Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски

Тая година си поиграх с присадките. Основно на подобрена копулация. Вчера се доредих да сложа два калема от една ранна череша подарени от Боби Димитров. Предните дни една хубава уж, едра дюля. А днес отделих десетина минути за кудранията/китайската черница, която (като вид) от години мъча. На една женска ми загина присадката. И някои семенаци загинаха. Та в момента имам една мъжка върху маклура и един семенак на собствен корен посадени. Поне два семенака ми загинаха също, но малки.

При минус 17 нямат поражения тая зима, дори тези, които държах навън в контейнери. Та взех калеми от миниатюрна плододаваща женска (кокошките ги изядоха миналата година) и турнах на половината клони на мъжката - зян да не ходи. Дано нещо излезе, че твърде много ги търпях. Особено като се има предвид, че се намират и самоплодни без семки.

Но един факт малко ме натъжи по адрес на една от крушовите ми присадки:

Photo0858.thumb.jpg.e742839c2ba15fc39ab51f7eac2c0a03.jpg

Не е хубава снимката, но се виждат две последователни присадки на едно клонче. Всъщност присадката е една - азиатска круша на дива - но се оказа, че като съм кастрил короната съм пообелил кората в началото на въпросната клонка и не изглеждаше добре. Наполовина липсва и леко закъсана напречно. Може и да не я бъде. Дали е правилно, но увих с лента за присаждане въпросното наранено място. Ще видим дали ще изсъхне цялото клонче или присадката ще има успех.

Остават ми калеми от едра жълта афъзка късно-зрееща, и някой и друг крушов калем, които купувах. Вече почвам да чистя набъбнали спящи пъпки от подложките. На миналогодишните калеми лентите ги махнах.

Круша присадена върху дива след пет или шест години за пръв път ще цъфти. Тя стана голяма. Също и една ябълка присаждана върху млада фиданка през 2016 г. очаквам да цъфти сефте. И тя е три метра дръвче вече оформено. Бавно. До сорт да е? Защото една от 2017 г. дава плод вече май една или две години и тази ще е отрупана с цвят.

Ябълка Фуджи, мисля сложена в земята зимата на 2017-2018 или 2018-2019 (трябва да направя проверка) и тя сефте ще цъфти. Не знам какво става, а @Georgi бере с кофите от три и четиригодишни дръвчета!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При мен череши, сливи, сини сливи, кайсии - правят цвят на втората година калемите. Ако съм турнал 2023 калем, 2024 залага цвят и 2025 цъфти. Ябълка интересно, че всики сложени калеми в предни години не ми се хванаха, може би с 1 изключение, но то е на толкова тъпо място, че ще го махам. Круша имам един калем хванат, от Валери, но забравих сорта, той даде микро прираст 2х25 см и все пак го гледам сега, че има плодна пъпка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

При мен череши, сливи, сини сливи, кайсии - правят цвят на втората година калемите.

И при мен правят череши, сливи, кайсии, джанки. Особено ако нещо не им опасе листата лятото. Или не са на голяма сянка. С крушите и ябълките обаче бавно се случват нещата. Сложил съм няколко сорта ябълки и няколко круши, но бая чаках и бая има да почакаме. Но началото е дадено. Без него - нищо.

Интересно ми е аргутата дали ще стане. И дали може онова закарпатско киви да се сложи върху аргута?

А @Вареласе изгуби съвсем!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Круша Новемра върху дюля, присадка от миналата пролет.

20230324_171722.jpg

20230324_171756.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)
На 22.03.2023 г. at 18:55, Боби Димитров написа:

При мен череши, сливи, сини сливи, кайсии - правят цвят на втората година калемите. Ако съм турнал 2023 калем, 2024 залага цвят и 2025 цъфти.

Боби, предполагам тук имаш предвид "... калемите правят цвят след две години" ?  Иначе като за програмист си се изразил правилно, защото наистина 2023 година в твоя пример се пада с индекс 0 нула, но в разговорните човешки езици "първа" и "втора" година означават друго нещо. Например, "първи век" от н.е. е точно векът с "машинен" индекс 0,  т.е. преди стотната година, и това е утвърдено в науката история и в литературата. Надявам се да не ме разбереш погрешно -- това уточнение е важно за мен, защото тъкмо сега искам да задам въпроси за възрастта на присадката и цветните пъпки, точно в тази тема.

Три броя присадени от мен кайсиеви калеми върху джанка през миналата пролет, около  20-ти март 2022 година, на подобрена копулация, сега към края на март 2023, което е само една година по-късно,  цъфтят обилно на миналогодишните леторасти, пораснали върху калемите през миналото лято. Нормално ли е това (да цъфнат само след една година развитие) или е изключение?

Първата снимка е от 2023-03-15  (15-ти март), снимана от северозападната страна на дръвчето.

IMG_20230315_152439es.thumb.jpg.da124638f99a154f0a1eec3835ffa9d2.jpg

Втората снимка е от 2023-03-24 (24-ти март), снимана от южната страна на дръвчето. Част от цветовете, особено на едната присадка вече са преминали и опадали, но други цветове са се отворили напълно.

IMG_20230324_181646s.thumb.jpg.70fa05559b8dae2f23cfdc052760221a.jpg

Моля, пренебрегнете другите клони, присадки и експерименти върху дръвчето: и на двете снимки, отворени цветове има само върху трите кайсиеви присадки направени през март миналата година (2022). Съответно трите кайсиеви калема ги взех около 2022-03-20 от една единствена дебела, случайна, по моя преценка едногодишна  пръчка, останала от подрязването на кайсиите на съседа, предполагаме сорт Унгарска, всички пъпки на която бяха в покой. И точно тук ме вълнува един допълнителен "засукан" въпрос:

Как така и трите калема отрязани от случайната едногодишната пръчка,  през март 2022 година се оказаха само с вегетативни пъпки, а пък новопорасналите през лятото млади пръчки от прихванатите вече калеми се оказаха с мнозинство на цветните пъпки (поне 8 пръчки са с мнозинство на цветните пъпки, а само една единствена пръчка е с мнозинство на вегетативните пъпки)? Не знам как мога да си опростя въпроса, но поне ми се иска да разбера дали е нещо обичайно или пък голяма рядкост множеството кайсиеви цветове които получих само една година след присаждането?

Редактирано от embedeo
Многократно се опитах да си подобря въпроса. Извинявам се за неудобството.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 2 часа, embedeo написа:

Три броя присадени от мен кайсиеви калеми върху джанка през миналата пролет, около  20-ти март 2022 година, на подобрена копулация, сега към края на март 2023, което е само една година по-късно

Ами сега е втората година. Втората година развитие на калемите. Което е различно от "след две години". Аз имам след две години кайсиеви цветове, т.е. сега им е трета година. Но местих дръвчетата след една година и това ги забави. А и кози ми изядоха част от листата.

преди 2 часа, embedeo написа:

но поне ми се иска да разбера дали е нещо обичайно или пък голяма рядкост множеството кайсиеви цветове които получих само една година след присаждането?

Не съм експерт, но при мен болшинството от пъпките и след първата, и след втората година на кайсия върху джанка са листни. Предполагам при по-добро развитие щяха да са повече цветните и дървото знае колко може да си позволи да заложи. А може да е и до сорт. На десния клон какво има (не цъфти)?

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 41 минути, Славянски написа:

Ами сега е втората година. Втората година развитие на калемите. Което е различно от "след две години". Аз имам след две години кайсиеви цветове, т.е. сега им е трета година. Но местих дръвчетата след една година и това ги забави. А и кози ми изядоха част от листата.

(1.) Чудесно! :) значи си съгласен с мен и моите забележки за броенето и именоването на годините. Защото според Боби неговите присадки на втората година "правят цвят" обаче цъфтят през през 2025 според собствения му пример на Боби, което се пада третата година според това което ние с теб използваме като принцип на броенето и именоването.  А ти не намираш ли противоречие в постинга на Боби?

(2.) За съжаление, щом си местил цялото присадено дръвче, това прави началните условия на твоя и моя случай още по-различни (и не дава отговор на моя въпрос). Но ти благодаря за включването и брейнсотрминга! :)

 

преди 41 минути, Славянски написа:

На десния клон какво има (не цъфти)?

(3.) Кой десен клон имаш предвид и на коя снимка да гледам? Моля, не забравяй, че на дръвчето има поне още поне 5 присадки (стари или нови) които не коментирам, за да не се увеличава хаоса. Една от старите присадки, правена около март 2022, е жълта слива (но не джанка) и нейните нови клони са доста хубави, но просто още не е тръгнала да се развива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 9 часа, embedeo написа:

Кой десен клон имаш предвид и на коя снимка да гледам?

По-дебелият на два часа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 58 минути, Славянски написа:

По-дебелият на два часа.

по лятното или по зимното, че нали ги сменяме тая нощ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 3 минути, Ру® написа:

по лятното или по зимното, че нали ги сменяме тая нощ?

По аналогов часовник. Бях забравил за смяната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

@Славянски , мисля че става въпрос точно за това клонче, което е някаква бледо жълта слива (но не е джанка) присадена върху моята "експериментаторска" джанка през пролетта на 2022. Тогава присадих на разцеп, две тънки като клечки за зъби калемчета, едвам намерени и взети от старата жълта слива, от двете срещуположни страни на разцепа. Едното калемче умря, но другото оцеля и се прихвана добре и, както се вижда от снимките, се "самоцентрира" като израстна мощно върху разцепеното клонче на подложката и почти запълни разцепа до ръба от противоположната страна. От 4 пъпки на първоначално крехкото калемче израстнаха 4 мощни летораста, които станаха по-дебели от едногодишните леторасти които съм виждал върху старото дърво. На тези снимки в по-едър план,  се вижда също, че няколко пъпки върху три от четирите летораста са тръгнали да се отварят. И трите снимки, които прилагам са от 2023-03-26:

IMG_20230326_151032s.thumb.jpg.dcf6da8a4dd2c72ff1e667c5385af037.jpg

IMG_20230326_151105s.thumb.jpg.23436b2344ca66b9a13600b0c0b4ab20.jpg

IMG_20230326_151502s.thumb.jpg.f859b6ea9bad7cf108c751fe4c107bc8.jpg

Не си спомням вкуса на тази слива, защото при нас старото дърво не дава редовно плодове и особено през 2022 година нямаше никакъв плод. Но при теб тази жълта слива може и да се чувства по-добре, така че ако искаш калеми от нея, пиши ми.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

2бр круши на глог(а може и да е трънка) на около 2-3г са

viber_изображение_2023-04-02_20-47-22-601.jpg

viber_изображение_2023-04-02_20-47-22-750.jpg

viber_изображение_2023-04-02_20-47-22-913.jpg

viber_изображение_2023-04-02_20-47-23-060.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Копирам написаното в седянката:

Аз днес успях да оформя една ябълка, върху която присаждах миналата и по-предната година. Махнах дивото. Оставил съм два клона да видя оригиналния сорт, но миналата година изгниха на дървото... Не бяха дребни. Общо към осем присадки са, почти цяла корона пространствено оформена. Отиде почти час за процедурата с резитбите и махането на лентите за присаждане.

Та съм доволен. Но със специална висока стълба. Миналата година се измъчих при присадките с една друга. Щото някои са на 3 метра ако не и горница.

Камчийска синапка съм присадил и един друг сорт на сляпо от едно дърво садено от вуйчо ми, което е ашладисано, но не съм опитвал плода (беше младо).

Като цяло малък прираст, но направих грешката да оставя върха на подложката и там отиде силата. Сега го премахнах. Беше ми твърде високо за присаждане наистина. Но не го измислих както трябва.

С ниски присадки гледам да не се занимавам заради кошути, сърни и кози от време на време. Кофти е за бране, но иначе няма и да има бране. Взел съм два телескопични плодоберача. Пък и ябълките си падат.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миналата година една от самораслите ябълки даде първи (мисля) плод. Диаметърът на стъблото на педя над земята е 15 см. Та никак не е малка. Листата са необичайно тесни и дълги и наподобяват донякъде петровката. Предвид гъстата корона и липсата на хубав плод, аз я бях предвидил за унищожение и даже насадил до нея една жълта слива, която расте там вече две години.

Но междувременно бях споделил с Ашламинатора за тази ябълка, че ми ще да видя плода й след толкова години и че листата са необичайни. Той, разбира се, каза, че е чудна подложка. Та тя даде плод миналата година сефте и бяха дребни жълти, кисели ябълки. Аз почнах да режа ниските клони и да ги давам на животните. Докарах тая работа донякъде.

И тази година като взех калеми от два сорта ябълки - че даже и още два бонус, почнах да се замислям, че въпросното дърво е наистина добра подложка, каквито нямам много. В смисъл, може да си остане на място, няма нужда да му се търси ново такова. Мога да сложа и повече от един сорт. И реших да преместя сливата, която е малка тъй или иначе.

Та ето една снимка на дръвчето от днес (глогът вдясно е за махане). Присадките правих на четвърти и пети март.

Photo0875.thumb.jpg.03a09a7bcc88c23fc96230f3cb670214.jpg

Вижда се, че съм изрязал върха и по-дебелите клони, а второто стъбло оставих с цел да не стресирам дървото твърде много и ще го махам догодина. Тя цъфти даже малко преди черешите и вече цъфна. Но в началото изглеждаше, че нямам хубави места за присадки. Бях окастрил ниските клонки миналото лято и идея ми беше да я резна на метър и нещо и да прави нова корона, а да захвана сорта на някое тънко клонче нагоре и да отложа облагородяването за догодина, когато има нови леторасли. Обаче като огледах хубаво се оказа, че има все пак няколко разклонения подходящи за подобрена копулация. И така използвах тях директно.

Photo0877.thumb.jpg.47f1c9b05daa59e499c652f39a5e25b8.jpg

На този кадър се вижда повече какво представлява короната. Понеже клонките вървяха хоризонтално или леко надолу, оставих няколко четала, с идеята към тях да привържа и повдигна клонките и да ги насоча в по-добра посока. Което днес свърших и някои ще орежа, защото там ще тръгне силен растеж с гаранция. Отделно посоките на присадените клонки малко се дублираха - примерно в единия, източен квадрант нямах нищо, а три са на запад-югозапад. 

Та използвах сезал да ги разделя максимално в пространството и, понеже са гъвкави, стана много добре. И мисля, че няма да имам нужда от клон от изток. Не са качествени снимките, но това е:

Photo0878.thumb.jpg.17c43ea9daa0600d046651419db16db6.jpg

Това клонче го опъвам в две посоки - нагоре и настрани. А друго хванах към второто стъбло да иде на изток-югоизток:

Photo0879.thumb.jpg.c186bc12a0e8d2253098aa7e36340a3b.jpg

Общо седем присадки. Нито една не е тръгнала още. Сортът е "Freedom". Червена ябълка, устойчива на болести:

https://minnetonkaorchards.com/freedom-apple/

Надявам се опитът да е успешен. Има група нестари орехи от север, някои от които ще трябва да кастря или премахна изцяло. Интересно е дървото да се снима след две години и нещо. Присадките са достатъчно високо кошути и кози да не направят проблеми, защото не е оградено. То кози едва ли ще дойдат, но диви животни може.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

В двора на дядо ми има една джанка, която се оказа доста келява и не ражда добър плод. Все се съсипваха. Ама той я е копал от полето навремето, понеже нямал пари за купешко дръвче. И така си останала.

Откакто той почина преди две години аз се хванах да облагородявам дървото, а май и от малко преди това. Даже имаше някакъв плод от новия сорт миналата година. Лека-полека махам клоните на оригиналното дърво и присаденото ще застъпи като на зима мисля да се реже и последният останал клон. За съжаление дядо не можа да се зарадва на хубави плодове. Четири дървета беше сложил тоя век - джанка, череша семенак, зарзала и слива "жетварка" - и рядко е имало нещо да откъсне. Основно вишни, ягоди, малини и от асмите - а, напоследък и смокини! - в малкия градски двор. Не се е престрашил да облагородява фиданки, макар че не е сложно, пък ти развързва ръцете. Другият ми дядо сам си ашладисваше и от негови ашлами съм си захванал една круша и мушмула.

Та към джанката - последните две присадки сложих около нова година - мисля първите дни на януари:

IMG-2f8588204761726b60bcbf5c8c1abe8b-V.thumb.jpg.a61f84f2eb16921caff03fe3d5e5b750.jpg

И двете са тръгнали да се развиват. Поредна успешна януарска присадка. Подобрена копулация. Даже взех калем от пораслите калеми от предните години. Първоначално нямаше хубави клонки за ашладисване, но като отрязах някой клон, на следващата година тръгнаха. Та е "work in progress" от 2020 г. някъде.

Имаме и една зарзала зад нея, която не задържа плод често, та може и с нея да се занимая някой ден. Тя е много висока (6-7 метра). Но понеже мястото не е много и дърветата растат нагоре към светлината.

IMG-339f5f9588ed9dc07ddce24412fa00b3-V.thumb.jpg.05e4cfac2dd799545e351ee93959b48f.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам две орехчета никнали в градината пред къщата, вече мисля две години растат. Имах мерак да ги облагородя, защото тъй или иначе са за махане. И се доредих тая заран. За пръв път ползвам такива дълги (по педя) калеми. Но пъпките на ореха много раздалечени. Взех калеми от основата на орехови клонки от местни дървета, при които пъпките не са набъбнали (толкова). Не са сортови, но не са и лоши. Единият е много едър, единствено, че ядката някак не изпълва черупката, а другият е средна големина, но се чупи лесно. Все саморасли сравнително млади дървета и те самите. 

Нагледах и някои от присадките, защото е време да се оронят покаралите пъпки на подложките. Крушовите и ябълковите калеми изглеждат добре. Прави впечатление, че по-тънките калеми са тръгнали, докато по-дебелите (от основата на клонки) се бавят. При присаждане по едно време. Като цяло калемите ми тая година вървят добре. Бавят се някои сливи на слива и сливи на джанка (също бадем на джанка, кайсия Фаркло с едни пообелени калеми). Но аз със сливите не съм имал сериозни успехи предни години. Засега са тръгнали повече от задоволително. Най-важни са ми дръвчетата, които няма да се местят, защото те ще дадат плод по-бързо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

viber_image_2023-04-25_14-40-05-357.thumb.jpg.5a44e59ecdcd6413371b7a69d9927ebe.jpgviber_image_2023-04-25_14-40-05-518.thumb.jpg.f5c80dd71e64106b9c47b0039422cab6.jpg

 

Бадем върху джанка. Действието се разви в края на февруари (след 20ти) направо от дървото взети калемчета макар и с леко набъбнали пъпки. Трябва да попитам какъв е сорта.От 10на сложени имам 4 хванали се.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Последно за тази пролет, бадем върху бадем. Под кора не ми е от любимите методи за присаждане, но на толкова дебели подложки по това време на годината няма друг начин. Имам доста съмнения относно успеха поради силното сокодвижение, но човек трябва да гледа позитивно на нещата от живота. :glasses:  

IMG_20230426_095732.jpg

IMG_20230426_095828.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това провалилият се Солета ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Според вас - има ли някакъв шанс третата пъпка да е листна, или пък да избият някакви спящи вегетативни?

large.20230426_131103.jpg.2050b293c61b60e6d5ff727e0ff7ea44.jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване