Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Веселата ферма в Родопите

Синя Американска Боровинка

Recommended Posts

Димитър Брусалиев

Здравейте. Първа публикация правя във форума и тя е точно за боровинките, защото са ми страст(да не кажа болест :smile:) от няколко години. 

Моите 6 броя ги засадих преди 3 години и уморих две, та засадих нови. Засадени са в легло 10м на 1м, дълбоко 40см на пълно слънце. Изкопа запълних с угнила борова дървесина и натурален торф плюс малко пръст. Поливат се с капково. Торя с комплексен тор, но може и с птичи. Просто нямам кокошки :confused: Оборският тор обаче трябва да се отбягва, заради съдържанието на хлор. Хлора е смърт за боровинката. Допуснах доста грешки последните две години макар, че плод имаше дори и за сладко и замразяване. Прилагам малко снимки. Най - големия "вредител" по беритата също се вижда :grin:

IMG_20210708_195228.jpg

IMG_20210627_181040.jpg

IMG_20210708_182903.jpg

FB_IMG_16283567339667373.thumb.jpg.6cc11d2dcd616ebca0fc544586083e7d.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Добре дошъл. :)

Със сигурност ще имам доста въпроси по темата, особено в течение на времето. Тази година засадих десетина растения в саксии в кисел торф. Добре се развиват. 

Имам тор за боровинки, но още не съм внасял. Знаеш ли до кога може да се подхранват? 

Имам и пилешка био тор на гранули. Кога е добре да се внасе и става ли?

п.п. много се радвам като видя, някой, да му се получават нещата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев
преди 2 часа, Димо 33 написа:

Добре дошъл. :)

Със сигурност ще имам доста въпроси по темата, особено в течение на времето. Тази година засадих десетина растения в саксии в кисел торф. Добре се развиват. 

Имам тор за боровинки, но още не съм внасял. Знаеш ли до кога може да се подхранват? 

Имам и пилешка био тор на гранули. Кога е добре да се внасе и става ли?

п.п. много се радвам като видя, някой, да му се получават нещата. 

Аз нямам претенции, че съм експерт. Нито съм агроном, нито имам ферма:smile:

Боровинките обичат азот, много азот. За разлика от други растения азота не е важен само рано на пролет, а през цялото лято. 

Аз лично ползвам комплексен тор 20-5-10 плюс микроелементи. Прочетох, че това съотношение отговаря на нуждите на боровинката. Ако ще торите с пилешка тор, ще е добре да внасяте допълнително и азот.

Започнете торенето на пролет щом се събудят и торете 4-5 пъти през 20-30 дни.

Киличествата в зависимост от възрастта и големината на растенията. За млади растения на по 2г не повече от 20г азот годишно разпределени в поне 4 апликации. Внимавайте, защото аз едно растение точно така уморих. 

Всъщност боровинките не са толкова трудни за гледане стига да се съобразиш с нуждата им от кисела почва, ториш и поливаш. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Целта оправдава средствата, а? Е, аз не съм фен на това твърдение, но все пак да кажа добре дошъл :)

Едно контра въпросче, как би отглеждал боровинки без работеща индустрия? Алтернативно задаване: доколко устойчиво е такова отглеждане "на системи", в което непрекъснато ториш със синтетика? С повече кокоши тор? Как поддържаш трайно кисела почвата? Предполагам знаеш, че почвената микробиология е инертна и зависи от екосистемата, с други думи дори да изсипеш камион сяра на едно място, след време почвата там отново ще е неутрална, ако системата наоколо предполага такава почва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 часа, Димитър Брусалиев написа:

Аз нямам претенции, че съм експерт. Нито съм агроном, нито имам ферма:smile:

Боровинките обичат азот, много азот. За разлика от други растения азота не е важен само рано на пролет, а през цялото лято. 

Аз лично ползвам комплексен тор 20-5-10 плюс микроелементи. Прочетох, че това съотношение отговаря на нуждите на боровинката. Ако ще торите с пилешка тор, ще е добре да внасяте допълнително и азот.

Започнете торенето на пролет щом се събудят и торете 4-5 пъти през 20-30 дни.

Киличествата в зависимост от възрастта и големината на растенията. За млади растения на по 2г не повече от 20г азот годишно разпределени в поне 4 апликации. Внимавайте, защото аз едно растение точно така уморих. 

Всъщност боровинките не са толкова трудни за гледане стига да се съобразиш с нуждата им от кисела почва, ториш и поливаш. 

 

Ок, на есен ще им сложа от пилешката, а на пролет може да добавя от специализираната. 

Според мен, киселият торф в саксията не може да ги храни, трябва си торчица. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Целта оправдава средствата, а? Е, аз не съм фен на това твърдение, но все пак да кажа добре дошъл :)

Едно контра въпросче, как би отглеждал боровинки без работеща индустрия? Алтернативно задаване: доколко устойчиво е такова отглеждане "на системи", в което непрекъснато ториш със синтетика? С повече кокоши тор? Как поддържаш трайно кисела почвата? Предполагам знаеш, че почвената микробиология е инертна и зависи от екосистемата, с други думи дори да изсипеш камион сяра на едно място, след време почвата там отново ще е неутрална, ако системата наоколо предполага такава почва.

Не съм фанатик на тема био земеделие, но точно високата боровинка не виждам проблем да се тори био. Пилешката тор е единичен пример. Други такива са примерно соев шпрот, рибно брашно, окосена трева "райграс" и др.

Почвата поддържам кисела като мулчирам с изгнила борова дървесина, кора, може и шишарки. Така хем се боря с плевелите, хем добавям органика, която гние и вкислява. Леглото на храстите отстрани е оградено с дървени трупи, които с времето също ще гният. 

Нямам идея дали сярата и зеления камък почвено минават за био, честно казано не ми и дреме. Водата с която поливам за съжаление е силно варовита и се налага да правя корекции понякога. Хелатно желязо листно прилагам когато се налага да спасявам растение.Хубавото на боровинката е, че всичко ти казва с листата си.

Няма нужда от пръскане с никакви инсектициди, хербициди и фунгициди. 

Как бих отглеждал боровинки без индустрия? В смисъл в случай на апокалипсис примерно? Нямам идея. При такъв сценарий боровинките ще са ми най-малкия проблем. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 42 минути, Димитър Брусалиев написа:

Не съм фанатик на тема био земеделие, но точно високата боровинка не виждам проблем да се тори био. Пилешката тор е единичен пример. Други такива са примерно соев шпрот, рибно брашно, окосена трева "райграс" и др.

Почвата поддържам кисела като мулчирам с изгнила борова дървесина, кора, може и шишарки. Така хем се боря с плевелите, хем добавям органика, която гние и вкислява. Леглото на храстите отстрани е оградено с дървени трупи, които с времето също ще гният. 

Нямам идея дали сярата и зеления камък почвено минават за био, честно казано не ми и дреме. Водата с която поливам за съжаление е силно варовита и се налага да правя корекции понякога. Хелатно желязо листно прилагам когато се налага да спасявам растение.Хубавото на боровинката е, че всичко ти казва с листата си.

Няма нужда от пръскане с никакви инсектициди, хербициди и фунгициди. 

Как бих отглеждал боровинки без индустрия? В смисъл в случай на апокалипсис примерно? Нямам идея. При такъв сценарий боровинките ще са ми най-малкия проблем. 

 

Към водата за поливане може да се добавя оцет в съотношение 100 - 200 мл. на 10 литра вода, два пъти месечно, за подкиселяване. 

Мисля, че сярата и зеленият камък минават за био. 

Добре си го направил, доста труд си хвърлил за леглото. 

И аз обмислям как да процедирам за после, но още не съм стигнал до решение. Може да направя легло, но с какво ще го изолирам е въпроса, труда не ме плаши...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако китайците дръпнат шалтера за малко или по някаква причина спре вносът от там, имате ли си идея колко браншове ще са потърпевши? И аз не съм фен на внасяне и зависимост от такива високотехнологични добавки.

Но то много неща могат да сложат прът в колелото. Дори недостиг на гориво за машините (както стана неотдавна в югоизточните САЩ) може сериозно да подкопае много конвенционални земеделски практики.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, Славянски написа:

Ако китайците дръпнат шалтера за малко или по някаква причина спре вносът от там, имате ли си идея колко браншове ще са потърпевши? И аз не съм фен на внасяне и зависимост от такива високотехнологични добавки.

Но то много неща могат да сложат прът в колелото. Дори недостиг на гориво за машините (както стана неотдавна в югоизточните САЩ) може сериозно да подкопае много конвенционални земеделски практики.

Както каза човекът, ако се стигне дотам, боровинките са ни най- малкият проблем. 

Пък и с това легло с кисела органика, мисля, ще му оцелеят и само с кокоша тор и подръчни материали. 

Не мисля, че трябва да се отказваме от достиженията на науката, стига да не са отрови някакви. То най- голямата отрова за която се сещам, са лошите емоции, но там почти всички еко и био фенове отпадат. Е и си плащат... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев
преди 1 час, Димо 33 написа:

Към водата за поливане може да се добавя оцет в съотношение 100 - 200 мл. на 10 литра вода, два пъти месечно, за подкиселяване. 

Мисля, че сярата и зеленият камък минават за био. 

Добре си го направил, доста труд си хвърлил за леглото. 

И аз обмислям как да процедирам за после, но още не съм стигнал до решение. Може да направя легло, но с какво ще го изолирам е въпроса, труда не ме плаши...

Честно казано, ако трябва сега да ги садя, бих избрал да го направя в големи саксии от по 50л или повече.Има си много плюсове - нуждата от вода е по-малка, изцяло изолирана е от околната неблагоприятна почва, по-малко почвен материал да се копува и пренася. На мен ми се наложи да запълня два кубика. Доста труд е. 

Като стана въпрос за това, бетонни легла са много лоша идея. Бетона много бързо вдига PH-то. Дървено легло от чам е добре, защото като изгние дървото вкислява, обаче веднъж изгнило няма да предлага никаква защита. Найлон, фолио незнам колко време ще издържат. 

Аз лично съм ограничил леглото само отстрани с метровки за огрев. Веднъж на 2г ще внасям мулч от близката горичка-  борови гнилочи,кори,шишарки да гният и вкисляват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За сега съм на варианта със саксийте. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз пък съм на варианта изкопани дълбочко легла. Кисел торф и борови иглички доволно. И мулчирам с трици и стърготини от чам. По наблюдения от последната година слои от около 4 см се усвоява от почвата за около 5 месеца. Сега доволно кашони наредих около боровинките. След месец ще засипя пак к чамови стърготини и отгоре ще сложа една бала кисел торф. Дори и не особено големи растенията тая година си похапнахме доста.  Руснаците имат доста неща показвани в youtube за боровинките. Там съм виждала храсти в прекрасно състояние. Жената от видеото твърдеше, че мулча трябва да е педя висок и поливане доста. Това били тайните на боровинките. Почвата при нас е добра е ще пробвам без да торя с друго, а ще добавят отгоре само мулч. Да видим как ще се развият нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Димитър Брусалиев

Киселия торф ако има вътре добавен тор ще е ОК. Моят си беше чист торф. Идеална кисела среда,  но почти никакви микро и макро елементи няма. 

Отделно чамовите стърготини за гниенето си искат допълнително азот, ама както писах листата ще си покажат какво им липсва .

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 8 минути, Димитър Брусалиев написа:

акто писах листата ще си покажат какво им липсва .

При липса на азот, какво се случва с листата? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Полина

Здравейте!

2 от 3 боровинки оцеляха в нашето стопанство първата година.  Имат прираст, едната е с много цвят, явно се чувстват добре. Но старите клони изглеждат напукани и наранени. Как да помогна на храстите да се възстановят? (на втората снимка лявото стебло е зелено и гладко, а дясното е напукано)

IMG_20220426_073441.jpg

IMG_20220426_073436.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Днес реших да мулчирам със събрани по-рано борови иглички и намерих тази ларва в тях. Дълга е около 3 см и пълзи почти само по гръб, от време на време застава на една страна, но пак се обръща по гръб. Често я правя тази операция и колко ли такива гадини съм привнесъл? Някой знае ли на какво насекомо е?

20220601_131822.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Обикновена златка

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 27.04.2022 г. at 6:41, Полина написа:

Но старите клони изглеждат напукани и наранени. Как да помогна на храстите да се възстановят? (на втората снимка лявото стебло е зелено и гладко, а дясното е напукано)

Възможно ли е да е това?

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/blueberries/blueberry-stem-blight-disease.htm

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване