Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

Славянски

Кой ги е обелил така? Овце, кози? Защитавайте ги стъблата на младите дръвчета. За мостовата присадка работата е сложна. Вариант е да се сложи второмалко дръвче с корен и то да се присади горе към здравото. Но това се прави зимата обикновено. Трябва ви сега дълга клонка или две от същия вид, не е невъзможно да стане - да влезе под кора долу и горе над обеленото. Но като цяло ако беше малко обелено, а то... Иначе съм виждал хора да правят добавяне на малки дръвчета на голяма обелена ябълка. С ябълки и круши е и по-лесно присаждането. Аз съм пробвал да спася една малка круша и една ябълка така обелени, ще видим. Крушата с дива круша фиданка посадена до нея, ябълката с калем.

На 25.04.2024 г. at 19:04, Живка написа:

Има една джанка пак останала без кора, която също дава млади клонки? От къде минават соковете, като няма кора?

Дървото още има запаси и черпи от корена, но не може да връща, и при прекъсната връзка рано или късно ще изсъхне над обеленото. Ще почне да пуска издънки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Огледах присадките с междинник кайсия върху джанка. От четири клонки, три са покарали - директно, през синя слива, през едната местна жълта джанка, само през купешката джанкова подложка - не. Но и там калемът изглежда добре. Обаче още са съвсем малки и неразтворени пъпките, та нека почакаме още, да не би да изсъхнат.

Иначе кайсиевите присадки са разочарование повечето. Очевидно с непроверени подложки е така. На едното дръвче засега Харкот 0/4, на другото червенобрежка и Харгранд 1/8 (тръгнала ч.), на третото 3/8 (Харгранд е 0/5), едно друго с към осем калема имаше един-два покарали Киото преди и нито един Харкот, но скоро не съм го проверявал. Има и някои, които са с по два калема или три и са тръгнали. Но според мен си е до съвместимост с подложката. От канадските сортове само Харкот е тръгнал на една джанка. Ще трябва ако с междинника се получи, да ги правя така догодина на междинник, който е съвместим. Или да си насея подходящи джанки.

Райските ябълки върху вирджинката изглеждат добре обаче. Въпреки ранното присаждане и много топлото време преди месец. Оптимист съм за тях. Късат парафилма пъпките. А и сортовете украинските са много ценни. Досега от седем калема нито един не го отписвам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка

20240428_121257.thumb.jpg.c49074ef31f12ca81112dce4b856c28a.jpg

Да добавя още една снимка. Дата 28.04.2024. За сега добре изглежда. 

Иначе козите се измъкнаха. Имаше от черните мрежи, но без сезал.

Горната превръзка я разхлабих... знам, че превръзките се махат, ако започнат да се впиват.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 5 минути, Живка написа:

Иначе козите се измъкнаха

Да, от опит мога да кажа, че устремена коза за броени минути може да ги направи тия поразии. Наумяват си и обелват кората. Не че изяждането на листата е малък проблем.

Не знам с какво сте го увили, но трябва нещо да го засенчва да не го пече много слънцето, да задържа влага. Но какво точно? Замазват с пресен кравешки тор. Аз съм пробвал на обелено с овчи и не мога да кажа, че имаше кой-знае какъв ефект. Но там нямаше премостване, обелено от едната страна само.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
Отговорено (Редактирано)

Намазана е с овощарска замазка от магазина. Черното са предпазни мрежи срещу зайци. Да не изядат козите кората и на присадения клон.

Имах късмет да вали почти 2 седмици. 

Редактирано от Живка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

На джанка бадем и праскова , искам да ги извадя и да ги сложа в контейнерче/саксия, а на есен на постоянно място, но ме е страх дали няма да загинат...

viber_image_2024-04-29_19-26-06-569.jpg

viber_image_2024-04-29_19-27-38-951.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров
преди 3 минути, kokorko написа:

На джанка бадем и праскова , искам да ги извадя и да ги сложа в контейнерче/саксия, а на есен на постоянно място, но ме е страх дали няма да загинат...

viber_image_2024-04-29_19-26-06-569.jpg

viber_image_2024-04-29_19-27-38-951.jpg

Е защо трябва да я правиш тази операция вадене садене в саксия и после пак садене на постоянно място а не направо на есен откопаване и садене на постоянно място? Всяко пресаждаме е стрес и може да изсъхнат присадките от недостатъчно подхранване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, Ангел Димитров написа:

Е защо трябва да я правиш тази операция вадене садене в саксия и после пак садене на постоянно място а не направо на есен откопаване и садене на постоянно място? Всяко пресаждаме е стрес и може да изсъхнат присадките от недостатъчно подхранване.

Защото не знам дали някой точно там няма да ги счупи, на такова място са ,че... да бях мислил предварително

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

И четирите присадки едроплодна брекина потръгват, много съм доволен:

IMG_20240430_185603.thumb.jpg.184b805bb8250f37e78dfb52d864fbe3.jpg

Единствено, че ми хартиса последният калем, при такова наличие на семенаци в гората, но просто не остана време да ходя да ги диря. Живот и здраве, да пораснат клонките, може да има някой калем и за догодина.

Същевременно скорушата присадена на глог напъпва. Аз сложих калеми със спящи пъпки, набъбналите върхове премахнах, защото се бях забавил. Но не бързам да се радвам, зная, че шансът е минимален. Предният път тръгнаха малки листенца и изсъхна. Идеята ми е да се закрепи на глога (присадки на подобрена копулация почти до земята) и после да я заровя и да си пусне собствен корен скорушата (вертикален отвод). Това е възможно, макар и да трябват вероятно поне две години.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Огледах ашламите от предните години - круши и ябълки - да зачистя клонки от подложката и да направя някаква резитба, ако има нужда, защото зимата бях пестелив. Исках да видя и положението със завръзите, защото имаше цвят. Ами има първи плод на няколко сорта - два ябълкови и четири крушови - средно по 3-4 от сорт. Разбира се, първо да ги докараме до зрялост. Но е приятно. И дърветата не изглежда да са тръгнали да умират въпреки зимните ми опасения.

Дърветата се разклоняват хубаво и запълват пространството между скелетите клони бързо. Някои клони повдигнах със сезал, други привързах за стабилност поне за тая година, защото миналото лято един връх се отчупи в буря.

Крушовите сортове са късни повечето, та ще трябва да чакам поне до септември, но това да ми е проблемът - те да растат и да се отрупват, пък ние ще чакаме. От по-ранните, Хубава юнска, Ранна на Моретини (доколкото е ранна), Кармен, една друга масловка и още една-две, които трябва да проверя кога зреят - от тези, живот и здраве, ще чакаме първи плод догодина. Все още мога да добавя един калем на едното дърво, защото растежът на Конкорд се оказа почти вертикален и има място. Дали ми останаха обаче калеми от същия сорт? Може да сложа и друг за опрашване.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Хайде, открихме сезона на костилковите - слива Алтанова ренклода на джанка. Едната даже имаше и плод. Калемите са отбрани някъде февруари-март и са в покой още. Доредих се!

Photo1361.thumb.jpg.d1fecc39a147027eb6f47bf35cc0969b.jpg

Photo1362.thumb.jpg.e2eac6715ffc676363506c753cd94aa6.jpg

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 28.04.2024 г. at 11:50, Славянски написа:

Огледах присадките с междинник кайсия върху джанка. От четири клонки, три са покарали - директно, през синя слива, през едната местна жълта джанка, само през купешката джанкова подложка - не. Но и там калемът изглежда добре. Обаче още са съвсем малки и неразтворени пъпките, та нека почакаме още, да не би да изсъхнат.

Към днешна дата и четирите калема покарват, но още са малки пъпките. Не ги броя още за успешни, но дотук добре с тези междинници. Вероятно ако бях сложил междинник и на калемите от Харгранд, щяха да хванат. Но пък да остане нещо и за догодина. Единствено, че е двойна работа с тези междинници.

Нямам търпение едната джанка, на която кайсия Харгранд не потръгна, да узрее на двете оставени клончета да я на видя каква ще е. Другата местна кайсия на същото дръвче тръгва засега 3 от 4.

На кестените направих четири присадки и и четирите потръгват на съвсем различни една от друга кестенови подложки. Дано задържат така. Черницата Morus rubra от седем-осем присадки тръгва на сто процента засега, което си е голям успех за черница. Предни години с тукашна бяла върху семенаци от същата - нищо.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
На 28.04.2024 г. at 12:43, Живка написа:

20240428_121257.thumb.jpg.c49074ef31f12ca81112dce4b856c28a.jpg

Да добавя още една снимка. Дата 28.04.2024. За сега добре изглежда. 

Иначе козите се измъкнаха. Имаше от черните мрежи, но без сезал.

Горната превръзка я разхлабих... знам, че превръзките се махат, ако започнат да се впиват.

Вече станаха 30 дни от "операцията" (10.05.2024). Дървото още е живо, даже има нови клонки и спящите пъпки се събуждат. Времето е постоянно влажно. Студено е като ранна пролет.  Клонът, който прави връзка между короната и корените, е като стафида, но не е сух. Загубил е якостта си, сега се огъва много по-лесно. Чудя се кога е време за сваляне на превръзките. Още не са започнали да се впиват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, Живка написа:

Клонът, който прави връзка между короната и корените, е като стафида, но не е сух.

Това ще рече, че се е сбръчкал? Кое навежда на мисълта, че има срастване?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка
Отговорено (Редактирано)

Още снимки от днес.

20240510_150322.thumb.jpg.e02e3e6a07e0688ccee69ab6671b6285.jpg20240510_150337.thumb.jpg.cdf0af904b53eb55e1c9eab4bfedb6d7.jpg20240510_150407.thumb.jpg.5a91ba1388eeca3112c3d0a88ff0866e.jpg

Не знам дали е станало срастването, но черешата расте.

20240510_150443.thumb.jpg.893ec0b2f64181054d56f839c1030bf8.jpg

Купена е от разсадник, което означава, че вече е присадена и коренът е на подложка. Ако избие от него не е ясно какво ще порастне. За мостовите присадки четох,че трябва да не развиват пъпки. Като се появят да се махат.  Ако този клон не е срастнал, от къде минават соковете? Ако короната изсъхне и останат само корените, ще трябва да изкореним черешата.

В двора има още едно дърво със същия проблем,  но то е джанка и е на собствен корен. То също дава клони, без да има кора и присаден мост.

След като 30 дни е живяло дървото без кора, ще изсъхне ли или ще живее?

Редактирано от Живка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)
преди 10 минути, Живка написа:

След като 30 дни е живяло дървото без кора, ще изсъхне ли или ще живее?

Трябва да стане премостване. Преди години бяхме обелили с храсторез една млада слива (около 10-15 см от стъблото). Пробвах мостова присадка, не се получи. Нагоре всичко увяхна след известно време. Изби от ниско, но я махнах, защото нямаше смисъл да почва отначало. Сложих райска ябълка на нейното място.

Това за премахването на пъпките на мостовите присадки е интересно. Ще трябва да го направя на едната круша, защото е пуснала.

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Живка

И аз пробвах една друга мостова присадка. Там резултата стана ясен за около седмица.  Всичко над присадката изсъхна. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Да, и аз мисля, че въпросната слива не изкара 30 дни, но беше преди към 8 години и не си спомням. Досега не съм имал успешно срастване. Последно правих на една круша с парафилма, но не е добро решение - почна да се разкъсва вече и да се отделя. Като няма и друг крепеж и май няма да стане. В другия участък към върха още държи, дръвчето не е изсъхнало, но там има за затваряне на 1,5 см обелено изцяло - та е възможно да стане и без мостовата присадка. И това е не просто клонче, а добавено второ дръвче със собствен корен да премости.

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Понеже гледам, че има експериментатори, ето нещо изцяло диво и смахнато в най-добрия смисъл на тези изрази:

https://www.researchsquare.com/article/rs-2459037/v1

Лоза, ашладисана на подложка шизандра - тотално различни разреди (да не говорим за семейства и родове), при това с 25 години+ живот и плододаване, демек няма помен от късна несъвместимост.

И като си помисля, че не помисляме да ашладисаме два различни рода, щото не са еднакви...

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • Живка
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване