Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Любо Д

Нов (за мен) подход. Сложих три от новите кестени в големи контейнери за една година. Идеята е да пуснат по-големи корени и да имат по-добри шансове за оцеляване. Пълнежът беше проблем, защото не обичат тежка почва каквата е наоколо. Смесих малко тежка почва, но без буци глина, с пясък и много, много хумус. Хумусът добих в неделя от почистване на местния паметник, където върху каменните плочи се беше образувала почва, която пресях през стар самоделен комарник и получих топ пухкава и лека почва с огромен процент органична материя. Там има и доста борове та полученият хумус трябва да е киселичък, което и идеално за кестени.

image.thumb.png.4a402986ea2093fa55781a003ea0b58a.png

image.thumb.png.54fa8de2eac15e52c84e82f18b916170.png

 

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Любо, при мен сладък кестен има съвсем други листа...Ти откъде семената взе, от Гърция?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
Отговорено (Редактирано)
преди 1 час, алина написа:

Любо, при мен сладък кестен има съвсем други листа...Ти откъде семената взе, от Гърция?

Отлично наблюдение! Кората също е различна. Тези не са европейски кестени, а (от ляво надясно) евро-японски хибрид Vignols, китайски Qing, евро-китайски хибрид Szego.

 

IMG_20241023_095059.jpg

Редактирано от Любо Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
Отговорено (Редактирано)

Да се надяваме , когато дойде време  , ще  кажеш на нас , каква е  разликата  в големината на плодове и вкуса им. Аз много обичам кестени, но продават най-често полуизгнили, тъмни и горчиви. Купиш кг, а половина отива за боклук. При мен се наложи да изрежа горната част на кестена, някой подряза кората на три места и кестен отгоре изсъхна и плодчета отгоре изсъхнали. Дано да оцелее..Сега крона прилича на чадър .

Редактирано от алина
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д
преди 16 минути, алина написа:

Да се надяваме , когато дойде време  , ще  кажеш на нас , каква е  разликата  в големината на плодове и вкуса им. Аз много обичам кестени, но продават най-често полуизгнили, тъмни и горчиви. Купиш кг, а половина отива за боклук. При мен се наложи да изрежа горната част на кестена, някой подряза кората на три места и кестен отгоре изсъхна и плодчета отгоре изсъхнали. Дано да оцелее..Сега крона прилича на чадър .

Европейските са най-вкусни, китайските са най-сладки, но имат друга текстура, готвят се по-дълго и на по-ниска температура.

Азиатските и хибриди се използват заради повишената толерантност към патогенни гъби като ендотиев рак и кореново гниене.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване