е да имаш шублер и с един бял маркер да отбележиш къде са еднакви диаметрите на двете клонки, за да режеш там. По- грамотно е. 

Редактирано от Kalam Mekhar
  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз също ги имах, но ги подарих. Не са ми практични. Много много много рядко имам такъв случай на перфектна сходимост, а при малка сходимост не е добра/плътна спойката. Отделно реалната дължина на контакта на камбия не е никак голяма на фона на примерно най-обикновената подобрена.

Ако имам да направя 1000 ашлами на бюро (с извадени подложки и калеми с калибровани диаметри), може би щях да я ползвам. С моето ашладисване по тръняко у дивото, забрави. То са едни йоги и чекнежи, странични подобрени, полу-разцепи, копулация под кора...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Имам такава, но съм я ползвал само един път за ашладисване на киви миналата година. Предполагам че за лози също ще е удобна. За дръвчета едва ли (калемите обикновено са по-тънки). Чудя се дали да пробвам при орех. Или рози?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Имам една чуденка. Почнал съм да облагородявам една дива джанка със сорт кайсия. Мястото обаче не е оптимално - трябва да я преместя с около метър и половина, за да не пречи на една слива. Разкопал съм дупката, а около джанката окопах с лопатата на 30 см в радиус с цел прекъсване на корените, за да ѝ подскажа да не храни дълги хоризонтални корени и че ще я местя. Обаче се чудя колко голям е рискът за присадките да я местя сега? Дръвчето е около 2,5 м високо и да кажем към 3 см дебело. Притеснява ме заради местенето присадките да вземат да не хванат. Пък ако отложа за догодина, да не порасне твърде много и местенето да стане проблемно и да я забави много. Пък не ми се хабят калемите. Същевременно догодина може и да нямам калеми от тоя сорт.

Преди години така местих вирджински райски ябълки и присаждах върху тях веднага след това. Нито една присадка не беше успешна, тръгнаха да вадят леторасли долу ниско (аз присаждах на копулация да кажем на метър височина). Но и корените им не бяха идеални, а и беше вече напреднал сезонът и бяха почнали разлистване. Това, заедно със спецификата на вирджинките, усложни нещата.

Та вие какво мислите? Струва ли си рискът да преместя фиданката сега или да ашладисам и да я местя есента?

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Еми щом се притесняваш изчакай една година нито дръвчето ще стане много голямо че да не можеш да го преместиш нито на другата слива ще и стане нещо!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Jimmy Stoikov
Отговорено (Редактирано)
преди 8 часа, Славянски написа:

Почнал съм да облагородявам една дива джанка със сорт кайсия.

@Славянски, тренда вече е, да се ашладисва слива върху кайсия, ако не си разбрал?! :)

Редактирано от Jimmy Stoikov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Сливи има премного дървета. Не ми се занимава с тях. Макар и те да отпадат малко по малко, понеже са стари.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Славянски, не мести нищо.  1,5 м едва ли е от съществено значение.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами твърде близо е до една слива. Ще я местя, но вероятно есента, защото съм много назад с градинската работа. Утре ще довърша ашламите по нея. В момента е на два метра от сливата. Още са млади, но в един момент, не много далеч във времето, ще се карат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Тук малко разсъждавам на глас, като имам въпроси и неясноти, които бих се радвал да обсъдя с всеки на който му е интересно. Моля, не се притеснявайте да споделите мисли и коментари дори и ако те не са добре "шлифовани".

През 2023 година, за разлика от предишната 2022, направих повече присаждания на калеми под кора и впоследствие някои, от вече прихваналите се, такива присадки станаха жертва на вятър или кацане на птици. Съответно и аз, както предполагам и много от вас, се замислих дали не мога да комбинирам предимствата на присаждането под кора с по-добрата структурна здравина на подобрената копулация. И най-простото нещо което изпробвах преди няколко дни и по-рано днес, при присаждане на бадем върху значително по-дебел бадем, беше да направя надлъжен (вертикален) разрез на кората на подложката, да надигна кората от едната страна на вертикалния разрез и под кората да се опитам да направя с ножчето езиче както бих направил при обичайната подобрена копулация. Ето опростена скица на тази идея:

thick_rootstock_01.thumb.png.40970760b49bd330aaba957b7b35e7e8.png

Практическото изпълнение на идеята се оказа по-трудно отколкото очаквах. Например, в горната дясна част на скицата със син цвят са нарисувани контурите на ножчето за присаждане при изпълнение на среза под кората на дебела подложка за да се оформи езичето. В мястото отбелязано с червена буква L се пада върха на ножа, а в мястото отбелязано с червена буква X се получава малко конфликт, защото неотлепената и дебела кора в дясната част на подложката пречи на ножа да заеме изгоден ъгъл за да оформи езиче в лявата оголена част. Отделно от това, отлепената част от кората на скицата изглежда добре освободена, но на практика е доста е доста по-прилепнала, което допълнително ограничава оптималната ориентация на ножа.  Все пак, някакво езиче и някакво зацепване между калем и подложка се получи в един или два, от общо три или четири случая. Но не беше нито лесно, нито толкова добро зацепване, като обичайната подобрена копулация.

Като за начало ми се въртят следните въпроси в ума:

  1. Сигурен съм че и много други хора са искали да комбинират подобрена копулация с присаждане под кора. Защо да преоткривам топлата вода? Няма ли (има ли) някаква вече утвърдена практика как да се направи подобрена копулация или изобщо да се направят зацепващи езичета под кората на подложката?
  2. Дали пък, следващия път, да не използвам (и) друг нож, подобен на много тънко длето или на тънко заточена плоска отвертка, така че  като бръкна под кората идвайки отгоре, държейки вертикално отвертката с острие насочено надолу и косо под ъгъл към повърхността на дървесината,  да направя среза за езичето без да ми пречи неотлепената дебела кора? Ако ползвам такова ножче (подобно на отвертка), то ще върши работа и в случай че премахна или отлепя само тясна (колкото е ширината на калема) вертикална ивица от кората на подложката.
  3. Мога ли по друг някакъв начин хитро и ефективно да оформя езиче под кората? Примерно с малко и тясно макетно ножче, с трапецовиден връх, който е около 45 до 60 градуса а не 90 градуса (прав ъгъл) на класическото ножче за присаждане.
Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес направих две присадки от едроплодната брекина, която ми подариха, на едно малко дръвче, което ми остана. Вадих го преди няколко години, може би началото на 2019 г. Бях извадил от гората мисля седем фиданки. Четири дадох на баща ми, и три посадих тук. От онези четири садени по градски тротоари две не се хванаха. Корените не бяха топ. При мен най-голямото дръвче за съжаление загина миналата пролет, а малкото беше едвам живо, с много лош корен го извадих в едни камъни. Но за тези години се укрепи и почна да дърпа без почти никакви грижи:

IMG_20240228_142206.thumb.jpg.9c31e1831b3490484c795c45c6aff5f7.jpg

Два калема му сложих. Нямам много материал и май това ще му е. И без това са му тънки клончетата. Нямаше как да не ми направи впечатление, че на едроплодната брекина пъпките са зелени, а на местната дива червени. Не зная това до сорта ли е или е въпрос на фаза на развитие, но по-скоро е от сорта.

Издирих и третото дръвче, което сложих надолу при едно деренце на диво място тогава. Живо е и върви добре. Но понеже има доста растителност наоколо, то върви право нагоре и вече е над 3,5 метра високо. Чудя се дали да му сложа някой калем или да ги си го оставя натурално. По-скоро клоня към второто, макар и плодът на дивата брекина да се оказа по-скоро разочароващ.

Ще окастря разни глогове и кленове да има повече простор брекината (sorbus torminalis).

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да попитам все пак: някой присаждал ли е с междинник и стават ли успешно две присадки една след друга по едно и също време? Имам джанкови подложки, а мога да взема калеми и от жълта джанка за междинник за кайсия, ако червените потенциално няма да се справят/нямат добра съвместимост. Пък и за експеримента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
Отговорено (Редактирано)
На 22.02.2024 г. at 0:59, embedeo написа:

Сигурен съм че и много други хора са искали да комбинират подобрена копулация с присаждане под кора.

Това е много трудно осъществимо, защото наистина кората ще пречи и най-вероятно ще се повреди. Отделно заради забавянето ще започне да се окислява. Може да се прави подобрена копулация с по-дебела подложка, като първо се изделка една надлъжна ивица отдолу нагоре на подложката. При това се маха кората и малко от дървесината, така че да се получи плоска повърхност, в/у която се прави езичето. Аз си предпочитам под кора, а за птиците може да се привърже някое по-високо клонче за подложката.

"някой присаждал ли е с междинник"

Аз не съм, само съм чел. Струва ми се по-сложно, с повече опасност да се разместят частите (говорим за едновременно поставяне на тънкия слой междинник и щитчето отгоре). Пести се една година, но аз не бих го използвал така.

Редактирано от greenn
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 1 час, greenn написа:

Това е много трудно осъществимо, защото наистина кората ще пречи и най-вероятно ще се повреди. Отделно заради забавянето ще започне да се окислява. Може да се прави подобрена копулация с по-дебела подложка, като първо се изделка една надлъжна ивица отдолу нагоре на подложката. При това се маха кората и малко от дървесината, така че да се получи плоска повърхност, в/у която се прави езичето. Аз си предпочитам под кора, а за птиците може да се привърже някое по-високо клонче за подложката.

Благодаря за включването! Разсъжденията ти са напълно валидни и до голяма степен съвпадат с моите. Така или иначе, вече изпробвах метода, така както съм го нарисувал в предишното си мнение и ще продължа да го изпробвам, като се стремя да правя някакви вариации, през този пролетен сезон, стига да имам време и възможности. Например, на това голямо бадемово дръвче (подложка) така му отрязах част от клоните, че като цяло имах възможност да присадя общо 9 калема (от само два различни сорта), като поне 3 от тях направих по новия метод. Трудностите са от различно естество. Освен описаните в предишното ми мнение, извадих и лош късмет, защото кората на единия дебел клон на подложката се отлепяше доста трудно и се поначупи. Или беше твърде рано и не бяха достатъчно "тръгнали" соковете, или пък кората се "държеше здраво" заради чепове по клона. Като всяко нещо и това ще иска повечко експерименти и опит, за да мога да преценя дали си струва допълнителното старание и усилие за в бъдеще.

По отношение на времето за правене на присадка като нарисуваната, наистина става по-бавно отколкото класическа "под кора" или изрязано каналче в кората на подложката, но това реално не е някакъв съществен проблем. Например, ако съм срязал дебел клон на подложката и искам да направя три присадки по периферията на отреза, то най-много време се събира след като съм поставил първия калем на мястото му но още не съм увил с лента и тел, защото тепърва поставям втория и третия калем, преди да увия всички заедно с една лента и с една тел.

Отделно от това, аз често правя и това което ти описваш като "подобрена копулация с по-дебела подложка, като първо се изделка една надлъжна ивица", като тук също има много вариации, повечето от които видях от клиповете на Христо Ашламинатора преди две - три години. Например, Христо често прави по две езичета и на подложката и на калема за още по-добро зацепване, но аз много рядко се случва да имам чак толкова дебели калеми, че да си струва да правя по две езичета. Разбира се, този вид присадка си има недостатък, че при много дебела подложка с дебела кора и твърде тънък калем се получава твърде много "гола повърхност" от отреза върху подложката, която ще се покрие само от лентата без да е "оползотворена" от припокриване с тъкани от калема.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване