Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

rufo

Сляпо куче и картофи- кой, как се бори ?

Recommended Posts

любопитко

Бях склонен да ти отговоря на въпросите,щото знам всичко за къртиците и слепите кучета,ма нещо хич не ми се ще да ти отговарям,щото не знаеш как да си поискаш информацията..И виж колко си плитък...Аз искам да ви науча нещо,защото  съм запознат с проблема,и мога да ви спра да се лутате,а ти ми казваш с какво не се хранят къртиците..Знам тези гадинки с какво се хранят,кога се хранят,кога спят,кога правят любов,колко често правят любов,кога закусват,обядват и вечерят,и с какво си чистят зъбите след вечеря..Похвата за улавянето на къртица и слепо куче е един и същ,само че капаните за слепото куче са с една идея по-големи..Няма да ти кажа колко слепи кучета съм хванал...:mrgreen:

  • Харесвам 1
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 15 часа, любопитко написа:

Бях склонен да ти отговоря на въпросите,щото знам всичко за къртиците и слепите кучета,ма нещо хич не ми се ще да ти отговарям,щото не знаеш как да си поискаш информацията..И виж колко си плитък...Аз искам да ви науча нещо,защото  съм запознат с проблема,и мога да ви спра да се лутате,а ти ми казваш с какво не се хранят къртиците..Знам тези гадинки с какво се хранят,кога се хранят,кога спят,кога правят любов,колко често правят любов,кога закусват,обядват и вечерят,и с какво си чистят зъбите след вечеря..Похвата за улавянето на къртица и слепо куче е един и същ,само че капаните за слепото куче са с една идея по-големи..Няма да ти кажа колко слепи кучета съм хванал...:mrgreen:

Ми щом не носиш на майтап и си обидчив - добре! :) А иначе...прочети си пак поста. В него говориш до къде са те докарали къртиците, колко къртици си хванал, как докато не ги изловим (къртиците) няма да се радваме на картофи и луковици. А сляпото куче го споменаваш бегло. Че и за него е същото. Ми не...не е същото! Нищо общо! Та затова и уточних. Относно капаните за слепи кучета...имам два точно за слепи кучета...и точно както пише - сляпото куче го зарива и минава под него. Знам 2 начина които (частично) работят. Единия е този при който чакаш до откопана дупка и му отрязваш пътя за бягство с лопатата (няма да описвам подробности...има ги в нета). Работи, ама си трябва яко чакане... Комшията ги лови така, но въпреки всичко мойте луковици са изядени, защото както казах и в предния пост: и всичките да ги изловиш в един момент ще дойде ново и ще ти събере всички незащитени луковици. Другия начин, нехуманен (ама този звяр друго не заслужава) е като се натикат рибарски кукички тройки в дупката...и като дойде да я запушва и се закача. Но...първите ми 10-15 опита доведоха до 3 хванали се слепока. Следващите 100 - до нищо! Най сигурно е със закопаване на мрежа. Та така... Въпреки че ме нарече плитък...няма да се обидя :) А ако все пак искаш да споделиш тук за твоя опит - сцената е твоя :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@любопитко Между другото поразгледах "В Хоби кафе,в темата "Чушки и домати и други зарзавати"" където си "споделял какви ли не начини за улавяне". Ами или аз не съм гледал достатъчно старателно, или си споделил само един начин за улавяне. Също така не пишеш нищо по въпроса за сляпото куче освен че капана трябва да е по голям. Което ме навежда на мисълта че не искаш да ми кажеш колко слепи кучета си хванал защото те е срам ;) :P И в случай че отново се обидиш искам да знаеш че не е това целта ми. Просто обичам всичко да е точно :)  И да знаеш че ще се радвам да споделиш как и колко кучета си хванал. И най вече ми се иска да коментираш следната ситуация:

За да хванеш куче трябва да си намерил тунел, да го отвориш и да сложиш капан. Да приемем че си хванал всички кучета. Ново куче може да хванеш само ако намериш дупка, което става при копане или когато нещо изчезне. Но градината е в разцвета си и вече не копаеш надълбоко. Та идва ново куче и вместо да ти издърпа чесъна, нещо което ще забележиш веднага, първо се заема с няколкостотинте ти лалета които са в период на покой и ще установиш липсата им чак напролет. Та...какво правим?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Паник, имам спомени, че Ивко е писал в доматените теми за къртиците. Дали е писал за слепите кучета, не помня. При нас котките се справят с къртиците, дрънкащите кенчета също помагат. А сляпо куче май нямам, защото всичко си е на място. Е, имам голи охлюви, но съм им приготвила хидратна вар и ще разпръсна при прекопаване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Боби Димитров Миналата седмица докато копах попаднах на дупка от сляпо куче. Заложих любимите ми кукички. Тази седмица дупката беше заровена, а от кукичките - файда йок! Но...доказано "действаща" дупка. И се сетих за тебе. Грабнах парцал и бензин и атака! Резултата: 24 часа по късно кучето не е барнало парцала! Та да питам. Тва с парцала с бензин...имаш ли личен опит или си чул един човек как е гледал как един друг разказва? Единственото което се сетих е че моя парцал не запуши напълно дупката..ама надали тва е проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, на кюстендилското село така ги мамим. Но бих казал нормално е да не работи, ако има много голяма тунелна мрежа и е далече или тоя тунел е бракуван (засипан някъде). Там на място работи с тунел дето го виждаш, че сега бута, ако не в реално време, то днес (макар че бабката, лека й пръст, прекарваше доста време в медитация на припек в градината и като опитен рибар на плувка къде трепне някоя тревка без ветер, веднага скача от пътчето с викове слепакооо търчете!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Мда, на кюстендилското село така ги мамим. Но бих казал нормално е да не работи, ако има много голяма тунелна мрежа и е далече или тоя тунел е бракуван (засипан някъде). Там на място работи с тунел дето го виждаш, че сега бута, ако не в реално време, то днес (макар че бабката, лека й пръст, прекарваше доста време в медитация на припек в градината и като опитен рибар на плувка къде трепне някоя тревка без ветер, веднага скача от пътчето с викове слепакооо търчете!)

Е то ако бута в реално време за какво ми е парцалчето! Мойта идея беше че като го сложа на "действаща" дупка и няма да се налага да чакам час, два ...десет, а максимум 10 мин. А от опит мога да кажа че като запуши една дупка...може да я отпушиш още 10 пъти и то 10 пъти идва да я засипва. Та не вярвам да е "бракуван" тунела. Или поне не и преди да туря бензина. Виж после, ако съм случил на куче фен на дизела, може и да го е запушил нейде навътре или направо да си е било шута.

Още нещо силно ме притеснява и ме навежда отново на тезата че си чувал как един....и т.н. И това е че подробно описваш как от един тунел за кратко време вадиш няколко кучета. Е да, ама нашто си сляпо куче (щот има и други видове) си е единак и жестоко се бие с всяко едно друго освен ако не се е разнежило за любов. Или поне така съм чел и така вярвам че е. Та така...размишлявам си на всеослушание....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Може да се случил на надрусаняче, да, взело те е за дилъра (какокако лепило имАшле? само кале! аа дишайсиготи!) :D Пък и там по вашия край са си доста серт нравите принципно :)  Но да, виждам, че си притеснен и че най-вероятно си представяш нещо различно от реалността - за жалост не зная как да ти помогна, защото не мисля, че има перфектна система.

Ние вече нямаме бабка :( така че ловът в момента е много спорадичен :(  Но докато имахме, системата си работеше. Отиваш, виждаш къде е ровило, ест него го няма вече като чуе стъпките и изчезва. Отваряш, бутнеш, по някое време идва и го хващаш. Иска търпение, а знам, че не си от търпеливите :D Виж ги тия капани, може да имаш успех с тях.

Сляпото куче е социално животно, поне тия дето сме срещали. Никога не е само едно, а са семейства. Ся като го написа това за твоите питомци, почнах и аз да се чудя до колко са различни като поведение. 5 мин по-късно:

"Mole rats have a more diverse and complex social organization than laboratory mice and rats ranging from solitary to highly social, depending on the species, where some of them are polygamous and other monogamous"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Чакай сега да те почна!!!

 Да..притеснен съм, ама не че не мога да ги хвана, а че трябва пак да копая и закопавам мрежи. Както казах...всичките да ги изловиш и пак ще дойде някое и ще ти изяде луковиците ако не са защитени. Да...искам перфектна схема...или поне работеща. Да чакам повече от 20мин....не, благодаря. Не съм баба!

Сега да зачекнем "социалноста" на гадината. Ами както казах, досега съм хванал 3 на кукички (капаните не работят, въпреки че дадох всичко от себе си!). Намирам дупка, слагам кукички, чакам да зарие. Откопавам...няма куче на кукичките. Залага пак, чакам да зарие...и т.н. Понякога по над 10 пъти. ВАЖНО: след всяко едно от хванатите кучета (да уточня: 3-те са хванати по различно време на различни дупки) отново разривах дупката и залагах кукички. И в трите случая НИКОЙ не дойде да зарови дупката отново. Та...сляпото куче е единак според моя опит! Това което ти цитираш е вярно. Има мнго различни "species" mole rats (https://en.wikipedia.org/wiki/Mole-rat)!!! Някои са моногамни, някои полигамни. Някои са социални, а други единаци. Да видим какво пише в нета:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Същински_слепи_кучета   -> В България се среща един вид – планинско сляпо куче (Spalax leucodon).

https://bg.wikipedia.org/wiki/Планинско_сляпо_куче  -> Агресивно е към други представители на вида.

Ето и един сайт в който може да се види че в България има само един вид сляпо куче: https://www.iucnredlist.org/species/14328/113301882  Поцъках в него....кликнах на всичките десетина вида слепи кучета...ами другите са в румъния, в украйна....при нас има само едно: Nannospalax leucodon  (пак е spalax, ама nano...също Lesser Blind Mole-rat).

И сега взех да търся други източници за това как се държи със себеподобните си...дали е социално или единак...и намерих ето този труд от 1840: https://www.gbif.org/species/2438247/treatments   Там ясно си пише: Lesser Blind Mole-rats are solitary and aggressive toward conspecific !!!!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Всъщност се сетих за един случай дето са повече от  едно куче в дупка/семейство. Не намерих информация дали мъжкия остава с женската след секса и дали се грижи за малките. Но ако трябва да отгатвам - не! Предполагам е като при мечките. Та женската след като роди се грижи за малките 2-2.5 месеца и после кой откъде е. Та през тези 2 месеца ще има 1 голямо и 2-4 малки "кученца" в дадения тунел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Това, с чакането с мотика край дупката върши работа, правили сме го, но е много отегчително, за единица бройка или две, да пропиляваш толкова златно време.

Сега си спомням , че съм пъхала парцалчета напоени с нафта в дупките и това като че ли даваше  положителен резултат, но не е трайно решение- спреш ли тези действия и нашествията продължават. 

Много сложно ми се вижда, при тази изградена подземна магистрала по някакъв такъв бабешки начин, да спра движението им.  Пък ако ще и с капан да ги ловя, или с пушка да ги стрелям,  други ще дойдат- не мога да изловя всичката гад на планетата....

По приемливо за мен е, по някакъв  начин, да успея да ги държа  на разстояние от градината. Но какъв да е той?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 8.03.2023 г. at 12:08, ivanina. написа:

Това, с чакането с мотика край дупката върши работа, правили сме го, но е много отегчително, за единица бройка или две, да пропиляваш толкова златно време.

Сега си спомням , че съм пъхала парцалчета напоени с нафта в дупките и това като че ли даваше  положителен резултат, но не е трайно решение- спреш ли тези действия и нашествията продължават. 

Много сложно ми се вижда, при тази изградена подземна магистрала по някакъв такъв бабешки начин, да спра движението им.  Пък ако ще и с капан да ги ловя, или с пушка да ги стрелям,  други ще дойдат- не мога да изловя всичката гад на планетата....

По приемливо за мен е, по някакъв  начин, да успея да ги държа  на разстояние от градината. Но какъв да е той?

Иванина, преди зимата засяхме ръж вече цялото място, където садим овошки. Защото забелязах, че там където расте ръж няма ходове нито на попово прасе, нито  на  сляпото куче. Явно те се преместили там, където  ливадата и дървета. Защото котки ловят  ги там.Виждах , как подскачат  , хващайки някого.  В малините видях няколко дупки,  издърпах  ръж задено с почвата и  сложих  в малините. Проверих, : няма ходове вече там. Не знам с какво ги гони ръж:с миризмата или с преплетените корени, но знам, че  ръж, като тагетис,  гони и тези червеи , които ядат картофите и моркови, тези които като  жички.По -русски проволочник се казва. Забравих как е на български...Опитай с ръж. И напиши и на мен, действа ли.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Телен червей, Алина. :)

Против телени червеи съветват да се сее синап. Аз пак сях ръж, закъснях със синапа за градината с картофите. В парниците имам ръж и синап. После малко тагетес ще има. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 9 часа, алина написа:

Иванина, преди зимата засяхме ръж вече цялото място, където садим овошки. Защото забелязах, че там където расте ръж няма ходове нито на попово прасе, нито  на  сляпото куче. Явно те се преместили там, където  ливадата и дървета. Защото котки ловят  ги там.Виждах , как подскачат  , хващайки някого.  В малините видях няколко дупки,  издърпах  ръж задено с почвата и  сложих  в малините. Проверих, : няма ходове вече там. Не знам с какво ги гони ръж:с миризмата или с преплетените корени, но знам, че  ръж, като тагетис,  гони и тези червеи , които ядат картофите и моркови, тези които като  жички.По -русски проволочник се казва. Забравих как е на български...Опитай с ръж. И напиши и на мен, действа ли.

Благодаря, Аля! Ще пробваме всичко чуто, за да знаем  че сме опитали. 

Тази зима, сляпото куче не заспа в градината ни. Това го разбрах по огромните дупки, които пазачът ни Джери изравяше и откриваше тунела, който сляпото куче бързо затваряше с пръст. Явно запасите с храна са недостатъчни и тази земна твар  е в постоянно търсене.

Тази вечер попаднах отново на клипче за борба с къртица и сляпо куче. Ще проверя в аграрната аптека дали се продават тези хапчета, защото преди време  бяха забранени.

https://www.facebook.com/100011174222773/posts/pfbid02T3i3ectxzSqxBHwppNfP7FT7VF3uWJhgExPeXV5zu9WX3TFhrzHTGk1krJ4eFbQtl/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 20 часа, ivanina. написа:

Благодаря, Аля! Ще пробваме всичко чуто, за да знаем  че сме опитали. 

Тази зима, сляпото куче не заспа в градината ни. Това го разбрах по огромните дупки, които пазачът ни Джери изравяше и откриваше тунела, който сляпото куче бързо затваряше с пръст. Явно запасите с храна са недостатъчни и тази земна твар  е в постоянно търсене.

Тази вечер попаднах отново на клипче за борба с къртица и сляпо куче. Ще проверя в аграрната аптека дали се продават тези хапчета, защото преди време  бяха забранени.

https://www.facebook.com/100011174222773/posts/pfbid02T3i3ectxzSqxBHwppNfP7FT7VF3uWJhgExPeXV5zu9WX3TFhrzHTGk1krJ4eFbQtl/

Иванина, сляпото куче не затваря дупките си.А именно ги оставя отворени и не понася  нещо да ги затваря. Аз винаги слагам камъче в дупката и натискам, да не го изтласка то. Затваря дупките с почвата къртица.Тя е безобидна за растения, яде червеи, и е месоядно животинче. Даже посяга и на попското прасе и неговите ларви. Можеш да слагаш в дупката на сляпото куче отрова в пакетчета, но по-далеч от там, където събираш плодовете си и овошки. Да не се натравяте и сами.  А в капаните за сляпото куче много често попадат котките. Не си струва да се уничтожават къртиците, ако е земята е стопанска.Разбира се неприятно, когато газон е повреден и навсякъде хълмчета. Чух, че слагат ситно надробено стъкло с нещо, привличащо  попското прасе,  лакомство, това смятам е безобидно и за селско стопанска земя.Няма отрова, а надробено стъкло  е безвредно за почвата.  Даже мислих по въпроса ,как може да се направи сама. Например, сварено жито смесено с надробено стъкло да напъхаш в дупката? Жестоко е по отношение към тези животни, но какво да правя.((( Ако би измислили лекарство , намаляващо популацията им..тоест те да станат бесплодни. Не мисля че хранителната верига ще пострада от това.Кой се храни с попското прасе? Котките..но те ядат мишки и хората ги хранят. Совите и бухали? Не мисля, че попските прасета са  основната им храна и те ще умрат без тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

Да, виждала съм и отворени дупки на сляпо куче, но съм си мислила че те са   неактивни тунели и сляпото куче е по друг маршрут.

С къртиците не съм се борила и нямам много наблюдение върху дупките им. Обикновено ММ заравня  купчинките пръст с вилата, за да не пречат при косенето на тревата и ... това е всичко.

Ловенето на сляпо куче с мотика се състои в  отваряне  на дупката в участъка където примерно е издърпало главите зрял лук. След около двадесетина минути, животинката пристига и виждаш как отворът се запълва с рохка влажна пръст. Това е и сублимният момент в който, ако имаш бързи реакции само с едно копване на мотичката да го изкараш на повърхността. От моята практика, казвам това което съм видяла.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

:mrgreen:Днес ми провървя ловът, без да бях тръгвала на лов...

Ей с тази невръстна чапичка с рогца се запътих към един нов ред с ягоди, докато съзрях , че нещо в близост повдига отдолу земята и само с един бърз и точен откос изкарах сляпото куче на повърхността. 

Напоих парцалче с нафта и натъпках в дупката. Временно, тази магистрала ще бъде отклонена, но това няма да е последната битка.

TimePhoto_20230402_172454.jpg

  • Харесвам 3
  • Мерси 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 13 часа, dalaver написа:

Не знам за къртици, но против сляпо куче не помага. Преди няколко години ми извлече всичкия чесън на 2м от подобен, а предполагам и по-мощен (с 4 от най-дебелите батерии) уред. С ултразвук + нискочестотни вибрации. А уж даже бягало от чесън/масло от чесън сляпото куче....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване