Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Боби Димитров

Има, то и в основата на цветната може/трябва да има листна, така че махай цветовете овреме. И догодина по-внимателно с подбора на калемите ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

То не е зле да пуснете малко инфо/видео как да ги вземаме тия калеми, че и аз бях омотала миналата година сливите Маринка и всичкото калем цъфна.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 17 часа, Славянски написа:

Това провалилият се Солета ли е?

Да, по дебелата подложка. По тънката е Вайро, който не беше нещо наред, все смолеше тук и там. Сложих Маринада и на двете.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 19 часа, Venetka написа:

То не е зле да пуснете малко инфо/видео как да ги вземаме тия калеми, че и аз бях омотала миналата година сливите Маринка и всичкото калем цъфна.

Мога да ти предложа моите 5 цента, от позицията си на начинаещ овощар, смесени с моите предубеждения:

(1.) Сред видеоклиповете на или с Христо Ашламинатора в youtube има поне един, който е с продължителност над час и половина, в по-голямата си част сниман на закрито. Този клип е постнат в канала на друг потребител и в него Христо разказва за основни принципи при избора на калеми. Обаче е необходимо много търпение при преглеждането, за да си намериш отговори на точно твоите въпроси. Ако решиш да го търсиш и гледаш, то може да започнеш с търсене на видеоклип озаглавен "Христо Ашламинатора - Принципи на ашладисването (ЛЕКЦИЯ - част 1)".

(2.) Когато присаждам, ако не забравя, правя снимки на: калемите, надписите ми на кофичките (ако има), подложката преди и след присаждането, мястото на което се намирам и други подробности. По този начин, по-късно (някоя вечер) ако реша да документирам присаждането в моя градинарси дневник (прост текстов файл) имам снимки с които мога да си припомня подробностите. Например, по снимките мога да проверя как е изглеждал калема с всички пъпки в покой ако нещо ме изненада, няколко седмици след присаждането.

(3.) Вече не се тревожа, дали спящите пъпки на даден калем са вегетативни или цветни. Е, когато имам възможност оглеждам предварително нещата, например, от няколко летораста на дървото-майка избирам онези, които ми изглеждат най-подходящи за калеми, но не се впрягам толкова колкото в началото. При всички случаи, обаче, ми е много приятно да гледам, да мисля, да се наслаждавам на това как растат калемите, или колко е хубава все още природата около мен! (и какви изумителни простаци са си изхвърлили боклуците наоколо и как на връщане да събера някои от най-дразнещите ме боклуци!)

(3.1) Само тази пролет забелязах поне два различни вида растения, едното е слива, при които не можах да различа цветните от вегетативните пъпки в покой. Съответно после някои калеми цъфнаха, но това не беше проблем.

(3.2) ... На някои цъфнали калеми премахнах цветовете от дръжчицата щом се овори напълно цвета.  Понякога от основата на цветната дръжчица тръгва ново клонче (имало е невидима, спяща вегетативна пъпка).

(3.3) ... Някои калеми бях оставил с повече от 5 - 6 пъпки. Част от пъпките се изрониха много лесно в първите две седмици от присаждането, или пък тръгнаха да се отварят цветове, но увяхнаха преди да се разтворят напълно. Обаче в третата и четвъртата седмица покараха или, невидими преди това, пъпки, или оцелелите "нормални" пъпки. Понякога на местата на изронените пъпки съм слагал замазка (свинска мас + глина), но и без замазка пак се получиха успешни присадки.

(4.) Съветите на експертите са да избираме колкото се може по-дебели калеми, от млади едногодишни леторасти (клончета) с вегетативни (примерно по-заострени и тънки) пъпки и други такива. Но понякога дървото-майка от което избираме, просто няма такива подходящи леторасти (приерно, не е подрязвано от 10+ години), или пък някой просто ни дава или изпраща калеми каквито той или тя са успели да съберат. Ами присаждаме с каквото има и после наблюдаваме развитието на присадката за да научим нещо ново за нас! :)

(5) Друг пример, миналото лято направих 6 присаждания на спяща пъпка от две праскови (3 пъпки от едната и 3 от другата) върху експериментаторската ми джанка. До края на есента щитчетата на 5 пъпки се прихванаха, което си личеше по порасналия калус в мястото на контакт. Тази пролет обаче 2 от тези 5 пъпки не се развиха изобщо! Самите пъпки може и да са умрели, но щитчетата им около тях продължават да са живи. А трите пъпки, които тръгнаха да се развиват се оказаха вегетативни. Тук мисълта ми е, че независимо дали човек избира супер внимателно или пък може на 100% гарантирано да различи вегетативна от цветна пъпка, докато са в покой, има и други фактори, които влияят върху успеха на присадката.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 54 минути, embedeo написа:

(1.) Сред видеоклиповете на или с Христо Ашламинатора в youtube има поне един, който е с продължителност над час и половина, в по-голямата си част сниман на закрито. Този клип е постнат в канала на друг потребител и в него Христо разказва за основни принципи при избора на калеми. Обаче е необходимо много търпение при преглеждането, за да си намериш отговори на точно твоите въпроси. Ако решиш да го търсиш и гледаш, то може да започнеш с търсене на видеоклип озаглавен "Христо Ашламинатора - Принципи на ашладисването (ЛЕКЦИЯ - част 1)".

Мерси. Ще сложа тук линк за улеснение:

https://www.youtube.com/watch?v=k2c2nhSbU8o

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Благодаря ви.

Гледала съм доста неща от Христо Ашламинатора, но не бях попадала на такова с информация за избора на калеми. Знам, че трябва търпение и при него са доста дълги.. уроците. Ама то и ашладисване с бързане не става установих аз. Та ще се уча още и дано взема да успея с изпитите, тоест с ашладисването..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Открих си в хладилника още калемчета от "бяла череша" и от ябълка "златна превъзходна", дали има смисъл и шанс да пробвам сега да ашладисвам (при положение, че евентуалните подложки не само са се разлистили, ами и по 20 сантиметра леторасли са пуснали) или да ги изхвърлям?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако калемите са запазени и нямат развитие, може да опиташ. Но губиш време заради късното присаждане - можеше вече да са се разлистили калемите. Аз ябълка и май съм присаждал успешно с калеми от зимата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не знам каква е тая гад. Тръгнал калемът на сливата и й изгризва пъпките:

Photo0923.thumb.jpg.398d325cd2f8020dba591012ac9902bd.jpg

  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 28.04.2023 г. at 0:59, Славянски написа:

Не знам каква е тая гад. Тръгнал калемът на сливата и й изгризва пъпките

Спомням си когато тази пролет, ти писа за това изгризване на пъпките в Седянката. И няколко дни по-късно, забелязах точно същия проблем при мен, за първи път го виждам, при една единствена пъпка -- кръгла черна слива, която бях присадил върху джанка, на 2023-03-05. Това бяха от първите ми присадки за този сезон. Към днешна дата обаче, изглежда, че калема с изгризаната пъпка се е прихванал упешно, самата пъпка се развива, както и други пъпки от този калем. Съжалявам, че в момента точно не мога да направя снимки, но моето предположение тогава беше, че виновникът за изгризването е охлюв или гол охлюв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен няма как да е охлюв. Присадките са на метър и половина. Някакъв бръмбар ще да е. Гъсеници не видях. То и няма листенца още. Две от прасковите наблизо също бяха изгризани. Тепърва покарват от вторични пъпки тук-там. Още един път да ги изгризе и ще ги убие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Гледам тук един от калемите изненадващо има две цветни пъпки:

Photo0934.thumb.jpg.05f0516383774eae95e6104f9786d758.jpg

Ябълка е. От същата клонка на върха също ще има цветче. Чудя се дали да не ги оставя, евентуално да опитам сорта. Дали има шанс да ги изхрани? Дървото е мощна дива ябълка по-дебела от ръката ми.

На още една целенасочено сложих калеми с цветни пъпки дву- и тригодишни с цел да опитам плод евентуално. И за пробата.

А това са петте калема от бялата череша от Боби. Дружно тръгват:

Photo0933.thumb.jpg.feafff23f90d39242afcf63f40a18a89.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
На 28.04.2023 г. at 0:59, Славянски написа:

Не знам каква е тая гад. Тръгнал калемът на сливата и й изгризва пъпките:

Photo0923.thumb.jpg.398d325cd2f8020dba591012ac9902bd.jpg

Тази гад се нарича хоботник. И при мен два от трите ми опита са унищожени от него. Виждах го по много дръвчета, включително и на присадките които бях направила и предчувствах този резултат, но не ми се занимаваше с пръскане, само ги смачквах на място където ги сваря, което се оказа че не е решение на проблема. 

Единствено дръвчето което беше на сенчесто място се спаси от хоботника, защото хоботника избира храната си на огряни , слънчеви места. 

Опитът ми със  зимно- пролетното ашладисване на подобрена копулация показа добър резултат.

На снимката е кайсия върху джанка направена в началото на март от калем взет директно от кайсията и сложен върху джанката. Благодаря за отговорът който ми дадохте преди време, че калем е най-добре да се взема  от лакомците - млад едногодишен летораст, където развити плодни  пъпки няма.

Да, и това филис   от подложката съзнателно съм го оставила, защото при едно запитване попаднах на много противоречиви отговори- едни казват премахвай  всички пъпки от подложката, други викат- не, не всички с какво ще фотосинтезира дръвчето?

И аз избрах нещо средно, което за сега е добре.:smile:

IMG_20230502_184359.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Наобиколих вчера и днес някои от ашламите. Почти всичко тръгва - круши на диви круши основно, някои сливи на джанка, няколко кайсиеви присадки върху една джанка (последните не съм снимал, но особено ме радват). Направих няколко снимки:

Photo0950.thumb.jpg.140a8921e210bd0ae2aa94ea6c0de818.jpg

Това е синя слива сръбска от Боби Димитров. Върху джанкова подложка. Високи присадки, защото овцете ще пасат там. Само един калем на върха още не е тръгнал. В основата на дръвчето има храст глог, който засега съм оставил за защита от животни. Дръвчето има голям потенциал и ще хвърля сянка на стоката.

IMG_20230505_151216.thumb.jpg.870ee21fb1ad1a1dafcde4e30695af61.jpg

А това е една дива круша наблизо, която също облагородих. Беше косена преди няколко години и имаше поне пет стъбла. Оставих най-правото и дебело, има  мрежа ф10 някъде. Сложих шест присадки от два сорта с идея да се опрашват взаимно. Есенно-зимни круши.

Следващата е на десетина метра в ливадата, Аманлиева масловка, била лош опрашител:

Photo0949.thumb.jpg.0e6942ec2b98a2bc3523d51fed7572d6.jpg

Малко по-тънко дръвче. И тук съм сложил мрежа за защита. Две присадки, един сорт. Високи присадки. Мрежата е по-широка, за да не се изкушава овенът да си вкара рогата. Да поддава и на натиск. Те животните обичат да се чешат о дърветата, но ако няма твърда опора, няма да се занимава. Не може и да гризе кората.

Тези трите имат огромен потенциал. Ако трябваше тепърва да купувам дръвчета, колко щях да ги чакам да стигнат такъв размер? А корените са непокътнати. Според мен за три-четири години трябва да направят хубава корона.

Последното е облагороден бадем (сях бадеми преди две години). Можете да видите как защитавам малките дръвчета до метър височина. Мисля да се разклоняват по-нагоре.

Photo0947.thumb.jpg.b73fac9c44ff04cf0bf3511640f8eb14.jpg

  • Харесвам 4
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Малко развитие по темата:

На 1.05.2023 г. at 15:55, Славянски написа:

От същата клонка на върха също ще има цветче. Чудя се дали да не ги оставя, евентуално да опитам сорта. Дали има шанс да ги изхрани? Дървото е мощна дива ябълка по-дебела от ръката ми.

Photo0969.thumb.jpg.b5efa3955b1dfe7be82abb26f24b9687.jpg

Очевидно ще цъфти. Хубавото е, че наблизо има една ябълка, която още не е прецъфтяла - от най-късните е, семенак. Досега никога не съм оставял плод или цвят на калем, но предвид, че съм сложил осем или девет на това дърво, мисля да опитам. Една ябълка да остане ми е достатъчно да ги видя.

А пък това се появи на една от крушите (пише, че е самофертилна):

Photo0968.thumb.jpg.3fa0dfa9d19a5b4805455f80cc7da4bd.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Орехчетата също изглеждат обещаващо:

IMG_20230515_142339.thumb.jpg.f5af7c81b2f61d53f79c18c69a326435.jpg

IMG_20230515_142308.thumb.jpg.26a5601142a4ec12378db4ef7bce395e.jpg

Копривата малко ги пази.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

Калемите са слагани в деня на последните избори през април

 

Ябълка на дива:

viber_image_2023-05-22_19-03-49-497.thumb.jpg.9054213b1f533535d80622182e95f2ef.jpg

 

Круша на дива:

viber_image_2023-05-22_19-03-58-752.thumb.jpg.87d06bd5e41b7354b712d21f7da81091.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Присадка от по-ранна череша дето зрее на 24-ри май, направена през пролетта на 2022 върху старата ми, по-късна череша, снимана преди два дни, на 2023-05-22:

IMG_20230522_135236s.thumb.jpg.60ff1d906fb8b1ebb067c80b67dacf81.jpg

Самото дръвче е на 7 или 8 години, черешите му са хубави, но зреят едва първата или втората седмица на юни. Затова през пролетта на 2022 присадих общо 7 калема от по-ранна череша върху това дръвче. От тези 7 калема, 6 се прихванаха успешно, през тази пролет цъфнаха и вече имат първите си плодове. За разлика от сроковете дадени от @Боби Димитров в неговия пример по-назад в темата, аз мога да направя следното обобщение за по-къс период до първи цветове и/или плодове:

Всички калеми [1] от костилковите видове череша, слива и кайсия, които съм присадил [2] през пролетта на 2022 година, без изключение, цъфнаха през пролетта на тази 2023 година, и се стремят да дават плод [3]. С други думи, в моя случай, костилкови калеми присадени през пролетта на някоя година, цъфтят (и връзват) през следващата пролет.

Отделно от това, аз виждам голяма полза в присаждането или добавянето на няколко сорта овошки върху едно младо дръвче, в малка семейна градина. Според мен, предимствата от дръвче с няколко сорта оправдават напълно усилията и разходите. Например, ако едно 4-членно семейство имат в градината си едно голямо възрастно черешово дърво, само с един сорт череша, то всички заедно не могат да изядат пресни всички плодове от това дърво, преди плодовете да започнат да се развалят. Ако семейството правят компоти и ракия от черешите, те ще решат проблема. Но има и алтернативно решение -- още от млада възраст черешовото дръвче може да се облагороди с 2 или повече сорта череши (както и вишни, вишнапи) и така да се удължи срока през който могат да се ядат пресни плодове. Обаче такова дръвче с много сортове не е лесно да се постигне, защото собствените клони на дръвчето както и различните присадки имат различна сила на растеж. Ясно е, че човек трябва да си "поиграе" и че цялата операция ще изисква време и усилия за постигането на добър краен резултат.  Вие какво мислите по този повод?

[1] Калемите са взети от възрастни, над 3 годишни, дървета.

[2] Подложките са възрастни, над 3 годишни, дървета.

[3] По разбираеми причини, някои присадки, макар и да цъфтят обилно, не могат да завържат плод, както, например, се случва с кайсиите през повечето години в Северна България.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 3
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo

За протокола само ще кажа, че през изминалите дни, някои от присадките ми от лятото на миналата 2022 година, както и някои присадки от тази пролет са пострадали значително от болести и, изненадващо за мен, някои присадки са умрели напълно след като очевидно се бяха прихванали, например, от миналото лято една пъпка под кора от Жълтата праскова и две пъпки под кора от слива Блек Стар, тази пролет изкараха прилични леторасти над 3 см и повече от 3 листа, но в момента са мъртви или ще умрат необратимо. То и самите дръвчета, като ябълки, праскови и джанки страдат силно в момента от заболявания с накъдряне и прочее, обаче, аз в днешния прекрасен празничен ден няма да развалям повече ничие настроение с неприятни факти ами преминавам към по-положителни примери.

Ябълковите ми присадки, в моя случай, са временно решение за запазване на получени от други хора калеми, че още си нямам ябълкови подложки в моята градина и затова не са поставени в основата на клоните както подсказва логиката. В крайна сметка имам няколко успешни калема от РуРо, поне един от Славянски #3 и Петровка, и добра вероятност за успех на поне един от Славянски #5 и ябълката с дюлев вкус. Благодаря на @Славянски за чудесните калеми! Снимката е от 2023-05-22 (преди 2 дни) и на нея се виждат само някои от присадките върху едното ябълково дръвче, които влизат едновременно в един кадър:

IMG_20230522_120102es.thumb.jpg.f82fca298ac5c31dd41e536030d75144.jpg

 

Следващата снимка е също от 2023-05-22 (преди 2 дни) и показва три присадки от мушмула без семки, направени върху моя дюлев пън за експерименти. Благодаря на @kokorko за чудесните калеми! Интересното е, че най-мощно вървящата в момента присадка от мушмула, в средата на снимката, за разлика от другите две такива присадки, в първите една - две седмици напълно изгуби своите нормални видими пъпки. Увяхнаха и паднаха просто! И след това, близо до празните места се развиха напълно нови пъпки, които преди това съм сигурен че не ги е имало (били са спящи и невидими) и които, удивително за мен, надминаха в развитието си нормалните пъпки на другите два калема!

IMG_20230522_124857es.thumb.jpg.5e2bf26a42439db60b28d4bae483c659.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Да се похваля и с мойта череша след четвърти опит най-накрая успях.

20230508_115236.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване