Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Облагородяване на овошки

Recommended Posts

greenn

Продължавай с експериментите и ако е възможно направи снимки на едно такова присаждане.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз правя странична подобрена, мисля, че това описва Green, но става трудно с много тънък калем, защото на голямо фи подложка няма как да издялкаш тънка лента за основа на калема.

Тъй като аз ашладисвам често по диво и не отделям особено време за размисъл, подготовка и анализ, често ги дялкам както ми дойде и се хващат. Например това горе в дясно + езиче съм го правил много пъти, както и това долу в средата съм пробвал с 2 разминаващи се срещулежащи калема.

Image_7298878_811_0.jpg

На дебело правя разцеп най-често, защото под кора става трудно тук, джанките пускат кората много късно, когато вече не ашладисвам. Кози крак ми е любим (много малко щета на подложката и можеш да наредиш цифра калем околвърст) и ако се направи точно така се заклинва, че веднъж си скъсах ръкав на калем на кози крак без да го мръдне. Там проблемът е, че иска ножче тип косар/косер, иначе трудно се оформя подложката.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 2.02.2024 г. at 18:37, Славянски написа:

А това е един, на тип "странична" подобрена копулация, тънък към по-дебел клон, както казах, на същото дърво:

Photo1144.jpg

Ей тази е такава странична дебело клонче към тънко и хвана.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ашладисване на ябълка с междинник в същата година, не в две последователни години:

Средно силна подложка, вджуджаващ междинник и желания сорт най-отгоре. Така хем имаме малко дръвче, хем кореновата система не е на M9 (твърде слаба и зависима от човешки грижи). Предимство на такива дръвчета с междинник е, че почват да плододават още на втората година, докато на ММ 111 се чакало 6-7 години. Дървото е добре вкоренено и стабилно, няма опасност вятърът да го катурне. Недостатък е, че излизали издънки от корена.

Човекът първата година направил 23 такива двойни присадки и от тях само две не станали. Той го отдава на качеството на калемите - били тънки и завехнали. Направил проба със шест последователни присадки и всичките хванали (шест калема един върху друг, на ябълка). Човекът препоръчва първата присадка да е на подобрена копулация, за да зарасте по-бързо, а междинникът да е между 5 и 8 инча. Като е по-дълъг специално при тези ябълки бил по-силен ефектът от слабия междинник.

Аз ще пробвам кайсия на неизвестна джанка с междинник. Единият ще е с купешка джанка подложка за праскова, която беше отхвърлена на втората година, а другият ще е местна жълта джанка с късен цъфтеж. Мога да сложа и калем без междинник, имам достатъчно разклонения. Идеята е да мога да сравнявам. Даже се чудя междинник синя слива какъв ефект би дала. Имам и такива калеми. Или пък междинник кайсия Ориндж Ред, която беше с големия брой chilling hours (необходими часове под 7 градуса зимата преди да се развие, т.е. дърво за по-северен, студен климат). Само че такива калеми нямам и това ще остане като експеримент за догодина, живот и здраве.

Другото е, че ножът ми е очевидно за лява ръка. Може би наистина ще става по-бързо по начина, по който мъжът ги прави с дърпане. Аз съм свикнал с рязане в обратната посока, щото с лявата ръка не става :)

P.S. Добавям и третата и последна част: 

Кратко и съдържателно. Но и с ябълки е може би най-лесно.

Редактирано от Славянски
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 7 часа, Славянски написа:

Аз ще пробвам кайсия на неизвестна джанка с междинник. Единият ще е с купешка джанка подложка за праскова, която беше отхвърлена на втората година, а другият ще е местна жълта джанка с късен цъфтеж. Мога да сложа и калем без междинник, имам достатъчно разклонения. Идеята е да мога да сравнявам. Даже се чудя междинник синя слива какъв ефект би дала. Имам и такива калеми.

Направих присадките тази сутрин:

IMG_20240303_101036.thumb.jpg.d2ad0f0d3b1ba9b5397bc30d826ee0af.jpg

Калемът беше от кайсия Киото, сравнително тънък (4 мм). Направих присадки на четири клончета на джанката, всичко на подобрена копулация или на копулация обикновена (за най-тънкото калемче накрая). Най-вляво имаме подложка от купешка праскова за междинник, втора от ляво на дясно е местна жълта джанка с по-късен цъфтеж, третата е синя слива по-ранна от другите местни, която съм присаждал добре и на джанка, и на слива, и последната вдясно е директно кайсията на джанката.

Трябва да уточня, че има несъвършенства и вероятно ще трябва да го повторя догодина, особено ако присадките или една част от тях са неуспешни. Защо?  Ами първо двете присадки вляво:

IMG_20240303_100951.thumb.jpg.37dc17f9e0c4be482dc10facea37f5c3.jpg

Клонката от купешката подложка беше стояла 3-4 дни навън след отрязването ѝ. Вчера я бях забил в земята. Не беше съвсем малка клонка - имаше разклонения - обаче имаше и топло време преди и не изглеждаше достатъчно свежа като другата джанка, която отрязах току-що. Макар и да мисля, че има шанс да хване. Реално не огледах хубаво в началото. Имах вариант да отрежа друго клонче от онова дръвче, но щях да изгубя доста време да се връщам на около двеста метра и времето ми беше ограничено. Та тази от четирите ми е най-съмнителна.

Другият джанков междинник го отрязах прясно от дървото, но имаше набъбване на пъпките, изключае в самата основа на клонката, която и част използвах. Махнах повечето пъпки, но най-дребните ще махам после, защото малко се наранява кората. Дължините на междинниците бяха някъде 15-18 см.

Сливовият калем беше хубав и без развитие на пъпките, а вече директната присадка направих с най-тънката част на кайсиевия калем, но не можах да направя подобрената, та направих дълга обикновена копулация (диагонално застъпване на подкорието).

IMG_20240303_100945.thumb.jpg.277a9da1d59b26b8a5eda9beccc35e49.jpg

За догодина такива калеми за междинници, живот и здраве, ще трябва да отбирам по-рано през зимата и да ги съхранявам добре.

Според мен три от четири калема имат добър шанс да тръгнат, последният е може би 50:50 или 40:60 да стане.

Бях си забравил телефона, но по груби сметки за седем присадки ми отиде повече от час (може би час и десет или час и петнайсет минути с ходенето и отбирането на калемите).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Една от целите е да се види доколко има съвместимост през годините и дали различните междинници/подложки биха дали някаква разлика във времето на цъфтежа на кайсията. Засенчена е от изток. От запад ще режа едни храсти.

@peterstamov

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз не бих се занимавал да присаждам нещо толкова високо в дивото, защото това ще иска страшно много подрязване на диви издънки всяка година, но важното е да има мерак. Инак страхотна клонка и догодина можеш да го присадиш долу до дебелия отрез на няколко санта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами ще трябва да се чистят издънки от подложката, има го и това. Поне първите години. Гледам да са по-високо и заради животните, и заради апоплексията по кайсията, за която се препоръчват високи присадки. По принцип дръвчето си е за местене, но не е малко дебело. Аз копнах с лопатата на 35-40 см околовръст да стимулираме нови коренови разклонения. По са ми интересни двойните присадки, аз вече съм посадил две фиданки от тоя сорт плюс калеми на някои с по два сорта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Отговорено (Редактирано)

Ще копирам от чата:

Любо Д:

Малко да изсъхне утре и ще търся джанки за ашладисване с Шимизу айс. Една кака ми прати калеми.

Славянски:

@Любо Д при присаждане на праскова върху джанка чета, че върху жълта е най-добре. Върху червена има някакъв шанс. Върху синя има несъвместимост.

И кайсиите е добре върху жълта джанка. Лошото е, че моите не ги знам на каква са джанка. Бая тъмни джанки има наоколо, но има и немалко жълти. Червени по-малко сякаш.

Та може да има и късна несъвместимост. Което аз не го знаех и можеше да си подготвя подложки с жълта джанка. Но вече свършеното - свършено

При мен досега праскова на калем върху джанка няколко пъти не става и съм се отказал. Но вероятно не е била жълта.

И може да пробвам с междинник. Взех калеми хубави от жълта джанка.

*. *. *

Сега се сещам за някои джанки, на които присаждах кайсия и един калем не хвана. На една даже две последователни години. То може би по-лошото е да хване и след няколко години да отхвърли присадката. За съжаление при мен старите джанкови дървета са все лилави и червени. Жълти има няколко млади обаче. Обаче семенаците младите какви са един Господ знае. Та за мен си остава вариантът тая година да присадя жълта джанка върху няколко подложки за бъдеща употреба. Праскови на джанка не ми се занимава честно казано, но кайсиите ако почнат да гинат заради произволна и неподходяща подложка - това ще е глупаво. Хайде, експериментите по къра са едно, но дръвчета, които се надявам да живеят дълго и да плододават...

Редактирано от Славянски
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
Отговорено (Редактирано)

Предвид калното и дъждовно време навън, да оспамя и тази благодатна тема ...

Покрай облагородяването и особено с нарастването на броя на присадени калеми, постепенно узрях за идеята че трябва да поставям някакви етикети, известни още и като "тагове" (от англ. tag, ед.ч. произнася се "таг"), колкото се може по-близо до присадката. Аз иначе си имам един текстов файл на компютъра, който ми служи и като градинарски дневник, освен това водя и текстови бележки на смартфона си, често правя и снимки, обаче пак остават ситуации в които ми трябва някакъв етикет на конкретно място, или поне етикетът на място е много по-добро решение от комбинация от снимки и записки.

Мисля, че етикетът ще спести усилия и чудене. Например, от миналата пролет имам над десет различни присадки върху едно ябълково дръвче и сега искам да отрежа калеми от конкретен сорт, от определена присадка, преди разлистването. Ако бях слагал етикети с имената на различните сортове ябълкови калеми които присадих миналата година сега спокойно щях да мога, на място, както съм до дървото да си отрежа нови калеми точно от желания сорт. Но понеже миналата година още не съм поставял никакви етикети по клоните на дървото, то сега трябва да прегледам снимки и записки за да определя кои сортове присадки къде точно се намират по дървото. 

За етикетите има различни варианти, като засега мисля за тези два от тях:

(1.) Дървени клечки или колчета надписани с молив. Надписани със син молив дървени летвички, малки дъсчици от сладолед "на клечка" и разни колчета ползвам от доста отдавна, макар и не много често. За надписани колчета понякога е доста удобно и бързо, защото просто отрязвам и одялквам някоя клечка, така че да има една относително равна и удобна за писане повърхност и пиша върху тази повърхност със синия молив (е, ако не съм го забутал някъде този молив, до степен на неоткриваемост). При този вариант съм си мислил, но още не съм го изпробвал, да си направя евентуално и висящи или окачваеми етикети, като например на дъсчици от сладолед "на клечка" да пробия дупки в единия край за завързване на връв. Тепърва ще проверявам дали е адекватно решение за окачване. А пък колчето, си остава добро решение за маркиране на подложки, посеви и цели фиданки, като например тази снимка:

IMG_20240306_142323es.thumb.jpg.a4f78fd24b60b5d50ad647c45b96e27b.jpg

 

(2.) Метални пластинки изрязани от алуминиеви кенчета (кутии за напитки). Тази идея не е моя; преди време забелязах такива етикети в някакви любителски видеоклипове за овощарство и присаждане, но още не бях пробвал да си направя такива, допреди два дни. Получи се малко спонтанно и използвах подръчни средства:

IMG_20240306_135121s.thumb.jpg.cdfe2fcda530df9fc4ac49145fa931e8.jpg

Първо, металните етикетчета ги изрязах с "лека" градинска ножица ("за цветя") от отпадъчни кенчета, които минувачи-простаци хвърлят нощем в градината ми, после с ръждив пирон със заточен връх пробих дупки в етикетчетата за връвчицата и накрая ги надписах със стара изхабена химикалка (писалка) с топченце на върха. Тази летвичка на снимката се оказа много важна и необходима за целия процес. На нея слагах етикетчето и го затисках с едната си ръка, докато с другата пробивах с пирона или срещу глух отвор в летвичката (пада се от другата ѝ страна), или точно до ръба на летвичката. След пробиването, с главата на пирона смачках и изгладих "мустаците" по ръба на отвора за да не се порежа на тях. Самото надписване също става като етикетчето се притиска към летвичката. Топчето на върха на химикалката трябва да може малко да потъва в алуминия и в материала (летвичката) под него, за да се получи хубава следа. Накрая получения надпис не е чак толкова лесно четим, както например синия молив върху светла дървесина във вариант (1.), но все пак е достатъчно четим на дневна светлина и особено ако човек леко завърти етикетчето спрямо светлината и очите си, променяйки ъгъла на отражение на светлината. Още не съм завързвал по клоните металните етикети които си направих, но смятам да използвам конопена връв, въпреки риска от скъсване на връвта и падане. В някои видеоклипове такива метални тагове ги окачваха по клоните с тел, но в моя случай, например, неръждаемата тел ми е дефицитна и ми трябва за други цели, където не мога да ползвам връв.

П.П. А ако на втората снимка се чудите какво е това парче от лист на едновремешна машинна ножовка, с оформено тясно длето в единия му край, то това съм го приготвил за да пробвам една от възможностите да направя присаждане на "подобрена копулация под кора", т.е. със зацепване на дървесината с езичета на подложката и калема, за което споменах в мое предишно мнение.

Редактирано от embedeo
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

И аз съм се спрял напоследък на метални етикети. Тези от кенчетата ми се струват с остри ръбове, затова използвам от дезодоранти, някои са алуминиеви. Първо ги срязвам с ножовка, после вече с ножица за ламарина. Ъглите заоблени, ръбовете ги минавам с шкурка. Преди да ги надпиша мисля да ги пасивирам черни или тъмно сини (още търся най-лесната технология), за да личи надписа по-добре. Накрая ако не стане добре с празна химикалка, може да ги гравирам (има евтини такива гравиращи писалки с батерии). Окачването - със зелена мека градинска тел.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

...любопитно ми е какво ще се получи , доста ползвах ножицата за присаждане последните 2 дни , имах доста сходимост с млади джанки и калеми от бадем,праскова,кайсия

viber_image_2024-03-16_17-07-55-463.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
Just now, kokorko написа:

...любопитно ми е какво ще се получи , доста ползвах ножицата за присаждане последните 2 дни , имах доста сходимост с млади джанки и калеми от бадем,праскова,кайсия

viber_image_2024-03-16_17-07-55-463.jpg

ПП на снимката преди да превържа снадката я наместих още и паснаха идеално

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Работил съм с такава ножица и при добра сходимост резултатите са 100%. Това обаче се случва много, много рядко при мен. Първо, че подобни дебели великански калеми много рядко изпадат - повечето са с дебелина между шишче и тънък молив, които ножицата дори във V режим дъвче и се затруднява. Второ, че подложки от този тип на практика почти никъде в дивото няма. А и количеството калус е значително по-малко дори от една късичка подобрена копулация с 3 см елипса примерно, съответно първите години не е силна спойката. Подарих я на друг мераклия, той я ползва за лози, където е много по-лесна работата. Иначе си струва определено при голямо количество работа със сходни диаметри!

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 26 минути, kokorko написа:

ПП на снимката преди да превържа снадката я наместих още и паснаха идеално

Заради това си купих и шублер, заедно с ножицата. После и двете ги хвърлих в шкафа. Шублера го ползвах 2-3 пъти, но не и ножицата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Боби Димитров написа:

А и количеството калус е значително по-малко дори от една късичка подобрена копулация с 3 см елипса примерно

И за мен това е важно (не че съм пробвал работа с такава ножица). С ножчето можеш да направиш спокойно подобрена копулация 5-8 см и там отчекване трудно може да стане. Това наподобява разцеп.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване