Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Боби Димитров

Аз правя калема като го държа с лява ръка насочен към гърдите ми и го дялкам с дясна ръка с дърпане към мен. Но нали, подложката е както дойде, рядко мога да правя подложката като калема!

Ползвам Олфа ножче с LWB пластина, която е доста по-грамотна спрямо класическите чупещи се, защото (според мен) е пригодена за меки материали. 1 пластина е 3 лв и ме изкарва 1 година спокойно, а тая година съм надялкал сигурно над 100 калема.

На срещите на Христо съм виждал Фелко и Викторинокс ножчета и да, супер остри са, бръснат, ако са добре наточени. Но няма да седна да точа ножче докато съм в движение или на къра и с моя начин на живот е силно вероятно като тръгна да ашладисвам и имам 5 минути, точно тогава да не е наточено и нали. Иначе е ясно, че са по-устойчивото решение, защото може да се завещае на внуците.

Обаче като референция да спомена, че от поколението на бащата и дядото на дядо, хора родени в края на 19 век, те са ашладисвали със значително по-несъвършени средства, по разказите на дядо, а са имали не по-малко значими резултати. Например с овчарския нож разцеп, затегне го с парче връв или откъснато парцалче или дори с пресукана тревка, замаже го с лайно с кал смесено и това е. И после 100 годишни круши усред полето, където пладнува стадото.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Търся ранни череши, които да зреят примерно последната седмица на Май и първата седмица на Юни (за северна България). Имам една черешка и мисля да й направя някоя друга спяща пъпка началото на август. Ще съм благодарен ако някой може да предложи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

@Georgi , аз имам присадени клони от череша, дето у мои роднини и съседи започва да зрее на 24-ти май. Например, от родителското дърво, през 2022 година можеха да се ядат череши от нея на 25-ти май, а през тази 2023 година е родила съвсем малко череши, предимно към върха и са били изядени от косове. Не се знае какъв сорт е. Клоните които са присадени върху моя по-късна млада череша, към момента са достатъчно развити и от тях мога да ти отрежа калем още този сезон (началото на август 2023 година).

А имам и една малка череша, сорт Ърли Лори, която посадих в края на тази зима (началото на 2023) и от нея още не знам дали ще мога да ти отрежа сега калеми, но ще я огледам и ще ти пиша на лични тези дни.

Аз самият имам да "поправям" една друга малка череша. Тя расте в градината ми вече втора година, но съм я предвидил да я подаря на един приятел, след като ѝ добавя още един-два други сорта череши. Обаче две пролетни присадки които направих върху нея пропаднаха. Затова ще опитам и аз като теб в началото на август да присадя върху нея пак.

Отделно от това, се интересувам от ранния български сорт череши Косара. Ще съм благодарен ако някой тук сподели впечатления от първа ръка -- къде точно и колко рано зрее, какъв е вкуса, иска ли опрашител и други подробности.

Май е време да направим отделна тема за череши, особено след като тази година ранните череши пострадаха и късните сортове се "върнаха на мода".

Редактирано от embedeo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ранната череша на комшиите (която в добри години е узряла точно на 1 юни) е също неизвестен сорт от 30+ години назад, но цъфти заедно с другите две, които са по-късни. Съответно ако има проблем със слана или лошо време и лошо опрашване, страдат всички заедно, не е като късните да цъфтят по-късно. Е тая година примерно дали имаше и 10 кила череши на дървото, а предните нямат изяждане при все, че се ядат от 10 деца и 10 възрастни...

original_0730fbd0-f269-493e-8c4a-8369f4a2f49f_20220601_103630.jpg

@Marangoza има някаква супер ранна череша, но нямам идея как ще се държи по студени места като нашето (западно софийско поле). Иначе и аз имам интерес към всякакви череши, защото имам налични неограничени вишни за ашладисване! Отделно не съм правил спяща пъпка до сега и ще ми е интересно да пробвам!

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Имам бигаро бюрла и ърли Лори ( поне за такива съм ги купил ) и една късна от дядо ми късната цъфти една седмица по късно от другите но се застъпват поне една две седмици в цъфтежа. А ърли Лори го дават по рано да зрее от бигар бюрлата с две седмици но не е вярно и двете зреят към 20 май а тая година закъсняха и узряха за задушница 03 юни. Това за софийско. А в един комшия има някакъв стар сорт дребна и много ражда тя зрее една две седмици преди мойте.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 9 часа, embedeo написа:

А имам и една малка череша, сорт Ърли Лори, която посадих в края на тази зима (началото на 2023) и от нея още не знам дали ще мога да ти отрежа сега калеми, но ще я огледам и ще ти пиша на лични тези дни.

Благодаря, ще чакам да пишеш, Даже и да няма възможност от Ърли Лори, от другата ще взема калем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 8 часа, Ангел Димитров написа:

Имам бигаро бюрла и ърли Лори ( поне за такива съм ги купил ) и една късна от дядо ми късната цъфти една седмица по късно от другите но се застъпват поне една две седмици в цъфтежа. А ърли Лори го дават по рано да зрее от бигар бюрлата с две седмици но не е вярно и двете зреят към 20 май а тая година закъсняха и узряха за задушница 03 юни. Това за софийско. А в един комшия има някакъв стар сорт дребна и много ражда тя зрее една две седмици преди мойте.

И на други места съм чел. че зреят почти по едно време. Иначе Бюрла е много вкусна череша, може да пиша за калем след седмица или две.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 25.05.2023 г. at 13:03, Антоанета написа:

@Славянски ще се радвам да споделиш и по-натам през годината как са се развили. Успех!

Ето ги двата ореха как се развиват. Поорязах пак копривата около тях. Това е този с двете присадки:

IMG_20230725_184143.thumb.jpg.2281bc5c2b2a3aa18432f3f5ff9dbba1.jpg

Дясната обаче закърня и почти сигурно няма да я бъде:

IMG_20230725_184150.thumb.jpg.0723e01764c3acfd6c218a07d9db45ee.jpg

Отзад има и прираст от подложката, който прищипах отново. А това е второто орехче, което върви по-слабо:

IMG_20230725_184212.thumb.jpg.4213dd39ae1b1842364a38e9c94b48bd.jpg

Пак имаше избили клонки от подложката, които прекъснах. Но присадката е тръгнала и ще я бъде. @Антоанета

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 17.07.2023 г. at 9:57, Ангел Димитров написа:

Имам бигаро бюрла и ърли Лори ( поне за такива съм ги купил ) и една късна от дядо ми късната цъфти една седмица по късно от другите но се застъпват поне една две седмици в цъфтежа. А ърли Лори го дават по рано да зрее от бигар бюрлата с две седмици но не е вярно и двете зреят към 20 май а тая година закъсняха и узряха за задушница 03 юни. Това за софийско. А в един комшия има някакъв стар сорт дребна и много ражда тя зрее една две седмици преди мойте.

И аз бих помолил за по един калем, както и информация от @Georgi  дали вече е удачно да се направи присадката на спяща пъпка (на чип или на Т ще я правиш?)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 17 часа, Боби Димитров написа:

... както и информация от @Georgi  дали вече е удачно да се направи присадката на спяща пъпка (на чип или на Т ще я правиш?)

Спящите пъпки ги започвам от началото на Август, за южна БГ и сега няма да има проблем. Другата седмица като се върна от морето и ще направя на комшията едни саморасли джанки, че ме врънка от доста време. Костилковите по ми се удават на т-образно, семковите на чип (тях малко по-късно, след средата на Август). Желателно е да се полее обилно два три дена преди това, ако е сухо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 18 часа, Боби Димитров написа:

И аз бих помолил за по един калем, както и информация от @Georgi  дали вече е удачно да се направи присадката на спяща пъпка (на чип или на Т ще я правиш?)

Няма проблем за калем. Боби гледам че си в Бобен аз съм във Волуяк ако ти е удобно може да минеш да си резнеш защото събота заминавам за морето и ще си дойда към 10 август ако не след 10 мога да изпратя по куриер .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Август, облагородяваме орех с калеми, които си имаме в хладилника или ги вземаме от едното дърво и ги слагаме на другото? Нищо не знам за орехите.

@Славянски много добре се е получило. 
“Онзи” орех искат да го режат и няма да дочакат до януари-февруари. :( 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 3.08.2023 г. at 11:27, Антоанета написа:

 

@Славянски много добре се е получило. 
“Онзи” орех искат да го режат и няма да дочакат до януари-февруари. :(

Има си оптимално време за рязане и не е сега.

За летни присадки на орех нищо не зная.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 4.08.2023 г. at 15:40, Славянски написа:

Има си оптимално време за рязане и не е сега.

За летни присадки на орех нищо не зная.

Аз не знам много за ореха като цяло, макар да има сигурно над 20 в парцела, на най хубавите и слънчеви места и с костеливи дребни плодове, само ако е добра година и не падне обичайния късен мраз. Нищо не расте край тях, не искам да ги отрежа (те са и защитени). Ще облагородявам и колкото-толкова.

А кога е оптималното време за рязане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами зимата, соковете като се приберат мисля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

От това време преди година на спяща пъпка. Днес се разходих в гората да видя как е и се зарадвах, че е устояла на ветрове, птици и т.н. Сложих колче just in case. Попска на дива круша.

20230813_161847.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Както има "декемврийски гъбинг", така има и декемврийско ашладисване. Сефте го пробвах през декември, и не го правих, за да се правя на интересен - просто е малко вероятно да имам друга възможност на конкретното място до идването на пролетта, а присадките бяха силно препоръчителни.

Направих 20 присадки на 30, 31 декември и 1 януари. Времето беше меко за сезона с нощни температури около нулата. В идеалния случай щях да правя присадките на асимина трилоба и кавказка хурма първата половина на април. От този опит мога само да спечеля (ако не броим изгубеното/вложеното време). Третото дърво беше зарзала, която имаше счупени от снега и изсъхнали клони, а и рядко задържаше плод. На нея сложих три калема по два сорта кайсия на подобрена копулация, на 31-ви и 1-ви. Може би тук шансът за успех е по-голям.

IMG_20240101_124201.thumb.jpg.295e523ef1b97b0e47c88b01c397e4f6.jpg

Асимината е единично дърво и на 30-ти добавих клонки от две други с цел кръстосано опрашване, общо пет калема:

IMG_20240101_124136.thumb.jpg.fdf66b67dd7bfc27d524586f7b04c43a.jpg

Направи ми впечатление, че клонките на подложката са по-чупливи от нормалното. Присаждал съм върху асимина трилоба през април и дървото беше меко и се работеше лесно. Сега реално присадих два сорта, насочвайки ги в различни посоки, като единият връх/клон на дървото оставих. То е на пет години и беше малко над човешки ръст преди подрязването. За съжаление калемите ми бяха от неплододаващи дръвчета, та вероятно ще закъснеят с цъфтежа спрямо подложката дори да се хванат.

На кавказката на улицата сложих цели девет присадки на 30-ти декември. Три калема от райска ябълка на върха и шест на женска кавказка (подложката е мъжка) по-долу. На най-ниския етаж оставих клоните на мъжката. В идеалния случай, ако се прихване нещо, ще има и някакъв плод, за да не е дървото само декоративно.

Ще докладвам напролет дали има някаква успеваемост.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

При мен се наложи да направя декемврийско ашладисване. Вишната, която засадих миналата есен, беше прекършена до присадката. Подложката е дива вишна, дано не бъркам. Калемите, които успях да подбера са дебели колкото пръст. Да видим ...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може да запазиш калемите за бекъп по-нататък, ако не тръгне присадката (аз държа такива заровени в пясък навън). Подложката ако е дебела е тегаво. Аз бих пробвал на чип бъдинг. Ти какъв метод използва? @Emil

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil

Не знам как точно се казва този разцеп. Ето така:

Image_7298882_811_0.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване