Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

Recommended Posts

Димитър Брусалиев
На 26.04.2022 г. at 22:41, Полина написа:

Здравейте!

2 от 3 боровинки оцеляха в нашето стопанство първата година.  Имат прираст, едната е с много цвят, явно се чувстват добре. Но старите клони изглеждат напукани и наранени. Как да помогна на храстите да се възстановят? (на втората снимка лявото стебло е зелено и гладко, а дясното е напукано)

IMG_20220426_073441.jpg

IMG_20220426_073436.jpg

Полина, изобщо не се притеснявай. Така узрява дървесината на боровинките. 

Ако не вярваш, отскочи да видиш нашите. От една махала сме ;) 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Навестих днес "дивите" боровинки. Миналата година не бях ходил да ги видя. Голяма суша лятото без никакви поливки, можеше и да са заминали. Три сорта са - Denise Blue, Bonus, и третият май беше Bluecrop (трябва да видя назад в темата).

Живи са, оцелели са на сушата, но имат и някои сухи стъбла. Не са пораснали значително - да са 30-45 см високи. Интересно, че имаше да кажем по две сухи стъбла и две живи горе-долу еднакви по размер. Тревите наоколо също са се приближили, пооскубах ги. Обаче ми се чини, че ако ги оставя на себе си, няма да дръпнат кой-знае колко, та поне бих ги окопал и оплевил.

Мулчирани си бяха с листа, добавих и още. Борът малко ги засенчил, та окърших някое и друго клонче. Догодина юни месец е добре да ги навестя, юли също, защото зрееха юли.

Между другото, най-добре изглеждаше Bluecrop, която садих последна (октомври 2020 г.). Тя нямаше сухи стъбла. Тя е и на най-припечното място. В интерес на истината другите ми две боровинки сложени долу на една ливада, които третирах със зелен камък, са доста по-дребни, но те така си и бяха поначало. Тях ги навестявам по-често. Те са насадени заедно с една малка хвойна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 3.11.2020 г. at 0:46, Славянски написа:

Малко по темата за киселите почви и дали може някои растения сами да направят почвата киселинна:

https://gardening.stackexchange.com/questions/22005/are-there-plants-that-add-acid-to-soil-naturally

Аз се чудя за вариант да сложа хвойна и боровинки едни до други, дали би имало положителен ефект в дългосрочен план?

Още малко по темата за вкиселяването на почвата с иглолистни (ако въобще това съществува):

Will Growing Conifers (pines, junipers, spruces, and others) Acidify Soil

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Имам някакъв проблем с двата си храста Sunshine Blue. Много цвят и завръз и в последствие плодчетата изсъхват преди да са стигнали нормален размер и зрялост. Втора година вече е така. На листна маса го докарват. До тях имам два храста Pink Lemonade, които дават малко плод, но при тях го няма този проблем. Почвам да се замислям дали да не ги разкарам, големи грижи и нищо. Някой сблъсквал ли се е с това?

IMG_20230610_113721.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично не, но при мен явно не им е мястото на тези растения. Не могат да порастат вече 3 години. Новият прираст мръзне, стария не се разклонява. Всяка година зелен камък. Посадени са в дупка пълна с кисел торф / пясък / пръст микс. Почти и вода вземат понякога. Дават по 2-3 шепи плод и до толкова. Твоите изглеждат феноменално, такива чепки с по 20 плода не съм виждал :) Жалко, че не зреят :(

Сподели повече за това какви грижи полагаш за тях? Гледам май в легени си ги вкопал? Какво добавяш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi
преди 3 часа, Боби Димитров написа:

Сподели повече за това какви грижи полагаш за тях? Гледам май в легени си ги вкопал? Какво добавяш?

В 50 литрови кофи са. Почвата е от борова гора, вземам от горният слой от полуизгнила дървесина, иглички и т.н., без истинската почва отдолу. Отгоре мулчирам с 10 см слой иглички, но тази година още не съм. Поливам с вода от селската чешма, през летните месеци веднъж седмично, което е проблем понеже трябва да я мъкна с туби. Никакви добавки като тор, сяра и др.

Самият сорт не порасва повече от метър, така че към момента само се разклоняват. Много ме е яд за това съхнене на плодовете, заради него махнах два корена, бяха четири досега. И с тези ще се разделям май.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване